Anda di halaman 1dari 6

RPH KSSR PJ Tahun 4

Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Kelas : 4 Azam Bilangan murid : 40 orang


Tajuk : Kemahiran Asas Permainan (Kategori Memadang)
Tarikh : 13/6/2019 Masa : 9.40 pagi – 10.10 pagi
Standard kandungan : 1.8 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan kategori memadang dengan lakuan yang
betul.
2.8 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik dalam kemahiran asas
permainan kategori pukul dan memadang.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.

Standard pembelajaran: 1.8.2 Membaling bola ke sasaran dengan tangan lurus melawan arah pusingan jam.
2.8.1 Menyatakan pergerakan tangan semasa melakukan balingan tangan lurus dan balingan sisi.
5.4.1 Melakukan aktiviti secara berpasangan.

Objektif pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid:


1. Psikomotor - Boleh membaling bola dengan tangan lurus melawan arah pusingan jam dengan lakuan yang betul (TP4).
2. Kognitif - Boleh menyatakan perbezaan lakuan balingan tangan lurus dan balingan sisi (TP2).
3. Afektif - membentuk kumpulan semasa melakukan aktiviti (TP6).

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Kreativiti dan Inovasi

Bahan Bantu Belajar: Bola getah kecil (40), bola foam (20), skital besar (4), skital kecil (10), dan gelung
Bahagian/ Masa Aktiviti Fokus Pembelajaran Pengelolaan/ Strategi PdP Alatan/ Catatan

1. Permulaan 1. Memanaskan Badan - dalam kawasan yang telah ditetapkan

( 3 hingga 5 minit ) a) melakukan aktiviti - meningkatkan suhu guru pemain cakera


senamanrobik – CD lagu badan untuk aktiviti regangan

1
Tahun 3 (Trek 19 – Do Re - meningkatkan kadar degupan padat, CD lagu
Mi) jantung
- mewujudkan keseronokan

- kaedah kinestatik & muzik


- secara kelas (beramai-ramai)

2.Regangan otot: - regang otot di bahagian kepala


 kepala badan dan kaki untuk elak
 badan daripada kecederaan
 kaki - meningkatkan julat pergerakan

2. Perkembangan: Aktiviti 1: Penerangan dan 1. Murid dibahagikan kumpulan 1. Murid dibahagikan kepada beberapa Bola 3
tunjuk cara membaling bola kepada beberapa kumpulan kumpulan kecil. Skital 6
( 8 hingga 12 minit ) dengan tangan lurus kecil. 2. Setiap kumpulan diberikan bola dan Gelung 6
melawan arah pusingan jam 2. Murid diminta untuk skital.
dengan lakuan yang betul. membaling bola ke rakan. 3. Kumpulan murid membuat bulatan
Cara-cara kecil dan mengelilingi skital.
a. Genggam bola dengan 4. Murid diminta untuk melihat
menggunakan lima jari. demonstrasi yang ditunjukkan oleh guru.
b. Berdiri dengan bahu 5. Murid kemudiannya diberi arahan
menghadap rakan. untuk membaling bola ke arah sasaran
c. Langkah dan tarik tangan (skital) secara bergilir-gilir dalam
membaling lurus ke atas kumpulan masing-masing.
dan ayun ke bawah 6. Murid melakukan lakuan mengikut
melawan arah pusingan arahan dan dipantau oleh guru.
jam.
d. Lepaskan bola berada di
hadapan kepala.
e. Ikut lajak selepas
membaling.

2
f. Sasarkan ke arah skital.

Aktiviti 2 : Baling dan kena 1. Murid cuba menjatuhkan skital


1. Murid masih dalam kumpulan kecil
dengan membaling bola
yang sama.
menggunakan balingan tangan
2. Setiap kumpulan diberikan skital,
lurus mengikut arah lawan
gelung dan bola.
pusingan jam.
3. Murid diminta untuk membaling ke
2. Bola yang dibaling perlu
arah skital supaya menjatuhkannya.
melantun sekali ke dalam gelung
4. Bola perlulah melantun ke dalam
sebelum mengena skital.
gelung sebelum menumbangkan skital.
5. Balingan dikira batal sekiranya bola
tidak melantun ke dalam gelung terlebih
dahulu.
6. Murid melakukan aktiviti mengikut
arahan dan guru memantau pergerakan
aktiviti murid.

3
3. Kemuncak: Permainan Kecil : “Siapa 1. Murid dalam 2 pasukan. 1. Murid dibahagikan kepada 2 Bola 3
Paling Banyak” Skital 6
( 8 hingga 10 minit ) 2. Bola dibaling dengan tangan kumpulan.
lurus melawan arah pusingan 2. Setiap kumpulan diminta menjatuhkan
jam ke arah skital mengikut skital yang ada dalam bulatan kumpulan
warna yang telah ditetapkan. masing- masing dengan cara membaling
3. Satu mata diberi apabila dengan tangan lurus melawan arah
berjaya menjatuhkan skital. pusingan jam.
4. Pasukan yang mendapat mata 3. Satu mata akan diberikan kepada
terbanyak dikira pemenang. setiap kumpulan apabila berjaya
menjatuhkan skital.
4. Pasukan yang memperoleh mata
paling banyak akan dikira sebagai
pemenang.

4
Penutup Menyejukkan badan 1. Melakukan pergerakan 1. Murid dibahagikan kepada 2 Pembesar suara
(3 - 5 minit) “terbuka bunga itu dan kumpulan (perempuan dan lelaki). dan lagu kanak-
tertutup bunga itu”. 2. Murid membentuk bulatan kecil kanak
2. Menggoyang- goyangkan sambil memegang tangan rakan
dan menggerak- gerakkan sebelah.
anggota badan yang telah 3. Melakukan pergerakan maju ke arah
dalam bulatan sehingga bulatan
banyak digunakan semasa
dipenuhi dengan semua ahli kumpulan
melakukan aktiviti. (tangan, dalam keadaan memegang tangan
bahu dan kaki) rakan sebelah kiri dan kanan.
4. Undur semula ke belakang kembali ke
3. Guru buat refleksi dan soal tempat asal masih dalam keadaan
jawab berkaitan kemahiran menggenggam tangan rakan sebelah
yang telah dipelajari 5. Regang- regangkan anggota badan
iaitu tangan, bahu dan kaki.
6. Tarik nafas dan hembus.

Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


a. Borang Penilaian

Refleksi :

5
i. 30 daripada 35 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
ii. Tindakan susulan :
a. Pemulihan: Melakukan latihan balingan bola dengan tangan lurus jarak dekat.
b. Pengukuhan: Murid diminta untuk menguasai teknik balingan tangan lurus melawan arah pusingan jam.
c. Pengayaan: Murid diminta membaling bola dengan tangan lurus dengan jarak yang lebih jauh.
