Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tarikh: 3 Ogos 2012 Tahun: 2 Alpha Bil Murid: 22 Orang Masa: 60 minit

Tema: Alam Semulajadi Tajuk: Bintang Kecil Standard Kandungan :

4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur. Standard Pembelajaran : 4.1.1 Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian secara didik hibur. Intrgrasi Seni Dalam Pendidikan I. II. III. Seni Muzik Pergerakan : Di akhir pembelajaran ini, murid dapat ; :

Objektif

Membaca pelbagai bahan bacaan bagi memperkaya kosa kata dan maklumat untuk memupuk minat membaca Pengisian Kokurikulum : I. II. III. Ilmu Nilai murni : Kemahiran bernili tambah : Kecerdasan Pelbagai

Pengetahuan sedia ada : murid sudah didedahkan dengan pengalaman menyanyi

Sistem Bahasa I. II.

Kosa Kata Golongan kata

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

Masa Induksi.

Isi Kandungan 1) Menyanyi lagu Bintang Kecil Bintang kecil dilangit yang biru, Amat banyak menghiasi angkasa, Aku ingin terbang dan melayang, Jauh tinggi di tempat kau berada.

Aktiviti Pengajaran 1) Guru menayangkan lirik lagu. 2) Guru memasang muzik. 3) Murid menyanyi mengikut lirik dengan menggunakan perkataan yang betul.

Catatan BBM: Lirik lagu, lagu Bintang Kecil KP: Muzik

Langkah 1

1) Penerangan Konsep Kata Adjektif

Langkah 2

1) Menari dan menyanyi lagu Bintang Kecil

1) Guru menerangkan konsep kata adjektif. 2) Kata adjektif kata sifat. 3) Murid membaca contoh dalam petikan; kecil, banyak tinggi. 4) Murid memberikan contoh kata adjektif selain dalam lirik ; besar, rendah, sedikit, dll. 1) Guru menunjukkan gerak tari mengikut rentak lagu. 2) Murid mengikut gerak tari yang telah ditunjukkan. 3) Murid menari bersama-sama. 4) Murid mempersembahkan tarian secara berkumpulan.

BBM: Komputer Riba. KP: Kinestatik, Muzik, Interpersonal

Langkah 3

1) Melukis dan menulis kad ucapan

Penutup

1) Perbincangan -soalan: 1)Apakah kata adjektif- kata adjektif ialah kata sifat . 2)Berikan contoh kata adjektif- tinggi, cantik, hodoh.

1) Murid menghasilkan kad ucapan hari raya . 2) Murid melukis suasana seperti dalam lirik lagu. 3) Murid menulis ucapan di dalam kad ucapan 1) Guru bersoal jawab mengenai pembelajaran hari tersebut. 2) Murid menari dan menyanyi lagu.

BBM: kad raya KP: visual ruang
