Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 3
Choos TARIKH 15/12/2023 MASA 4.50 – 5.20 petang
MINGGU e an HARI Jumaat KELAS 3 AP
item.
TEMA SARKAS
TAJUK Gerak Ria
STANDARD KANDUNGAN 1.6 Melakukan penerokaan pergerakan haiwan
2.5 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik bagi penerokaan pergerakan haiwan.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan
STANDARD 1.6.1 Melakukan pergerakan haiwan pada pelbagai bentuk dan arah.
PEMBELAJARAN
2.5.1 Menyatakan perkaitan antara bentuk badan dengan pergerakan haiwan yang diteroka
5.1.2 Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti fizikal
KEMAHIRAN TMK 2.2 Mengumpul, memproses dan menyimpan maklumat yang diperolehi.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Melakukan pergerakan haiwan pada pelbagai bentuk
1. Melakukan pergerakan haiwan pada pelbagai dan arah
bentuk dan arah 2. Menyatakan perkaitan antara bentuk badan dengan
2. Menyatakan perkaitan antara bentuk badan pergerakan haiwan yang diteroka
dengan pergerakan haiwan yang diteroka 3. Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti fizikal
3. Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti
fizikal
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang gerak ria. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid akan diberi masa untuk melakukan pemanasan badan ada murid.
2. Murid akan mendengar penerangan guru tentang aktiviti yang akan dijalankan.  Guru menggunakan
strategi pembelajaran
3. Murid akan melihat contoh aktiviti yang ditunjukkan oleh guru.
kolaboratif dan
4. Murid akan dipanggil secara rawak untuk meniru contoh yang ditunjukkan oleh koperatif dengan
guru menerapkan PAK21
5. Murid lain di minta untuk fokus terhadap murid yang sedang menjalankan aktiviti dan elemen
6. Murid melihat dan memahami aktiviti yang akan dijalankan. sekolahku sejahtera
7. Murid diberi masa untuk menjalankan aktiviti gerak ria dengan melakukan aksi supaya ada interaksi
haiwan dengan betul dan selamat. Try It Out (Mari Mencuba) antara murid dan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) memotivasikan murid.
1. Murid membuat refleksi terhadap isi pelajaran tentang gerak ria dengan bimbingan  Menilai kefahaman
guru. murid tentang
pembelajaran hari ini.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 033-034 BUKU AKTIVITI Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Try It Out (Mari Mencuba)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 -
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB -
EMK : ILMU & Nilai Murni PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 3
Choos TARIKH 13/12/2023 MASA 4.20 – 4.50 pm
MINGGU e an HARI Rabu KELAS 3 AP
item.
TEMA SARKAS
TAJUK Gerak Ria
STANDARD KANDUNGAN 1.6 Melakukan penerokaan pergerakan haiwan
2.5 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik bagi penerokaan pergerakan haiwan.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan
STANDARD 1.6.1 Melakukan pergerakan haiwan pada pelbagai bentuk dan arah.
PEMBELAJARAN
2.5.1 Menyatakan perkaitan antara bentuk badan dengan pergerakan haiwan yang diteroka
5.1.2 Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti fizikal
KEMAHIRAN TMK 2.3 Menghasilkan dokumen elektronik yang menggabungkan teks dan
grafik.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Melakukan pergerakan haiwan pada pelbagai bentuk
1. Melakukan pergerakan haiwan pada pelbagai dan arah
bentuk dan arah 2. Menyatakan perkaitan antara bentuk badan dengan
2. Menyatakan perkaitan antara bentuk badan pergerakan haiwan yang diteroka
dengan pergerakan haiwan yang diteroka 3. Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti fizikal
3. Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti
fizikal
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mengingat semula tentang gerak ria. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid diminta untuk duduk di dalam kumpulan kecil. ada murid.
2. Murid diingatkan untuk mengawal keadaan kelas ketika membentuk kumpulan.  Guru menggunakan
3. Murid akan menjalankan aktiviti seperiti gerak ria dengan betul dan selamat dalam strategi pembelajaran
kumpulan. kolaboratif dan koperatif
4. Murid bergerak ke guru dan berkumpul di kawasan gelung apabila guru menyebut dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
‘Tidur’. Simon Says (Simon Cakap)
sekolahku sejahtera
5. Murid memainkan aktiviti semula dan melakukan aksi haiwan sendiri. supaya ada interaksi
6. Murid perlu melibatkan diri ketika menjalankan aktiviti. antara murid dan
7. Murid akan dipantau oleh guru ketika menjalankan aktiviti. memotivasikan murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )  Menilai kefahaman
1. Murid membuat rumusan berkaitan isi pelajaran tentang gerak ria dengan murid tentang
bimbingan guru. pembelajaran hari ini.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 034 BUKU AKTIVITI Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Simon Says (Simon Cakap)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 -
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB -
EMK : ILMU & Nilai Murni PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
