Taklimat KPM Perkasaku PPD Temerloh 2021
Taklimat KPM Perkasaku PPD Temerloh 2021
OBJEKTIF KPMPerkasaKU
Meningkatkan penguasaan murid bagi menguasai kandungan asas
01 dan kemahiran asas tahun semasa secara optimum
FASA 2
01 REFLEKSI :
BAGAIMANA LANGKAH
MENGENALPASTI DEFISIT
“KAK” SEBELUM
PENGOPERASIAN CATH
FASA 1 FASA 2
CONTOH : SMK LANG BUANA ( MP MATEMATIK ) TINGKATAN 3
GURU MP
PERSOALANNYA ?
KAK 80%
ADAKAH 60% ITU MEWAKILI
PELAKSANAAN ‘KAK’ UNTUK
TING 3A MATEMATIK TINGKATAN 3 SECARA
KESELURUHANNYA UNTUK MP
MATEMATIK TINGKATAN 3 ?
KUMULATIF TINGKATAN 3
KAK 60%
80+60+40 = 60%
3 RUMUSANNYA:
TING 3B STATUS ‘KAK’ UNTUK BAGI SETIAP MP
DAN KELAS ADALAH BERDASARKAN
SETIAP INDIVIDU GURU UNTUK
KAK 40% MELAKSANAKAN CATH UP PLAN INI
TING 3C
02 REFLEKSI :
APA PROSES & TINDAKAN
SETERUSNYA SEBELUM
PENGOPERASIAN CATH
UP PLAN ?
TINDAKAN : PERANCANGAN & PENYUSUNAN SEMULA RPT/RPH
BPK, KPM 7
Strategi 2:
Subtema yang sama melalui beberapa mata pelajaran
Contoh:
Mata Pelajaran: Mata Pelajaran:
Bahasa Inggeris 6 1Tema Bahasa Melayu
Utama:
Mata Pelajaran:
5 Alam Sekitar 2 Mata Pelajaran:
Pendidikan Moral Sains
Subtema:
Haiwan
Mata Pelajaran:
Geografi
4 3 Mata Pelajaran:
Pendidikan Seni Visual
Nota:
Nota:
❑ Guru merancang projek yang sesuai mengikut minat murid.
❑ Guru berbincang dan tentukan bilangan mata pelajaran yang terlibat dalam sesuatu projek.
❑ Projek dilaksanakan secara berkumpulan
Pentaksiran:
❑ Guru mata pelajaran yang terlibat perlu berbincang untuk menyediakan rubrik bagi pentaksiran projek secara keseluruhan.
BPK, KPM 9
2. PENDEKATAN MODULAR
3. PEMBELAJARAN BERASASKAN PROJEK
4. PEMBELAJARAN TERBEZA
PRINSIP ASAS PEMBELAJARAN TERBEZA
Tugasan yang diberi perlu
Pentaksiran yang berbeza daripada segi
adil dan saksama dengan jenis/alat dan kualitinya. Dalam
mengambil kira tahap konteks PBD misalnya, murid yang
kebolehupayaan dan cemerlang boleh disasarkan pada tahap
relevan kepada murid penguasaan (TP) 5 atau 6, murid
(Not FIX FOR ALL) sederhana (TP 4) dan murid yang lemah
(TP3)
Aktiviti Pembelajaran
yang berbeza mengikut Bahan Pembelajaran.
Perlu fleksibiliti
kemampuan murid. daripada segi
Peluang yang sama penyediaan bahan
diberikan supaya tidak mengikut keupayaan
ada murid yang tercicir murid dalam kelas.
dan terasing yang Contohnya murid yang
akhirnya menghasilkan pandai diberi teks
defisit pembelajaran penuh manakala murid
yang lemah diberi
yang tinggi. Murid
ringkasan teks sahaja
dicabar mindanya bergantung kepada topik
berdasarkan keupayaan yang dipelajari.
IQ, SQ dan EQ mereka.
5. SIMULASI AMALI – VIRTUAL LAB
2 STRATEGI STUDENT ENRICHMENT LEARNING FRAMEWORK (SELF)
3
PANDUAN PERLAKSANAAN M2P BOLEH DIPEROLEHI
DALAM REPOSITORI SUMBER KU.
4 PEMERKASAAN PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
MATLAMAT PENTAKSIRAN/PENILAIAN/PEPERIKSAAN
PERTIMBANGAN PENYATAAN
PROFESIONAL (PJ) DIJANA
SECARA
AUTOMATIK
5
03 REFLEKSI :
PROSES & TINDAKAN
PENGOPERASIAN CATH
UP PLAN FASA 2 ?
FASA 2
PROGRAM PENGUKUHAN DAN PENGAYAAN
Berdasarkan Dapatan PBD Pada
(Januari dan Febuari 2022)
Akhir Tahun 2021 (Disember
2021). Melalui pertimbangan
Pengetahuan asas dan kandungan asas serta tambahan
profesional setelah murid dan pelengkap untuk membolehkan murid
mengalami beberapa siri PBD, • PENGAYAAN menyelesaikan masalah rutin dan bukan rutin.
maka murid akan dibahagikan 3 Murid bereksplorasi , dan berkongsi dengan rakan lain.
kepada TIGA Kumpulan iaitu: • (PBD : TP5 dan 03 Membimbing rakan sebaya
Melibatkan kemahiran berfikir aras tinggi (KBAT) yang
TP6) lebih kompleks iaitu menilai dan mencipta.
• 2KUKUH 2 Pengetahuan dan kandungan asas yang bersifat rutin dan bukan rutin.
• (PBD: TP 3 dan TP4) 02 Murid melaksanakan aktiviti eksplorasi untuk membentuk pengentahuan secara
kendiri.
Melibatkan kemahiran berfikir aras tinggi (KBAT) seperti mengaplikasi dan
menganalisis
• KUKUH 1 Pengetahuan dan kemahiran asas yang membolehkan murid menyelesaikan masalah
rutin bagi mencapai sekurang kurangnya TP3
1
• (PBD : TP 1 dan TP 01 Murid menyelesaikan masalah rutin yang mudah dengan bimbingan guru
Aktiviti yang hanya melibatkan kemahiran berfikir aras rendah (KBAR) seperti
2) mengentahui, mengingati dan memahami.
FASA SESI 2022
FASA 2
KEY POINT PERLAKSANAAN PdP DALAM KPMperkasaKU (1 SEPT 2021 – 28 FEB 2022)