Anda di halaman 1dari 21

Rancangan Pengajaran Harian [RPH]

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia


Tahun : 1 Amanah
Bil Murid :30 orang
Tarikh /Hari : Khamis
Masa : 8.10 – 9.10 pagi
Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
Tajuk : Lagu ‘Bangau Oh Bangau’

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN


4.1 Menyebut dan memahami unsur seni 4.1.1 Menyebut lirik lagu melalui nyanyian secara didik
dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur
hibur

Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:


1. menyebut lirik lagu dengan sebutan yang jelas dan betul.
2. menyanyikan lagu “bangau oh bangau” sambil membuat pergerakan badan secara kreatif

Sistem Bahasa
 Tatabahasa : morfologi - kata nama am konkrit
 Kosa kata : timbul, mentah

Pengisian Kurikulum

 Ilmu : Sains, pendidikan alam sekitar


 Nilai Murni : kerjasama, semangat bermasyarakat
 Pendidikan Alam Sekitar : menyayangi dan menghargai alam sekitar
 Sains dan teknologi : Pengetahuan sains tentang rantai makanan
 EMK :Kreativiti dan inovasi : menghasilkan penanda buku yang bermotifkan binatang

Kepelbagaian Kaedah dan teknik

 KB : Penyoalan, menghubung kait


 KP : Verbal linguistik, muzik, visual spatial, dan kinestatik
 BCB : mendengar aktif untuk mengumpul maklumat
 Pembelajaran kontekstual: Menghubung kait dengan keperluan hidup bekerjasama dalam
masyarakat
 Pembelajaran konstruktivisme : Membina pengetahuan tentang rantai makanan

Bahan bantu mengajar

Jenis Bilangan
1 Komputer riba 1
2 LCD 1
3 Lirik lagu :Bangau Oh Bangau 30
4 grafik rantai makanan 6
5 gambar binatang 30
6 pensil warna 6
7 5 topeng haiwan dan 5 gambar objek dalam lagu 10
8 contoh penanda buku 1
9
10 Borang rekod penilaian
i. Pemerhatian terhadap sebutan, nyanyian dan 1
pergerakan kreatif murid 1
ii. soal jawab lima kata nama am benda hidup
bukan manusia dalam lirik lagu

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui nama-nama binatang dan biasa menyanyi

Langkah Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan


dan Masa pembelajaran

set induksi Meneka nama binatang 1. Guru memperdengarkan rakaman BBM


(5 minit) bunyi haiwan dan meminta murid  pita rakaman bunyi
 kucing meneka nama haiwan tersebut. haiwan
 ayam
 burung 2. Guru bersoal jawab dengan murid
 anjing tentang di mana haiwan itu boleh KB
 kambing ditemui.  Menghubung kait

tempat ditemui 3. Guru meminta murid menerangkan BCB


apakah makanan haiwan tersebut.  Memproses
 rumah maklumat
4. Guru mengaitkan jawapan murid
 kebun
dengan tajuk dan isi pelajaran iaitu Pembelajaran
 kawasan
menyebut dan menyanyikan lagu Kontekstual
perumahan
Bangau Oh Bangau  Menghubungkaitkan
makanan haiwan dengan pengalaman
 ikan dalam kehidupan
 jagung
 kacang
 padi
 burung
 rumput

langkah 1 Menyebut lirik lagu BBM


( 20 minit) bangau oh Bangau Aktiviti 1  Teks lagu – Bangau
secara didik hibur oh bangau
(lampiran lagu) 1. Murid diminta menyebut lirik lagu  Rakaman lagu
bangau oh bangau yang  komputer
dipaparkan dengan bimbingan  pemancar LCD
guru.
KB
2. Murid diminta mendengar 
dengan teliti lagu bangau oh Teknik
bangun sambil mengikut secara  Pemerhatian
perlahan-lahan.
 Tunjuk cara
 Pergerakan kreatif
3. murid diminta menyebut dan
KP
menyanyikan lagu secara kuat
dengan iringan muzik.
 Verbal linguistik
4. guru bersoal jawab dengan  Kinestatik
murid tentang haiwan yang
terdapat dalam lirik lagu. Nilai Murni
 kerjasama
5. guru meminta murid menyebut
dan menyanyikan lagu secara Pembelajaarn
kuat dengan iringan muzik. kontekstual
 Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
harian

Langkah BBM
2  Lirik lagu
( 20 minit)  Menyanyi secara 1. Murid diminta menyanyikan lagu  carta alir isi lagu
bangau oh bangau sambil  gambar haiwan dan
didik hibur melakukan gerakan kreatif. benda dalam lagu

2. Murid dibahagikan kepada 6 Pendekatan


 Melengkapkan carta kumpulan kecil. Setiap kumpulan  koperatif
alir isi lagu diberikan carta alir isi lagu dan
gambar haiwan dan benda yang Teknik
terdapat dalam lirik lagu.  Nyanyian
 Penyoalan
3. Murid diminta menampalkan
 kumpulan
nama haiwan dan benda
mengikut urutan cerita dalam lirik
KB
lagu pada carta alir yang
 hubung kait
diberikan.
KP
4. Guru bersama-sama murid
 Pengetahuan rantai menyemak dan memberi  Verbal linguistik
makanan pengukuhan terhadap hasil kerja  kinestatik
kumpulan.  muzik

5. Guru bersoal jawab tentang Nilai Murni


kepentingan makanan kepada  saling bekerjasama
haiwan (pengetahuan rantai dan bermasyarakat
makanan dalam kehidupan  bersyukur
haiwan dan hidupan)
PAS
6. Murid diminta memberikan menghargai alam sekitar
 Pengetahuan
contoh-contoh nama haiwan dan
menjaga alam makanannya berdasarkan Penilaian objektif
sekitar pengalaman sendiri.  Pemerhatian
[lembaran kerja :
7. Guru membuat pengukuhan kata nama ama
tentang rantai makanan dan konkrit yang digarisi
kepentingan menghargai alam dan disebut] dalam
sekitar. seni kata lagu.

BBM
Langkah  topeng haiwan
3 menyebut dan 1. Murid dibahagikan kepada 10  topeng benda
( 20 menyanyi lagu secara kumpulan dan setiap kumpulan  rakaman lagu
minit) kreatif diberikan topeng haiwan dan  kad penanda buku
benda yang terdapat dalam lirik  pensil warna
lagu.

2. Murid menggunakan topeng dan Teknik:


benda diminta menyanyi dan  kumpulan
membuat pergerakan kreativiti
mengikut urutan haiwan dan KP:
benda dalam lirik lagu. dengan
 interpersonal
iringan muzik.
 muzik
3. Guru membuat pengukuhan
terhadap persembahan nyanyian
secara kumpulan
Aktiviti 2

membuat penanda 4. Guru mengedarkan kad penanda KP:


buku buku dan meminta murid  Visual spatial
mewarnakan gambar haiwan  kinestatik
pada kad buku tersebut serta
menulis nama haiwan pada kad
tersebut..

5. Guru memberikan maklum balas


terhadap hasil kerja penanda
buku yang dihasilkan oleh murid.

Kognitif  Murid diminta menyebut lirik


Penutup lagu dengan sebutan yang
5 minit  cara menyebut lirik betul melalui nyanyian.
lagu dengan betul
 cara menyanyi  Murid diminta menyatakan
dengan betul, dan rantai makanan bagi haiwan
seronok seperti bangau dan kerbau.

 Guru memberi pujian atas


Sosial sikap murid menyebut dan
menyanyi dengan gembira
 pujian kepada murid dan seronok.
sebab bekerjasama
dan kreatif semasa Pengukuhan:
menyanyi dan
membuat penanda Murid diminta mencari lagu berkaitan
wacana haiwan dan menyalin lirik untuk
nyanyian pada sesi akan datang.

Lampiran:

1. Lirik lagu bangau oh bangau

2. Video lagu bangau oh bangau

3. Carta alir isi cerita lagu bangau oh bangau

4. Topeng haiwan dan benda dalam lagu

5. Contoh penanda buku

6. Contoh penanda buku yang telah siap


 Mengajarkan satu standard pembelajaran bagi setiap
tempoh pembelajaran
 [ kemahiran bahasa : kemahiran mendengar dan
bertutur, keamhiran membaca dan kemahiran
menulis]
 [ aspek seni bahasa dan aspek tatabahasa ]
Contoh
Isnin : mendengar dan bertutur
Selasa : membaca
Rabu : menulis
Khamis : seni bahasa
Jumaat : tatabahasa
 Aktiviti pengayaan dan pemulihan tidak ada bagi p
dan p aspek seni bahasa.
serapkan yang sesuai
dengan isi pelajaran
dan aktiviti bagi
mencapai objektif
pelajaran.

 Tidak perlu menyerapkan semua elemen EKM yang terkandung dalam


pengisian kurikulum pada setiap tempoh pengajaran.
 Ilmu dan nilai adalah dua EMK yang mesti diserapkan.
 Rujuk cara penyerapan berdasarkan panduan dalam slaid ppt yang terakhir.
NILAI MURNI

PENDIDIKAN ALAM SEKITAR


1. Rendah diri
2. Bekerjasama
3. Menghormati alam/bumi
4. Kehidupan seimbang
5. Mementingkan kemampanan ekosisitem
6. Mengekalkan kehidupan dan kepelbagaian hidup
7. Kerosakan minimum
8. Perubahan berterusan
9. Ekonomi bukanlah segalanya
10. Mengiktiraf hak mereka yang belum lahir/generasi
akan datang
11. Tanggungjawab setiap individu
12. Kesederhanaan
13. Perlindungan dan pemuliharaan alam sekitar
14. Etika melebihi hukum
15. Mengalami dan menghayati sendiri adalah lebih
baik
16. Mencintai persekitaran

KONSEP TATABAHASA
 Aspek tatabahasa merujuk kepada keupayaan murid menguasai perkara asas dalam pembentukan kata dan
ayat serta menggunakan tatabahasa mengikut cara dan sistem yang betul semasa membina ayat.
 Pengajaran dan pembelajaran tatabahasa diberi penekanan melalui penggabungjalinan kemahiran bahasa
dalam pengajaran dan pembelajaran.
[ KBSR tatabahasa diajar secara penyerapan atau sisipan manakala KSSR pula tatabahasa diajar
secara PER SE/ secara langsung ]

Objektif Aspek Tatabahasa adalah untuk memastikan murid mengetahui dan berkeupayaan;

[ TAHAP 1]

i. memahami dan menggunakan kata nama am dan kata nama khas hidup yang merujuk bukan manusia dan
penjodoh bilangan dengan betul mengikut konteks;

ii. memahami dan menggunakan kata ganti nama diri sebagai kata sapaan dengan betul mengikut konteks;

iii. memahami dan menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak transitif, pelbagai jenis kata adjektif, kata
hubung gabungan, kata sendi nama dan kata seru dengan betul mengikut konteks;

iv. memahami dan menggunakan kata terbitan awalan beR-, meN-, peN-, teR- dan di- dengan betul mengikut
situasi;

v. memahami dan menggunakan kata ganda penuh sebagai penanda nama haiwan, makna kesamaan atau
keserupaan, dan kata majmuk rangkai kata bebas dengan betul dalam pelbagai konteks;
vi. memahami dan membina ayat tunggal susunan biasa dan ayat majmuk dengan betul dalam pelbagai
situasi; dan

vii. memahami dan membina ayat penyata, ayat tanya dengan kata tanya dan ayat tanya tanpa kata tanya, ayat
seru dan ayat perintah dengan betul dalam pelbagai situasi.

PENDEKATAN PENGAJARAN TATABAHASA


Pendekatan Komunikatif

i. Versi kukuh ( shallow- endCLT : tatabahasa komponen utama- Littlewood, 1992)


ii. Versi lemah (deep-endCLT : kelancaran berkomunikasi – fungsi komunikasi – task based –
Savingnon, Prabu)

Kontekstual ‘… degree to which meanings and situations from the world outside the classroom are present
in an instructional approach, method or classroom activity (Shrum & Glisan, 2005 p.41).
Komunikatif : memanipulasikan bentuk-bentuk linguistik secra gramatis dan menggunakan dalam konteks
bermakna bagi tujuan komunikasi autentik.

Peraturan untuk mengajarkan tatabahasa (Thornbury, 2000) : Pertama, peraturan konteks dan kedua,
peraturan makna. Walaupun sesuatu item linguistik dikeluarkan daripada konteks bagi tujuan menarik
perhatian/memberi kesedaran/pengetahuan kepada pelajar, item itu perlu diletakkan dalam situasi
konteksnya semula. Tatabahasa diajarkan kepada pelajar bagi membolehkan kefahaman dan penghasilan
bahasa autentik.
RUMUSAN
Cara terbaik untuk memberikan tumpuan pada bentuk-bentuk linguistik dan menggabungjalinkan bentuk-
bentuk lingustik secara berkesan dengan pendekatan komunikatif (Stern, 1987; Long, 1991; Huangjing Zhao,
2011).
PRINSIP P & P ASPEK TATABAHASA
i. Menitikberatkan makna dan aspek tatabahasa mengikut konteks berdasarkan teks petikan yang digunakan.
ii. Memulakan proses pengajaran daripada yang mudah kepada lebih kompleks.
iii. Tidak menggalakkan pelajar menghafaz rumus atau hukum bahasa.
iv. Diajarkan secara terancang dalam sesi pengajaran kemahiran bahasa.
v. Perlu banyak latih tubi bagi mengekalkan ingatan dalam bentuk lisan dan tulisan.
vi. Mengajar secara konkrit dengan menggunakan alat bantu mengajar, bahan rangsangan yang menarik dan
berkesan.
vii. Menggunakan pengantaraan deria yang dibantu dengan contoh-contoh dan bentuk simulasi secara berkesan.
viii. Mengenal pasti struktur isi dengan jelas.
ix. Perancangan yang rapi mesti dibuat terlebih dahulu.
x. Tatabahasa diajar dan digunakan dalam konteks.
xi. Istilah dan fungsi tatabahasa boleh diperkenalkan untuk pengetahuan dan kefahaman.
(BPK , 2010 dan 2012)
1. Mata Pelajaran, Kelas dan Masa

2. Tema/Tajuk

3. Standard Pembelajaran (Kod Sahaja)

4. Objektif Pembelajaran

5. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

6. Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan dan TMK merupakan EMK yang diberi penekanan dalam
KSSR.
EMK sedia ada seperti Bahasa, Sains dan Teknologi, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai Murni dan
Patriotisme masih diterapkan dalam P&P

7. Bahan Bantu Belajar

8. Penilaian P&P

9. Refleksi :

i. nyatakan bilangan murid yang mencapai objektif P&P


ii. Tindakan susulan (pemulihan, pengukuhan dan pengayaan)
( JNJK, Jun 2010 )

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA
[Rancangan sekolah]
Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia Tahun 2 Bestari

Tema/Tajuk Kebudayaan - Makanan Kita

Masa 7.30 – 8.30 pagi


Standard Pembelajaran
(satu standard 1.4.4/ Literasi 3.2
pembelajaran sahaja)
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
i. Bertutur untuk menyatakan permintaan dengan betul.
ii. Bertutur untuk menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul secara
bertatasusila.
iii. Literasi;
Menyebut dan memadankan frasa yang mengandungi suku kata terbuka dan
suku kata tertutup dengan gambar.
Aktiviti 1. Menuturkan ayat-ayat permintaan yang telah didengar daripada dialog.
2. Main peranan sebagai penjual dan pembeli. (Keusahawanan)
3. Berbincang tentang cara yang betul membina ayat permintaan berdasarkan
situasi dan menuturkannya semula.
4. Menulis ayat permintaan berdasarkan gambar, slaid powerpoint atau situasi
pada komputer, papan tulis atau lembaran kerja.
Aktiviti Literasi
1. Menyebut frasa menunjukkan permintaan
dengan bimbingan guru.
2. Memadankan frasa menunjukkan permintaan
dengan gambar yang sesuai.
EMK Nilai Murni – berbudi bahasa, jujur
Keusahawanan – sikap dan pemikiran keusahawanan
TMK – belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Radio/komputer, slaid powerpointgambar-gambar tunggal, kad gambar, lembaran
kerja
Penilaian Pengajaran dan Murid menuturkan ayat-ayat permintaan berdasarkan gambar situasi atau slaid
Pembelajaran powerpoint yang dipaparkan.
Refleksi 30 orang daripada 36 orang murid telah mencapai objektif P&P.
Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [ contoh BPK]

Mata pelajaran :Dunia Sains dan Teknologi

Kelas : Tahun 2 Cemerlang

Tajuk : Sains Hayat/Haiwan

Standard Kandungan: Memahami pergerakan haiwan


Standard Pembelajaran:

2.4.1 Menjelaskan cara haiwan bergerak seperti berjalan, merangkak, terbang, berenang,
menjalar, mengengsot, merayap, berlari dan melompat

2.4.3 Menaakul kepentingan pergerakan kepada haiwan

Objektif pembelajaran:

Diakhir pengajaran murid dapat:

1. Membuat pemerhatian cara bergerak 3 jenis haiwan seperti burung, katak dan ikan [ bgm
mentaksir pencapain objektif?]
2. Memadankan nama haiwan dengan cara pergerakannya [2.4.1 – menjelaskan – bertutur,
memadankan – bukan bertutur]
3. Melakonkan pergerakan haiwan iaitu terbang, melompat dan berenang
4. Mengaitkan pergerakan haiwan dengan kehiupan seharian.[2.4.3]

Elemen merentas kurikulum:


TMK: Tayangan Video dan komputer
Bahasa: Penggunaan ayat Bahasa Malaysia dengan betul
EMK:EK 1: EK 1.2, EK 1.4,EK 1.6, EK 1.10
EK 2: EK 2.1,EK 2.2, EK 2.4, EK 2.7

Bahan Bantu Belajar:


Kad perkataan
Haiwan di sekitar sekolah
Gambar haiwan
Video pergerakan haiwan
Video pergerakan kenderaan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

Fokus/Fasa Organisasi/Aktiviti Catatan/Komunikasi

Orientasi Murid menyanyikan lagu Katak Si Katak


Lompat beramai-ramai
Set Induksi

(5 minit)

Pencetusan Idea Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan: A, B EMK: EK1- EK 1.2


dan C
(15 minit)
Murid keluar dari bilik darjah mengikut
kumpulan untuk membuat pemerhatian EMK: EK2- EK 2.1
tentang pergerakan haiwan yang terbang,
melompat dan berenang di persekitaran
sekolah dengan bimbingan guru EMK: EK1- EK 1.6

Murid memberi reaksi segera untuk menyebut


nama haiwan yang ditemui dan menceritakan
cara pergerakannya. Murid kumpulan A: Burung
terbang

Murid kumpulan B: Katak


melompat

Murid kumpulan C: Ikan


berenang

Menjana Idea Guru menyediakan kad perkataan pergerakan EMK: EK2- EK 2.4
haiwan seperti terbang, melompat dan
(20 minit) berenang. Contoh soalan:

Murid dikehendaki memadankan kad Bagaimanakah burung bergerak?


perkataan pergerakan haiwan dengan gambar
yang diberikanGuru menyoal murid tentang
cara pergerakan haiwan.

Bagaimanakah katak bergerak?

Bagaimanakah ikan bergerak?

Penstrukturan Murid melihat tayangan video sambil EMK: EK2- EK 2.2


semula idea menganalisis pemerhatian secara kritis dan
kreatif Tayangan Video pergerakan
(15 minit) haiwan ditayangkan.
Video 1: pergerakan burung

Video 2: pergerakan katak

Video 3: pergerakan ikan

Pentaksiran Murid menjawab lembaran kerja

Aktiviti Pemulihan Murid melakonkan pergerakan burung, katak EMK: EK1- EK1.10
dan ikan dalam kumpulan

Aktiviti Pengayaan Murid melihat video pergerakan kenderaan


seperti kapal terbang, kapal selam. EMK: EK1- EK1.4

Murid mengaitkan pergerakan burung, katak EMK: EK2- EK2.7


dan ikan dengan pergerakan kenderaan

Refleksi Semua murid dapat mengikuti setiap langkah


pembelajaran yang diikuti
(5 minit)
Murid sangat seronok dan kreatif ketika
melakonkan pergerakan haiwan

NOTA:

Contoh Modul Dunia Sains dan Teknologi ini menerapkan elemen keusahawanan dengan
Pendekatan Penyebatian. Proses p&p yang dicadangkan adalah secara terus membincangkan hal-
hal yang berkaitan dengan elemen keusahawanan dari mula aktiviti-aktiviti p&psehingga ke akhir
proses pengajaran dan pembelajaran.

Dalam aktiviti p&p 1: Elemen yang diterapkan ialah elemen keusahawanan EK1.2 (Peka kepada
peluang - suka mengambil tahu) dalam aktiviti p&p 2, murid diminta bersoal jawab untuk menyatakan
nama-nama haiwan yang dilihat semasa proses pemerhatian bersama-sama guru di sekitar sekolah.

Seterusnya, elemen keusahawanan EK 2.1 ( Memerhati persekitaran dengan sengaja dan


bertujuan) dimana murid membuat pemerhatian sifat dan cara-cara haiwan bergerak.

Elemen EK 1.6 (Keinginan kepada maklumbalas segera) dimana murid memberi reaksi segera
apabila diminta menceritakan haiwan-haiwan dan cara pergerakan haiwan tersebut.

Elemen EK 2.4 ( Memilih idea terbaik daripada banyak idea) dimana murid berupaya membuat
penilaian terhadap idea semasa aktiviti memadankan haiwan dengan pergerakan haiwan dengan
betul.

Elemen EK 2.2 (Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif ) dimana murid boleh
menyatakan kebaikan/keburukan sesuatu pergerakan dan boleh membuat penilaian semasa
menonton tayangan video yang ditunjukkan oleh guru

Elemen EK 1.10 ( Berorientasikan pencapaian) dimana murid berusaha mencapai objektif dan
menyiapkan tugasan melakonkan pergerakan haiwan dalam masa yang ditetapkan.
EK1.4 ( Daya kreativiti dan inovasi - boleh memberi banyak idea) dimana murid menonton
tayangan video pergerakan kenderaan dan mengaitkan dengan pergerakan haiwan yang telah mereka
perhatikan dan lakonkan.

EK 2.7 ( Melaksanakan idea dalam bentuk produk teknologi abstrak atau konkrit) di mana murid
boleh mengaplikasi ilmu/teknologi untuk merealisasikan idea yang telah dipilih. Dalam aktiviti
mengaitkan tayangan video kenderaan dengan pergerakan haiwan , murid diberi peluang berfikir
secara kritis tentang cara pergerakan haiwan dengan pergerakan dan bentuk kenderaan-kenderaan
yang mereka tonton.

INDIKATOR PENERAPAN ELEMEN KEUAHAWANAN

Proses penerapan elemen keusahawanan merupakan satu proses yang perlu dilaksanakan secara
berterusan. Dalam tempoh-tempoh tertentu, perubahan tingkah laku dalam diri murid sudah boleh dilihat
menggunakan indikator-indikator tertentu berdasarkan jenis elemen yang diterapkan oleh guru di dalam
proses pengajaran dan pembelajaran. Buku Panduan ini menyenaraikan indikator yang boleh diguna pakai
oleh guru sebagai alat penentu ukur keberkesanan penerapan elemen tersebut.

EK1- Mengamalkan sikap keusahawanan

EK Amalan yang diterapkan ialah: Indikator yang boleh diukur, murid…

1.1 Bertanggungjawab terhadap - menepati masa yang ditetapkan.


keputusan - menyiapkan tugasan sehingga selesai.

1.2 Peka kepada peluang - suka mengambil tahu.


- mengambil berat terhadap perubahan persekitaran.
- tahu menggunakan sumber/ruang.
1.3 Berani mengambil risiko - lebih berhati-hati untuk bertindak.
- menyenaraikan kesan dan akibat.
- sedia menerima teguran.
1.4 Daya kreativiti dan inovasi - suka memerhati persekitaran dengan sengaja dan
bertujuan.
- boleh memberi banyak idea.
- boleh menilai idea untuk memilih idea yang terbaik.
- boleh mencipta/mereka cipta sesuatu.
1.5 Fleksibiliti - boleh menyesuaikan diri dalam apa juga situasi.
- boleh mengadaptasi mengikut persekitaran.
- boleh menimbang pandangan rakan.
- bersedia mendengar dan didengar.
1.6 Keinginan kepada maklum balas - Murid memberi reaksi segera apabila diminta.
segera

1.7 Berorientasikan masa depan - boleh berimaginasi terhadap sesuatu yang belum
berlaku.
- boleh menyenaraikan kesan dan akibat terhadap
sesuatu tindakan.
- boleh menjangkakan sesuatu.
- boleh membuat perancangan.
1.8 Kesanggupan belajar daripada - bersedia menerima teguran/pandangan orang lain.
kesilapan - bersedia mengubah tindakan/keputusan yang silap.

1.9 Berkeupayaan memimpin - boleh bekerjasama dalam kumpulan.


- boleh bertolak ansur.
- boleh berkongsi pendapat.
- boleh meneraju/memimpin.
1.10 Berorientasikan pencapaian - tahu matlamat/objektif tindakan.
- berusaha untuk mencapai objektif.
- menyiapkan tugasan dalam masa yang diberikan.
1.11 Berdaya tahan - tidak mudah berputus asa.
- sanggup menerima kritikan.
- menyelesaikan tugasan walaupun terdapat
halangan.
- sabar dengan tugasan yang berat.
1.12 Bertoleransi terhadap - sentiasa bersedia untuk bertindak dengan apa juga
ketidaktentuan yang tinggi perubahan.
- mengambil tindakan yang sesuai dengan keperluan
persekitaran.
- sedia berunding dengan rakan-rakan pada bila-bila
masa.
1.13 Daya ketabahan yang tinggi - menerima teguran/pandangan orang lain.
- meneruskan sesuatu tindakan sehingga berjaya.
1.14 Boleh membina jaringan sosial - boleh berkomunikasi dengan baik.
- mesra dengan semua orang.
- boleh mengekalkan hubungan baik.

EK2- Mengamalkan cara berfikir ke arah keusahawanan dalam situasi yang


diperlukan

EK Amalan yang diterapkan ialah: Indikator yang boleh diukur, murid…

2.1 Memerhati persekitaran dengan - boleh menyenaraikan/mengumpul maklumat.


sengaja dan bertujuan - boleh mendapatkan maklumat daripada mana-mana
sumber.
2.2 Menganalisis pemerhatian secara - boleh menyatakan kebaikan/keburukan sesuatu
kritis dan kreatif perkara.
- boleh membuat penilaian.
2.3 Menghasilkan idea dari - boleh mengemukakan/mencadangkan idea
pemerhatian baru/alternatif berasaskan maklumat.

2.4 Memilih idea terbaik daripada - boleh membuat penilaian terhadap idea
banyak idea

2.5 Menambahbaik idea yang dipilih - boleh mencadangkan cara/teknik/strategi/


(inovasi) idea/kaedah yang lebih baik.

2.6 Menilai idea secara kritis dalam - boleh memodifikasi/mengubahsuai/ menambahbaik


konteks idea mengikut situasi/ keperluan.

2.7 Melaksanakan idea dalam bentuk - boleh mengaplikasi ilmu/teknologi untuk


produk teknologi abstrak atau merealisasikan idea yang telah dipilih.
konkrit

2.8 Menyesuaikan idea baharu - boleh menghasilkan sesuatu yang boleh digunakan
dengan keperluan masyarakat dan oleh orang ramai.
persekitaran - boleh memodifikasi idea untuk disesuaikan dengan
keperluan/kehendak semasa.
2.9 Meneruskan peningkatan kualiti - boleh membuat penambahbaikan secara berterusan
idea terhadap idea asal.
- berupaya mencari idea baharu.
- berupaya membuat penyelidikan.

EK3- Mengamalkan cara-cara pengurusan asas jual beli yang mudah

EK Amalan yang diterapkan ialah: Indikator yang boleh diukur, murid…

3.1 Merancang sesuatu projek dengan - boleh mengumpulkan maklumat.


teliti - boleh menyenaraikan langkah-langkah kerja.

3.2 Melaksana projek mengikut - berupaya menjalankan tugasan mengikut


langkah-langkah yang telah perancangan.
disediakan

3.3 Memantau projek - akan memastikan kualiti tugasan/projek di tahap


yang tinggi.
3.4 Menilai pelaksanaan projek - boleh menyenaraikan
kesan/faedah/kelemahan/kekuatan projek.
- boleh membuat keputusan.
- boleh mengambil tindakan susulan.

EK4- Menghasilkan produk berasaskan pengetahuan serta kemahiran teknologi dan vokasional

EK Amalan yang diterapkan ialah: Indikator yang boleh diukur, murid…

4.1 Menghasilkan produk berasaskan - boleh menggunakan pengetahuan/teknologi yang


pengetahuan serta kemahiran dipelajari untuk melaksanakan sesuatu idea hingga
teknologi dan vokasional terhasilnya sesuatu produk.
- boleh menghasilkan sesuatu produk berdasarkan
kemahiran yang dimiliki.
- boleh merekacipta suatu produk.
- boleh menukar idea asal kepada idea
komersial/mengkomersialkan idea.
4.2 Menggunakan teknologi berlainan - boleh mencadangkan teknologi lain untuk
untuk menghasilkan produk yang menghasilkan produk yang sama.
sama - boleh melakarkan reka bentuk proses penghasilan
produk menggunakan teknologi yang berlainan.
4.3 Menggunakan sumber yang - boleh mencadangkan sumber alternatif/bahan kitar
pelbagai/sumber alternatif/sumber semula untuk menghasilkan sesuatu produk.
kitar semula - boleh menggunakan sumber alternatif/bahan kitar
semula untuk menghasilkan sesuatu produk.

EK5- Mengamalkan nilai moral dan etika yang baik dalam konteks keusahawanan

EK Amalan yang diterapkan ialah: Indikator yang boleh diukur, murid…

5.1 Prinsip Tanggungjawab sosial - menjaga kebersihan sekolah/bilik darjah.


- menjaga kesejahteraan bilik darjah/sekolah.
- mengelak perselisihan faham/salah sangka/buruk
sangka.
5.2 Prinsip Keadilan - mengikut giliran/beratur.
- tidak mengambil hak/barang rakan.
- membahagikan tugasan sama rata.
5.3 Prinsip Hak Manusia - menyayangi dan menjaga barang sendiri/rakan
sekelas.
- tidak mengambil barang rakan lain tanpa izin.
5.4 Prinsip Autonomi - menghormati rakan berlainan bangsa dan agama.

5.5 Prinsip Ketelusan - menyatakan/menyampaikan maklumat dengan


betul/jelas.
- tidak berselindung.
