Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

1. Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia


2. Tahun : 4 USM
3. Bilangan Murid : 35 orang
4. Tarikh : 10 November 2020
5. Hari : Selasa
6. Masa : 9 pagi -10 pagi
7. Tema : Kenali warisan bangsa
8. Tajuk : Seni Ukiran Kayu Kaum Iban

9. Kemahiran Fokus:
Kemahiran membaca

10. Standard Kandungan


2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan
untuk memberi respons dengan betul

11. Standard Pembelajaran


2.4.1 Membaca dan memahami maklumat untuk mengenal pasti idea utama dan idea
sampingan dalam pelbagai bahan bagi membuat ramalan dengan tepat.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Murid dapat membaca mengenal pasti idea utama dan idea sampingan dalam teks
‘Seni Ukiran Kayu Kaum Iban’ dengan baik.
ii. Murid dapat menyenaraikan idea utama dan idea sampingan yang terdapat dalam
petikan ‘Wau di Malaysia’ kepada bentuk peta buih.
iii. Murid dapat membuat jangkaan dengan tepat berdasarkan petikan “Wau di Malaysia”

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Kajian Tempatan
 Nilai Murni: Kerjasama, Menghargai warisan bangsa kaum Iban, kesyukuran

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: merumus dan menghubungkait pengalaman – warisan bangsa sendiri dengan warisan
kaum Iban
 KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
 BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam teks ‘Seni Ukiran Kayu
Kaum iban’
 Pembelajaran koperatif

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1 Teks ‘Seni Ukiran Kayu Kaum Iban’ 40
2 Mini papan jawapan 5
3 Buku teks Bahasa Malaysia Tahun 4 dan buku latihan 40
4 Gambar Rajah Ukiran Perisai Kaum Iban 1
5 Nota pelekat 5
6 Peta buih 5

17. Pengetahuan Sedia Ada


Murid pernah belajar tentang idea utama dan idea sampingan pada PdP yang lalu.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Set Induksi  Gambar Rajah Permainan Teka Gambar
(5 minit) ukiran perisai kaum  Guru menampal gambar BBM
Iban Rajah di hadapan kelas.  Gambar Rajah
 Rujuk lampiran 1  Murid dibahagikan ukiran perisai
kepada 5 kumpulan. kaum Iban
 Setiap kumpulan  Mini papan
dibekalkan dengan mini jawapan
papan tulis.
 Murid dan guru bersoal Nilai
jawab berkaitan gambar Menghargai warisan
Rajah.
 Setiap kumpulan akan Pendekatan
Soalan: menulis jawapan di mini Deduktif
1. Apakah yang anda papan tulis.
dapat lihat dalam  Murid mengangkat papan Teknik
gambar rajah? jawapan. Soal jawab
 Guru membetulkan
Jangkaan jawapan jawapan yang kurang KB
1. Ukiran kayu tepat. Menghubungkait
2. Perisai  Guru menyatakan tajuk pengalaman sedia
3. Terabai pembelajaran. ada murid

Tajuk pelajaran:
Unik dan Kreatif

Langkah 1 Teks ‘Seni Ukiran Kayu Aktiviti 1 BBM


(10 minit) Kaum Iban’  Murid membaca teks ‘Seni Buku teks Bahasa
Ukiran Kayu Kaum Iban’ Malaysia tahun 4
 Rujuk Lampiran 2 secara bergilir dalam
kumpulan. KB
Idea utama:  Murid diminta memahami Menghubungkait
1. Perisai atau terabai teks yang dibaca. pengalaman sedia
ialah seni ukiran kayu  Murid mengenalpasti ada
kaum Iban di Sarawak contoh idea utama dan
yang unik. idea sampingan yang Teknik
diberi.  membaca kuat
Idea sampingan :  Murid diminta menulis  soal jawab
1. diperbuat daripada idea utama dan idea
kayu yang diukir sebelum KP
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
diwarnakan. sampingan berdasarkan  Interpersonal
2. Bermotifkan fauna teks dialog ‘Seni Ukiran  Verbal linguistik
3. digunakan untuk Kayu Kaum Iban’ dalam
mempertahankan diri peta buih yang Nilai Murni
4. dijadikan barangan disediakan. Berkerjasama
perhiasan.  Guru berbincang jawapan
bersama murid. Penilaian Objektif (i)
Langkah 2 Gallery walk : Aktiviti 1 BBM
(20 minit)  Setiap kumpulan 1. Peta buih
Lampiran 3 diberikan satu sampul 2. Nota pelekat
surat yang mempunyai
Peta buih satu perenggan petikan. Pembelajaran
 Setiap kumpulan koperatif
berbincang dan
mengeluarkan idea PA21
utama dan idean Gallery walk
samoingan berdasarkan
petikan teks yang Ciri PA21
diberikan. Berkomunikasi
 Murid menjalankan secara lisan dan
aktiviti gallery walk. tulisan dengan
Peraturan: berkesan
 Dua orang wakil
1. Murid bergerak
kumpulan akan berada di
secara KP
meja kumpulan masing-
berkumpulan  Interpersonal
masing untuk
menerangkan hasil peta  Verbal Linguistik
K 1 - K5
biuh mereka.  Kinestetik
K 2 - K4
K 3 - K1  Ahli kumpulan yang lain
bergerak ke kumpulan Nilai Murni
K 4 - K2
yang lain untuk Kerjasama
K 5 – K3
mendengar penerangan
kumpulan lain.
 Setiap kumpulan akan
bergerak ke meja semua
kumpulan.
 Kumpulan lain akan
memberi ulasan kepada
hasil kerja setiap
kumpulan menggunakan
nota pelekat.
Langkah 3 TEKNIK : Penyoalan BBM
(20 minit) Soalan :  Murid menjawab  Buku latihan
1. Apakah soalan guru
kegunaan wau secara lisan.
kepada Pengayaan KP
masyarakat di  Murid diberi  Verbal linguistik
Malaysia? lembaran kerja.  Kinestetik
2. Ramalkan apa
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
yang akan  Murid mengenal  Interpersonal
berlaku sekiranya pasti idea utama
tiada usaha dan idea
untuk sampingan dan
mengekalkan menulis di
seni warisan wau ruangan yang
di Malaysia. disediakan.
Pemulihan
Jawapan Ramalan  Murid diberi
1. Wau digunakan lembaran kerja.
sebagai hiburan  Murid mengenal
masyarakat pada pasti idea utama
waktu lapang. dan idea
2. Permainan wau sampingan dan
akan dilupakan menulis di
dan generasi ruangan yang
akan datang disediakan
tidak tahu dengan
kewujudan wau bimbingan guru.
sebagai alat
hiburan.

Penutup Kognitif  Murid menyebut idea KB


(5 minit)  Membuat rumusan utama dan idea  Merumus
isi pelajaran. sampingan melalui aktiviti
Sosial dan hasil perbincangan. Nilai
 Pujian atas usaha  Guru membantu murid  Kesyukuran
dan kejayaan. menyebut jawapan yang
tepat. PAS
 Murid merumuskan isi  Bertanggung-
pelajaran pada hari jawab
tersebut.
 Guru memberi pujian atas KP
usaha dan kerjasama  Verbal linguistik
yang diberikan.  Intrapersonal
SENARAI SEMAK KSSR

SENARAI SEMAK KURIKULUM STANDARD SEKOLAH RENDAH (KSSR) BAHASA MELAYU


SISTEM BAHASA PENGISIAN KURIKULUM STRATEGI P&P
1.   Tatabahasa 1. Ilmu 1. Penekanan 5P
Morfologi  Penggabungjalinan
 Pola suku kata 2. Nilai Murni  Penyerapan
 Bentuk kata (tunggal, terbitan,  Baik hati  Penilaian
kata ganda, kata majmuk)  Berdikari  Pengayaan
 Pembentukan kata  Hemah tinggi  Pemulihan
(pengimbuhan, penggandaan,  Hormat-menghormati 2. Pendekatan Berpusatkan Murid
pemajmukan)  Kasih sayang 3. Pendekatan Tematik
 Golongan kata (nama, kerja,  Keadilan  Kekeluargaan
adjektif, tugas)  Kebebasan  Kemasyarakatan
Sintaksis  Keberanian  Kesihatan dan Kebersihan
 Kata-frasa-klausa-aspek  Kebersihan fizikal dan mental  Keselamatan
pembinaan-subjek, predikat  Kejujuran  Perpaduan
 Jenis ayat [penyata, tanya,  Kerajinan  Kebudayaan, Kesenian dan
perintah, seruan]  Kerjasama Estetika
 Ragam [aktif, pasif]  Kesederhanaan  Jati Diri, Patriotisme dan
 Susunan ayat [biasa, songsang]  Kesyukuran Kewarganegaraan
 Binaan ayat [dasar, tunggal,  Rasional  Sains Teknologi dan Inovasi
terbitan /majmuk]  Alam Sekitar dan Teknologi
 Semangat bermasyarakatan
 Proses terbitan [penggantian, Hijau
pengguguran, penyusunan 3. Patriotisme dan  Pertanian dan Penternakan
semula, peluasan Kewarganegaraan Ekonomi, Keusahawanan dan
Pengurusan
2. Tanda Baca 4. Peraturan Sosiobudaya 4. Kepelbagaian Kaedah dan
Teknik
3. Sistem Ejaan 5. Sains dan Teknologi  Kemahiran Berfikir
 Kemahiran Belajar Cara Belajar
4. Sebutan [baku] dan intonasi 6. Pendidikan Alam Sekitar  Didik Hibur
[mengikut pola ayat penyata,
tanya, perintah, seruan, ayat  Penyelesaian Masalah
7. Kreativiti dan Inovasi  Pembelajaran Berasaskan
terbalik / songsang, aktif, pasif]
Projek
8. Keusahawanan  Pembelajaran Koperatif
5. Kosa kata [kata umum dan istilah]
 Pembelajaran Konstruktivisme
9. Teknologi Maklumat dan
6. Peribahasa [simpulan,  Pembelajaran Kontekstual
Komunikasi
perumpamaan, pepatah, bidalan,  Pembelajaran Akses Kendiri
perbilangan, kata-kata hikmat] 10. Celik Kewangan  Pembelajaran Luar Bilik Darjah
 Pembelajaran Masteri
 Kecerdasan Pelbagai
 Kajian Masa Depan
5. Kepelbagaian Sumber Bahan
 Pusat Sumber
 Internet
 Komputer
 Akhbar
 Majalah
 Buku Rujukan
 Kamus
 Bahan Sastera
Lampiran 2

Baca petikan teks di bawah dan keluarkan idea utama dan idea sampingan dalam ruangan peta buih
yang telah disediakan.
PETA
Seni Ukiran Kayu Kaum Iban BUIH
Perisai atau terabai ialah seni ukiran kayu kaum Iban di Sarawak.

Perisai yang diperbuat daripda kayu akan diukir sebelum diwarnakan. Ukiran perisai bermotifkan
fauna seperti kepala naga dan harimau

Pada zaman dahulu, perisai digunakan untuk mempertahankan diri kaun Iban. Perisai dipegang
dengantangan sebelah kiri dan parang panjang di sebelah kanan.

Seni ukiran juga terdapat pada tiang rumah, perahu, hulu dan sarung parang. Kini, perisai ini
dijadikan barang perhiasan cenderamata.

LATIHAN PENGAYAAN :
Baca petikan dialog di bawah dan keluarkan idea utama dan idea sampingan di ruangan yang telah

disediakan.
Nurul : Selamat sejahtera Pak Cik Majid. Wah, cantik sungguh ukiran pada
kayu ini! Apakah yang diperlukan untuk menghasilkan karya seni lukisan
yang menarik dan berkualiti?
Pak Cik Majid : Selamat sejahtera, Nurul. Kemahiran amat diperlukan untuk
menghasilkan ukiran yang cantik. Kemahiran yang dimaksudkan ini ialah
kemahiran memilih kayu, memotong kayu dan melukis motif ukiran.
Kemahiran mengukir juga penting. Ukiran yang dihasilkan akan
kelihatan menarik, halus dan kemas sekiranya pengukir mempunyai
kemahiran yang tinggi. Selain itu, bakat juga sangat penting dalam
menghasilkan ukiran yang berkualiti. Hal ini kerana hanya orang tertentu
sahaja yang mampu untuk membuat ukiran kayu yang halus dan kemas.

IDEA UTAMA
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________

IDEA SAMPINGAN

1. _________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________

2. _________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________

3. _________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________

LATIHAN PEMULIHAN :
Baca petikan dialog di bawah dan keluarkan idea utama dan idea sampingan di ruangan yang telah
disediakan.
Nurul : Selamat sejahtera Pak Cik Majid. Wah, cantik sungguh ukiran pada
kayu ini! Apakah yang diperlukan untuk menghasilkan karya seni lukisan
yang menarik dan berkualiti?
Pak Cik Majid : Selamat sejahtera, Nurul. Kemahiran amat diperlukan untuk
menghasilkan ukiran yang cantik. Kemahiran yang dimaksudkan ini ialah
kemahiran memilih kayu, memotong kayu dan melukis motif ukiran.
Kemahiran mengukir juga penting. Ukiran yang dihasilkan akan kelihatan
menarik, halus dan kemas sekiranya pengukir mempunyai kemahiran
yang tinggi. Selain itu, bakat juga sangat penting dalam menghasilkan
ukiran yang berkualiti. Hal ini kerana hanya orang tertentu sahaja yang
mampu untuk membuat ukiran kayu yang halus dan kemas.

IDEA UTAMA
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________

IDEA SAMPINGAN

1. _________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________

2. _________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________

3. _________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________

LANGKAH 2

WAU BULAN

Wau Bulan merupakan wau yang sangat popular dan unik di negeri Kelantan.  Wau Bentuk wau bulan ini menyerupai bulan sabit 
pada bahagian hadapan dan separa bulatan pada bahagian ekornya. malah, wau bulan ini kelihatan seperti bulan yang terbit di angkasa apabila
diterbangkan. Dari segi saiznya pula, wau bulan dibentuk dengan saiz yang lebih besar berbanding wau lain. Bidang biasa yang digunakan adalah
sepanjang 2.5 meter dengan tinggi 3.5 meter. Ini untuk memastikan corak yang terdapat pada wau tersebut kelihatan jelas dan menyerlah. Bagi
menyerlahkan daya tarikan jenis wau ini, pemilihan warna yang terang dan cora yang lebih besar menjadi pilihan.

WAU DAUN

Wau daun atau juga dikenali sebagai wau barat merupakan sejenis jenis layang-layang yang   popular dan unik. Wau daun ini
menyerupai bentuk wau bulan tetapi lebih lebar dan ringan. Wau daun turut memiliki corak-corak yang menarik yang dilukis sendiri.
Disebabkan corak-corak tersebut hanya dilukis pada badan wau, dan bukannya ditampal, ia mampu terbang tinggi walaupun semasa pada waktu
angin bertiup dengan perlahan. Selain itu, lukisan pada badan wau sering kali menggunakan teknik batik. Selain itu, bentuk dan rupa wau daun
adalah lebih dinamik dan cepat berubah.

WAU MERAK

Wau Merak merupakan sejenis layang-layang yang sangat terkenal dikalangan keturunan Bugis kerana keunikannya. Ia memiliki reka
bentuk yang  bercirikan burung Merak. Layang-layang ini tidak terikat kepada saiz yang tertentu. Wau merak biasanya mempunyai ekor yang
panjang yang membezakannya dengan wau helang. Ketika diterbangkan ke udara, busur wau Merak dikatakan akan mengeluarkan bunyi yang
nyaring seperti Merak. Keistimewaan Wau Merak ialah pada busurnya yang boleh memainkan tujuh jenis irama atau bunyi bunyian. Jenis hiasan
yang menjadi pilihan untuk menghiasi dada Wau Merak pula adalah motif tumbuhan menjalar iaitu lada hitam dan gambir.

WAU JALAN BUDI

Wau Jala Budi merupakan sejenis layang-layang yang popular dan unik di negeri Kedah. Wau Jala Budi dikatakan mendapat nama
daripada bentuknya yang menyerupai daun budi. Pada kebiasaannya, wau jala budi akan dipasang dengan degung atau busur pada bahagian
atasnya. Ini bertujuan bagi menghasilkan bunyi berdengung yang terhasil apabila angin melalui tali busur yang direntang. Ketika diterbangkan ke
udara, Wau Jala Budi dikatakan akan mengeluarkan bunyi berdengung yang agak sederhana garau yang terbit dari busur yang terdapat di
bahagian kepala. Wau Jala Budi ini juga dikatakan memiliki persamaan dengan layang-layang Chula yang berasal dari negara Thailand.

WAU KUCING

Wau Kucing  merupakan sejenis layang-layang yang sangat terkenal dengan keunikannya. Wau Kucing dikatakan mendapat nama
daripada bentuknya yang menyerupai seekor kucing yang sedang duduk dari sudut belakang. Pada kebiasaannya, wau Kucing akan dipasang
dengan degung atau busur pada bahagian atasnya. Ketika diterbangkan ke udara, busur wau Kucing dikatakan akan mengeluarkan bunyi yang
nyaring seperti kucing. Motif ukiran sobek yang digunakan pada wau ini ialah motif bunga dan tumbuh-tumbuhan.

WAU DODO HELANG

Wau Dodo Helang merupakan sejenis jenis layang-layang yang popular di Terengganu, Wau dodo helang ini mempunyai rupa yang
sama dengan wau helang kecuali hiasan pada dada layang-layangnya yang berbeza. Kebiasaannya, wau dodo helang ini   akan dipasang dengan
degung atau busur pada bahagian atasnya. Ini bertujuan bagi menghasilkan bunyi berdengung yang terhasil apabila angin melalui tali busur yang
direntang. Jenis hiasan yang menjadi pilihan untuk menghiasi dada wau dodo helang adalah motif bunga dan kelarai yang menggunakan teknik
sobek.
