Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran SAINS

Kelas 5 AL-FIRDAUS

Tarikh 19 Februari 2019

Masa 12.00 – 1.00 P.M. (60 minit)

Bilangan Murid 17 orang murid

Tema Sains Hayat

Tajuk Proses Hidup Tumbuhan

Standard Kandungan 4.2 Kemandirian spesies tumbuhan

3.3.1 Menyatakan kemandirian spesies ialah keupayaan haiwan


Standard untuk mengekalkan spesiesnya bagi mengelakkan kepupusan.
Pembelajaran
3.3.2Mengenal pasti melalui pemerhatian menerusi pelbagai
media, cara haiwan yang bertelur untuk memastikan kemandirian
spesiesnya seperti:
 menyembunyikan telur contoh buaya, belalang, cicak;
 bertelur banyak contoh lalat, nyamuk, penyu;
 telur diselaputi lendir contoh katak, ikan;
 mengeram telur contoh ayam, penguin;
 menjaga telur contoh ular, burung.

3.3.3 Mengenal pasti melalui pemerhatian menerusi pelbagai


media, cara haiwan menjaga anak untuk memastikan kemandirian
spesiesnya seperti:
 menyusukan anak contoh kucing, harimau, lembu;
 memberi anak makan contoh burung, singa;
 membawa anak dalam kantung contoh kanggaru;
 bergerak dalam kumpulan contoh gajah, burung layang-
layang;
 membawa anak dalam mulut contoh buaya, ikan kelisa;
 menyerang apabila anaknya diganggu contoh ayam, kucing.

Objektif Pembelajaran Pada akhir PdPc murid dapat:


1) Menerangkan maksud kemandirian spesies haiwan
berdasarkan gambar dengan tepat.
2) Menyatakan cara haiwan membiak berdasarkan gambar
dengan tepat.
3) Menjelaskan cara haiwan memastikan spesiesnya tidak
pupus melalui aktiviti jigsaw puzzle dengan jelas.

Kemahiran Proses Memerhati, membuat inferens, berkomunikasi & meramal


Sains (KPS)

Strategi / Aktiviti / Strategi : Berpusatkan murid


Teknik
Guru menggunakan kaedah:
1) Tayangan gambar haiwan.
2) Mencantumkan jigsaw puzzle.
Pembentangan hasil perbincangan berkumpulan.

Pengetahuan sedia ada  Murid telah mempelajari haiwan semasa di Tahun 2 & 3.

Bahan Bantu 1) Gambar haiwan


Mengajar (BBM) 2) Kad bercantum (jigsaw puzzle)
Aktiviti Pembelajara & Pemudahcaraan (PdPc)
Fasa / Masa Isi Kandungan Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set induksi 1) Guru meminta 6 orang murid 1) 6 orang murid tampil ke hadapan
(3 minit) Permainan tampil ke hadapan kelas. kelas. KPS:
“musang dan ayam” 2) Guru memberi arahan kepada 2) Seorang murid menjadi musang, - berkomunikasi
murid tentang permainan yang seorang menjadi ibu ayam dan
akan dijalankan iaitu “musang serta selebihnya menjadi anak
BBM:
 Melalui aktiviti ini, dan ayam”. ayam.
- permainan
murid dapat melihat 3) Setelah permainan tamat, guru 3) Murid melakonkan permainan musang dan
usaha bersungguh- mendapatkan respon (soal tersebut. ayam
sungguh ibu ayam jawab) daripada murid yang lain. 4) Murid menjawab soalan daripada
guru.
untuk menyelamatkan 4) Guru dan murid bersoal jawab.
Strategi PdP :
anaknya daripada Berpusatkan
dimakan oleh musang. Guru : Apakah yang kamu murid
perhatikan daripada
 Perlakuan ayam ini permainan tersebut? Kaedah:
adalah bagi Permainan &
memastikan spesiesnya Guru : Mengapa ibu ayam Sumbangsaran
tidak pupus. jaga anak ayam?
Nilai Murni:
Berani, yakin diri,
bekerjasama
Langkah 1 1) Murid melihat tayangan gambar di
(2 minit) Cara haiwan menjaga 1. Guru menayangkan gambar hadapan kelas. KPS:
spesiesnya: tentang: 2) Murid menjawab soalan guru. Berkomunikasi
Memerhati
i) Buaya membawa 3) Murid mendengar penjelasan dan
Membuat
anaknya di dalam mulut. huraian yang diberikan oleh guru.
Inferens
ii) Katak sedang bertelur.
Meramal
iii) Ular melingkari telurnya.
Buaya membawa anaknya iv) Kala jengking membawa
BBM:
di dalam mulut anaknya di atas LCD Projektor
badannya. Laptop
v) Burung memberi
anaknya makan.
Strategi PdP :
2. Guru bertanya soalan kepada Berpusatkan
Katak bertelur banyak & murid
murid:
berlendir
Kaedah:
i) Apakah yang dilakukan Sumbangsaran
oleh buaya?
Mengapakah buaya KBAT:
membawa anaknya di Menjana idea
dalam mulut?
Ular melingkari telurnya Nilai Murni:
Mendengar
ii) Apakah yang dilakukan arahan guru,
oleh katak? yakin diri
Mengapakah katak perlu
berbuat begitu?

Kala jengking membawa


iii) Apakah yang dilakukan
anak di atas badannya.
oleh ular?
Mengapa ular perlu
melingkari telurnya?

iv) Apakah yang dilakukan


oleh kala jengking?
Mengapa kala jengking
Burung memberi anaknya perlu membawa
makan. anaknya?

v) Apakah yang dilakukan


oleh burung itu?
Mengapakah burung
memberi makan kepada
anaknya?

4. Guru akan memperjelas dengan


lebih terperinci 5 cara haiwan
untuk memastikan kemandirian
spesiesnya agar murid-murid
mendapat gambaran dan
kefahaman yang lebih tepat dan
jelas.

5. Guru memperkenalkan perkataan


‘kemandirian spesies’.
Langkah 2 Cara haiwan memastikan 1) Guru memberikan 2 set 3 X 4 1) Murid menyelesaikan jigsaw
(15 minit) kemandirian spesiesnya: jigsaw puzzle haiwan. puzzle di dalam kumpulan dan KPS :
2) Guru meminta murid menampalkannya di atas kad Berkomuni-kasi,
Mengelaskan
menyelesaikan jigsaw puzzle manila.
tersebut dan menampalkannya di 2) Murid menulis cara haiwan
atas kad manila. tersebut memastikan kemandirian KBAT:
3) Guru meminta murid menulis spesiesnya di atas kumpulan. Menghubungkait,
cara haiwan-haiwan tersebut 3) Wakil kumpulan membuat Merekacipta,
memastikan kemandirian pembentangan di hadapan kelas. Mengumpulkan
Kanggaru membawa anak dan mengelaskan
di dalam kantungnya. spesiesnya di atas kad manila.
4) Guru meminta wakil kumpulan
BBM:
membuat pembentangan di Kad manila,
hadapan kelas. jigsaw puzzle,
5) Guru memperjelas dan Kad jawapan
memperbaiki serta (Rujuk Lampiran
menambahbaik maklumat yang 2)
telah disampaikan oleh murid.
Strategi PdP :
Labah-labah membawa Berpusatkan
telur di bawah badannya. murid

Kaedah:
Berkumpulan

PAK 21:
Pembentangan
berkumpulan

Nilai Murni:
 Bekerjasama
Langkah 4 Kuiz 1) Guru mengajukan beberapa 1) Murid menjawab soalan yang
(10 minit) soalan berkaitan tajuk diajukan oleh guru. KPS:
Jawapan: kemandirian spesies Membuat inferens
Berkomunikasi
tumbuhan. 2) Kumpulan yang dapat
1) Melingkari telurnya. menjawab banyak soalan BBM:
2) Di dalam mulut. Soalan: dengan betul dikira sebagai Soalan kuiz
3) Kucing, gajah dll. 1) Nyatakan cara ular pemenang.
4) Supaya haiwan lain melindungi telurnya.
tidak memakan telurnya 2) Bagaimanakah ikan Strategi PdP :
yang melekit itu. membawa anaknya? Berpusatkan
murid
5) Bagi memastikan 3) Beri 2 contoh haiwan yang
kemandirian menjaga anaknya. Kaedah:
spesiesnya. 4) Mengapakah telur katak Sumbangsaran
berlendir? Kuiz
5) Mengapakah haiwan perlu
menjaga anak/telurnya? Nilai Murni:
bekerjasama

Penutup Guru mengakhiri proses pengajaran Murid mendengar kesimpulan BBM:


(10 minit) dan pembelajaran dengan daripada guru. Rujuk Lampiran 3
mengulang semula fakta-fakta yang
penting dan membuat kesimpulan
menggunakan peta konsep.

Refleksi :

____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
BBM 1 LAMPIRAN 1

Buaya membawa anak di dalam mulutnya Katak bertelur banyak dan berlendir

Ular melingkari telurnya Kala jengking membawa anak di atas


badannya

Burung memberi anaknya makan


BBM 2 LAMPIRAN 2
JIGSAW PUZZLE 3 X 4

JIGSAW PUZZLE 4 X 4 (Kumpulan Sederhana)


BBM 3 LAMPIRAN 3
