Anda di halaman 1dari 9

41

42

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)

Tahun : 3 Ibn Sina Tarikh : 10 September 2011 Masa : 60 minit Bilangan murid : 30 orang Tema : Haiwan Tajuk : Haiwan peliharaan

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :a. Bercerita mengenai bahan yang dibaca dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas b. Menyatakan sekurang-kurangnya 4 isi penting daripada petikan. c. Membina sekurang-kurangnya 5 ayat daripada 8 kata kerja yang diberi dengan gramatis

Fokus utama : 3.3 Menyampaikan maklumat kepada pihak lain dalam aktiviti terancang Aras : 1 (i) Menyatakan pendapat yang wajar tentang sesuatu topik dengan intonasi dan gaya yang betul.

43

Fokus sampingan : 9.2 Mengenalpasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau dibaca

Aras : 3 (i) Mencatat pelbagai jenis nota pesanan daripada bahan yang dibaca atau didengar

Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca

Sistem bahasa :Penjodoh bilangan, frasa kerja

Kosa kata : Sangkar, reban , kandang, kebun dan lain-lain.

Pengisian kurikulum :Ilmu :Muzik, Sains Nilai Murni :Berkerjasama, rajin dan berani

Kemahiran bernilai tambah :Kemahiran berfikir :Membanding beza, mencirikan Kecerdasan pelbagai :Kinestatik, belajar cara belajar dan kontruktivisme

Pengetahuan sedia ada :Murid pernah mendengar mengenai haiwan peliharaan dan murid mengetahui beberapa jenis haiwan peliharaan

44

Bahan bantu mengajar : Laptop, kamus bergambar, teks petikan, rakaman bunyi haiwan

45

Langkah-Langkah:

LANGKAH/MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi ( 7 minit)

Bercerita mengenai haiwan : - Apakah haiwan yang murid tahu berdasarkan gambar ? -Bagaimanakah bunyi yang dikeluarkan oleh haiwan tersebut? Nama haiwan: Kambing Ayam Lembu Itik Burung Kemudian murid diminta memadankan bunyi haiwan dengan gambar yang betul secara lisan Naturalis,Muzik,Verbal Linguistik Berani Kecerdasan Pelbagai: mmbekk kokkokokk mbooh kuek kuek Cip cip cip Murid diperdengarkan audio bunyi haiwan tanpa gambar.Murid meneka bunyi haiwan. KB : Menghubungkait, Beberapa keping gambar haiwan ditunjukkan kepada murid. Murid meneka nama haiwan. Bekerjasama Nilai Mencirikan BCB : mendengar aktif Bunyi haiwan Gambar haiwan peliharaan. Bahan Bantu Mengajar :

Bunyi haiwan:

46

Langkah 1 ( 20 minit)

Petikan Haiwan Peliharaan Murid diberi teks Datuk Saya Haiwan Kambing Ayam Lembu Itik Burung Peliharaan Datuk Saya Murid membaca teks tersebut secara senyap. Murid diminta memahami teks yang dibaca

Bahan Bantu Mengajar : Teks Haiwan Peliharaan Datuk Saya Nilai : Bekerjasama Rajin Kecerdasan

Beberapa orang murid dipilih secara rawak untuk menceritakan kembali apa yang mereka faham mengenai petikan yang dibaca.

Pelbagai : Interpersonal Verbal linguistik

Bahan Batu Langkah 2 ( 15 minit) Petikan Haiwan Peliharaan Datuk Saya Dalam kumpulan berlima, murid diminta meneliti petikan Haiwan Peliharaan Datuk Saya sekali lagi. Kamus Haiwan Bergambar Teks Haiwan Peliharaan Datuk Mengajar :

47

Isi penting :a. Habitat haiwan b. Pemakanan haiwan c. Fizikal haiwan

Guru meminta murid untuk mengeluarkan isiisi penting yang terdapat dalam petikan.

KBT : meramal, membuat Inferens, membanding beza Nilai : Bekerjasama

Murid diminta mengenal pasti dan membanding beza - Ciri-ciri fizikal haiwan - Habitat haiwan Ciri-ciri Haiwan Kambing Ayam Lembu Itik Burung fizikal Habitat

Guru meminta mencatat ciri-ciri fizikal haiwan, dan habitat haiwan tersebut. Kecerdasan Pelbagai Intrapersonal Rajin

Murid merujuk kamus bergambar bagi memperkukuhkan fakta.

Murid berbincang dengan guru.

Guru betulkan kesalahan.

48

Langkah 3 ( 10 minit) Lembaran kerja yang mengandungi perkataan : 1) Makan 2) Minum 3) Tidur 4) Tinggal 5) Menyakiti 6) Terbang 7) Berjalan 8) Berlari Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid Murid dikehendaki menyiapkan lembaran kerja tersebut.

KB : Menghubungkait, mencirikan

BCB : mendengar aktif Nilai : Berdikari Kecerdasan Pelbagai:

Guru menjadi Murid dikehendaki membina ayat daripada perkataan-perkataan berikut. pembimbing kepada murid.

Visual ruang

49

Penutup ( 8 minit) Antara soalan yang ditanya ialah :a. Apakah yang kamu pelajari pada hari ini? b. Apakah yang kamu faham mengenai haiwan peliharaan? c. Boleh berikan contoh haiwanhaiwan peliharaan yang lain? Guru membuat rumusan tentang isi pelajaran pada hari ini bersamasama murid Guru menyoal murid tentang perkara yang telah dipelajari

KB : Menghubungkait, mencirikan

BCB : mendengar aktif Nilai : Berani Cuba jaya Kecerdasan Pelbagai:

Guru membuat kesimpulan berkenaan haiwan peliharaan.

Visual ruang

Aktiviti susulan : Guru meminta murid mengumpul beberapa keping gambar haiwan peliharaan untuk ditampal di dalam buku latihan
