Anda di halaman 1dari 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SUBJEK SAINS TAHUN 3


TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: Tahun 3 MINGGU: 4
UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 1020 - 1050 TARIKH: 10 April 2023
TAJUK: Kemahiran Proses Sains TEMPOH: 30 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.2 Kejujuran Pendidikan Kewangan
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat, Murid berjaya mengelaskan buku-buku mengikut ciri-ciri
Mengelaskan objek mengikut ciri-ciri tertentu. tertentu.
BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 4-5, buku aktiviti halaman 3, beg sekolah murid.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu. (PAK21) ___10__ /__10 murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid melakukan Aktiviti Ria ‘Kemas Beg Sekolah’ secara individu.
___10__ /__10 murid dapat mencapai
2. Murid mengunakan buku-buku dalam beg sekolah masing-masing. objektif pembelajaran dengan bimbingan
dan diberi latihan pengukuhan.
3. Murid mengikut langkah-langkah dalam buku teks dengan bimbingan guru.
(KBAT) 0 / 10 murid tidak dapat mencapai objektif
pembelajaran dan diberi latihan
4. Murid menceritakan ciri-ciri pengelasan yang dilakukan di hadapan kelas.
pemulihan.
(PBD)
PdPC pada hari ini:
Penutup:-
Memuaskan /
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. Tidak memuaskan

Memerhati Membuat Inferens


Kemahiran Proses Sains
Mengelas / Meramal
(KPS)
Mengukur Menggunakan Nombor Berkomunikasi /
Kemahiran Manipulatif
Tidak berkenaan.
(KM)
Recap Group (Mengulangi / mengingat
KBAT Menganalisis PAK-21
semula)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SUBJEK SAINS TAHUN 4
TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: Tahun 4 MINGGU: 4
UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 1120 - 1250 TARIKH: 10 April 2023
TAJUK: KEMAHIRAN PROSES SAINS TEMPOH: 90 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.2 Berdisiplin Kelestarian Alam Sekitar
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
Murid berjaya menyatakan ciri-ciri untuk mengelaskan objek-
1. Mengelas dengan membandingkan atau mengenal pasti
objek tersebut.
persamaan dan perbezaan berdasarkan ciri sepunya.
BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 5, alat dan bahan untuk aktiviti ria seperti halaman 5.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___10__ /__10 murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan baik dan
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK21) diberi latihan pengayaan.

Aktiviti:- ___10__ /__10 murid dapat mencapai


1. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik hari ini. objektif pembelajaran dengan bimbingan
dan diberi latihan pengukuhan.
2. Murid membuat Aktiviti Ria ‘Mengelaskan Objek’ secara berkumpulan.
(PBD) ___0__ /__10 murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi latihan
3. Murid menjawab soalan halaman 5 dalam kumpulan. (KBAT)
pemulihan.
4. Murid menyalin semula soalan tersebut dalam buku latihan sains.
PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan /
Murid membuat rumusan pelajaran hari ini. Tidak memuaskan
Memerhati / Mengelas
Mengukur Menggunakan Nombor Membuat Inferens
Kemahiran Proses Sains Meramal Berkomunikasi /
(KPS) Menggunakan perhubungan ruang dan masa Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan. Tidak berkenaan.
Recap Group (Mengulangi / mengingat
KBAT Menganalis PAK-21
semula)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SUBJEK SAINS TAHUN 6
TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: Tahun 6 MINGGU: 4
UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 0730 - 0900 TARIKH: 11/4/2022
TAJUK: Kemahiran Proses Sains TEMPOH: 90 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1.1, 1.1.2, 1.1.3, 1.1.4, 1.1.5,
1.1 1.1.6, 1.1.7, 1.1.8, 1.1.9, 1.1.10, Kerjasama Sains dan Teknologi
1.1.11, 1.1.12
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat mengimbas kembali
Murid berjaya menjawab semua soalan dan membincangkan
kemahiran proses sains yang dipelajari sebelum ini dan
jawapan yang betul.
menjawab semua soalan yang diberi.
BBB / SUMBER:
Kertas, buku teks m/s 11-12
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- 11 /11 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan baik dan diberi
Murid mengimbas pelajaran lalu tentang tajuk ini.
latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid membaca dan memahami soalan Asah Minda. (KBAT) 11 /11 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan bimbingan dan
2. Murid menjawab semua soalan yang berikut dalam buku latihan Sains diberi latihan pengukuhan.
dalam masa yang ditetapkan oleh guru. (PAK21)
0 /11 murid tidak dapat mencapai objektif
3. Murid membincangka jawapan bagi semua soalan dan membuat pembelajaran dan diberi latihan
pembetukan jika perlu. (PBD) pemulihan.

4. Murid menghantar buku latihan sains. PdPC pada hari ini:


Penutup:- Memuaskan /
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. Tidak memuaskan
Memerhati / Mengelas
Mengukur Menggunakan Nombor Membuat Inferens
Kemahiran Proses Sains Meramal Berkomunikasi /
(KPS) Menggunakan perhubungan ruang dan masa Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen
Kemahiran Manipulatif (KM) Menggunakan dan mengendalikan peralatan sains dan bahan dengan betul.
KBAT Menganalis PAK-21 Puzzle it Out (Selesaikan)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Kuiz
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 4 MATA Sains
PELAJARAN
MASA 10.50 – 11.20 pagi TARIKH 11.04.2023
TEMA / BIDANG INKUIRI DALAM SAINS HARI Selasa
TAJUK KEMAHIRAN SAINTIFIK KELAS Tahun 1
STANDARD PEMBELAJARAN
1.1.1 Memerhati
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memerhati
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Memerhati (Buku Teks – Halaman 2)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid membincangkan setiap tindak balas tentang kemahiran memerhati.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti – Halaman 1-3)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

REFLEKSI
☐ 3 /3 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan
/ pengukuhan
☐0 / 3 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS


Tahun 2
TARIKH/HARI 11.04.2023 MASA 1150 - 1220

TEMA INKUIRI DALAM SAINS

TOPIK 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK

KPS Mengelas
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains

STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Mengelas

STANDARD PRESTASI • Menyatakan ciri yang terdapat pada objek atau fenomena.
• Memerihalkan ciri objek atau fenomena dengan menyatakan persamaan dan
perbezaan.
KRITERIA KEJAYAAN Dapat melakukan aktiviti pengelasan bahan-bahan dengan baik.
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMUDAH CARA (PdPC) Rotating review.(pak 21)
• Pasukan berbincang dengan topik yang disediakan oleh guru. membina jadual
pengelasan- kemudian kekumpulan lain untuk sampaikan pendapat mereka atau
beri pendapat tentang hasil perbincangan kumpulan itu. dan kumpulan seterusnya.
Menjalankan aktiviti yang boleh membawa kepada penerapan kemahiran mengelas seperti:
• Mengelas haiwan berdasarkan cara pembiakan.
• Mengelaskan benda hidup dan benda bukan hidup
• Mengelaskan haiwan berbahaya dan tidak berbahaya.

PENTAKSIRAN &
EMK KPS KEMAHIRAN MANIPULATIF
PENILAIAN
TMK LISAN MEMERHATI / EKSPERIMEN / Mengguna dan
mengendalikan alatan /
KEUSAHAWANAN / LATIHAN BERTULIS MENGELAS / HIPOTESIS dan bahan sains dengan betul
KREATIVITI KESIMPULAN Menyimpan peralatan dan
PEMERHATIAN / INFERENS bahan sains dengan betul /
KESIHATAN MENGAWAL dan selamat
/
PEMBOLEHUBAH
KEJURUTERAAN KUIZ KOMUNIKASI Membersihkan peralatan
/
PEMBENTANGAN MERAMAL MENGUKUR DENGAN sains dengan cara yang betul
ALAM SEKITAR MENGGUNAKAN
NOMBOR
HUBUNGAN Mengendalikan spesimen dengan
SOAL JAWAB
RUANG & MASA betul dan cermat
DEFINISI
SAINS DAN
SECARA Melakar spesimen,
TEKNOLOGI LAPORAN
TAFSIR DATA OERASI peralatan dan
EKSPERIMEN
bahan dengan tepat
BAHAN BANTU BELAJAR
KAEDAH PDPC ALAT BERFIKIR

BUKU TEKS / KOMPUTER/ INTERNET BERASASKAN MURID / I-THINK (Bulatan) /


BUKU KERJA/AKTIVITI PAPAN PUTIH MINI / KOLABORATIF I-THINK (Buih)
LEMBARAN RADAS SAINS KEMAHIRAN/ PROSES ITHINK (Buih Berganda)
GAMBAR / CARTA LAPORAN AMALI PEMIKIRAN ARAS TINGGI I-THINK (Pokok)
LCD ROJEKTOR BAHAN MAUJUD / KEMAHIRAN HIDUP I-THINK (Dakap)
P.POINT CD BERKUMPULAN I-THINK (Alir)
VISUALISER MODEL KOMUNITI I-THINK (Pelbagai Alir)
ARAS PEMIKIRAN PENTAKSIRAN FORMATIF I-THINK (Titi)
MENCIPTA MENGAPLIKASI Peta Minda
BELAJAR UNTUK KEHIDUPAN
MENILAI MEMAHAMI Gambarajah / Lakaran
MENGANALISIS / MENGINGATI TP 1 2 3 4 5 6
☐ 12/12 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SUBJEK SAINS TAHUN 5
TEMA: INKUARI DALAM SAINS
KELAS: Tahun 5 MINGGU: 4
UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK
MASA: 12.20 - 1250 TARIKH: 11/04/2023
TAJUK: KEMAHIRAN PROSES SAINS UNTUK
TEMPOH: 30 minit HARI: Selasa
MENYELESAIKAN MASALAH
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1.3, 1.1.7, 1.1.8, 1.1.9, 1.1.10,
1.1 1.1.11, 1.1.12
Kerjasama Sains dan Teknologi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat, Murid Berjaya menjawab soalan-soalan yang diberikan dalam
Menjawab soalan-soalan yang diberikan dalam buku sains. buku sains dengan baik.
BBB / SUMBER:
Kertas. Buku teks m/s 15-18
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
10 /10 murid dapat mencapai objektif
Murid mengimbas pelajaran lalu. pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:- latihan pengayaan.
1. Murid membaca dan menjawab soalan ‘Asah Minda’ dalam masa yang 10 /10 murid dapat mencapai objektif
ditetapkan oleh guru. pembelajaran dengan bimbingan dan
diberi latihan pengukuhan.
2. Murid secara dalam kumpulan, berbincang jawapan.
3. Murid membentangkan jawapan mengikut giliran. (PAK21) _____ / _____ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi latihan
4. Murid memurnikan jawapan (KBAT) pemulihan.
5. Murid menjawab semula soalan dalam buku latihan. (PBD)
PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan /
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. Tidak memuaskan

Memerhati / Mengelas /
Mengukur Menggunakan Nombor / Membuat Inferens
Kemahiran Proses Sains Meramal / Berkomunikasi /
(KPS) Menggunakan perhubungan ruang dan masa / Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan.
KBAT Menilai PAK-21 Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
12.04.2023
BENGKEL NILAM & PENGKARYA
MUDA
8.00 PAGI – 4.00 PETANG
BILIK SEMINAR, SMK PEKAN
TELIPOK
RPH PSV TAHUN 6
HARI/ TARIKH KHAMIS 13 APRIL 2023

MINGGU/ MASA 4 60 MINIT

KELAS TAHUN 6
UNIT 1: GAMBARAN MINDA
UNIT/TAJUK
Alat Tulis Saya
BIDANG 1 : LAKARAN

TEKNIK GABUNGAN
2.0 MODUL KEMAHIRAN SENI VISUAL
STANDARD KANDUNGAN
2.1 Kemahiran Seni Visua

2.1.1 Meneroka media berpandukan bahasa seni visual.


2.1.2 Mengaplikasikan bahasa seni visual melalui lakaran berdasarkan:
STANDARD PEMBELAJARAN (i) jenis
(ii) fungsi
2.1.3 Mengeksplorasi media dan teknik gabungan antara bidang untuk penghasilan karya atau produk.

Pada akhir PdPC murid dapat :


- Meneroka media berpandukan bahasa seni visual.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
- Mengaplikasikan bahasa seni visual melalui lakaran.
- Mengeksplorasi media dan teknik gabungan antara bidang untuk penghasilan karya atau produk.
Murid berjaya menyatakan istilah dan pengertian bahasa seni visual, mencirikan bahasa seni visual yang terdapat
KRITERIA KEJAYAAN pada alam semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni dan mencerakinkan bahasa seni visual dalam aktiviti
mengikut bidang seni visual

1. Murid diberikan tunjuk ajar oleh guru cara meneroka media berpandukan bahasa seni visual yang sesuai dengan
tajuk pelajaran pada hari ini ( Alat Tulis Saya).
2. Murid menjalankan tugasan secara berpasangan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui lakaran
AKTIVITI berdasarkan jjenis fungsi lakaran tersebut.
PDPC 3. Murid engeksplorasi media dengan menggunakan teknik gabungan antara bidang untuk penghasilan karya
mereka.
4. Murid bersoal jawab dengan guru tentang lakaran dalam menghasilkan karya.
5. Murid membuat kesimpulan pembelajaran hari ini.

BAHAN BANTU BELAJAR ELEMEN Sains dan Teknologi


(BBB) / Buku Teks Pensel Warna MERENTAS / Pendidikan Alam Sekitar
Modul Pensel KURIKULUM Patriotisme
Power Point Kertas (EMK) Nilai Murni
lukisan TMK
Internet Lain-lain Keusahawanan
KEMAHIRAN ABAD KE-21 Berdaya tahan Berprinsip STRATEGI PDPC Round table Pembentangan
/ Mahir berkomunikasi Bermaklumat ABAD KE-21 Think, pair,share Main Peranan
Pemikir Penyayang / Hot seat Gallery walk
Kerja Berpasukan Patriotik Permainan Peta i-think
Bersifat ingin tahu Lain-lain 3 stray 1 stay sajak
/ nyanyian
PENILAIAN PENGAJARAN & Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan
PEMBELAJARAN Tugasan Hasil Kerja Kuiz
Drama Projek Lain-lain

REFLEKSI __10__/__10___ murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.


10__/__10___ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.

6.
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 3
UNIT: 1 KELAS: TAHUN 3 MINGGU: 4
TAJUK: SENJA NAN INDAH MASA: 0900 - 1000 TARIKH: 13.04.2023
BIDANG: 1 : MENGGAMBAR TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.1 , 4.1 3.1 , 4.1.1 Kerjasama Kreativiti dan Inovasi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Mengaplikasikan sumber, media dan teknik semasa
Murid berjaya menghasilkan karya lukisan dengan teknik
proses penghasilan karya.
capan.
2. Bercerita tentang bahasa seni visual, teknik dan proses
penghasilan mengenai karya.
BBB / SUMBER:
Alat dan bahan : Kertas lukisan, pensil, warna air, berus cat air, kapas, kain dan span, Buku Teks : m/s 8-9
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Guru menunjukkan contoh beberapa karya yang telah dihasilkan dan bersoal 10/10 murid dapat mencapai objektif
jawab mengenai bahasa seni yang ada pada contoh karya. pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:- latihan pengayaan.
1. Murid secara berkumpulan meneroka media dan berbincang proses, teknik 10/10 murid dapat mencapai objektif
dan langkah-langkah untuk menghasilkan corak teknik catan seperti dalam pembelajaran dengan bimbingan dan
diberi latihan pengukuhan.
buku teks. (PAK 21)
2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang ruang hadapan, ruang tengah dan 0/10 murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
ruang belakang dalam menghasilkan karya catan basah atas basah. (KBAT) latihan pemulihan.
3. Murid membuat proses awal menghasilkan karya. (PBD)
PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan /
Guru membuat rumusan pelajaran hari ini dan PdPC akan disambung pada sesi Tidak memuaskan
pembelajaran akan datang.
Think– Pair– Share (Fikir- Pasang–
KBAT Mengaplikasi PAK-21
Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Projek Mudah
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid secara berpasangan bercerita
Murid menghasilkan corak teknik catan
tentang proses awal menghasilkan Murid diberikan lembaran kerja.
dengan bimbingan guru.
karya.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SUBJEK SAINS TAHUN 3
TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: Tahun 3 MINGGU: 4
UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 1020 - 1050 TARIKH: 13.04.2023
TAJUK: Kemahiran Proses Sains TEMPOH: 30 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.2 Kejujuran Pendidikan Kewangan
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat, Murid berjaya mengelaskan buku-buku mengikut ciri-ciri
Mengelaskan objek mengikut ciri-ciri tertentu. tertentu.
BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 4-5, buku aktiviti halaman 3, beg sekolah murid.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu. (PAK21) 10 / 10 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan baik dan diberi
latihan pengayaan.
Aktiviti:-
5. Murid melakukan Aktiviti Ria ‘Kemas Beg Sekolah’ secara individu.
10 / 10 murid dapat mencapai objektif
6. Murid mengunakan buku-buku dalam beg sekolah masing-masing. pembelajaran dengan bimbingan dan
diberi latihan pengukuhan.
7. Murid mengikut langkah-langkah dalam buku teks dengan bimbingan guru.
(KBAT) 10 / 10 murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi latihan
8. Murid menceritakan ciri-ciri pengelasan yang dilakukan di hadapan kelas.
pemulihan.
(PBD)
PdPC pada hari ini:
Penutup:-
Memuaskan /
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. Tidak memuaskan

Memerhati Membuat Inferens


Kemahiran Proses Sains
Mengelas / Meramal
(KPS)
Mengukur Menggunakan Nombor Berkomunikasi /
Kemahiran Manipulatif
Tidak berkenaan.
(KM)
Recap Group (Mengulangi / mengingat
KBAT Menganalisis PAK-21
semula)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SUBJEK SAINS TAHUN 3
TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: Tahun 3 MINGGU: 4
UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 0800- 0830 TARIKH: 14.04.2023
TAJUK: Kemahiran Proses Sains TEMPOH: 30 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.3 Bekerjasama Sains dan Teknologi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat, Murid berjaya menggunakan kemahiran mengukur dan
Mengukur dan menggunakan nombor. menggunakan nombor.
BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 6-7, buku aktiviti halaman 4-5, jam randik, pita ukur.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
10 / 10 murid dapat mencapai objektif
Murid membaca dan memahami dialog halaman 6
pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:- latihan pengayaan.
1. Murid menceritakan apa yang dilihat dalam gambar. (PAK21)
2. Murid diterangkan maksud pengukuran dengan menggunakan alat piawai 10 / 10 murid dapat mencapai objektif
yang sesuai. pembelajaran dengan bimbingan dan
3. Murid diberikan jam randik untuk dikongsi bersama pasangan. diberi latihan pengukuhan.
4. Murid diajar mengukur menggunakan jam randik digital. (KBAT)
5. Setiap pasangan diberikan lidi dengan pelbagai ukuran dan dibimbing _____ / _____ murid tidak dapat mencapai
mengukur panjang dengan betul. (PAK21) objektif pembelajaran dan diberi latihan
6. Murid membuat perbandingan jawapan dengan pasangan lain. (PBD) pemulihan.
7. Murid membuat buku aktiviti halaman 4-5.
Penutup:- PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. Tidak memuaskan

Memerhati Membuat Inferens


Kemahiran Proses Sains
Mengelas Meramal
(KPS)
Mengukur Menggunakan Nombor / Berkomunikasi /
Kemahiran Manipulatif
Tidak berkenaan.
(KM)
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Eksperimen
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SUBJEK SAINS TAHUN 6
TEMA: INKUARI DALAM SAINS KELAS: Tahun 6 MINGGU: 4
UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK MASA: 0930 - 1000 TARIKH: 14/4/2023
TAJUK: Kemahiran Proses Sains TEMPOH: 30 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1.1, 1.1.2, 1.1.3, 1.1.4, 1.1.5,
1.1 1.1.6, 1.1.7, 1.1.8, 1.1.9, 1.1.10, Kerjasama Sains dan Teknologi
1.1.11, 1.1.12
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat mengimbas kembali
Murid berjaya menjawab semua soalan dan membincangkan
kemahiran proses sains yang dipelajari sebelum ini dan
jawapan yang betul.
menjawab semua soalan yang diberi.
BBB / SUMBER:
Kertas, buku teks m/s 11-12
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- 11 / 11 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan baik dan diberi
Murid mengimbas pelajaran lalu tentang tajuk ini.
latihan pengayaan.
Aktiviti:-
5. Murid membaca dan memahami soalan Asah Minda. (KBAT) 11 / 11 murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan bimbingan dan
6. Murid menjawab semua soalan yang berikut dalam buku latihan Sains diberi latihan pengukuhan.
dalam masa yang ditetapkan oleh guru. (PAK21)
- / 11 murid tidak dapat mencapai objektif
7. Murid membincangka jawapan bagi semua soalan dan membuat pembelajaran dan diberi latihan
pembetukan jika perlu. (PBD) pemulihan.

8. Murid menghantar buku latihan sains. PdPC pada hari ini:


Penutup:- Memuaskan /
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. Tidak memuaskan
Memerhati / Mengelas
Mengukur Menggunakan Nombor Membuat Inferens
Kemahiran Proses Sains Meramal Berkomunikasi /
(KPS) Menggunakan perhubungan ruang dan masa Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen
Kemahiran Manipulatif (KM) Menggunakan dan mengendalikan peralatan sains dan bahan dengan betul.
KBAT Menganalis PAK-21 Puzzle it Out (Selesaikan)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Kuiz
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS Tahun 2


TARIKH/HARI 14.04.2023 MASA 1020 - 1120
TEMA INKUIRI DALAM SAINS
TOPIK 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK
KPS
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains

STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2 Mengelas

STANDARD PRESTASI • Mengasing dan mengumpul objek atau fenomena berdasarkan ciri
sepunya dan berbeza.
• Mengasing dan mengumpul objek atau fenomena berdasarkan ciri
sepunya dan berbeza serta menyatakan ciri sepunya yang digunakan.

KRITERIA KEJAYAAN Dapat menyatakan ciri sepunya dan berbeza dalam aktiviti mengelas.

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMUDAH CARA (PdPC) Think-pair-share


• Guru kemukakan masalah kepada ahli pasukan- setiap ahli diberikan masa
untuk berfikir dan membuat pengelasan –semua ahli pasukan diminta
berkongsi jawapan

Menjalankan aktiviti yang boleh membawa kepada penerapan kemahiran


mengelas seperti:

• Mengelas objek berdasarkan kebolehan menyalakan mentol dalam


satu litar.
• Mengelas bentuk objek berdasarkan ciri rupabentuk objek.

PENTAKSIRAN &
EMK KPS KEMAHIRAN MANIPULATIF
PENILAIAN
TMK LISAN MEMERHATI / EKSPERIMEN / Mengguna dan
LATIHAN mengendalikan alatan
KEUSAHAWANAN / MENGELAS / HIPOTESIS dan bahan sains dengan betul
BERTULIS
KREATIVITI KESIMPULAN Menyimpan peralatan dan
PEMERHATIAN / INFERENS bahan sains dengan betul
KESIHATAN MENGAWAL dan selamat
/
PEMBOLEHUBAH
KEJURUTERAAN KUIZ KOMUNIKASI Membersihkan peralatan
PEMBENTANGAN MERAMAL MENGUKUR sains dengan cara yang betul
DENGAN
ALAM SEKITAR
MENGGUNAKAN
HUBUNGAN
NOMBOR Mengendalikan spesimen
SOAL JAWAB RUANG &
dengan betul dan cermat
MASA
DEFINISI
SAINS DAN
SECARA Melakar spesimen,
TEKNOLOGI LAPORAN
TAFSIR DATA OERASI peralatan dan
EKSPERIMEN
bahan dengan tepat
BAHAN BANTU BELAJAR
KAEDAH PDPC ALAT BERFIKIR

BUKU TEKS / KOMPUTER/ INTERNET BERASASKAN MURID / I-THINK (Bulatan)


BUKU KERJA/AKTIVITI PAPAN PUTIH MINI / KOLABORATIF I-THINK (Buih)
ITHINK (Buih
LEMBARAN RADAS SAINS KEMAHIRAN/ PROSES
Berganda)
GAMBAR / CARTA LAPORAN AMALI PEMIKIRAN ARAS TINGGI I-THINK (Pokok)
LCD ROJEKTOR BAHAN MAUJUD / KEMAHIRAN HIDUP I-THINK (Dakap)
P.POINT CD BERKUMPULAN I-THINK (Alir)
VISUALISER MODEL KOMUNITI I-THINK (Pelbagai Alir)
ARAS PEMIKIRAN PENTAKSIRAN FORMATIF I-THINK (Titi)
MENCIPTA MENGAPLIKASI BELAJAR UNTUK Peta Minda
MENILAI MEMAHAMI KEHIDUPAN Gambarajah / Lakaran
MENGANALISIS / MENGINGATI TP 1 2 3 4 5
Kehadiran: 12/12 PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
REFLEKSI
