Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 17/10/2022 MASA 10.45-11.45
MINGGU 28 HARI KELAS 4 INTAN
Isnin
TEMA TENAGA
TAJUK Perubahan Bentuk Tenaga
STANDARD KANDUNGAN 7.1 Sumber dan Bentuk Tenaga
STANDARD 7.1.4 Menjelaskan melalui contoh perubahan bentuk tenaga dalam
PEMBELAJARAN
kehidupan seharian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menjelaskan melalui __ daripada tiga contoh
1. Menjelaskan melalui tiga contoh perubahan perubahan bentuk tenaga dalam kehidupan
bentuk tenaga dalam kehidupan seharian seharian
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang memerhatikan perubahan tenaga
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menjalankan aktiviti perubahan 5. Murid lain di minta untuk memberikan


tenaga. perhatian kepada pembentangan hasil
2. Murid akan dipantau oleh guru Ketika dapatang di hadapan kelas.
menjalankan aktiviti perubahan tenaga. 6. Murid menjawab soalan yang diberikan.
3. Murid menulis perubahan bentuk tenaga Blank Blank (Isi Tempat Kosong)
yang terlibat pada sekeping kertas secara 7. Murid yang menjawab semua soalan
bergilir. Carousel (Karusel) dengan betul dan cepat akan diberi hadiah.
4. Murid membincangkan dan membentangkan
hasil dapatan di hadapan kelas.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang memerhatikan perubahan tenaga dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 131 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Carousel (Karusel) PAK-21 Blank Blank (Isi
Tempat Kosong)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 19/10/2022 MASA 11.45-12.45
MINGGU 28 HARI KELAS 4 INTAN
Rabu
TEMA TENAGA
TAJUK Tenaga tidak boleh Dicipta atau Dimusnahkan
STANDARD KANDUNGAN 7.1 Sumber dan Bentuk Tenaga
STANDARD 7.1.5 Mengitlak tenaga tidak boleh dicipta dan tidak boleh
PEMBELAJARAN
dimusnahkan tetapi boleh berubah bentuk.
7.1.6 Menjelaskan pemerhatian tentang sumber tenaga dan bentuk
tenaga melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Mengitlak tenaga tidak boleh dicipta dan
1. Mengitlak tenaga tidak boleh dicipta dan tidak boleh dimusnahkan tetapi boleh
tidak boleh dimusnahkan tetapi boleh berubah bentuk.
berubah bentuk. 2. Menjelaskan pemerhatian tentang sumber
2. Menjelaskan pemerhatian tentang sumber tenaga dan bentuk tenaga melalui lakaran,
tenaga dan bentuk tenaga melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang tenaga tidak boleh dicipta atau dimusnahkan.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami situasi 4. Murid merumuskan perbincangan tentang


yang diberikan. I See, I Think, I Wonder tenaga. Free Discussion (Perbincangan
(Saya lihat, Saya fikir dan saya bertanya) Bebas)
2. Sesi perbincangan dijalankan antara guru 5. Murid perlu melibatkan diri ketika
dan murid untuk mengukuhkan pemahaman menjalankan sesi perbincangan tentang
tentang situasi yang diberikan. tenaga.
3. Murid akan di soal berkaitan pemahaman 6. Murid mengaitkan pembelajaran dengan
mereka tentang situasi tersebut. aplikasi kehidupan seharian
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tenaga tidak boleh dicipta atau dimusnahkan dengan
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 132-133 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 I See, I Think, I Wonder PAK-21 Free Discussion
(Saya Lihat, Saya Fikir dan (Perbincangan
Saya Bertanya) Bebas)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN


TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 28 HARI KELAS
Ahad
TEMA TENAGA
TAJUK Sumber Tenaga Boleh Diperbaharui dan Tidak Boleh Diperbaharui
STANDARD KANDUNGAN 7.2 Sumber Tenaga
STANDARD 7.2.1 Menjelaskan dengan contoh sumber tenaga boleh dibaharui dan
PEMBELAJARAN
tenaga tidak boleh dibaharui melalui pemerhatian menerusi pelbagai
media.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menjelaskan dengan contoh sumber tenaga
1. Menjelaskan dengan contoh sumber tenaga boleh dibaharui dan tenaga tidak boleh
boleh dibaharui dan tenaga tidak boleh dibaharui melalui pemerhatian menerusi
dibaharui melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.
pelbagai media.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang sumber tenaga boleh dibaharui dan tidak
boleh dibaharui.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami peta 5. Murid diberi lembaran kerja.


minda yang diberikan. Mind Map (Peta 6. Murid menyelesaikan masalah secara
Minda) individu atau berkumpulan dengan
2. Murid memberikan contoh sumber tenaga bimbingan guru.
yang boleh diperbaharui dan tidak boleh 7. Murid akan menunjukkan lembaran kerja
diperbaharui. Examples (Contoh) mereka kepada guru
3. Murid menjelaskan pendapat. 8. Murid akan melakukan beberapa
4. Murid lain di minta untuk memberikan pembetulan jika terdapat kesalahan pada
perhatian kepada murid yang sedang lembaran kerja
menjelaskan pendapatnya.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang sumber tenaga boleh dibaharui dan tidak boleh dibaharui
dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 134 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PAK-21 Mind Map (Peta Minda) PAK-21 Examples (Contoh)

KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
