Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS 3 IBNU Khaldun

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 3 Ibnu Khaldun
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 27 Ogos 2019
5. Masa : 8.10 pagi - 9.10 pagi
6. Hari : Selasa
7. Tema : Pertanian dan Penternakan
8.Tajuk : Suburnya Pandan
9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan

5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran

5.1.3 Memahami dan menggunakan kata adjektif mengikut konteks:

(i) jarak (ii) perasaan (iii) pancaindera.

12. Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

1. Melengkapkan petikan Suburnya Pandan dengan kata adjektif yang betul dan tepat.

2. Menulis ayat dengan menggunakan kata adjektif dengan betul dan tepat.

13. Sistem Bahasa

 Tatabahasa: kata adjektif


 Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

1|
 Alam sekitar
 Nilai murni : kelestarian alam sekitar
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 Kemahiran Berfikir : mengecam


 Kontekstual : menghubung kait
 EMK: Nilai murni: kelestarian alam sekitar
 PAK 21: komunikatif, kolaboratif

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil
Perkara Jumlah
.

1. Komputer riba 1

2. Projektor LCD 1

3. Petikan Suburnya Pandan 30

4. Pembesar suara 1

5. Lembaran kerja aktiviti pengukuhan 30


17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid telah diajarkan mengenai kata adjektif.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Masa
Pengurusan  Persediaan murid  Guru memulakan pembelajaran
bilik darjah untuk belajar. dengan menyuruh murid

(2 minit) mengemaskan meja dan bersedia


untuk belajar.
Set induksi
 Tayangan gambar  Guru memulakan pengajaran dengan BBM
(5 minit)
suasana di ladang. menayangkan gambar suasana di
 Gambar
ladang.
Suasana di
 Murid dan guru bersoal jawab ladang
mengenai gambar yang ditayangkan.
KB

2|
 Guru mengaitkan gambar tersebut Menghubung- kait
dengan isi pelajaran. BCB

 Memproses
maklumat

Jangkaan soalan:

 Gambar ini aalah


berkaitan dengan
apa?

Jangkaan jawapan:

 Suasana di
ladang.
Langkah 1 Aktiviti 1 BBM
 Melengkapkan teks
(15 minit)
 Murid diterangkan mengenai kata  Petikan teks
Suburnya Pandan
adjektif. KB
dengan kata adjektif
yang betul dan tepat.  Murid melengkapkan petikan teks  Mengecam
Suburnya Pandan dengan kata adjektif PAK 21:
yang betul dan tepat.  Kolaboratif
 Guru membimbing murid
Penilaian objektif
melengkapkan petikan teks dengan (i)
kata adjektif yang betul dan tepat.
 Murid dipilih secara rawak
menggunakan aplikasi classtool untuk
menyatakan kata adjeektif yang
dilengkapkan.
 Wakil kumpulan dipilih untuk
menyatakan secara lisan mengenai
ayat silaan dan ayat larangan.
Langkah 2  Menulis ayat Aktiviti 1 BBM
(20 minit)
menggunakan kata  Teks
adjektif dengan betul  Murid dibahagikan kepada enam  Pen marker
dan tepat. kumpulan.  Papan putih
 Murid diedarkan dengan pen marker KP
dan juga papan puth mudah alih.
 Hubung kait
 Secara berkumpulan, murid berbincang
Nilai Murni:

3|
untuk menulis ayat menggunakan kata  Kelestarian
adjektif yang telah dilengkapkan. alam
 Guru membimbing murid menulis ayat PAK 21:
mengggunakan kata adjektif dengan  Berkomunikasi
betul. Penilaian objektif
 Setiap kumpulan akan menyatakan (ii)
ayat yang ditulis di hadapan kelas.

BBB
Langkah 3  Melengkapkan Aktiviti 1
Petikan teks
(13 minit) petikan teks dengan
 Murid diedarkan dengan lembaran KB
kata adjektif yang
kerja pengukuhan. Menjana idea
betul dan tepat.
 Murid dikehendaki melengkapkan BCB
petikan dengan kata adjektif yang betul Memproses
dan tepat maklumat
 Murid dipilih secara rawak untuk KP
menyatakan kata adjektif yang Interpersonal
dilengkapkan dalam petikan.
Pengayaan
Aktiviti 2
Membina secara bertulis
Pengayaan
ayat yang mengandungi
kata adjektif.  Murid dikehendaki membuka buku tulis.
 Murid membina secara bertulis tiga ayat
Pemulihan yang mengandungi kata adjektif dengan
Menyenaraikan kata betul dan tepat.
adjektif yang diketahui. Pemulihan
 Murid membuka buku tulis.
 Murid menyenaraikan kata adjektif
yang diketahuinya.
EK:
Penutup Kognitif  Murid menyatakan hasil pembelajaran
EK 1 : 1.4
(5 minit)  Rumusan isi yang diperoleh serta rumusan
KB:
pelajaran – murid mengenai pembelajaran.
Merumus
merumuskan isi  Guru memberikan pujian kepada murid
pelajaran dan yang menumpukan perhatian di dalam Nilai:

menyatakan kelas. Menghargai


kepentingan menjaga

4|
kesuburan tanaman.

Sosial

 Tepukan dan pujian


atas usaha dan
kejayaan.

18. Refleksi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

Lembaran Kerja Pengukuhan

5|
6|
