Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran Tahun Bilangan murid Tarikh Masa Bidang Unit Tajuk pembelajaran

: Kemahiran Hidup : 5 Semangat : 28 / 28 orang : 06.03.2013 : 8:45 - 9:15 pagi (30 minit ) : 1.0 Reka Bentuk dan Teknologi : 1.7 Ikan Hiasan : 1.7 b) Penyediaan Bekas

Hasil pembelajaran

: Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Mengenal pasti aksesori tambahan untuk penyediaan akuarium. 2. Memilih 3 jenis aksesori tambahan untuk penyediaan akuarium. 3. Memasukkan ikan hiasan ke dalam akuarium dengan teknik yang betul.

KBKK

: Membuat urutan proses penyediaan dan menghias akuarium dengan menggunakan rantaian urutan yang telah disediakan.

Nilai

: Kasih sayang, kerjasama dan sabar.

Rancangan Pengajaran Harian

Page 1

Bahan bantu mengajar

: Tumbuhan akuatik, pasir, batu, ikan hiasan, akuarium, dan slaid power point .

Pengetahuan sedia ada

: Murid pernah melihat akuarium yang dilengkapi dengan aksesori tambahan di kedai ikan hiasan.

LANGKAH

ISI KANDUNGAN Memainkan video anak lah ikan .

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN 1. Guru

Set Induksi (5 minit)

KAEDAH / NILAI / BBM / KB / CATATAN memainkan BBM : 1. Komputer riba. 2. Pemancar LCD

video anak lah ikan dan meminta murid untuk menyanyi.

2. Guru menyoal murid tentang haiwan yang murid rumah. pelihara di

3. Pembesar suara.

3. Guru tayangan dengan pelajaran.

mengaitkan video tajuk

Langkah 1 ( 5 minit )

Aksesori tambahan ; 1. Tumbuhan akuatik 2. Pasir 3. Batu

1. Guru slaid

menayangkan Kaedah : power point Penerangan cara 1. Slaid power

tentang

penyediaan akuarium. BBM : point 2. Tumbuhan

2. Guru Tujuan meletakkan

menunjukkan

jenis - jenis aksesori

Rancangan Pengajaran Harian

Page 2

aksesori hiasan ke dalam akuarium 1. Mencantikkan pemandangan akuarium. 2. Membekalkan oksigen pada ikan. 3. Sumber makanan kepada ikan. 4. Tempat perlindungan ikan kecil. 5. Tempat ikan hiasan bertelur.

tambahan

sebenar

akuatik 3. Pasir 4. Batu

kepada murid sambil menerangkan tujuannya.

3. Murid perhatian mencatatkan penerangan

memberi dan

yang

diberi oleh guru.

Langkah 2 ( 5 minit )

Mengubah aksesori mengikut penyediaan

susunan tambahan panduan akuarium

1. Guru menunjuk cara Kaedah : mengubah menyusun dan Tunjuk cara aksesori

tambahan ke dalam BBM : akuarium. 1. Akuarium 2. Tumbuhan

yang telah ditunjukkan ;

Langkah - langkah ; 1. Masukkan pasir , batu. 2. Tanam tumbuhan akuatik. 3. Masukkan air ke dalam akuarium.
Rancangan Pengajaran Harian

2. Murid tumpuan

memberi kepada

akuatik 3. Pasir 4. Batu 5. Ikan hiasan

tunjuk cara tersebut.

3. Guru memberi latihan carta rantai urutan langkah

6. Kad

Manila

( carta rantai )

mengenai

penyediaan akuarium. KBKK ;


Page 3

4. Masukkan klorin sukatan

air 4. Murid membuat

Membuat urutan.

mengikut yang

latihan di dalam buku latihan. Nilai ; Sabar 5. Guru membimbing

telah ditetapkan ke akuarium. 5. Masukkan hiasan. ikan dalam

dan memantau aktiviti murid.

Langkah 3 ( 10 minit )

Kerja amali : Penyediaan akuarium. bekas

1. Guru aksesori untuk

menyediakan Kaedah : tambahan Kooperatif aktiviti Amali

kumpulan. BBM ; 2. Murid berada dalam kumpulan masing 1. Akuarium 2. Tumbuhan akuatik 3. Pasir 4. Batu 5. Ikan hiasan

masing ( 4 hingga 5 orang satu kumpulan ) untuk melaksanakan aktiviti yang diarahkan oleh guru. Nilai ; 3. Guru membantu dan memantau kumpulan aktiviti

1. Kasih sayang 2. Kerjasama

4. Guru

memberikan

dua ekor ikan hiasan untuk dilepaskan ke dalam kepada


Rancangan Pengajaran Harian

akuarium kumpulan
Page 4

yang

telah

selesai

mengubah akuarium.

5. Guru

menilai

hasil

kerja kumpulan

Penutup ( 5 minit )

Rumusan

1. Guru pelajaran

merumuskan hari ini

bersama murid.

2. Guru memberi arahan kepada murid untuk mencari aksesori

tambahan untuk kelas akan datang.

Refleksi :

Ulasan Guru :

Rancangan Pengajaran Harian

Page 5

LATIHAN CARTA RANTAIAN URUTAN PROSES PENYEDIAAN BEKAS AKUARIUM

Arahan : Lengkapkan carta tersebut.

Masukkan pasir dan batu.

Rancangan Pengajaran Harian

Page 6
