Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN SEKOLAH RENDAH Mata Pelajaran Kelas Bil.

Murid Masa Tarikh Tema Tajuk Sub topik : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan : 6 Amanah : 35 orang : 8.15-9.15 pagi : 4 September 2012 (Selasa) : Hidup Bersama di Sekolah Dan Masyarakat : Pemeliharaan Kebersihan dan Keceriaan Persekitaran : Alam Sekitar Terjaga, Kehidupan Bahagia

Hasil pembelajaran: Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat:1. Menyenaraikan kesan-kesan jika masyarakat tidak memelihara kebersihan dan keceriaan persekitaran. 2. Menjaga alam sekitar dengan bertanggungjawab. 3. Menghargai alam sekitar. Ringkasan Isi Kandungan : 1. Menerangkan kepentingan menjaga alam sekitar. 2. Menyenaraikan kesan-kesan jika masyarakat tidak memelihara kebersihan dan keceriaan persekitaran. Penerapan Nilai-nilai Murni: 1. Bekerjasama 2. Bertanggungjawab 3. Menghargai

Penyerapan Ilmu: 1. Kemahiran mendengar. 2. Kemahiran membaca. 3. Kemahiran bertutur. Unsur Patriotisme: 1. Menyedari perlunya memelihara kebersihan dan keceriaan persekitaran. 2. Bersama bertanggungjawab dalam menjaga alam sekitar. Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid pernah melihat melalui televisyen atau membaca surat khabar tentang pemeliharaan kebersihan dan keceriaan persekitaran. Bahan Bantu Belajar: Bil. 01. 02. 03. 04. 05. Sumber Lap top dan LCD Gambar slaid power point Kad arahan berwarna Lakonan main peranan pemeliharaan dan keceriaan persekitaran Video animasi lagu alam sekitar Jangan Membuang Sampah di Sungai Kemahiran Generik: 1. Inkuiri penemuan 2. Kemahiran belajar 3. Kecerdasan pelbagai; verbal linguistik 4. Kajian masa depan Pembelajaran Koperatif: Round table Pendekatan Konstruktivisme Elemen Pengurusan, Kuantiti 1 5 slaid 5 keping 5 orang murid 1

Prosedur Pelaksanaan

Pembelajaran Bestari, Kemahiran Generik

Catatan

Set Induksi (5 minit) 1. Murid diminta melihat pertunjukkan slaid bergambar yang menunjukkan gambargambar keadaan alam sekitar yang bersih dan alam sekitar yang kotor sambil membuat pemerhatian secara terperinci tentang gambar-gambar tersebut. 2. Guru meminta murid membuat perbandingan tentang gambar tersebut. 3. 5 orang murid dipilih dan diberikan watak masing-masing dalam aktiviti main peranan bertemakan alam sekitar. 4. Guru meminta murid berdiri dan menyanyikan lagu alam sekitar berdasarkan video animasi bersama-sama. 5. Guru mengaitkan aktiviti-aktiviti yang telah dilaksanakan dengan tajuk pelajaran pada hari ini. Langkah 1 ( 15 minit )

KB: Menghubung kait, membandingbeza. mengklasifikasikan Kecerdasan pelbagai: Ruang / visual interpersonal Verbal linguistik Interpersonal KBF: menjana idea kemahiran belajar

Nilai murni: Menghargai alam sekitar

BBB: LCD & Laptop Kad arahan berwarna

KP : Visual ruang linguistik

Nilai: Menghargai

1. Guru memainkan tayangan video tentang penjagaan alam sekitar kepada murid-murid dan meminta murid menghayati tayangan video itu. 2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang tayangan video; a) Watak apa yang terdapat dalam video tersebut? (jawapan: abang, adik, ibu, ulat besar) b) Apa yang dibuat oleh watak dalam video itu? (jawapan: membuang sampah, tanam pokok, tidak memberi kerjasama) c) Sikap yang terdapat dalam video tersebut? (jawapan: tidak mahu bekerjasama, tidak menjaga kebersihan, tidak mendengar nasihat) 3. Guru merumuskan jawapan murid berdasarkan tayangan video kepada murid.

Interpersonal Verbal linguistik KB: Memerhati,berfikir, menghubungkait, memperolehi maklumat, menyampaikan maklumat BBB: LCD & laptop, bahan catatan

Langkah 2 ( 15 minit ) 1. Guru mengedarkan kad arahan

KBF: Meneroka idea, merancang dan mengurus aktiviti

Nilai: kerjasama

berwarna kepada setiap murid , iaitu kad warna merah, kuning, hijau dan oren untuk membentuk 4 kumpulan mengikut warna kad yang diperolehi. a) Kumpulan merah : Jenis-jenis pencemaran b) Kumpulan kuning : Kesan pencemaran c) Kumpulan hijau : Kepentingan menjaga alam sekitar d) Kumpulan Oren : Cara menjaga alam sekitar 2. Guru menyediakan 4 keping kertas sebak dan 4 pen marker yang berlainan warna kepada setiap kumpulan. 3. Setiap kumpulan diminta menyenaraikan hasil yang telah dibuat bersama tersebut di atas kertas sebak dalam bentuk peta minda.

pemikiran. BBB: Kad arahan berwarna Kertas sebak Pembelajaran koperatif dan kolaboratif pen marker

Langkah 3 ( 20 minit ) 1. Wakil setiap kumpulan diminta Pembelajaran koperatif dan Nilai:

membentangkan hasil tugasan yang telah dihasilkan di hadapan kelas 2. Guru akan membantu murid menjelaskan lagi pembentangan yang diberikan. Penutup ( 5 minit ) 1. Guru membuat rumusan tentang hasil pembelajaran dengan memberi dorongan kepada murid supaya sentiasa peka dan mengambil berat terhadap aspek kebersihan dalam kehidupan. 2. Guru meminta murid membuat rumusan tentang kepentingan menjaga kebersihan dan keceriaan kawasan persekitaran.

kolaboratif KP: verbal linguistik

kerjasama

KBKK: Membuat kesimpulan

Tugasan lanjutan: Guru meminta murid menyediakan karangan aktiviti kebersihan dan keceriaan yang pernah disertai oleh mereka di tempat yang berikut: a) b) Rumah Sekolah

c)

Tempat ibadat
