Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran dan


Sejarah Tahun 4 Arif
Kelas
Tema/Tajuk Parameswara Pengasas Kesultanan Melayu Melaka

Tarikh/Masa 01/08/2019 (Khamis) 11.40 – 12.40 tengahari


Standard 5.2 Mengetahui dan memahami Parameswara sebagai
Kandungan pengasas Kesultanan Melayu Melaka
Standard 5.2.3 Menyatakan peristiwa pembukaan Melaka.
Pembelajaran 5.2.4 Menyatakan asal usul nama Melaka berdasarkan pelbagai
sumber.
K5.2.5 Menyatakan sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh
dicontohi.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i) Menceritakan peristiwa pembukaan Melaka melalui carta alir
ii) Menyenaraikan asal usul nama Melaka daripada pelbagai
sumber
iii) Menulis tiga sifat kepimpinan tokoh yang boleh dicontohi
Aktiviti 1. Murid melihat video berkenaan pembukaan negeri Melaka.
2. Murid menyusun rentetan peristiwa pembukaan negeri Melaka
dan menyalin di dalam buku tulis.
3. Murid melihat video mengenai asal usul nama Melaka.
4. Murid diberikan lembaran kerja untuk mengetahui sejauh mana
kefahaman mereka berkenaan pelajaran pada hari ini.
5. Guru dan murid membuat sesi soal jawab.
EMK Nilai Murni – Ketabahan dan Keberanian
KPS – Elemen Asas Sejarah
Dimensi Kewarganegaraan – Kesetiaan
Bahan Bantu Belajar Bola pantai, kertas manila, dua buah video dan lembaran kerja
Penilaian
Pengajaran dan
Pembelajaran
Refleksi
LANGKAH / AKTIVITI EMK CATATAN
ISI PELAJARAN
Set Induksi 1. Murid melihat video berkenaan Nilai murni: BBB: Video
pembukaan kota Melaka. Patriotisme
Tayangan Video 2. Guru bertanyakan soalan kepada
– Pembukaan murid. Teori
Kota Melaka i) Siapa pernah pergi ke Melaka? Kecerdasan
ii) Tahukah kamu siapa pengasas Pelbagai:
negeri Melaka? Visual
3. Guru mengaitkan aktiviti dengan
pembelajaran yang akan dilakukan
pada hari ini.
Aktiviti 1 1. Murid dibahagikan kepada beberapa Nilai murni: BBB: Kertas
kumpulan. Bekerjasama manila
Aktiviti 2. Berdasarkan video tersebut, setiap
Berkumpulan – kumpulan akan mendapat sampul KB:
Gallery Walk surat yang berisi rentetan peristiwa Menjana idea
pembukaan negeri Melaka.
3. Murid perlu menulis di dalam kertas
manila mengikut urutan yang betul
dengan menggunakan carta alir.
4. Murid menampal hasil kerja mereka
dan aktiviti “Gallery Walk” akan
dijalankan.
5. Seorang ahli akan tinggal di stesen
mereka untuk membentangkan hasil
kerja mereka dan ahli yang lain akan
pergi ke stesen yang lain untuk
memberi komen terhadap hasil kerja
kumpulan yang lain.
6. Murid diminta untuk memilih hasil kerja
mana yang paling bagus dan menyalin
hasil kerja tersebut dalam buku tulis
mereka.
Aktiviti 2 1. Murid diminta untuk kembali ke tempat Nilai murni: BBB: Video
duduk masing-masing. Bekerjasama
Tayangan Video 2. Sebuah video mengenai asal usul
– Asal Usul nama Melaka akan ditayangkan. EMK: ICT
Nama Melaka 3. Murid akan disoal jawab oleh guru
berdasarkan video yang baru sahaja KPS:
ditayangkan. Membuat
i) Berapa banyakkah sumber yang rasionalisasi
terdapat dalam video ini?
ii) Apakah nama lain Melaka? KB:
iii) Melaka dapat nama daripada pokok Menjana idea
apa?
iv) Siapakah pengasas Melaka?
Aktiviti 3 1. Murid akan diberikan lembaran kerja KB: BBB:
oleh guru berkenaan apa yang telah Menjana idea Lembaran
Lembaran Kerja dipelajari pada hari ini. Menghubung kerja
2. Murid diminta untuk menyiapkan dalam kait
masa yang telah ditetapkan.
3. Guru akan memberi bantuan kepada
murid yang lemah sekiranya perlu.
4. Murid akan berbincang jawapan
bersama dengan guru.
Penutup 1. Guru bertanya semula kepada murid KB: BBB:
apa yang telah dipelajari pada hari ini. Membuat Bola pantai
2. Murid merumuskan apa yang telah kesimpulan
mereka pelajari pada hari ini dengan
permainan ‘bola bijaksana’ dimana
mereka akan pass bola tersebut dan
apabila muzik dihentikan, murid yang
memegang bola tersebut haruslah
menjawab soalan yang dikemukan oleh
guru.
3. Guru memberitahu tentang kebaikan
mengamalkan nilai murni agar murid
mendapat input yang baik.
Refleksi
