Anda di halaman 1dari 18

SENARAI SEMAK PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN

ASPEK TUMS TANDA


4.1 Guru sebagai perancang 4.1.1 /
4.2.1 /
4.2 Guru sebagai pengawal 4.2.2 /
4.3 Guru sebagai pembimbing 4.3.1 /
4.4.1 /
4.4 Guru sebagai pendorong 4.4.2 /
4.5 Guru sebagai penilai 4.5.1 /
4.6 Murid sebagai pembelajar aktif 4.6.1 /
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: 3 Bumi
TARIKH/HARI: 01/11/2021 Isnin MASA: 1.30-2.30
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 4.0 WANG
STANDARD KANDUNGAN: 4.6 Mata wang asing
STANDARD 4.6.1 Mengenal mata wang Negara ASEAN
PEMBELAJARAN:
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Mengenal mata wang Negara ASEAN

KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat mengenal mata wang Negara ASEAN dengan betul.

AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 1. Murid dipaparkan dengan gambar-gambar wang kertas 10 negara ASEAN secara rawak iaitu
&PEMBELAJARAN (PDP): Malaysia,Singapura, Indonesia, Brunei, Thailand dan lain2 lagi.
2. Murid diminta menyatakan nama Negara bagi setiap gambar wang kertas tersebut.
3. Murid juga dipaparkan dengan wang kertas Negara lain seperti Amerika Syarikat, Great Britain, Australia,
Arab Saudi dan Jepun.
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. Setiap kumpulan dikehendaki membuat jadual mengenai Negara
A dan Nama Mata Wang Asing.
Aktiviti 2 2. Murid dikehendaki menulis nama Negara dan nama Mata Wang Negara Asing yang di pegang oleh guru
satu persatu ke dalam jadual yang disediakan.
3. Murid menyemak bersama-sama guru .
Aktiviti 3 1. Dalam kumpulan yang sama, murid diberi aktiviti wordsearch.
2. Murid dikehendaki menjawab soalan yang diberikan berdasarkan wordsearch mengenai mata wang Negara
Asean.
3. Kumpulan yang dapat menjawab wordsearch dengan tepat, akan dikira sebagai pemenang.
4. Murid diberi peta titi untuk dilengkapkan sebagai aktiviti peneguhan.
ABM/ BBM: Video / Kad soalan, Word serach / Lain-lain= Sampel wang asean,
Interaktif game Modul jadual, kad manila, pen marker,

ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi / Keusahawanan Kelestarian global


KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni / Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap / Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): / Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja berpasangan

TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID


(Nyatakan bilangan Murid) TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan / Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Peta I-Think / Pembentangan Nyanyian
KUMP A 7/17 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
REFLEKSI:
_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

KUMP B 4/ 17 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan

_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

AKTIVITI SAMA TELAH DIHANTAR KE TELEGRAM BAGI KUMP B.


AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: 3 Utarid
TARIKH/HARI: 01/11/2021 isnin MASA: 5.20-6.20pm
BIDANG PEMBELAJARAN SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 5.0 MASA DAN WAKTU
STANDARD KANDUNGAN: 5.5 Tolak masa
STANDARD 5.5.1 Menyelesaikan ayat matematik tolak hingga tiga nilai masa:
PEMBELAJARAN: (i) jam dengan jam, (ii) minit dengan minit,(iii) saat dengan saat,
(iv) jam dan minit dengan jam dan minit,(v) minit dan saat dengan minit dan saat.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Menyelesaikan ayat matematik tolak hingga tiga nilai masa:
(i) jam dengan jam, (ii) minit dengan minit,(iii) saat dengan saat,
(iv) jam dan minit dengan jam dan minit,(v) minit dan saat dengan minit dan saat.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyelesaikan ayat matematik tolak hingga tiga nilai masa:
(i) jam dengan jam, (ii) minit dengan minit,(iii) saat dengan saat,
(iv) jam dan minit dengan jam dan minit,(v) minit dan saat dengan minit dan saat.
AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 1. Murid dipaparkan dengan soalan penolakan masa secara bentuk lazim. Murid dijelaskan bagaimana proses
&PEMBELAJARAN (PDP): penolakan tersebut. Contoh soalan ialah 6 jam 40 minit – 1 jam 15 minit. Murid dibimbing mengumpul
semula antara jam dengan minit dan minit dengan saat.
2. Murid diberi mini whiteboard dan pen marker. Murid diberi soalan oleh guru dan merka hendaklah
menjawab soalan di mini whiteboard yang disediakan.
3. Murid menyemak jawapan bersama-sama guru dan sekiranya salah, guru akan membimbing murid tersebut
sehinggalah mereka faham tentang konsep penolakan.
1. 2 kad berpasangan merah dan hijau disediakan oleh guru. Kedua-dua kad mengandungi nombor yang sama.
A Oleh itu sebanyak 15 pasangan kad disediakan oleh guru. (Jeopardy)
Aktiviti 2 2. Kad-kad bewarna ini diberikan secara rawak kepada murid. Sekiranya nombor yang dipanggil ialah nombor
2, dua murid berlainan warna dengan nombor yang sama pergi ke hadapan dan menjawab soalan dari guru.
3. Soalan diberikan oleh guru dan murid yang terpantas menjawab soalan dengan tepat akan mendapat markah.
Soalan yang diberikan adalah mengenai menolak masa hingga tiga nilai masa. Murid dikehendaki mengira
dalam bentuk lazim untuk mendapatkan jawapannya.
4. Oleh itu, ada 2 kumpulan markah iaitu merah dan hijau. Kemudian pasangan seterusnya di panggil sehingga
semua pasangan selesai.
Aktiviti 3 1. Murid membuat latihan di dalam buku aktiviti matematik.

ABM/ BBM: Video / Kad soalan, kad berwarna / Lain-lain= mini whiteboard,
Interaktif game Modul pen marker
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): / Kerja Berkumpulan / Pemerhatian Lembaran Kerja / Lain-lain : Kerja berpasangan

TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID


(Nyatakan bilangan Murid) TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Jeopardy / Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Match mine Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: KUMP A 16/20 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan

KUMP B 10/19 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan

AKTIVITI SAMA TELAH DIHANTAR KE TELEGRAM BAGI KUMP B.


AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI
TAHUN 3

TARIKH 01/11/2021 Isnin


KELAS 3 Musytari
MASA 4.20-4.50pm
ASPEK JOM SENAM UNTUK SIHAT
TAJUK KIRA DAN TAHAN
3.3 Melakukan senaman meningkatkan kelenturan dengan lakuan yang betul.
STANDARD KANDUNGAN 4.3 Mengaplikasikan konsep asas kelenturan
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.
3.3.1 Melakukan senaman regangan dinamik dan regangan statik pada otot-otot
utama serta bertahan dalam jangka masa yang ditetapkan.
STANDARD 4.3.1 Menamakan senaman regangan yang selamat dilakukan untuk meningkatkan
PEMBELAJARAN kelenturan.
4.3.2 Menyatakan tujuan senaman regangan statik dan regangan dinamik.
5.1.2 Melakukan aktiviti dalam ruang yang selamat
FOKUS Melakukan senaman meningkatkan kelenturan dengan lakuan yang betul.
Melakukan senaman regangan dinamik dan regangan statik pada otot-otot utama
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
serta bertahan dalam jangka masa yang ditetapkan.
1.Murid melakukan senaman meningkatkan kelenturan dengan lakuan yang betul.
AKTIVITI 2.Murid mengaplikasikan konsep asas kelenturan
3.Murid mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan
Kreativiti dan Inovasi
KRITERIA .
KEJAYAAN
BAHAN BANTU ELEMEN Sains dan Teknologi
BELAJAR / Buku Radas MERENTAS / Pendidikan Alam
(BBB) Teks KURIKULUM Sekitar
Modul Spesimen (EMK) Patriotisme
Power Gambar Nilai Murni
Point TMK
Internet Carta Keusahawanan
Model / Lain-lain
KBAT / i-THINK Peta Bulatan Peta Dakap Peta Buih
Peta Buih Peta Alir Peta Pelbagai Alir
Peta Titi Peta Pokok Lain-lain

PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan


PENGAJARAN
Tugasan Hasil Kerja Kuiz
&
PEMBELAJARA Drama Projek Lain-lain
N
REFLEKSI 10/19 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.
Pelajaran tidak dapat dijalankan dan akan diteruskan pada hari berikutnya kerana
__________________________________________.

AKTIVITI SAMA TELAH DIHANTAR KE TELEGRAM BAGI KUMPULAN B.


SENARAI SEMAK PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
ASPEK TUMS TANDA
4.1 Guru sebagai perancang 4.1.1 /
4.2.1 /
4.2 Guru sebagai pengawal 4.2.2 /
4.3 Guru sebagai pembimbing 4.3.1 /
4.4.1 /
4.4 Guru sebagai pendorong 4.4.2 /
4.5 Guru sebagai penilai 4.5.1 /
4.6 Murid sebagai pembelajar aktif 4.6.1 /
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: 3 Utarid
TARIKH/HARI: 02/11/2021 MASA: 3.50-4.50pm
BIDANG PEMBELAJARAN SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 5.0 MASA DAN WAKTU
STANDARD KANDUNGAN: 5.6 Operasi bergabung tambah dan tolak masa
STANDARD 5.6.1 Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan tolak nilai masa:
PEMBELAJARAN: (i) jam dengan jam,(ii) minit dengan minit, (iii) saat dengan saat,
(iv) jam dan minit dengan jam dan minit, (v) minit dan saat dengan minit dan saat.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan tolak nilai masa:
(i) jam dengan jam,(ii) minit dengan minit, (iii) saat dengan saat,
(iv) jam dan minit dengan jam dan minit, (v) minit dan saat dengan minit dan saat.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan tolak nilai masa:
(i) jam dengan jam,(ii) minit dengan minit, (iii) saat dengan saat,
(iv) jam dan minit dengan jam dan minit, (v) minit dan saat dengan minit dan saat.
AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. Murid di bekalkan dengan satu kertas mahjong dan pen marker.
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Murid ditunjukan dengan ayat matematik operasi bergabung. Murid dikehendaki meneka operasi mana yang
perlu diselesaikan dahulu.
3. Murid diingatkan untuk membuat operasi mengikut turutan. Murid diberitahu bahawa operasi yang
melibatkan tambah dan tolak, sama ada operasi tambah dilakukan dahulu atau operasi tolak, jawapannya
adalah sama.
4. Murid mengira operasi tersebut di atas kertas mahjong. Aktiviti diulangi dengan diberi solan yang berlainan
kepada murid.
1. Murid dikehendaki mencari pasangan masing-masing. Murid diberi dua kad berbeza. (Quiz,Quiz Trade)
A 2. Pada setiap kad, dibahagian hadapan adalah soalan operasi bergabung tambah dan tolak nilai masa manakala
Aktiviti 2 dibelakangnya adalah jawapan.
3. Untuk pusingan pertama murid A akan mengajukan soalan kepada murid B. Murid B dikehendaki mengira
operasi bergabung dengan menggunakan bentuk lazim berdasarkan soalan daripada murid A.
4. Murid A akan memuji jika jawapan itu tepat dan menerangkan jika jawapan itu salah.
Kemudia murid akan bertukar peranan. Setelah kedua-duanya selesai, mereka bertukar kad dan bertukar
pasangan pula.
Aktiviti 3 1. Murid membuat latihan di dalam buku latihan matematik.

ABM/ BBM: Video / Kad soalan / Lain-lain= kertas mahjong, pen


Interaktif game Modul marker, kertas A4, pensel

ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global


KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): / Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja / Lain-lain : Kerja berpasangan

TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID


(Nyatakan bilangan Murid) TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Quiz, Quiz Trade / Jeopardy Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Match mine Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: KUMP 15/19 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
A
4/19 orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

KUMP AKTIVITI SAMA TELAH DIHANTAR KE TELEGRAM BAGI KUMP B.


B
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3


MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: 3 Utarid
TARIKH/HARI: 01/11/2021 isnin MASA: 5.20-6.20pm
BIDANG PEMBELAJARAN SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 5.0 MASA DAN WAKTU
STANDARD KANDUNGAN: 5.5 Tolak masa
STANDARD 5.5.1 Menyelesaikan ayat matematik tolak hingga tiga nilai masa:
PEMBELAJARAN: (i) jam dengan jam, (ii) minit dengan minit,(iii) saat dengan saat,
(iv) jam dan minit dengan jam dan minit,(v) minit dan saat dengan minit dan saat.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Menyelesaikan ayat matematik tolak hingga tiga nilai masa:
(i) jam dengan jam, (ii) minit dengan minit,(iii) saat dengan saat,
(iv) jam dan minit dengan jam dan minit,(v) minit dan saat dengan minit dan saat.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyelesaikan ayat matematik tolak hingga tiga nilai masa:
(i) jam dengan jam, (ii) minit dengan minit,(iii) saat dengan saat,
(iv) jam dan minit dengan jam dan minit,(v) minit dan saat dengan minit dan saat.
AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 4. Murid dipaparkan dengan soalan penolakan masa secara bentuk lazim. Murid dijelaskan bagaimana proses
&PEMBELAJARAN (PDP): penolakan tersebut. Contoh soalan ialah 6 jam 40 minit – 1 jam 15 minit. Murid dibimbing mengumpul
semula antara jam dengan minit dan minit dengan saat.
5. Murid diberi mini whiteboard dan pen marker. Murid diberi soalan oleh guru dan merka hendaklah
menjawab soalan di mini whiteboard yang disediakan.
6. Murid menyemak jawapan bersama-sama guru dan sekiranya salah, guru akan membimbing murid tersebut
sehinggalah mereka faham tentang konsep penolakan.
5. 2 kad berpasangan merah dan hijau disediakan oleh guru. Kedua-dua kad mengandungi nombor yang sama.
A Oleh itu sebanyak 15 pasangan kad disediakan oleh guru. (Jeopardy)
Aktiviti 2 6. Kad-kad bewarna ini diberikan secara rawak kepada murid. Sekiranya nombor yang dipanggil ialah nombor
2, dua murid berlainan warna dengan nombor yang sama pergi ke hadapan dan menjawab soalan dari guru.
7. Soalan diberikan oleh guru dan murid yang terpantas menjawab soalan dengan tepat akan mendapat markah.
Soalan yang diberikan adalah mengenai menolak masa hingga tiga nilai masa. Murid dikehendaki mengira
dalam bentuk lazim untuk mendapatkan jawapannya.
8. Oleh itu, ada 2 kumpulan markah iaitu merah dan hijau. Kemudian pasangan seterusnya di panggil sehingga
semua pasangan selesai.
Aktiviti 3 2. Murid membuat latihan di dalam buku aktiviti matematik.

ABM/ BBM: Video / Kad soalan, kad berwarna / Lain-lain= mini whiteboard,
Interaktif game Modul pen marker
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): / Kerja Berkumpulan / Pemerhatian Lembaran Kerja / Lain-lain : Kerja berpasangan

TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID


(Nyatakan bilangan Murid) TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Jeopardy / Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Match mine Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: KUMP A 14/19 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan

5/19 orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

KUMP B AKTIVITI SAMA TELAH DIHANTAR KE TELEGRAM BAGI KUMP B.


AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN
TAHUN 3

TARIKH 02/11/2021
KELAS 3 Musytari
MASA 5.50pm-6.20pm
MODUL WASPADA SENTIASA
TAJUK CUAI MEMBAWA PADAH
9.1 Pengetahuan asas pertolongan cemas dan kemahiran
bertindak dengan bijak mengikut situasi
STANDARD KANDUNGAN Bertindak dengan bijak apabila berlaku kemalangan:
-Kecederaan ringan

9.1.1 Menyatakan jenis-jenis kecederaan ringan.


STANDARD PEMBELAJARAN
9.1.2 Membincangkan jenis-jenis kecederaan ringan.
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
- Menyatakan jenis-jenis kecederaan ringan.
1. Guru menayangkan video tentang jenis-jenis
kecederaan ringan yang sering berlaku
2. Guru menunjukkan demonstrasi tentang cara-cara
AKTIVITI
bertindak sekiranya berlaku situasi tersebut.
3. Murid diminta untuk melakonkan semulaa situasi
yang sama daalam kumpula yang telah dibentuk.

ELEM Sains dan Teknologi


/ Buku Teks Radas EN / Pendidikan Alam Sekitar
Modul Spesimen MERE Patriotisme
Power Point GambarNTAS Nilai Murni
Internet Carta KURIK TMK
Model / Lain-lainULUM Keusahawanan
(EMK)

Berday Berpri STRA Round table Pembentangan


a nsip TEGI Think, Main Peranan
tahan PDPC pair,share
/ Mahir Berma ABAD / Hot seat Gallery walk
berko klumat KE-21 Permainan Peta i-think
munika 3 stray 1 stay sajak
si / nyanyian
Pemiki Penya
r yang
Kerja Patriot
Berpas ik
ukan
Bersifa Lain-
t ingin lain
tahu
Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan
Tugasan Hasil Kerja Kuiz
PENGAJ Drama Projek Lain-lain
ARAN &
PEMBEL
AJARAN
10/19 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.
Pelajaran tidak dapat dijalankan dan akan diteruskan pada hari berikutnya kerana
__________________________________________.
AKTIVITI SAMA TELAH DIHANTAR KE TELEGRAM BAGI KUMPULAN B.
SENARAI SEMAK PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
ASPEK TUMS TANDA
4.1 Guru sebagai perancang 4.1.1 /
4.2.1 /
4.2 Guru sebagai pengawal 4.2.2 /
4.3 Guru sebagai pembimbing 4.3.1 /
4.4.1 /
4.4 Guru sebagai pendorong 4.4.2 /
4.5 Guru sebagai penilai 4.5.1 /
4.6 Murid sebagai pembelajar aktif 4.6.1 /
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: 3 Bumi
TARIKH/HARI: 08/11/2021 Isnin MASA: 1.30-2.30pm
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 4.0 WANG
STANDARD KANDUNGAN: 4.7 Simpanan dan pelaburan
STANDARD 4.7.1 Menjelaskan keperluan dan kehendak sebagai asas kepada simpanan dan perbelanjaan.
PEMBELAJARAN: 4.7.2 Menjelaskan keperluan menyimpan dan melabur.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Menjelaskan keperluan dan kehendak sebagai asas kepada simpanan dan perbelanjaan.
2. Menjelaskan keperluan menyimpan dan melabur.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menjelaskan keperluan dan kehendak sebagai asas kepada simpanan dan perbelanjaan.
2. Murid dapat menjelaskan 3 keperluan menyimpan dan melabur dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 1. Murid diedarkan sekeping sampul yang berisi sejumlah wang kepada setiap kumpulan.
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Murid dikehendaki menyatakan barang yang boleh dibeli dengan jumlah yang ada.
3. Murid disoal sama ada barang yang hendak dibeli merupakan kehendak atau keperluan. Murid juga ditanya
bagaimana hendak mendapatkan barang tersebut. (Simpanan)

1. Murid ditunjukan satu objek yang hendak dibeli dan harganya iaitu jam tangan yang berharga RM 20.
A 2. Murid merancang simpanan untuk membeli jam tangan tersebut
Aktiviti 2 3. Murid merancang simpanan dengan menyimpan RM 1 dari wang saku yang didapati setiap hari iaitu RM3.
4. Murid dikehendaki membuat jadual menyimpan wang sehingga jumlah RM 20 dapat dikumpul,
5. Murid diberitahu sekiranya tidak jadi membeli jam tangan, maka duit simpanan itu akan dimasukan kedalam
tabung simpanan untuk melabur wang.
6. Murid dibimbing untuk menyimpan dan melabur untuk merancang masa depan. Murid diingatkan bahawa
perbelanjaan perlu dibuat untuk mengelakan daripada berhutang.
Aktiviti 3 1. Murid membuat Projek Ria (BT Jilid 2, m/s 19) sebagai aktiviti peneguhan

ABM/ BBM: Video Kad gambar, Kad bentuk / Lain-lain= jam tangan, sampul
Interaktif game Modul berisi wang, kertas catatan

ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global


KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni / Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat // Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja berpasangan

TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID


(Nyatakan bilangan Murid) TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Match mine Pembentangan / Nyanyian
REFLEKSI: KUMP B _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan

_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

KUMP A AKTIVITI SAMA TELAH DIHANTAR KE TELEGRAM BAGI KUMP A.


AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: 3 Utarid
TARIKH/HARI: 08/11/2021 MASA: 5.20-6.20pm
BIDANG PEMBELAJARAN SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 5.0 MASA DAN WAKTU
STANDARD KANDUNGAN: 5.7 Darab masa
STANDARD 5.7.1 Menyelesaikan ayat matematik darab melibatkan masa:
PEMBELAJARAN: (i) jam, (ii) minit, (iii) saat,(iv) jam dan minit, (v) minit dan saat, dengan nombor satu digit.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Menyelesaikan ayat matematik darab melibatkan masa:
(i) jam, (ii) minit, (iii) saat,(iv) jam dan minit, (v) minit dan saat, dengan nombor satu digit.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyelesaikan ayat matematik darab melibatkan masa:
(i) jam, (ii) minit, (iii) saat,(iv) jam dan minit, (v) minit dan saat, dengan nombor satu digit.
AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 1. Murid diberi kad imbasan yang menunjukkan beberapa nombor yang mewakili unit jam mengikut
&PEMBELAJARAN (PDP): kumpulan.
2. Murid dikehendaki menambah nombor tersebut sebanyak beberapa kali. Contoh 2jam + 2 jam + 2jam = 6
jam. Murid diminta mendarab unit jam tadi mengikut jumlah penambahan yang dibuat. Contoh 3 x 2 jam =
6 jam
3. Murid memberikan jawapan mengikut kumpulan masing-masing. Murid ditegaskan bahawa penambahan
berulang boleh ditukarkan dengan operasi darab.
4. Aktiviti ini diulang dengan menggunakan soalan darab yang lain.
1. Murid dibawa ke kawasan lapan dan dibahagikan kepada 5 kumpulan.
A 2. Setiap kumpulan diberi 7 botol yang ditanda reben berwarna dan sebiji bola.
Aktiviti 2 3. Murid dikehendaki melontarkan bola ke arah botol yang disusun secara rawak.
4. Sekiranya botol bertanda reben hijau jatuh akibat terkena bola, maka murid dikehendaki berlari kearah meja
yang mempunyai kotak soalan. Murid dikehendaki mencari kad soalan berwarna hijau dan menjawab
soalannya.
5. Murid mengira dalam bentuk lazim untuk mendapatkan jawapan berkaitan soalan mendarab masa.
6. Murid dikehendaki mendapatkan jawapan daripada guru dan sekiranya salah, murid tersebut dikehendaki
berbincang dalam satu kumpulan untuk mendapatkan jawapan sebenar.
7. Aktiviti diulangi dengan murid ke-2 melontarkan bola. Permainan diteruskan sehinggalah semuanya telah
melontarkan bola.
Aktiviti 3 1. Murid membuat latihan di dalam buku aktiviti matematik.

ABM/ BBM: Video / Kad imbasan, kad soalan / Lain-lain= botol, bola, reben
Interaktif game Modul bewarna

ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global


KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): / Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja berpasangan

TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID


(Nyatakan bilangan Murid) TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Jeopardy Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Match mine Permainan / Nyanyian
REFLEKSI: KUMP B _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan

_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

KUMP A AKTIVITI SAMA TELAH DIHANTAR KE TELEGRAM BAGI KUMP A.


AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI
TAHUN 3

TARIKH
01/11/2021 Isnin
KELAS
3 Musytari
MASA
4.20-4.50pm
ASPEK
JOM SENAM UNTUK SIHAT
TAJUK
KIRA DAN TAHAN
STANDARD KANDUNGAN
3.3 Melakukan senaman meningkatkan kelenturan dengan lakuan yang betul.
4.3 Mengaplikasikan konsep asas kelenturan
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.
STANDARD PEMBELAJARAN
3.3.1 Melakukan senaman regangan dinamik dan regangan statik pada otot-otot utama serta bertahan dalam jangka masa
yang ditetapkan.
4.3.1 Menamakan senaman regangan yang selamat dilakukan untuk meningkatkan kelenturan.
4.3.2 Menyatakan tujuan senaman regangan statik dan regangan dinamik.
5.1.2 Melakukan aktiviti dalam ruang yang selamat
FOKUS
Melakukan senaman meningkatkan kelenturan dengan lakuan yang betul.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Melakukan senaman regangan dinamik dan regangan statik pada otot-otot utama serta bertahan dalam jangka masa yang
ditetapkan.
AKTIVITI
1.Murid melakukan senaman meningkatkan kelenturan dengan lakuan yang betul.
2.Murid mengaplikasikan konsep asas kelenturan
3.Murid mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan

Kreativiti dan Inovasi


AKTIVITI SAMA TELAH
KRITERIA . DIHANTAR KE TELEGRAM BAGI KUMPULAN
A. KEJAYAA
N
BAHAN ELEMEN Sains dan
BANTU / Buku Radas MERENTAS Teknologi
BELAJAR Teks KURIKULU / Pendidikan Alam
(BBB) Modul Spesimen M (EMK) Sekitar
Power Gambar Patriotisme
Point Nilai Murni
Internet Carta TMK
Model / Lain-lain Keusahawanan
KBAT / i- Peta Bulatan Peta Dakap Peta Buih
THINK
Peta Buih Peta Alir Peta Pelbagai Alir
Peta Titi Peta Pokok Lain-lain

PENILAIA Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan


N
Tugasan Hasil Kerja Kuiz
PENGAJA
RAN & Drama Projek Lain-lain
PEMBELA
JARAN
REFLEKSI ____/_____ murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.
Pelajaran tidak dapat dijalankan dan akan diteruskan pada hari berikutnya kerana
__________________________________________.

SEMAKAN PENTADBIR
NAMA GURU : VEJITTRADEVI A/P KRISHNAN
TARIKH HANTAR :  02/11/2020 (Selasa)
ULASAN PENTADBIR:
DISEMAK OLEH :

PUAN ZURINA BT MOHAMAD YUNUS
