Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU 10 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA MANUSIA
TAJUK Organ Deria
STANDARD 2.3 Manusia Bergerak Balas Terhadap Rangsangan
KANDUNGAN
STANDARD 2.3.2 Menjelas dengan contoh gerak balas manusia terhadap rangsangan dalam
PEMBELAJARAN
kehidupan harian.
2.3.5 Menjelaskan pemerhatian tentang manusia bergerak balas terhadap
rangsangan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelas dengan tiga contoh gerak balas manusia terhadap rangsangan dalam
kehidupan harian.
2. Menjelaskan pemerhatian tentang manusia bergerak balas terhadap rangsangan
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menjelas dengan __ daripada tiga contoh gerak balas manusia terhadap
rangsangan dalam kehidupan harian.
2. Menjelaskan pemerhatian tentang manusia bergerak balas terhadap rangsangan
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang organ deria.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memerhatikan tindakan Jimi.
2. Murid menyatakan organ deria yang terlibat dalam setiap tindakan yang dilakukan
Jimi.
3. Murid menyatakan semua gerak balas yang terhasil dalam kisah Jimi.
4. Murid menjalankan aktiviti gerak balas terhadap rangsangan. Experiment
(Pengujian Projek)
5. Murid menjalankan aktiviti stesen berputar yang mempunyai lima stesen seperti
yang diberikan. Rotating Stations ( Stesyen Berputar)
6. Murid mengenal pasti rangsangan dan gerak balas dalam aktiviti yang dilakukan
dan mencatatnya dalam jadual.
7. Murid menjelaskan hasil penyiasatan kumpulan di hadapan kelas.
8. Murid menyatakan contoh rangsangan dan gerak balas lain dalam kehidupan
harian mereka.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang organ deria dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 44-45
ABM/BBM
PAK-21 Experiment (Pengujian Projek)
PAK-21 Rotating Stations (Stesyen Berputar)
KBAT Menilai
EMK : ILMU Teknologi Maklumat dan EMK: NILAI Rasional
Komunikasi (TMK)
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU 10 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA MANUSIA
TAJUK Kepentingan Gerak Balas
STANDARD 2.3 Manusia Bergerak Balas Terhadap Rangsangan
KANDUNGAN
STANDARD 2.3.3 Membuat inferens tentang kepentingan gerak balas manusia terhadap
PEMBELAJARAN
rangsangan.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membuat tiga inferens tentang kepentingan gerak balas manusia terhadap
rangsangan.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membuat __ daripada tiga inferens tentang kepentingan gerak balas manusia
terhadap rangsangan.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang kepentingan gerak balas.
Aktiviti
1. Murid memerhatikan dan menilai situasi yang diberikan.
2. Murid membuat inferens tentang kepentingan gerak balas manusia terhadap
rangsangan. Brainstorming (Sumbangsaran)
3. Murid menyatakan apakah yang akan berlaku jika orang dalam situasi tidak
mempunyai tindak balas yang bersesuaian.
4. Murid menyatakan sebab manusia perlu bergerak balas terhadap rangsangan.
Examples (Contoh)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kepentingan gerak balas dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 46
ABM/BBM
PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
PAK-21 Examples (Contoh)
KBAT Menilai
EMK : ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU 10 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA MANUSIA
TAJUK Tabiat yang Mengganggu Gerak Balas Manusia
STANDARD 2.3 Manusia Bergerak Balas Terhadap Rangsangan
KANDUNGAN
STANDARD 2.3.4 Memerihalkan tabiat yang mengganggu proses gerak balas manusia
PEMBELAJARAN
terhadap rangsangan.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memerihalkan tiga tabiat yang mengganggu proses gerak balas manusia
terhadap rangsangan.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memerihalkan __ daripada tiga tabiat yang mengganggu proses gerak balas
manusia terhadap rangsangan.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang abiat yang mengganggu gerak balas
manusia.
Aktiviti
1. Murid berbincang tentang aktiviti minum arak, menghidu gam dan
penyalahgunaan dadah. Free Discussion (Perbincangan Bebas)
2. Murid berbincang organ deria yang terganggu dengan aktiviti tersebut.
3. Murid menyatakan cara tabiat atau aktiviti boleh mengganggu proses gerak balas
manusia terhadap rangsangan. List It Out (Senaraikannya)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang abiat yang mengganggu gerak balas
manusia dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 47
ABM/BBM
PAK-21 Free Discussion (Perbincangan Bebas)
PAK-21 List It Out (Senaraikannya)
KBAT Menilai
EMK : ILMU Teknologi Maklumat dan EMK: NILAI Rasional
Komunikasi (TMK)
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias

Cetakan pertama 2020

Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.

Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.

Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias

Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com

Sebarang pertanyaan, dan komen:


Cikgu Hanna: 0165123372

Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
