Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 6
Minggu 2 Tarikh 27.3.2023 Hari Isnin

Kelas 6 BAKAWALI Masa 8:00 - 8:30 pagi Kehadiran

Tema Inkuiri Dalam Sains Tajuk 1. Kemahiran Saintifik

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang
terlibat dan alat jika perlu untuk membuat pemerhatian
secara kualitatif bagi menerangkan fenomena atau

perubahan yang berlaku.

1.1.2 Mengelas dengan membandingkan atau mengenal


pasti persamaan dan perbezaan berdasarkan ciri sepunya.

1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan


menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang
betul.

1.1.4 Membuat inferens dengan menyatakan kesimpulan


awal atau penerangan yang munasabah bagi sesuatu
pemerhatian dengan menggunakan maklumat yang
diperoleh.

1.1.5 Meramal dengan membuat jangkaan tentang sesuatu

peristiwa atau fenomena berdasarkan pemerhatian,

pengalaman lalu atau data.

1.1.6 Berkomunikasi dengan merekod maklumat atau idea


dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan
maklumat atau idea tersebut secara sistematik.

1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa dengan


menyusun kejadian sesuatu fenomena atau peristiwa
mengikut kronologi berdasarkan masa.

1.1.8 Mentafsir data dengan memilih idea yang relevan


tentang objek, peristiwa atau pola yang terdapat pada data
untuk membuat penerangan.

1.1.9 Mendefinisi secara operasi dengan memerihalkan


satu tafsiran tentang perkara yang dilakukan dan
diperhatikan bagi sesuatu situasi mengikut aspek yang
ditentukan.

1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan


pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan setelah
pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam sesuatu
penyiasatan.

1.1.11 Membuat hipotesis dengan membuat pernyataan


umum yang boleh diuji tentang hubungan antara pemboleh

ubah dalam sesuatu penyiasatan.

1.1.12 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran


proses sains asas bagi mengumpul dan mentafsir data
serta membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis dan
membuat laporan.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:


1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kemahiran proses sains yang digunakan semasa penyiasatan dengan
betul. .

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran

Kemahiran Proses Sains (Buku Teks: Halaman 1 - 7)

1. Murid perhatikan model. Ramalkan model manakah yang tidak mudah tumbang apabila
Aktiviti Pemula ditiup angin. Berikan alasan

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.

3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.

4. Murid memerihalkan kemahiran proses sains menggunakan kaedah sumbang saran dengan
bimbingan guru.

5. Murid menjalankan aktiviti membina kereta belon secara berkumpulan dengan bimbingan
guru.

● Murid mengikut langkah-langkah membina kereta belon dengan betul.

● Murid menguji kereta belon. Adakah saiz saiz belon mempengaruhi jarak pergerakan
Aktiviti Utama kereta belon.

● Murid mengenal pasti pemboleh ubah daripada langkah-langkah eksperimen.

● Murid mencatatkan hasil pemerhatian ke dalam jadual.

● Murid mentafsir data dan membuat kesimpulan.

● Murid menjalankan aktiviti soal jawab terhadap penyiasatan yang telah dijalankan.

6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.

7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian

Pentaksiran Secara Bertulis


Buku kerja, borang pemerhatian
Buku aktiviti
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.

Catatan Choose an item.

MINGGU PEPERIKSAAN

MINGGU PEPERIKSAAN UPSA

SUBJEK: BAHASA MELAYU


MASA: 11:00 - 12:15PM

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin

Kelas Masa Kehadiran

Tema Inkuiri Dalam Sains Tajuk 1. Kemahiran Saintifik

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang
terlibat dan alat jika perlu untuk membuat pemerhatian
secara kualitatif bagi menerangkan fenomena atau

perubahan yang berlaku.

1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan


menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang
betul.

1.1.5 Meramal dengan membuat jangkaan tentang sesuatu

peristiwa atau fenomena berdasarkan pemerhatian,

pengalaman lalu atau data.

1.1.6 Berkomunikasi dengan merekod maklumat atau idea


dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan
maklumat atau idea tersebut secara sistematik.

1.1.9 Mendefinisi secara operasi dengan memerihalkan


satu tafsiran tentang perkara yang dilakukan dan
diperhatikan bagi sesuatu situasi mengikut aspek yang
ditentukan.

1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan


pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan setelah
pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam sesuatu
penyiasatan.

1.1.11 Membuat hipotesis dengan membuat pernyataan


umum yang boleh diuji tentang hubungan antara pemboleh

ubah dalam sesuatu penyiasatan.

1.1.12 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran


proses sains asas bagi mengumpul dan mentafsir data
serta membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis dan
membuat laporan.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:


1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kemahiran proses sains yang digunakan semasa penyiasatan dengan
betul. .

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran

Aktiviti Pemula Aktiviti Ria – Air Ajaib (Buku Teks: Halaman 9)

1. Murid melihat dan menceritakan pemerhatian berdasarkan gambar dengan bimbingan guru.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.

3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.

4. Murid memerihalkan kemahiran proses sains menggunakan kaedah sumbang saran dengan
bimbingan guru.

5. Murid menjalankan Aktiviti Ria – Air Ajaib secara berpasangan dengan bimbingan guru.

● Labelkan setiap gelas sebagai A dan B. Isikan air sejuk ke dalam gelas A dan air panas
ke dalam gelas B.

● Titiskan pewarna merah ke dalam gelas A dan pewarna hijau ke dalam gelas B.
Kemudian, kacau rata setiap larutan.

● Letakkan kepingan plastic keras di atas gelas B dan tekan kepingan itu dengan
Aktiviti Utama menggunakan sarung tangan.

● Terbalikkan gelas B dan letakkannya di atas gelas A.

● Pastikan kedudukan gelas A dan gelas B seperti dalam gambar.

● Tarik kepingan plastic keras secara perlahan-lahan dan lakukan pemerhatian.

● Murid mencatatkan hasil pemerhatian ke dalam jadual.

● Murid menjalankan aktiviti soal jawab terhadap penyiasatan yang telah dijalankan.

6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Asah Minda –
Buku teks: ms.11)
7. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian

Pentaksiran Secara Bertulis


Buku kerja, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.

Catatan Choose an item.
