Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3

MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:


TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 7.0 RUANG
PEMBELAJARAN
STANDARD 7.1 Prisma
KANDUNGAN:
STANDARD 7.1.1 Mengenal prisma segi empat sama, prisma segi empat tepat dan prisma segi tiga.
PEMBELAJARAN:
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Mengenal prisma segi empat sama, prisma segi empat tepat dan prisma segi tiga.

KRITERIA KEJAYAAN:
1. Murid dapat mengenal prisma segi empat sama, prisma segi empat tepat dan prisma segi tiga.
AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap kumpulan diberi beberapa
&PEMBELAJARAN 1 bahan maujud yang berbentuk ketiga-tiga jenis prisma ke dalam sebuah kotak kepada
(PDP): setiap kumpulan.
2. Contohnya kotak tisu, buku, coklat, bekas pensel, dan bumbung rumah mainan.
3. Murid diminta untuk mengasingkan objek-objek dalam kotak mengikut jenis prisma.
4. Setiap kumpulan kemudiannya diber kad perkataan prisma segiempat sama, prisma
segiempat tepat dan prisma segitiga.
5. Murid meletak kad perkataan pada bahan yang telah diasingkan tadi.
6. Murid berbincang dengan guru hasil kerja mereka.
1. Dalam kumpulan yang sama, murid mencari pasangan masing-masing.
A 2. Setiap pasangan dikehendaki melukis petak 9 (Tic Tac Toe)
Aktiviti 3. Murid dibahagikan kepada murid X dan murid O.
2 4. Murid X memilih satu petak dan terbalikkan petak tersebut. Di bawah petak tersebut
terdapat soalan.
5. Soalan adalah mengenai prisma yang telah dipelajari.
6. Murid X dikehendaki menjawab soalan dibawah petak tersebut. Jika betul jawapannya,
maka murid itu boleh memangkah X pada petak yang dipilih.
7. Aktiviti ini diulang dengan giliran murid O sehinggalah mendapat satu garisan.
Aktiviti 1. Murid membuat lembaran kerja dalam bentuk peta pokok yang diberi oleh guru bagi
3 mengukuhkan kefahaman.

ABM/ BBM: Video / Kad perkataan, kad soalan Lain-lain= kotak tisu,
Interaktif game Modul buku,coklat,bekas
pensel, bumbung rumah
mainan.
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global
KURIKULUM (EMK):
TMK Kelestarian Alam Sekitar / Nilai Murni
STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan / Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
PENGAJARAN / Kerja Pemerhatian Lembaran Kerja / Lain-lain : Kerja
&PEMBELAJARAN Berkumpulan berpasangan
(PDP):
TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID
(Nyatakan bilangan TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
Murid) P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran Round Table Permainan (Tic Tac Toe) / Jigsaw problem
dan Pembelajaran Abad Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Ke-21 Peta I-Think / Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengayaan/ pengukuhan
_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3


MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 7.0 RUANG
PEMBELAJARAN
STANDARD 7.1 Prisma
KANDUNGAN:
STANDARD 7.1.2 Mencirikan prisma dan melabelkan prisma segi empat tepat dan prisma segi tiga berdasarkan
PEMBELAJARAN: permukaa,tapak, bucu dan tepi.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Mencirikan prisma dan melabelkan prisma segi empat tepat dan prisma segi tiga berdasarkan
permukaa,tapak, bucu dan tepi.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat mencirikan prisma dan melabelkan prisma segi empat tepat dan prisma segi tiga
berdasarkan permukaan,tapak, bucu dan tepi dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1. Setiap kumpulan dibekalkan satu jenis model prisma dan satu sampul surat yang
&PEMBELAJARAN 1 mengandungi nombor.
(PDP): 2. Murid diterangkan maksud permukaan. Murid melabelkan dengan melekatkan simbol
pada permukaan dengan nombor 1.
3. Murid dan guru mengulang aktiviti untuk melabelkan tapak (nombor 2), bucu (nombor
3) dan tepi (nombor 4). Murid melabelkan nombor di model prisma yang diberikan.
4. Setiap kumpulan kemudiannya bertukar model prisma untuk disemak cirri-ciri yang
telah dipelajari.
1. Dalam kumpulan yang sama, murid diberi 3 kad manila dan pen marker. (Peta Buih)
A 2. Murid dikehendaki melukis peta buih bagi setiap prisma.
Aktiviti 3. Dalam peta buih tersebut, murid dikehendaki menulis cirri-ciri yang terdapat pada
2 prisma berdasarkan peta buih yang di lukis.
4. Murid menampal hasil kerja di dinding kelas dan kumpulan lain akan datang
menyemak jawapan murid dengan melekatkan ‘sticky Notes” pada hasil kerja
tersebut.
(Gallery Walk)
Aktiviti 1. Murid membuat latihan di dalam buku aktiviti yang telah disediakan.
3

ABM/ BBM: Video / Kad nombor / Lain-lain= model prisma,


Interaktif game Modul sampul,’sticky notes, pen
marker, kad manila.
ELEMEN MERENTAS Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global
KURIKULUM (EMK):
TMK Kelestarian Alam Sekitar / Nilai Murni
STEM Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat Mengaplikasi Menilai
/ Memahami / Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok / Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN Kuiz Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
PENGAJARAN / Kerja Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
&PEMBELAJARAN Berkumpulan berpasangan
(PDP):
TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID
(Nyatakan bilangan TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
Murid) P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran Round Table Permainan Jigsaw problem
dan Pembelajaran Abad Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk /
Ke-21 Peta I-Think / Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengayaan/ pengukuhan
_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 7.0 RUANG
PEMBELAJARAN
STANDARD 7.2 Prisma dan Bukan Prisma
KANDUNGAN:
STANDARD 7.2.1 Membandingkan prisma dan bukan prisma berdasarkan permukaan, tapak, bucu dan tepi.
PEMBELAJARAN:
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Membandingkan prisma dan bukan prisma berdasarkan permukaan, tapak, bucu dan tepi.

KRITERIA KEJAYAAN: Murid dapat membandingkan dua prisma dan bukan prisma berdasarkan permukaan, tapak, bucu
dan tepi dengan betul.

AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1. Murid ditunjukan beberapa gambar melalui tayangan slide power point.
&PEMBELAJARAN 1 2. Murid menyebut nama objek dan jenis bentuk prisma tersebut berdasarkan gambar di
(PDP): dalam slide power point.
3. Murid menyatakan beberapa jenis bentuk prisma yang pernah mereka lihat dan
pelajari.
4. Murid diberi jadual dan mereka dikehendaki menyenaraikan objek bentuk prisma dan
bukan prisma yang ada di dalam kelas.
5. Murid dibimbing untuk mengenalpasti cirri-ciri yang terdapat pada prisma dan bukan
prisma dengan menggunakan peta buih berganda.
6. Peta buih berganda mempunyai cirri persamaan dan perbezaan objek.
1. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan dan duduk dalam satu bulatan yang besar.
A 2. Murid dikehendaki menutup mata dengan menggunakan sehelai kain yang disedakan.
Aktiviti 3. Murid akan diberi bentuk-bentuk bongkah kepada murid yang telah ditutup mata.
2 4. Murid akan menyerahkan bentuk-bentuk bongkah kepada rakan mereka apabila
muzik dimainkan.
5. Setelah muzik berhenti, setiap murid akan menerima bongkah yang telah disediakan.
6. Murid perlu meneka bongkah tersebut sama ada prisma atau bukan prisma dan
menyatakan cirri-ciri tersebut.
7. Aktiviti ini diulang dengan meneruskan muzik dan mengedarkan kembali bongkah.
Aktiviti 1. Murid membuat latihan didalam buku latihan matematik.
3

ABM/ BBM: / Slide power point Kad abjad, kad gambar / Lain-lain= jadual,
Interaktif game Modul bongkah, kain, muzik

ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan / Nilai Murni


KURIKULUM (EMK):
/ TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
STEM Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat Mengaplikasi Menilai
/ Memahami / Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih / Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN Kuiz / Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
PENGAJARAN Kerja / Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
&PEMBELAJARAN Berkumpulan berpasangan
(PDP):
TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID
(Nyatakan bilangan TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
Murid) P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran Round Table Permainan / Jigsaw problem
dan Pembelajaran Abad Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Ke-21 Peta I-Think / Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengayaan/ pengukuhan
_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3


MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 7.0 RUANG
PEMBELAJARAN
STANDARD 7.3 Poligon sekata
KANDUNGAN:
STANDARD 7.3.1 Mengenal pasti bentuk poligon sekata bagi pentagon, heksagon, heptagon dan oktagon.
PEMBELAJARAN:
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Mengenal pasti bentuk poligon sekata bagi pentagon, heksagon, heptagon dan oktagon.

KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat mengenal pasti bentuk poligon sekata bagi pentagon, heksagon, heptagon dan
octagon dengan betul.

AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.


&PEMBELAJARAN 1 2. Setiap kumpulan mendapat beberapa kotak berbentuk poligon.
(PDP): 3. Murid dikehendaki menyurih permukaan kotak berbentuk poligon.
4. Murid diterangkan mengenai maksud poligon iaitu bentuk dua dimensi yang
mempunyai 3 sisi lurus atau lebih. Poligon tiada sisi melengkung.
1. Dalam kumpulan yang sama, setiap murid diberi 4 sampul yang mempunyai kepingan
A gambar poligon yang telah dipotong-potong. (Jigsaw Puzzle)
Aktiviti 2. Murid dikehendaki mencantumkan kepingan gambar tersebut menjadi satu bentuk
2 polygon.
3. Murid dikehendaki menamakan poligon tersebut dan menyatakan cirri-ciri yang ada
pada polygon tersebut pada peta pokok yang telah diberikan oleh guru.
4. Murid menyemak jawapan bersama rakan kumpulan yang lain dengan bimbingan
guru.
Aktiviti 1. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti yang telah disediakan.
3

ABM/ BBM: Video Kad abjad, kad gambar / Lain-lain=kotak, kertas,


Interaktif game Modul sampul surat, jigsaw,
peta poko
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan / Nilai Murni
KURIKULUM (EMK):
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan / Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN Kuiz Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
PENGAJARAN / Kerja Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
&PEMBELAJARAN Berkumpulan berpasangan
(PDP):
TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID
(Nyatakan bilangan TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
Murid) P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran Round Table Permainan Jigsaw puzzle /
dan Pembelajaran Abad Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Ke-21 Peta I-Think / Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengayaan/ pengukuhan
_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 7.0 RUANG
PEMBELAJARAN
STANDARD 7.3 Poligon sekata
KANDUNGAN:
STANDARD 7.3.2 Menghasilkan corak berasaskan bentuk polygon sekata.
PEMBELAJARAN:
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Menghasilkan corak berasaskan bentuk poligon sekata.

KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menghasilkan 2 corak berasaskan bentuk poligon sekata.

AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1. Setiap kumpulan diberi sekeping kad manila dan kertas yang mengandungi
&PEMBELAJARAN 1 pelbagai bentuk polygon.
(PDP): 2. Murid dikehendaki menggunting bentuk polygon tersebut dan menampal bentuk
polygon di atas kad manila.
3. Murid mereka corak yang dikehendaki menggunakan bentuk poligon yang ada
seperti beg, robot, dan bunga.
4. Corak yang dibuat mestilah dibuat dengan kemas agar mudah untuk murid lain
memahami apa yang direka.
1. Murid menampal hasil kerja yang telah dibuat di dinding kelas untuk dilihat oleh
A kumpulan lain. (Gallery Walk)
Aktiviti 2. Murid daripada kumpulan lain akan memberikan komen dan mereka dikehendaki
2 mencatat polygon yang digunakan untuk membentuk corak di atas kertas sticky
notes.
3. Murid menyemak bersama-sama guru reka corak yang telah dibuat.
Aktiviti 1. Murid membuat latihan di dalam buku aktiviti yang disediakan
3

ABM/ BBM: Video / Kad abjad, kad gambar / Lain-lain=kad manila,


Interaktif game Modul kertas polygon, gam,
gunting, sticky notes
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global
KURIKULUM (EMK):
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat Mengaplikasi / Menilai
Memahami / Menganalisis / Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN Kuiz Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
PENGAJARAN / Kerja Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
&PEMBELAJARAN Berkumpulan berpasangan
(PDP):
TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID
(Nyatakan bilangan TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
Murid) P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran Round Table Permainan Jigsaw problem
dan Pembelajaran Abad Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk /
Ke-21 Match mine Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengayaan/ pengukuhan
_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 7.0 RUANG
PEMBELAJARAN
STANDARD 7.4 Paksi simetri
KANDUNGAN:
STANDARD 7.4.1 Mengenal pasti dan melukis paksi simetri
PEMBELAJARAN:
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Mengenal pasti dan melukis paksi simetri

KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat mengenal pasti dan melukis 3 paksi simetri dengan betul.

AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1. Setiap murid diberi sekeping kertas. Murid di arahkan untuk melipat kertas kepada 2
&PEMBELAJARAN 1 bahagian.
(PDP): 2. Murid melukis bentuk pada kertas itu dibahagian tengah contohnya melukis bentuk
wau.
3. Murid menggunting bentuk itu dan buka lipatannya. Murid melukis garisan pada
lipatannya.
4. Murid diterangkan bahawa garisan itu ialah paksi simetri.
1. Murid dibahagi kepada 5 kumpulan. (Aktivit BT m/s 87)
A 2. Setiap kumpulan diberi kertas A4, pen marker, cat air dan pembaris.
Aktiviti 3. Murid dikehendaki meletak cat air di bahagian tengah kertas
2 4. Kemudian, murid melipat kertas pada bahagian tompok warna dan tekan kertas
dengan kuat.
5. Murid membuka kertas dan melukis garis simetri dan memaparkannya di hadapan
kelas.
Aktiviti 1. Murid membuat latihan didalam buku latihan matematik.
3

ABM/ BBM: Video Kad abjad, kad gambar / Lain-lain= kertas A4,
Interaktif game Modul gunting, pen marker, cat
air, pembaris
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global
KURIKULUM (EMK):
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat / Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis / Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN Kuiz Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
PENGAJARAN / Kerja Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
&PEMBELAJARAN Berkumpulan berpasangan
(PDP):
TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID
(Nyatakan bilangan TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
Murid) P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran Round Table Permainan Jigsaw problem
dan Pembelajaran Abad Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Ke-21 Match mine Pembentangan / Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengayaan/ pengukuhan
_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 7.0 RUANG
PEMBELAJARAN
STANDARD 7.5 Penyelesaian masalah
KANDUNGAN:
STANDARD 7.5.1 Menyelesaikan masalah melibatkan prisma dan paksi simetri bentuk dua dimensi.
PEMBELAJARAN:
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Menyelesaikan masalah melibatkan prisma dan paksi simetri bentuk dua dimensi.

KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyelesaikan masalah melibatkan prisma dan paksi simetri bentuk dua dimensi.

AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. Setiap kumpulan diberi satu kad manila dan
&PEMBELAJARAN 1 pen marker.
(PDP): 2. Murid di tunjukan salan penyelesaian masalah berkaitan dengan prisma. Contohnya,
murid diberi ciri-ciri sebuah prisma dan dikehendaki menyatakan nama prisma
tersebut dan melukis bentuk prisma tersebut di atas kad manila.
3. Murid dibimbing untuk menggariskan kata kunci yang penting dalam soalan
penyelesaian masalah.
4. Aktiviti di ulang dengan soalan penyelesaian yang berbeza mengenai prisma dan
paksi simetri.
1. Dalam kumpulan yang sama, murid diberi mini white board dan pen marker.
A (Showdown)
Aktiviti 2. Murid dipaparkan dengan soalan penyelesaian masalah di slide power point
2 melibatkan prisma dan paksi simetri.
3. Setiap ahli kumpulan dikehendaki menulis satu jawapan kepada permasalahan
tersebut.
4. Pada masa yang ditetapkan, semua murid menunjukan jawapan secara serentak.
5. Setiap ahli membetulkan dan mengukuhkan jawapan rakan mereka.
Aktiviti 1. Murid membuat latihan di dalam buku latihan matematik sebagai aktiviti pengukuhan
3

ABM/ BBM: / Slide power point Kad abjad, kad gambar Lain-lain= kad manila,
Interaktif game Modul pen marker, mini
whiteboard
ELEMEN MERENTAS Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global
KURIKULUM (EMK):
/ TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
STEM Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami / Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
PENGAJARAN / Kerja Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
&PEMBELAJARAN Berkumpulan berpasangan
(PDP):
TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID
(Nyatakan bilangan TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
Murid) P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran Round Table Showdown / Jigsaw problem
dan Pembelajaran Abad Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Ke-21 Match mine Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengayaan/ pengukuhan
_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________
