Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU 3 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mendefinisi Secara Operasi
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.9 Mendefinisi secara operasi dengan memerihalkan satu tafsiran tentang
PEMBELAJARAN
perkara yang dilakukan dan diperhatikan bagi sesuatu situasi mengikut aspek
yang ditentukan.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mendefinisi secara operasi dengan memerihalkan tiga tafsiran tentang perkara
yang dilakukan dan diperhatikan bagi sesuatu situasi mengikut aspek yang
ditentukan.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Murid mendefinisi secara operasi dengan memerihalkan __ daripada tiga tafsiran
tentang perkara yang dilakukan dan diperhatikan bagi sesuatu situasi mengikut
aspek yang ditentukan.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang kemahiran definisi secara operasi.
Aktiviti
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar.
2. Murid mendengar penerangan guru mengenai kemahiran definisi secara operasi
3. Murid mensimulasikan keupayaan bahan menyerap air. Simulation (Simulasi)
4. Murid mendefinisikan operasi eksperimen tersebut.
5. Murid menjalankan eksperimen pertumbuhan pokok kacang hijau.
6. Murid merekodkan pertumbuhan kacang selepas seminggu dan menyatakan
definisi secara operasi pertumbuhan pokok kacang hijau.
7. Murid membaca soalan mengenai kekenyalan gelang getah.
8. Murid berbincang mengenai definisi secara operasi had kekenyalan gelang getah
tersebut. Café (Warung Kopi)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kemahiran definisi secara operasi
dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 10-11
ABM/BBM Air, bikar, tisu, kacang hijau, bekas plastic, kapas, pembaris, benang.
PAK-21 Simulation (Simulasi)
PAK-21 Café (Warung Kopi)
KBAT Mengaplikasi
EMK : ILMU - EMK: NILAI -
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU 3 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mengawal Pemboleh Ubah
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak
PEMBELAJARAN
balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam
sesuatu penyiasatan.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengawal tiga pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak
balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam
sesuatu penyiasatan.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Murid mengawal __ daripada tiga pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh
ubah bergerak balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah dimanipulasi
ditentukan dalam sesuatu penyiasatan.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang mengawal pemboleh ubah.
Aktiviti
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar.
2. Murid mendengar penerangan guru mengenai mengawal pemboleh ubah.
3. Murid membaca dan memahami eksperimen Fariz dan Mei Lan.
4. Murid menyenaraikan pemboleh ubah lain yang boleh digunakan dalam
eksperimen. Count(Kiralah)
5. Murid menjalankan eksperimen menggunakan benih kacang hijau.
6. Murid menyatakan pemboleh ubah yang akan dikawal.
7. Murid melengkapkan lembaran kerja. Close Procedures (Isikan tempat
kosong)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang mengawal pemboleh ubah dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 12-13
ABM/BBM Bekas, air, kapas, empat benih kacang hijau.
PAK-21 Count (Kiralah)
PAK-21 Close Procedures (Isikan Tempat Kosong)
KBAT Mengaplikasi
EMK : ILMU - EMK: NILAI -
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU 3 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mengawal Pemboleh Ubah
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak
PEMBELAJARAN
balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam
sesuatu penyiasatan.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengawal tiga pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak
balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam
sesuatu penyiasatan.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Murid mengawal __ daripada tiga pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh
ubah bergerak balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah dimanipulasi
ditentukan dalam sesuatu penyiasatan.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang nombor genap dan nombor ganjil.
Aktiviti
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar.
2. Murid mengingat semula dan menerangkan mengenai pemboleh ubah dan
pemboleh ubah dimalarkan.
3. Murid menguji eksperimen jauh dan dekat dengan pasangan. Talk Partners
(Rakan Berbual)
4. Murid menyatakan pemboleh ubah dimanipulasikan, pemboleh ubah bergerak
balas dan pemboleh ubah malar yang dikenal pasti. Brainstorming
(Sumbangsaran)
5. Murid mencatatkan hasil perbincangan di buku.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang nombor genap dan nombor ganjil
dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 14
ABM/BBM
PAK-21 Talk Partners (Rakan Berbual)
PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
KBAT Mengaplikasi
EMK : ILMU - EMK: NILAI -
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias

Cetakan pertama 2020

Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.

Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.

Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias

Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com

Sebarang pertanyaan, dan komen:


Cikgu Hanna: 0165123372

Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
