Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 15/6/2023 MASA 10.45 -11.45
MINGGU 11 HARI KELAS 4 DELIMA
Khamis
TEMA MANUSIA
TAJUK Organ Deria
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Manusia Bergerak Balas Terhadap Rangsangan
STANDARD 2.3.2 Menjelas dengan contoh gerak balas manusia terhadap
PEMBELAJARAN
rangsangan dalam kehidupan harian.
2.3.5 Menjelaskan pemerhatian tentang manusia bergerak balas
terhadap rangsangan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
secara kreatif.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menjelas dengan __ daripada tiga contoh
1. Menjelas dengan tiga contoh gerak balas gerak balas manusia terhadap rangsangan
manusia terhadap rangsangan dalam dalam kehidupan harian.
kehidupan harian. 2. Menjelaskan pemerhatian tentang manusia
2. Menjelaskan pemerhatian tentang manusia bergerak balas terhadap rangsangan
bergerak balas terhadap rangsangan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
secara kreatif.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid fokus semasa penerangan guru tentang organ deria.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami 5. Murid menjalankan aktiviti stesen berputar


tindakan Jimi. yang mempunyai lima stesen seperti yang
2. Murid menyatakan organ deria yang terlibat diberikan. Rotating Stations ( Stesyen
dalam setiap tindakan yang dilakukan Jimi. Berputar)
3. Murid menyatakan semua gerak balas yang 6. Murid mengenal pasti rangsangan dan gerak
terhasil dalam kisah Jimi. balas dalam aktiviti yang dilakukan dan
4. Murid menjalankan aktiviti gerak balas mencatatnya dalam jadual.
terhadap rangsangan. Experiment 7. Murid menjelaskan hasil penyiasatan
(Pengujian Projek) kumpulan di hadapan kelas
8. Murid menyatakan contoh rangsangan dan
gerak balas lain dalam kehidupan harian
mereka.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang organ deria dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 044-045 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Experiment (Pengujian PAK-21 Rotating Stations
Projek) (Stesyen Berputar)

KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 11 HARI KELAS
Ahad
TEMA MANUSIA
TAJUK Kepentingan Gerak Balas
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Manusia Bergerak Balas Terhadap Rangsangan
STANDARD 2.3.3 Membuat inferens tentang kepentingan gerak balas manusia
PEMBELAJARAN
terhadap rangsangan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Membuat __ daripada tiga inferens tentang
1. Membuat tiga inferens tentang kepentingan kepentingan gerak balas manusia terhadap
gerak balas manusia terhadap rangsangan rangsangan.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kepentingan gerak balas.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami situasi 5. Murid menyatakan apakah yang akan
yang diberikan. berlaku jika orang dalam situasi tidak
2. Murid akan fokus terhadap penerangan guru mempunyai tindak balas yang bersesuaian.
tentang situasi yang diberikan. 6. Murid yang tidak dapat tindak balas manusia
3. Murid membuat inferens tentang mengikut situasi akan dibantu oleh murid
kepentingan gerak balas manusia terhadap yang mahir.
rangsangan. Brainstorming 7. Murid menyatakan sebab manusia perlu
(Sumbangsaran) bergerak balas terhadap rangsangan.
4. Murid diberi masa untuk membuat inferens Examples (Contoh)
kepentingan gerak balas manusia.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang kepentingan gerak balas dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 046 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Brainstorming PAK-21 Examples (Contoh)
(Sumbangsaran)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 11 HARI KELAS
Ahad
TEMA MANUSIA
TAJUK Tabiat yang Mengganggu Gerak Balas Manusia
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Manusia Bergerak Balas Terhadap Rangsangan
STANDARD 2.3.4 Memerihalkan tabiat yang mengganggu proses gerak balas
PEMBELAJARAN
manusia terhadap rangsangan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Memerihalkan __ daripada tiga tabiat yang
1. Memerihalkan tiga tabiat yang mengganggu mengganggu proses gerak balas manusia
proses gerak balas manusia terhadap terhadap rangsangan.
rangsangan.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang abiat yang mengganggu gerak balas manusia.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid berbincang tentang aktiviti minum 5. Murid menyatakan cara tabiat atau aktiviti
arak, menghidu gam dan penyalahgunaan boleh mengganggu proses gerak balas
dadah. Free Discussion (Perbincangan manusia terhadap rangsangan. List It Out
Bebas) (Senaraikannya)
2. Murid akan mendengar kesan-kesan yang 6. Murid yang tidak dapat menyatakan cara
berlaku jika seseorang itu melakukan aktiviti tabiat tersebut boleh menggau gerak balas
minum arak, menghidu gam dan manusia. akan dibantu oleh murid yang
penyalahgunaan dadah. mahir.
3. Murid berbincang organ deria yang 7. Murid akan menyatakan kesan terhadap
terganggu dengan aktiviti tersebut. keluarga jika seseorang itu melakukan
4. Murid akan dipanggil secara rawak untuk aktiviti tersebut.
menyatakan organ yang terganggu dengan
aktiviti tersebut.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid menganalisis isi pelajaran tentang abiat yang mengganggu gerak balas manusia dengan bimbingan
guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 047 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kontekstual
PAK-21 Free Discussion PAK-21 List It Out
(Perbincangan Bebas) (Senaraikannya)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
