Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5


TEMA Si Putih Menawan
TAJUK Eksplorasi Lukisan dan Capan
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Kemahiran Seni Visual
STANDARD 2.1.4(i-iii) Meneroka penghasilan karya gabungan lukisan dan capan
PEMBELAJARAN
dalam bidang menggambar dari aspek bahasa seni visual, pelbagai media
dan teknik dan proses.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Meneroka penghasilan karya gabungan lukisan dan
1. Meneroka penghasilan karya gabungan lukisan capan dalam bidang menggambar dari aspek bahasa
dan capan dalam bidang menggambar dari aspek seni visual, pelbagai media dan teknik dan proses.
bahasa seni visual, pelbagai media dan teknik
dan proses.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang eksplorasi lukisan dan capan dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid diberi kebebasan untuk meneroka pelbagai media dan teknik bagi pengetahuan sedia
menghasilkan lukisan dan capan. ada murid.
2. Murid akan dipantau oleh guru ketika meneroka pelbagai media dan teknik untuk  Guru Menggunakan
menghasilkan capan. strategi pembelajaran
3. Murid menjalankan sesi perbincangan dan soal jawab tentang ciri-ciri garisan, rupa kolaboratif dan
organik dan rupa geometri yang terhasil semasa proses penerokaan. koperatif dengan
4. Murid perlu melibatkan diri ketika menjalankan sesi perbincangan. menerapkan PAK21
5. Murid membincangkan kesan yang terhasil daripada pelbagai bahan yang dan elemen
digunakan semasa membuat garisan dan capan. sekolahku sejahtera
6. Murid akan dipanggil secara rawak untuk menerangkan tentang kesan yang supaya ada interaksi
antara murid dan
terhasil daripada pelbagai bahan yang digunakan.
memotivasikan
7. Murid lain di minta untuk memberikan perhatian terhadap murid yang sedang
murid.
menerangkan tentang kesan yang terhasil daripada pelbagai bahan yang
 Menilai kefahaman
digunakan.
murid tentang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
pembelajaran hari ini
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang eksplorasi lukisan dan capan dengan .
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 008-009 BUKU AKTIVITI Halaman 00
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Roam the Room (Tinjau
SEJAHTERA
Kongsi)
STRATEGI PdP - PAK-21 -
KBAT Mengapplikasi PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB -
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
