RPH Sains Tahun 4 KSSR Semakan Terkini
RPH Sains Tahun 4 KSSR Semakan Terkini
PENILAIAN Murid diminta memadankan perkataan yang telah dikenal pasti dengan 12
kemahiran proses sains terlibat yang diberikan guru.
PENUTUP Murid membuat kesimpulan penyiasatan yang telah dijalankan.
BAHAN BANTU MENGAJAR
Buku Teks Carta/Gambar Alat dan bahan aktiviti
Slaid/Video Model/Bahan Maujud Lembaran kerja/Bahan Sokongan
TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1. Mengaplikasi sekurang-kurangnya 3 kemahiran Proses Sains semasa menjalankan aktiviti dengan
bimbingan guru.
AKTIVITI PdP PELIBATAN Murid ditunjukkan gambar payung terjun dalam BT ms 4. Murid meramalkan
payung terjun mana yang jatuh lebih cepat.
PENEROKAAN Murid melakukan Aktiviti Ria membuat payung terjun (BT ms 4)(Imbas kod QR pada
BT ms 4).
PENERANGAN Murid membuat pemerhatian dengan bimbingan guru.
PERKEMBANGAN Murid berbincang dengan guru ‘Jika payung terjun dibina dengan lubang yang
berada di tepi, apakah yang dapat diperhatikan?’
PENILAIAN Murid diuji kefahaman mereka dengan Uji Minda soalan 1 (BT ms 22)
PENUTUP Murid membuat kesimpulan penyiasatan yang telah dijalankan.
BAHAN BANTU MENGAJAR
Buku Teks Carta/Gambar Alat dan bahan aktiviti
Slaid/Video Model/Bahan Maujud Lembaran kerja/Bahan Sokongan
TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran.
BBM
Buku Teks Carta/Gambar Alat dan bahan aktiviti
Slaid/Video Model/Bahan Maujud Lembaran kerja/Bahan Sokongan
TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran.
BBM
Buku Teks Carta/Gambar Alat dan bahan aktiviti
Slaid/Video Model/Bahan Maujud Lembaran kerja/Bahan Sokongan
TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran.
PENERANGAN Murid menjalankan aktiviti PAK 21 Gallery Walk untuk membentang hasil kerja
aktiviti yang telah dijalankan.
PERKEMBANGAN Murid ditunjukkan video tentang laluan udara dan pertukaran gas semasa manusia
bernafas. (Imbas kod QR pada BT ms 29)
PENILAIAN Murid diuji kefahaman mereka dengan Uji Minda soalan 1(c,d) (BT ms 51)
PENUTUP Murid membuat kesimpulan pembelajaran pada hari ini.
BBM
Buku Teks Carta/Gambar Alat dan bahan aktiviti
Slaid/Video Model/Bahan Maujud Lembaran kerja/Bahan Sokongan
TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran.
AKTIVITI PdP PELIBATAN Murid menceritakan pengetahuan sedia ada tentang situasi yang memberi kesan
baik dan kesan buruk kepada pernafasan manusia.
PENEROKAAN Murid membuat Aktiviti Ria untuk berbincang tentang kad situasi yang diterima dari
aspek kesan baik, kesan buruk dan penjagaan kesihatan peparu dalam kumpulan
pakar mengikut Langkah-langkah BT ms 36.
PENERANGAN Setelah selesai perbincangan, setiap ahli dalam kumpulan pakar akan kembali
kepada kumpulan asal dan berkongsi maklumat kepada ahli kumpulan.
PERKEMBANGAN Murid berbincang mengapakah pentingnya manusia menjaga organ pernafasan.
PENILAIAN Murid menggabungkan hasil perbincangan dengan mencatat kesan setiap situasi
terhadap pernafasan dan membuat peta buih cara-cara menjaga kesihatan peparu.
PENUTUP Murid membuat kesimpulan pembelajaran pada hari ini.
BBM
Buku Teks Carta/Gambar Alat dan bahan aktiviti
Slaid/Video Model/Bahan Maujud Lembaran kerja/Bahan Sokongan
TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
AKTIVITI PdP PELIBATAN Murid bersoal jawab dengan guru tentang ciri-ciri khusus beberapa contoh haiwan
vertebrata berdasarkan pengajaran terdahulu.
PENEROKAAN Murid membuat Aktiviti Ria untuk mengkaji ciri-ciri khusus mamalia, amfibia,
reptilia, burung dan ikan berdasarkan kad gambar haiwan yang digantung mengikut
langkah-langkah BT ms 62-63.
PENERANGAN Murid membentangkan jadual pengelasan haiwan vertebrata masing-masing.
PERKEMBANGAN Murid membuat aktiviti Santai Sains menghasilkan perhiasan berbentuk kad sinar-X
rangka haiwan vertebrata mengikut Langkah-langkah BT ms 64.
PENILAIAN Murid membina jadual pengelasan haiwan vertebrata melalui aktiviti Ria di dalam
buku.
PENUTUP Murid membuat kesimpulan pembelajaran pada hari ini.
BBM
Buku Teks Carta/Gambar Alat dan bahan aktiviti
Slaid/Video Model/Bahan Maujud Lembaran kerja/Bahan Sokongan
TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran.
AKTIVITI PdP PELIBATAN Murid dibawa ke luar bilik sains untuk memerhati bagaimana tumbuhan terus hidup
dan membesar
Murid bersoal jawab dengan guru tentang bagaimana tumbuhan mendapat
makanannya.
PENEROKAAN Murid membuat Aktiviti Ria Kisah Fotosintesis untuk berkongsi idea tentang
fotosintesis mengikut langkah-langkah BT ms 79.
PENERANGAN Murid ditunjukkan video tentang fotosintesis.(Imbas kod QR pada BT ms 78)
PERKEMBANGAN Murid berbincang soalan KBAT untuk menjelaskan bagaimanakah gerak balas
tumbuh tumbuhan dapat membantunya menjalankan proses fotosintesis.
PENILAIAN Murid diuji kefahaman mereka dengan Uji Minda soalan 4-6 (BT ms 86)
PENUTUP Murid membuat kesimpulan pembelajaran pada hari ini.
BBM
Buku Teks Carta/Gambar Alat dan bahan aktiviti
Slaid/Video Model/Bahan Maujud Lembaran kerja/Bahan Sokongan
TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
AKTIVITI PdP PELIBATAN Murid menceritakan pengalaman sedia ada apabila melihat cermin.
PENEROKAAN Murid membuat aktiviti Mari Uji untuk menyiasat pantulan cahaya mengikut
langkah-langkah BT ms 95.
Murid mengikuti kisah di dalam BT ms 96-97 untuk menjelaskan kegunaan cahaya
dalam kehidupan harian.
PENERANGAN Murid ditunjukkan video tentang pantulan cahaya.
PERKEMBANGAN Murid berbincang info sains tentang Bulan memantulkan cahaya Matahari.
PENILAIAN Murid menulis laporan aktiviti dan menjawab soalan BT ms 95.
Murid diuji kefahaman mereka dengan Uji Minda soalan 8 (BT ms 110) secara lisan.
PENUTUP Murid membuat kesimpulan pembelajaran pada hari ini.
BBM
Buku Teks Carta/Gambar Alat dan bahan aktiviti
Slaid/Video Model/Bahan Maujud Lembaran kerja/Bahan Sokongan
TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
AKTIVITI PdP PELIBATAN Murid menceritaan pengalaman sedia ada mereka tentang Pelangi.
PENEROKAAN Murid membuat aktiviti Mari Uji untuk menyiasat pembentukan pelangi mengikut
Langkah-langkah BT ms 103.
PENERANGAN Murid diterangkan guru tentang pembentukan Pelangi. (BT ms 102)
PERKEMBANGAN Murid melukis dan mewarnakan warna Pelangi di dalam buku.
PENILAIAN Murid diuji kefahaman dengan menjawab Uji Minda soalan 10.
PENUTUP Murid membuat kesimpulan pembelajaran pada hari ini.
BBM
Buku Teks Carta/Gambar Alat dan bahan aktiviti
Slaid/Video Model/Bahan Maujud Lembaran kerja/Bahan Sokongan
TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran.
AKTIVITI PdP PELIBATAN Murid bersoal jawab dengan guru tentang bagaimana mereka tahu waktu pulang
dari sekolah.(loceng sekolah berbunyi)
PENEROKAAN Murid membuat aktiviti simulasi ringkas dalam kumpulan di kawasan yang sesuai
untuk mengitlak bunyi bergerak ke semua arah dan bunyi boleh dipantulkan.
Murid berbincang dalam kumpulan situasi dalam rajah BT ms 114-115 untuk
mengitlak bunyi bergerak ke semua arah dan bunyi boleh dipantulkan.
PENERANGAN Murid diterangkan oleh guru tentang bunyi bergerak ke semua arah dan boleh
dipantulkan.
PERKEMBANGAN Murid berbincang situasi lain yang menunjukkan bunyi bergerak ke semua arah dan
bunyi boleh dipantulkan.
PENILAIAN Murid menjawab soalan Uji Minda soalan 3 (BT ms 122)
PENUTUP Murid membuat kesimpulan pembelajaran pada hari ini.
BBM
Buku Teks Carta/Gambar Alat dan bahan aktiviti
Slaid/Video Model/Bahan Maujud Lembaran kerja/Bahan Sokongan
TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: