Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 19 HARI Ahad KELAS
TEMA TUMBUH-TUMBUHAN
TAJUK Keperluan Proses Fotosintesis
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Fotosintesis
STANDARD 4.2.5 Menjelaskan pemerhatian tentang fotosintesis melalui lakaran,
PEMBELAJARAN
TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menjelaskan pemerhatian tentang fotosintesis
1. Menjelaskan pemerhatian tentang fotosintesis melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
secara kreatif.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang taman emotikon. Teach Me (Ajarkan Saya)
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menghasilkan Taman Emotikon 5. Murid mengimbas kembali berkaitan


mengikut kreativiti mereka. fotosintesis.
2. Murid akan dibantu oleh guru untuk 6. Murid di minta untuk menyatakan
perkembangkan lagi idea ketika melakukan kepentingan hasil fotosintesis. Salad Bowl
Taman Emotikon. (Mangkuk Sayur)
7. Murid yang tidak dapat menyatakan
3. Murid berbincang tentang taman emotikon kepentingan hasil fotosintesis akan dibantu
yang dihasilkan. oleh murid yang mahir
4. Murid akan menerangkan maksud taman
emotikon yang dihasilkan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang taman emotikon dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 083 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya) PAK-21
Salad Bowl (Mangkuk Sayur)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 19
HARI Ahad KELAS
TEMA TUMBUH-TUMBUHAN
TAJUK Keperluan Proses Fotosintesis
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Fotosintesis
STANDARD 4.2.4 Menaakul kepentingan fotosintesis terhadap hidupan.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menaakul __ daripada dua kepentingan
1. Menaakul dua kepentingan fotosintesis terhadap fotosintesis terhadap hidupan
hidupan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1.Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang pelajaran yang telah dipelajari. Recap Group
(Mengulangi / Mengingat Semula)
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membincangkan tentang refleksi 5. Murid menyelesaikan lembaran kerja secara


minda. Café (Warung Kopi) individu atau berkumpulan dengan
2. Murid diberi lembaran kerja bimbingan guru.
3. Murid akan diberi masa untuk melakukan 6. Murid akan melakukan beberapa
lembaran kerja. pembetulan jika terdapat kesalahan pada
4. Murid di benarkan bertanya kepada guru jika lembaran kerja
tidak memahami lembaran kerja yang diberi
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang fotosintesis dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 084 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 PAK-21 Café (Warung Kopi)
Recap Group (Mengulangi / Mengingat Semula)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 19
HARI Ahad KELAS
TEMA TUMBUH-TUMBUHAN
TAJUK Keperluan Proses Fotosintesis
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Fotosintesis
STANDARD 4.2.4 Menaakul kepentingan fotosintesis terhadap hidupan.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menaakul __ daripada dua kepentingan
1. Menaakul dua kepentingan fotosintesis terhadap fotosintesis terhadap hidupan
hidupan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang uji minda


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menjawab soalan uji minda dalam 5. Wakil murid pulang ke kumpulan dan
kumpulan. Table Talkers (Perbincangan di membuat pembetulan jika perlu.
meja) 6. Murid akan dipanggil secara rawak untuk
2. Murid yang menjawab semua soalan membacakan pembetulan yang dilakukan.
dengan betul dan cepat akan diberi hadiah. 7. Murid lain di minta untuk memberikan
3. Wakil murid melawat kumpulan lain dan sepenuh perhatian terhadap murid yang
berbincang mengenai jawapan. Envoys sedang membacakan pembetulan.
(Utusan)
4. Murid diingatkan untuk mengawal keadaan
kelas ketika melawat kumpulan lain.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang uji minda dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 085-086 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 PAK-21 Envoys (Utusan)
Table Talkers (Perbincangan di Meja)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
