Anda di halaman 1dari 7

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6

before this aku letakkan RPH yang tak chantek.. k ini rph chantek lec dah semak.. cantik dah. dah leh wat rujukan.

Matapelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 7 februari 2011

Masa : 9.15 am - 10.15 am (60minit)

Tahun : 6 Amanah

Bil Murid : 30 orang

Tema : Sejarah

Tajuk : Kembara Sejarah

Nilai Murni : i. Bekerjasama

ii. Hormat-menghormati

iii. Patriotisme

Objektif : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat;

i. Murid dapat menyumbangkan dua isi daripada lima isi perwatakan laksamana Cheng Ho secara berkumpulan

ii. Murid dapat membina ayat dengan menggunakan lima daripada tujuh kata penguat di dalam buku teks .

iii. Murid dapat membina sekurang-kurangnya satu rangkap pantun bertemakan Pelayaran Laksamana Cheng Ho secara berkumpulan

Fokus Utama :

1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat dengan menggunakan kata, ungkapan dan ayat yang sesuai..

Aras 3

i. Menyatakan pengajaran yang terdapat dalam bahan secara analitis.

Fokus Sampingan :

10.1 Menghasilkan pelbagai genre (prosa dan puisi) termasuk e-mel yang mudah menarik dan bermakna.

Aras 3

Menghasilkan prosa dan puisi secara terancang,tertib dan kemas dengan menggunakan bahasa yang tepat , indah dan menarik.

Kemahiran Bernilai Tambah : kemahiran Berfikir :i .Merumus ii. Mengenal pasti idea utama iii. Membanding beza Kecerdasan Pelbagai i. Interpersonal ii. Verbal-linguistik kaedah penggabungjalinan dan teknik perbincangan

Tatabahasa : Kata penguat belakang, kata penguat hadapan BBM : Teks, Video,Lembaran Kerja Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar cerita tentang Sejarah Melaka dan Laksamana Cheng Ho Murid tahu mencipta pantun dan murid tahu rima pantun. Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan Tayangan video

Set induksi 1. Guru berbual-bual dengan 1.1 guru bertanya murid samaada murid tentang 5 minit perlabuhan negeri Melaka sebagai perlabuhan interpot. 2. Guru Mempertontonkan Video gambaran perlabuhan negeri Melaka.

mereka pernah mendengar sejarah menggunakan Melaka ataupun tidak. 1.2 guru menceritakan tentaang keagungan dan kemasyuran Melaka pada suatu ketika dahulu. 1.3 guru menceritakan lambakan pedagang dari Negara asing dan bahasa melayu sebagai bahasa lingua franca -china -portugis -Arab 1.4 Guru menceritakan tokoh pedagang yang terkenal turut datang - Laksamana Cheng Ho Nilai : Patriotisme Notebook dan LCD

Langkah 1 10 minit

1. guru menggunakan teks dalam buku teks

1.1 guru meminta seorang demi

Buku teks bahasa

seorang murid membaca kuat teks dan melayu tahun 6 Kertas mahjung Kemahiran Ganerik:

Bahasa Melayu tahun 6 guru membetulkan kesalahan dalam halaman 128 2. Murid menjawab pembacaan murid. 1.2 Guru meminta semua murid

secara lisan

membaca teks secara bersama-sama. 1.3 guru meminta murid menjelaskan apa yang mereka fahami melalui teks yang dibaca. 1.4 guru menjelaskan bahawa kata

Kemahiran Berfikir teknik perbincangan Nilai : Hormat-

penguat hadapan dan penguat belakang menghormati digunakan untuk menegaskan lagi maksud sesuatu ayat. -sangat -amat -lah 1.5 guru meminta murid mnyenaraikan kata penguat belakang dan hadapan secara lisan. Langkah 2 10 minit 1. Murid secara berkumpulan menyenaraikan perwatakan laksamana Cheng Ho dan menyatakan pengajaran yang terdapat dalam teks tersebut. 2.Secara berkumpulan murid membina ayat dengan menggunakan kata penguat yang 1.2 Setiap kumpulan hendaklah menyenaraikan perwatakan Laksamana Cheng Ho, nilai yang bersesuaian dengan teks dan menyatakan kesan perhubungan yang ingin dijalinkan oleh laksamana cheng ho dengan negeri Melaka dalam bentuk lakaran kerangka. 1.1 guru membahagikan murid kepada teknik 5 kumpulan. Guru memberi kertas mahjung kepada setiap kumpulan. Nilai: bekerjasama perbincangan

terdapat didalam buku teks berkaitan dengan perwatakan laksamana Cheng Ho 1.3 guru meminta murid-murid di dalam setiap kumpulan membina ayat dengan menggunakan kata penguat yang terdapat didalam teks 1.4 Guru meminta setiap kumpulan menyampaikan hasil perbincangan mereka di hadapan kelas Langkah 3 20 minit 1. Membina 3 rangkap pantun bertemakan pelayaran laksaman Cheng Ho 1.1 Guru meminta pelajar dalam kumpulan yang sama menghasilkan 3 rangkap pantun bertemakan laksamana cheng ho di atas kertas warna yang disediakan. 1.2 Pantun hendaklah ditulis dengan menggunakan tulisan berangkai 1.3 Guru menyatakan kumpulan yang Berjaya menyiapkan pantun yang terbaik dan cantik akan diberikan token untuk setiap ahlinya. Penutup 5 minit 1. ulasan guru 1.1 guru mengulas semula tajuk pejaran Kaedah pada hari ini dan menyatakan nilai pengukuhan kerjasama dan persahabatan di antara dua buah Negara dapat memperkukuhkan lagi Negara tersebut dan rakyat akan hidup dalam keadaan selesa. 1.2 Guru menjelaskan bahawa Negara Malaysia mempunyai khazanah yang berharga dan murid-murid bertanggungjawab menjaga Kerjasama Nilai: Kertas warna Pensel warna BBM:

khazanah Negara dari di cerobohi. 1.3 Guru menjelaskan bahawa muridmurid perlu menjalinkan hubungan baik sesame sendiri dan bekerjasama. 1.4 Guru memupuk semangat dalam diri muri-murid agar melawat Negara asing agar bertambah ilmu di dada.
