Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Mengajar Harian Kajian Tempatan Tahun 5

Mata Pelajaran Tahun Bil. Murid Tarikh Masa Tema Topik Subtopik

: Kajian Tempatan : 5 Ceria : 24 Orang : 1 November 2012 : 10.10pagi 10.40 pagi ( 30 minit ) : Sejarah Negara Kita : Sejarah Awal Sarawak. : Asal usul nama Sarawak

Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat : 1. Menceritakan asal usul nama sarawak. 2. Mengisahkan cerita-cerita lagenda tentang asal usul Sarawak. Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menceritakan asal usul nama sarawak 2. Melakonkan kisah berkaitan asal usul nama sarawak Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mengetahui serba sedikit berkaitan dengan negeri Sarawak seperti lagu negeri dan bendera negeri Sarawak. Nilainilai murni : Bekerjasama, berani mencuba.

Unsur patriotisme : Berbangga dengan sejarah negara sendiri.

Bahan bantu mengajar : 1. 2. 3. 4. Video lagu Puteri Santubong. LCD Slaid Powerpoint. Kad Tugasan

KBKK : Menjana idea, menyelesaikan masalah Pembelajaran Koperatif : Perbincangan (Sumbangsaran) , main peranan,lakonan.

Langkah / Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran 1. - Guru

Catatan

BBM -Video lagu Puteri Santubong

Set Induksi (5 minit)

Lagu Puteri Santubong

memperdengarkan lagu Puteri Santubong melalui tayangan video. 2. - Guru bertanyakan kepada murid tentang isi lagu tersebut. 3. - Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran.

KBKK -Menjana idea

Langkah 1 (10 minit) asal usul nama Sarawak

1. - Murid melihat tayangan slaid Power Point berkaitan tentang asal usul nama Sarawak. 2. -Murid mendengar penerangan tentang asal usul nama Sarawak melalui slaid Power Point yang ditayangkan oleh guru. 3. Murid-murid bersoaljawab dengan guru berkaitan isi pembelajaan pe

BBM -Slaid Power Point.

Unsur Patriotisme. -Berbangga dengan sejarah negara kita.

Langkah 2 (10 minit)

Aktiviti kumpulan. M Murid dibahagikan -Lakonan. kepada 4 kumpulan kecil. 2. Wakil setiap kumpulan diminta Nilai Murni BBM -Kad tugasan.

oleh guru untuk pergi -Bekerjasama ke hadapan kelas untuk mencabut kad tugasan untuk setiap kumpulan. 3. Murid berbicang dalam kumpulan Unsur Patriotisme. -Berbangga dengan sejarah negara kita. dalam kumpulan. -Berani mencuba.

masing-masing setelah mendapat kad tugasan daripada guru. 4. Guru memberi masa 5 minit untuk murid-murid berbincang dalam kumpulan dan setelah tamat masa tersebut setiap kumpulan diminta membentangkan hasil perbincangan mereka dalam bentuk lakonan. KBKK. -Menjana idea. -Menyelesaikan masalah

5.

Murid membentangkan hasil kerja mereka melalui lakonan di hadapan kelas.

6.

Guru membuat penilaian terhadap lakonan setiap kumpulan.

Penutup (5 minit)

Menyanyikan lagu . Puteri Santubong

Beberapa orang murid diminta menyatakan apa

BBM -Video lagu Puteri Santubong

yang telah mereka pelajari 2. Murid diminta menceritakan semula asal usul nama Sarawak Murid menyanyikan lagu Puteri Santubong secara beramairamai. Nilai murni. -Berani mencuba KBKK -Menjana idea.
