0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
24 tayangan11 halaman

Rancangan Pengajaran Sains Tahun 4

Rancangan ini membincangkan pembelajaran kemahiran proses sains untuk murid tahun 4. Ia menjelaskan aktiviti pembelajaran yang melibatkan pemerhatian dan pengelasan objek untuk memahami kemahiran ini.

Diunggah oleh

muhammad shafiq
Hak Cipta
© © All Rights Reserved
Kami menangani hak cipta konten dengan serius. Jika Anda merasa konten ini milik Anda, ajukan klaim di sini.
Format Tersedia
Unduh sebagai DOCX, PDF, TXT atau baca online di Scribd
0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
24 tayangan11 halaman

Rancangan Pengajaran Sains Tahun 4

Rancangan ini membincangkan pembelajaran kemahiran proses sains untuk murid tahun 4. Ia menjelaskan aktiviti pembelajaran yang melibatkan pemerhatian dan pengelasan objek untuk memahami kemahiran ini.

Diunggah oleh

muhammad shafiq
Hak Cipta
© © All Rights Reserved
Kami menangani hak cipta konten dengan serius. Jika Anda merasa konten ini milik Anda, ajukan klaim di sini.
Format Tersedia
Unduh sebagai DOCX, PDF, TXT atau baca online di Scribd

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 4

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Inkuiri Dalam Sains Tajuk 1. Kemahiran Saintifik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang
terlibat dan alat jika perlu untuk membuat pemerhatian
secara kualitatif bagi menerangkan fenomena atau
perubahan yang berlaku.
1.1.2 Mengelas dengan membandingkan atau mengenal
pasti persamaan dan perbezaan berdasarkan ciri sepunya.
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan
menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang
betul.
1.1.4 Membuat inferens dengan menyatakan kesimpulan
awal atau penerangan yang munasabah bagi sesuatu
pemerhatian dengan menggunakan maklumat yang
diperoleh.
1.1.5 Meramal dengan membuat jangkaan tentang sesuatu
peristiwa atau fenomena berdasarkan pemerhatian,
pengalaman lalu atau data.
1.1.6 Berkomunikasi dengan merekod maklumat atau idea
dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan
maklumat atau idea tersebut secara sistematik.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kemahiran proses sains yang digunakan semasa pemerhatian dengan betul..
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kemahiran Proses Sains
Memerhati (Buku Teks: Halaman 2 - 4)
Aktiviti Pemula 1. Murid melihat dan menceritakan pemerhatian berdasarkan gambar dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid memerihalkan kemahiran proses sains menggunakan kaedah sumbang saran dengan
bimbingan guru.
Aktiviti Ria – Payung Terjun (Buku Teks: Halaman 4)
5. Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan: Aktiviti Ria – Payung Terjun secara terkawal
dengan bimbingan guru.
 Murid melakarkan dua bentuk segi empat sama. Potong dan lubangkan pada bahagian
tengah kertas surih.
Aktiviti Utama
 Potong empat utas benang dan lekatkan pada setiap sudut kertas. Satukan semua
hujung benang dengan mengikatnya.
 Hasilkan payung terjun kedua. Gantungkan klip kertas yang diikat pada batu pada
bahagian hujung payung terjun.
 Secara serentak, jatuhkan payung terjung dari tempat yang tinggi. Perhatikan masa
yang diambil untuk kedua-dua payung terjun jatuh ke lantai.
 Murid menjalankan aktiviti soal jawab terhadap penyiasatan yang telah dijalankan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
Aktiviti Penutup 7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 4

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Inkuiri Dalam Sains Tajuk 1. Kemahiran Saintifik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang
terlibat dan alat jika perlu untuk membuat pemerhatian
secara kualitatif bagi menerangkan fenomena atau
perubahan yang berlaku.
1.1.2 Mengelas dengan membandingkan atau mengenal
pasti persamaan dan perbezaan berdasarkan ciri sepunya.
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan
menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang
betul.
1.1.4 Membuat inferens dengan menyatakan kesimpulan
awal atau penerangan yang munasabah bagi sesuatu
pemerhatian dengan menggunakan maklumat yang
diperoleh.
1.1.5 Meramal dengan membuat jangkaan tentang sesuatu
peristiwa atau fenomena berdasarkan pemerhatian,
pengalaman lalu atau data.
1.1.6 Berkomunikasi dengan merekod maklumat atau idea
dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan
maklumat atau idea tersebut secara sistematik.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kemahiran proses sains yang digunakan semasa pemerhatian dengan betul.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 ciri-ciri yang dikenal pasti untuk mengelaskan objek...
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kemahiran Proses Sains
Memerhati (Buku Teks: Halaman 2 - 4)
Aktiviti Pemula 1. Murid melihat dan menceritakan pemerhatian berdasarkan gambar dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid memerihalkan kemahiran proses sains menggunakan kaedah sumbang saran dengan
bimbingan guru.
Aktiviti Ria – Mengelaskan Objek (Buku Teks: Halaman 5)
5. Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan: Aktiviti Ria – Mengelaskan Objek secara
Aktiviti Utama terkawal dengan bimbingan guru.
 Pilih satu ciri yang boleh dikenal pasti untuk mengelaskan semua objek,
 Bina jadual pengelasan ciri sepunya yang berbeza.
 Murid menjalankan aktiviti soal jawab terhadap penyiasatan yang telah dijalankan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 4

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Inkuiri Dalam Sains Tajuk 1. Kemahiran Saintifik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang
terlibat dan alat jika perlu untuk membuat pemerhatian
secara kualitatif bagi menerangkan fenomena atau
perubahan yang berlaku.
1.1.2 Mengelas dengan membandingkan atau mengenal
pasti persamaan dan perbezaan berdasarkan ciri sepunya.
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan
menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang
betul.
1.1.4 Membuat inferens dengan menyatakan kesimpulan
awal atau penerangan yang munasabah bagi sesuatu
pemerhatian dengan menggunakan maklumat yang
diperoleh.
1.1.5 Meramal dengan membuat jangkaan tentang sesuatu
peristiwa atau fenomena berdasarkan pemerhatian,
pengalaman lalu atau data.
1.1.6 Berkomunikasi dengan merekod maklumat atau idea
dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan
maklumat atau idea tersebut secara sistematik.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kemahiran proses sains yang digunakan semasa pemerhatian dengan betul.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kemahiran Proses Sains
Memerhati (Buku Teks: Halaman 2 - 4)
Aktiviti Pemula 1. Murid melihat dan menceritakan pemerhatian berdasarkan gambar dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid memerihalkan kemahiran proses sains menggunakan kaedah sumbang saran dengan
bimbingan guru.
Aktiviti Ria – Kecerahan Mentol (Buku Teks: Halaman 5)
5. Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan: Aktiviti Ria – Kecerahan Mentol secara
Aktiviti Utama terkawal dengan bimbingan guru.
 Bina litar lengkap dengan sebiji mentol. Perhatikan kecerahannya.
 Bina satu lagi litar dengan dua biji mentol. Perhatikan kecerahannya.
 Rekodkan pemerhatian dalam bentuk jadual.
 Bentangkan hasil pemerhatian di hadapan kelas.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 4

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Inkuiri Dalam Sains Tajuk 1. Kemahiran Saintifik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa dengan
menyusun kejadian sesuatu fenomena atau peristiwa
mengikut kronologi berdasarkan masa.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengaplikasikan sekurang-kurangnya 2 kemahiran proses sains dengan betul.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Menggunakan Perhubungan Ruang dan Masa
(Buku Teks: Halaman 6)
Aktiviti Pemula 1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid bersoal jawab tentang perhubungan ruang dan masa dengan menyusun kejadian
sesuatu fenomena atau peristiwa mengikut kronologi berdasarkan masa. menggunakan
kaedah sumbang saran dengan bimbingan guru.
Aktiviti Ria – Doh dan Masa (Buku Teks: Halaman 5)
5. Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan: Aktiviti Ria – Doh dan Masa secara terkawal
dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Masukkan tepung, gula dan yis ke dalam bekas plastic. Kemudian, aduk dengan
menggunakan sudu.
 Masukkan 150ml air suam dan aduk campuran hingga menjadi doh.
 Ratakan doh di dalam bekas. Tandakan paras awal doh dengan pen penanda biru.
Biarkan doh selama 30 minti.
 Tandakan paras akhir doh dengan pen merah.
 Bincangkan parameter yang berubah dengan masa yang terlibat dalam aktivtii ini.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 4

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Inkuiri Dalam Sains Tajuk 1. Kemahiran Saintifik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.8 Mentafsir data dengan memilih idea yang relevan
tentang objek, peristiwa atau pola yang terdapat pada data
untuk membuat penerangan
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mentafsir sekurang-kurangnya 2 data dengan memilih idea yang relevan...
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Mentafsir Data (Buku Teks: Halaman 8)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti soal jawab secara terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid mentafsir data dengan memilih idea yang relevan tentang objek, peristiwa atau
pola yang terdapat pada data untuk membuat penerangan
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan..
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 4

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Inkuiri Dalam Sains Tajuk 1. Kemahiran Saintifik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.9 Mendefinisi secara operasi dengan memerihalkan
satu tafsiran tentang perkara yang dilakukan dan
diperhatikan bagi sesuatu situasi mengikut aspek yang
ditentukan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Memerihalkan kemahiran proses sains.
2. Mendefiniskan secara operasi pertumbuhan pokok kacang hijau...
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Mendefinisi Secara Operasi (Buku Teks: Halaman 10)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti soal jawab secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid memahami dan mendefinisi secara operasi dengan memerihalkan satu tafsiran
tentang perkara yang dilakukan dan diperhatikan bagi sesuatu situasi mengikut aspek
yang ditentukan.
Mari Uji – Pertumbuhan Pokok Kacang Hijau (Buku Teks: Halaman 11)
Aktiviti Utama 5. Murid menjalankan aktiviti Mari Uji – Pertumbuhan Pokok Kacang Hijau secara berkumpulan
dengan bimbingan guru.
 Letakkan biji benih kacang hijau di atas kapas. Lembapkan kapas dengan air dan
perhatikan pertumbuhannya selama seminggu.
 Ambil salah satu pokok kacang hijau.
 Rekodkan bilangan daun dan ketinggian pokok tersebut.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 4

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Inkuiri Dalam Sains Tajuk 1. Kemahiran Saintifik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan
pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan setelah
pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam sesuatu
penyiasatan
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menilai sekurang-kurangnya 2 kemahiran proses sains untuk menyelesaikan masalah atau melaksanakan sesuatu
tugasan....
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Mengawal Pemboleh Ubah (Buku Teks: Halaman 12)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti soal jawab secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid memahami dan mengawal pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah
bergerak balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam
sesuatu penyiasatan.
Aktiviti Ria – Jauh dan Dekat (Buku Teks: Halaman 14)
5. Murid menjalankan aktiviti Aktiviti Ria – Jauh dan Dekat secara berpasamgan dengan
bimbingan guru.
Aktiviti Utama
 Rancangkan cara untuk menggerakkan kereta mainan bagi mendapatkan jarak yang
berbeza.
 Pasangan perlu menyenaraikan semua pemboleh ubah yang terlibat,
 Kongsi dan bincangkan idea bersama-sama dengan pasangan tentang pemboleh ubah
yang terlibat.
 Jalankan penyiasatan secara berulang mengikut pemboleh ubah yang telah ditentukan.
Rekodkan bilangan daun dan ketinggian pokok tersebut.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 4

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Inkuiri Dalam Sains Tajuk 1. Kemahiran Saintifik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.11 Membuat hipotesis dengan membuat pernyataan
umum yang boleh diuji tentang hubungan antara pemboleh
ubah dalam sesuatu penyiasatan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menilai kemahiran proses sains untuk menyelesaikan masalah atau melaksanakan sesuatu tugasan....
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Membuat Hipotesis (Buku Teks: Halaman 15)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti soal jawab secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid memahami dan membuat hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang
Aktiviti Utama
boleh diuji tentang hubungan antara pemboleh ubah dalam sesuatu penyiasatan.
5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.. (Uji Minda:
Halaman 22)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 4

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Inkuiri Dalam Sains Tajuk 1. Kemahiran Saintifik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.11 Membuat hipotesis dengan membuat pernyataan
umum yang boleh diuji tentang hubungan antara pemboleh
ubah dalam sesuatu penyiasatan.
1.1.12 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran
proses sains asas bagi mengumpul dan mentafsir data
serta membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis dan
membuat laporan
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menilai kemahiran proses sains untuk menyelesaikan masalah atau melaksanakan sesuatu tugasan....
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Mengeksperimen (Buku Teks: Halaman 16)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti soal jawab secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran proses sains asas bagi mengumpul
Aktiviti Utama dan mentafsir data serta membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis dan membuat
laporan
5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.. (Uji Minda:
Halaman 22)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja, borang pemerhatian Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
