Anda di halaman 1dari 4

TUGASAN 1

(SCE 3083- Merancang Untuk Mengajar Sains Rendah)



Baca , analisis dan kenalpasti kelebihan dan kelemahan model-model berikut:

1) Model pengajaran konstruktivisme
(Model Lima Fasa Needham)

2) Model pengajaran inkuiri
- Kitar pembelajaran 5 Es
- Pengajaran deduktif berasaskan inkuiri
- Pengajaran induktif berasaskan inkuiri
- Pengajaran berasaskan penyelesaian masalah












TUGASAN 2





RANCANGAN PENGAJARAN CIK GU ROS

Kelas : 4 BESTARI
Tema : Menyiasat Benda Hidup
Bidang Pembelajaran : 1. Keperluan asas benda hidup
Objektif Pembelajaran : 1.2 Memahami keperluan asas haiwan Hasil Pembelajaran:
Menyatakan keperluan asas haiwan
Memberikan hujah mengapa haiwan perlukan makanan, air, udara dan tempat perlindungan
Tempoh : 1 hour
Kehahiran Saintifik : 1. Memerhati
2. Berkomunikasi
Kemahiran manipulative : Mengendalikan haiwan dengan betul
Nilai Murni : Cinta dan perihatin
Sumber BBM : Cd-Rom Sains Tahun 3, lembaran lagu, Gambar-gambar haiwan ,
Gambar makanan, air, udara dan tempat perlindungan yang berbeza
Lembaran tugasan, Kad-kad Perkataan, Carta, Tag biru.
Klip Video.
Langkah/
AKTIVITI
ISI
KANDUNGAN
PROSEDUR AKTIVITI GURU CATATAN
Pendahuluan
(5 minit)
Untuk menarik
perhatian murid
(Memerhati)
1. Guru memainkan
CD yang menunjukkan
beberapa orang kanak-
kanak dengan haiwan
peliharaan masing-
masing
2. Guru bertanyakan
soalan kepada murid
selepas tayangan
G:Selamat pagi semua
M: Selamat pagi Cikgu.
G: Sekarang , Kita akan
menonton tayang dari CD
rakan anda dengan
haiwan peliharaan masing-
masing

Langkah 1
(10 minit)
Nama-nama
haiwan.
(Berkomunikasi
1. Guru menayangkan
kad gambar haiwan
dan meminta student
G: Apakah yang awak
Nampak dalam gambar
?Namakan haiwan-

Aktiviti 4
Cik gu Ros mengajar sains tahun 4 menggunakan rancangan pelajaran harian dibawah.
Apakah objektif, penilaian, bahan, arahan guru dan aktiviti pelajar dalam rancangan pelajaran
hariannya. Analisa kesilapan jika ada.
and Memerhati) mengenalpasti haiwan-
haiwan tersebut.
2. Guru menanyakan
murid tentang pelajaran
lepas seperti keperluan
asas bagi manusia
haiwan.
M: Kucing.
G : Bagus.
(Guru menunjukkan pula
dengan kad-kad imbasan
lain) Bolehkah kamu ingat
tentang apa yang anda
belajar semalam?
M : Ya, iaitu keperluan
asas bagi manusia
Pengembangan
2
(15 minit)
Mengenalpasti
keperluan asas
bagi haiwan.
(Berkomunikasi)
1. Guru meminta
beberapa orang murid
mengambil kad-kad
yang diletakkan di atas
meja.
2. Murid mengenalpasti
keperluan asas haiwan
dan bandingkan
dengan keperluan asas
bagi manusia
3. Dan lekatkan di
papan hitam.
G: Ali, dating ke depan
dan ambil sekeping kad
dan lekatkan pada papan
hitam
( Guru melibatkan aktiviti
kepada murid lain )

Ali : (Ali melekatkannya)
Adakah iannya betul
cikgu?

G : Ya, betul.

Pengembangan
3
(20 minit)
Memberikan
hujah mengapa
haiwan
perlukan
makanan, air,
udara dan
tempat
perlindungan
(Berkomunikasi
,
Meramal)
1. Guru melakukan
sumbang saran untuk
menguji murid tentang
sebab-sebab mengapa
haiwan memerlukan
makanan, air, udara
dan tempat tinggal.
2. Guru meletakkan
carta pada haiwan dan
keperluan asas mereka
di papan hitam.
3. Pupils say out
sentences pertaining to
the animals basic
needs.
4. Murid menyebut
ayat-ayat yang
berkaitan dengan
keperluan asas haiwan.
5. Murid membaca
jalur-jalur potongan
ayat yang dikemukakan
oleh guru.
G: Mengapa anda fikir
bahawa haiwan
memerlukan .
M : Ia semuanya penting
bagi setiap individu
G: Menakjubkan ..
Bahan tersebut sangat
berguna dan penting untuk
semua makhluk hidup.
Kami menggunakan ia
setiap hari dalam
kehidupan kita.
G: Kini anda boleh
memberi saya beberapa
contoh keperluan asas
haiwan.
Ahmad : Air
G: Bagus. Mengapakah
awak fikir air adalah
penting kepada benda
hidup M : Ianya member
tenaga untuk kita mandiri.
(Guru meneruskan
penjelasan tentang
keperluan asas lain bagi
hidupan kepada murid-
murid secara terperinci)

Penutup
(10 minit)
Kesimpulan 1. Guru mengedarkan
lirik lagu kepada murid
untuk dinyanyikan
bersama.
2. Guru menyanyikan
bersama-sama murid
G: Sekarang, saya akan
mengedarkan lirik lagu.
Mari kita membaca lirik
bersama-sama. (Selepas
membaca guru menyanyi
untuk kelas). Sekarang
mari kita menyanyi lagu
bersama-sama.

Pussy Cat

Pussy Cat 2x
Where do you live,
I live in a basket full of frills
Pussy Cat 2 x
What did you need,
I need freshly fried fish water and milk
Pussy Cat 2 x
What did you do,
Frighten a little mouse under the chair
Pussy Cat 2x
Where did you go,
I went to the kitchen to look for some food.



TUGASAN 3

Set Induksi
Menyediakan rangka kerja atau struktur bagi sesuatu pembelajaran. Guru boleh mempengaruhi
pembelajaran murid yang terbaik apabila mereka dimaklumkan dahulu tentang apa yang telah guru
tersebut jangka daripada mereka (memaklumkan mengenai tujuan pembelajaran dan perkara yang
boleh dilakukan oleh kelas apabila ia berakhir).
