Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) SEJARAH TAHUN 4

Tarikh (Hari) 22/3/2018 (Khamis)


Masa 10.30 pagi – 11.30 pagi (60 minit)
Tahun / Kelas 4 UUM
Bilangan Murid 15 Orang
Tema /Tajuk Tema : Sejarah Awal Negara
Tajuk Tajuk 1 : Mari Belajar Sejarah
Standard Kandungan (SK) 1.2 Pengertian diri dan keluarga
Standard Pembelajaran (SP) 1.2.1 Mengenal pasti salasiah keluarga
1.2.3 Menyatakan pengertian keluarga asas
K1.2.9 Menyatakan keistimewaan mewujudkan keluarga asas.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Murid dapat menbina salasiah keluarga.
2.Murid dapat menyatakan pengertian keluarga asas.
3. Murid dapat menytakan keistimewaan mewujudkan keluarga asas
Pengetahuan Sedia Ada Murid sudah memahami maksud biodata diri.
Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS) Elemen asas Sejarah – i) Tokoh
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni (NM) : Kasih Sayang, Berkerjasama dan Kerajinan
Aplikasi TKP (TKP) : Interpersonal , Imaginasi
Kemahiran Berfikir (KBF) : Menjana idea

Bahan Bantu Mengajar (BBM) Komputer, LCD, Slaid, Kad , Pen, Kertas A4, Marker, Video, Sticker Note

1
Langlah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
1. Murid melihat gambar. 1. Guru menayang gambar dengan menggunakan Kaedah/Teknik
2. Guru bertanyakan soalan slaid. Kaedah
kepada murid berkaitan gambar Berbantukan
yang ditayangkan. Soalan seperti 2. Guru bertanyakan soalan kepada murid yang Komputer
Set Induksi berikut : berkaitan dengan gambar.
(5 minit) a) Apa yang kamu nampak BBM
pada gambar ? 3. Melalui soalan-soalan tersebut guru akan Slaid
mengaitkan tajuk yang akan belajar hari ini.
EMK
TMK: Komputer
NM : Kasih Sayang
TKP : Imaginasi

Gambar 1.0 merujukkan gambar


yang ditayangkan pada slaid.

2
1. Murid menghasilkan salasilah 1. Guru menayangkan contoh salasilah keluarga Kaedah/Teknik
Langkah 1 keluarga dan menjalankan gallery dengan menggunakan slaid. Kaedah Koperatif
(20 mint) walk. BBM
2. Guru bahagikan murid dalam 3 kumpulan. Setiap Kertas Mahjong ,
kumpulan mempunyai lima orang. Marker, sticker note
EMK
3. Setiap kumpulan melukis satu salasilah keluarga TMK: Komputer
salah seorang ahli dalam kumpulan dengan NM : Kerjasama
berpandukan contoh yang ditayangkan oleh guru. TKP : Interpersonal
Salasilah keluarga akan dilukis pada kertas mahjong
Gambar 2.0 merujukkan salasilah dengan menggunakan marker yang warna-warni.
keluarga yang ditayangkan oleh
guru. 4. Setiap kumpulan akan menjalankan gallery walk.
(Setiap kumpulan akan menampal hasil kerja di dinding
untuk dilihat oleh kumpulan lain dan murid boleh
menulis komen tentang hasil kerja kumpulan lain di
atas sticker note dan menampal di atas hasil kerja itu.)

Gambar 3.0 merujukkan kertas


mahjong dan marker yang akan

3
digunakan.

Gambar 4.0 merujukkan kertas


sticker note yang akan digunakan
oleh murid menulis komen.

1. Murid akan jawab soalan yang 1. Guru akan bertanyakan soalan kepada murid yang Kaedah/Teknik
Langkah 2 ditanyakan oleh guru. Soalan berkaitan gambar 1.0. Kaedah
(15 mint) seperti berikut : Berbantukan
a) Apakah yang kamu lihat 2. Guru akan menjelaskan secara ringkas maksud Komputer
dalam gambar ini ? keluarga asas dengan bantuan slaid. Guru akan minta
b) Siapakah yang perlu kita beberpa orang murid untuk menerangkan maksud BBM
hormati dalam gambar ini ? keluarga asas. Komputer
c) Pada pandangan kamu, Slaid
apa yang diperlukan untuk Kad anggota

4
membina sesuatu keluarga. 3. Guru menerangkan peranan anggota keluarga keluarga
dengan menggunakan video klip. Kad Jawapan

4. Guru akan menyediakan kad anggota keluarga pada EMK


papan hitam / papan putih. Murid perlu menulis TMK: Komputer
peranan anggota keluarga tersebut di tepi kad tersebut. NM : Kasih sayang
TKP : Intrapersonal

Gambar 5.0 merujukkan slaid yang


digunakan oleh guru untuk
menerangkan maksud keluarga
asas.

Gambar 6.0 merujukkan video


yang digunakan oleh guru untuk
menerangkan peranan anggota
keluarga.

5
Langkah 3 1. Murid akan menjalankan aktiviti 1. Guru akan bahagikan murid dalam 3 kumpulan. Kaedah/Teknik
15 mint perbincangan dengan Setiap kumpulan mempunyai 5 orang. Guru akan Kaedah Koperatif
menggunakan round table. menjalankan aktiviti round table.
BBM
2. Guru akan bagi murid satu tajuk untuk berbincang : Pen
Tajuk perbincangan : Keistimewaan Mewujudkan Kertas A4
Keluarga Asas.
Secara bergilir, murid mencatat satu idea dan murid EMK
akan menggunakan pen dan kertas yang sama. TMK:-
NM : Kerjasama
3. Selepas berbincangan setiap kumpulan perlu TKP : Interpersonal
membentangkan hasil perbincangan di depan kelas.
Penutup 1. Penutup Kognitif 1. Guru akan merumuskan keseluruhan isi kandungan BBM
5 minit Standard kandungan dengan bantuan slaid pengajaran dan pembelajran Komputer
(isi pelajaran) yang dipaparkan memalui LCD. LCD
2. Penutup Sosial Slaid
 Perasaan pencapaian 2. Guru akan mengaitkan pelajaran yang akan datang.
 Membuat perkaitan EMK
3. Tugasan 3. Guru akan memberikan tugasan dan murid perlu TMK: Komputer
 Mengasilkan salasilah hantar esok. NM : Kerajinan
keluarga diri sendiri.
