Anda di halaman 1dari 44

EDU 3103: MURID DAN ALAM BELAJAR

BAB 2: PENGAJARAN & PEMBELAJARAN



Oleh:
PN. NORLIZA BT. JAAFAR
Jabatan Ilmu Pendidikan,
IPG Kampus Ilmu Khas,
Jalan Yaacob Latif, Bandar Tun Razak,
56000 Kuala Lumpur.

Pengertian pengajaran dan pembelajaran

Prinsip-prinsip pembelajaran

Jenis-jenis pembelajaran
Memberi arahan / berkongsi pengetahuan
dengan orang lain.
RUMUSAN:
Proses yang melibatkan perancangan,
pelaksanaan, penilaian, maklum balas.
Sebar Illmu pengetahuan
Aplikasi prinsip-prinsip pengajaran
Melibatkan 3 aspek;
Objektif
Prosedur
Penilaian
Menyediakan
pelajar dengan
pengetahuan &
kemahiran yang
diperlukan untuk
berkongsi dengan
baik.
Guru mengajar, murid belajar
Memastikan objektif pengajaran dan pembelajaran
tercapai
Memilih strategi (kaedah dan teknik) pengajaran
Menyusun aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Menilai keberkesanan proses pengajaran
Proses pengajaran meliputi aktiviti seperti latihan,
pelaziman, tunjuk ajar dan indoktrinasi.
Aktiviti pengajaran boleh dijalankan dengan pelbagai
bentuk iaitu berpusatkan guru, berpusatkan murid,
berpusatkan bahan, atau berpusatkan tugasan.
Ia meliputi rancangan mengajar, objektif pelajaran,
tempat belajar, alat bantu mengajar serta strategi
pengajaran.


TOKOH DEFINISI
Slavin (1997)
Rocklin
(1990)
Pembelajaran adalah perubahan individu
yg disebabkan oleh pengalaman.
Stalling
(1973)
Pembelajaran berlaku berdasarkan 3
kriteria ;
1. Ada perubahan tingkah laku
2. Melibatkan kognitif
3. Menghasilkan perubahan melalui
pengalaman/ latihan.
Rahil
Mahyuddin
(2000)
Satu perubahan TL yg melibatkan
ketrampilan kognitif iaitu penguasaan
ilmu dan intelek.
Noriati et.al
(2009)
Perubahan TL manusia yang agak kekal
akibat interaksi dengan persekitaran.
CIRI-CIRI
PEMBELAJARAN
Perubahan TL akibat mendapat
kefahaman drp maklumat baru,
latihan, pengalaman, celik akal
atau cuba jaya
Berlaku apabila ada
perubahan TL yg kekal
Proses yg berterusan
sepanjang hayat
Berlaku secara
disedari / tidak
disedari
Berlaku selari dengan
perkembangan kognitif
PERSEKITARAN
1
RANGSANGAN
2
INGATAN
3
TINGKAH
LAKU
4
Pembelajaran bermula dengan rangsangan luar,
dipengaruhi oleh motivasi luaran dan dalaman.

R.M Gagne: Teori Pemprosesan Maklumat
IF I HEAR , I FORGET
IF I SEE , I REMEMBER
IF I DO , I UNDERSTAND
Piramid Pembelajaran
10 % Apa yang kita baca
20 % Apa yang kita dengar
30 % Apa yang kita lihat
50 % Apa yang kita dengar
dan lihat
70 % Apa yang kita bincang
dengan orang lain
80 % Apa yang kita alami
sendiri
95 % Apa yang kita ajar
kepada orang lain
Kandungan
Content
Induksi
Introduction
Aktiviti
Activity
Penilaian
Evaluation
Pengayaan,
Pengukuhan,
Pemulihan
Enrichment
Enhancement
Remedial
Perkembangan
Extension
6 komponen pengajaran dalam bilik darjah
Pembelajaran yang menarik minat pelajar hasil daripada:
Project Quiz Story Experiment Game Song/rhyme Quiz Story
REFLEKSI
SUASANA MENYERONOKKAN
MAKLUM BALAS BERTERUSAN
SITUASI MENDESAK
PENGALAMAN LANGSUNG
PEMBELAJARAN INFORMAL
PERKAITAN/ KONSTRUKTIVISME
PENGLIBATAN AKTIF MURID
Model Ewell (1997)
Murid cuba mengembangkan maklumat
melalui penglibatan aktif semasa proses p&p.
Penglibatan aktif dengan bahan
pembelajaran murid akan dapat mengingat
kembali maklumat. Bruner(1961)
Contoh xtvt:
Perbincangan, Pembelajaran
koperatif, sumbangsaran, main
peranan, simulasi, eksperimen dsb.
Drp proses P&P Murid
membina makna dengan;
menentukan &
melaksanakan semula
corak
Asas kpd
xtvt mental
&
pbentukan
otak
Buat
perkaitan
dgn
pngetahuan
sedia ada.
Perhubu
ngan
perkaitan
Bagaimana
maklumat
boleh
digunakan
pada masa
hadapan.
Pembelajaran boleh dilakukan di mana-mana
& pada bila-bila masa.
Pembelajaran informal adalah pembelajaran
implisit di mana pengetahuan diperolehi drp
interaksi tidak langsung.
Contoh:
Sudut Bacaan dlm kelas
Permainan tradisional

Membantu murid memperolehi pemahaman
dan mencipta, mengubah atau memurnikan
sesuatu idea jika murid keliru dalam topik
tersebut.
Murid diberi peluang menguasai pengetahuan
& kemahiran dengan memerhati secara
langsung objek atau fenomena yg dikaji.
Contoh: Lawatan ke zoo, aquarium dsb.
Situasi yg mendesak/ kompleks dapat
memotivasikan murid untuk mencari
penyelesaian.
Contoh:
Lantik murid yg nakal sebagai ketua kelas
(memberi tanggungjawab yg lebih dalam
kepimpinan).
Memberi masa menyiapkan tugasan 2 hari
sahaja.
Diberi oleh guru & rakan sepanjang proses
pembelajaran sebagai insentif dan
pemulihan.
Maklum balas diberi secara spesifik dalam
bentuk klu, penglibatan dan peneguhan.
Ia diberi secara serta-merta agar murid tidak
mengulangi kesilapan yg sama.

Pembelajaran berkesan jika persekitaran
pembelajaran yg menyeronokkan murid2.
Persekitaran pembelajaran yg
menyeronokkan wujud;
Mengumpulkan murid yg sama minat.
Suara guru mempengaruhi persekitaran
emosi bilik darjah.
Gaya kepimpinan guru: demokrasi.
Ketrampilan guru; keyakinan/ kecindan.
Proses memikirkan dan merenung kembali
pengalaman dan implikasinya terhadap diri.
Refleksi menjadikan guru/ murid lebih sedar
dan kritis terhadap amalan kita sendiri.
Kesannya pendidikan dipertingkatkan kerana
penambahbaikan dilakukan.
1. KEMAHIRAN INTELEK
2. MAKLUMAT VERBAL
3. STRATEGI KOGNITIF
4. KEMAHIRAN PSIKOLOGI
5. SIKAP
KEADAAN PEMBELAJARAN PRINSIP PENGAJARAN
Operasi mental yg
membolehkan murid memberi
respon kpd pelbagai kondepsi
mereka berhubung dgn
persekitaran di mana mereka
berada;
Contoh:
1. Mendiskriminasi antara
pelbagai pic yg dimainkan
dgn menggunakan violin
2.Menerangkan konsep konkrit
spt mengeluarkan biji saga
drp balang kaca.
Perlu ada kemahiran,
interaksi dgn pembelajaran
baru, aplikasi kemahiran baru
dalam konteks yg berbeza.
1. Membekalkan pelbagai
contoh konkrit dan peraturan
2. Beri peluang interaksi yg
disertakan dengan contoh.
3. Membuat tafsiran murid-
murid dalam pelbagai situasi
baru.
KEADAAN PEMBELAJARAN PRINSIP PENGAJARAN
Mendapatkan semula
maklumat yg disimpan.
Keadaan dalaman yg
menyokong termasuk;
Pengetahuan sedia ada
Strategi untuk memproses
maklumat baru.
Contoh:
Belajar huruf-huruf
abjad.
1. Membekalkan konteks
maklumat untuk membuat
encording.
2. Mengurus maklumat untuk
meningkatkan
pembelajaran melalui
chunking.
KEADAAN PEMBELAJARAN PRINSIP PENGAJARAN
Perancangan
Kawalan
Pemantauan pemikiran &
pembelajaran oleh murid
termasuk;
Khusus kepada tugas
Umum
Eksekutif
Contoh:
Penaakulan induktif dan
deduktif, meneroka kuasa
magnet.
1. Membekalkan peluang
untuk amalan strategik
bersama sokongan dan
maklum balas.
2. Memerihalkan strategi
sekiranya tugas bersifat
spesifik.
3. Mendemontrasikan strategi
sekiranya tugas bersifat
umum.

KEADAAN PEMBELAJARAN PRINSIP PENGAJARAN
Kebolehan utk melakukan
pergerakan fizikal
mengikut urutan.
Melibatkan 3 tahap;
1. Belajar urutan yg
berkenaan
2. Amalkan pergerakan
tersebut.
3. Murnikan pergerakan
berasaskan maklum
balas drp persekitaran
Contoh: Ikat tali kasut
1. Pembentukan sub-rutin yg
utama
2. Peluang untuk raptai
mental
3. Susunan ulangan
kemahiran dengan maklum
balas yg betul.
KEADAAN
PEMBELAJARAN
PRINSIP PENGAJARAN
Satu keadaan dalaman
atau semulajadi yg
mempengaruhi
pilihan tindakan
seseorang.
Contoh:
Perasaan seseorang
setelah membaca
sebuah artikel dalam
jurnal penyelidikan.
1. Membekalkan
Model yg boleh
memupuk serta
mengukuhkan
tingkah laku positif.
Pengukuhan untuk
memastikan tingkah
laku yg diingini
dimanifestasi.
INFORMAL
NONFORMAL
FORMAL
FORMAL INFORMAL NONFORMAL
Diterima secara
langsung .
Dikendalikan oleh
institusi pendidikan
Diterima secara tidak
langsung tanpa
berasaskan sebarang
sukatan pelajaran.
Diadakan apabila
wujud keperluan
untuk
mempertingkatkan
kepakaran pelajar
dalam bidang
tertentu.
Berasaskan sukatan
pelajaran yg digubal
Diserap secara tidak
sedar dari
persekitaran melalui
pemerhatian,
perbualan dan
pengalaman.
Wujud dalam bentuk
kursus pendek,
ceramah, forum,
bengkel dsb.
Diwajibkan kpd
semua kanak2 di Msia
drp umur 6-17 thn.
Proses pembelajaran
yg berterusan dan
berlaku sepanjang
hayat.
Kursus hanya
melibatkan beberapa
jam dalam sehari /
beberapa hari.

FORMAL INFORMAL NONFORMAL
Dilaksanakan dalam
bangunan yg siap
prasarananya.
Berlaku setiap masa
tanpa melibatkan tempat
tertentu.
Bayaran minima akan
dikenakan kpd peserta .
Dilaksanakan oleh guru-
guru terlatih dan
bertauliah.
Pengetahuan dan
kemahiran didapati dan
dikuasai melalui
pengalaman yg diperoleh
secara tidak langsung.
Kursus-kursus biasanya
diadakan di iempat-
tempat formal.
Melibatkan penilaian
pada setiap tahap yg
dilalui dlm bentuk
formatif, sumatif dan
peperiksaan awam.
Tidak menetapkan isi
pelajaran/ bahan
pelajaran yg perlu
dikuasai.


*********
Menekankan pendidikan
bidang kognitif , afektif,
rohani dan psikomotor,
Tidak kitaran adalah
memerlukan guru
terlatih/ pakar.
Tiada penilaian & tiada
sijil diberi.

***********
Guru yang berkesan ialah guru
yang mampu menghasilkan
pembelajaran yang DIINGINI

(An effective teacher is one that
is able to bring about INTENDED
learning outcomes)
(Cooper, 1994)
1. Pemahaman teori
2
tingkahlaku
manusia dan aplikasinya dalam
pembelajaran
2. Pemaparan sikap yang positif
terhadap murid dan pengajaran
3. Penguasaan ilmu dalam mata
pelajaran yang diajar
4. Penguasaan teknik pengajaran yang
memudahcarakan pembelajaran.
(Smith, 1969)
Guru Sebagai
Penggerak Masyarakat
(Inovator)
Memodenisasikan
masyarakat dalam
semua bidang
perkembangan dan
kemajuan yang
mementingkan nilai
kemasyarakatan
Memberi peluang kepada pelajar untuk
menguasai pelbagai ilmu pengetahuan
dan kemahiran untuk meneruskan
perkembangan masyarkat
Melahirkan pelajar
yang berilmu
pengetahuan dan
berakhlak mulia
supaya dapat
memberi
sumbangan yang
amat bernilai
untuk kemajuan
masyarakat dan
negara


Menginovasikan teknik
penggunaan komputer
sebagai alat media
perhubungan yang
sesuai dengan keperluan
sekolah dan masyarakat
Menyebarkan ilmu
yang membawa
perkembangan dan
kemajuan sekolah
dan masyarakat

Guru Sebagai
Agen Perubahan
Melaksanakan reformasi
yang digariskan dalam
sistem pendidikan supaya
sekolah terus maju di
bawah konteks dinamika
sekolah
Menggerak dan
menjadikan sekolah
yang dinamika iaitu
sekolah yang bergerak
maju dari segi
pengurusan,
pentadbiran,
kemudahan dsb
Memberikan
pendidikan dan
menghasilkan
perubahan ke atas
kendiri murid
Membentuk sahsiah
murid yang sesuai
dengan
perkembangan dan
keperluan masyarakat
Memodenkan
masyarakat dalam
semua bidang yang
pesat membangun dan
berkembang maju
1.
Rancangan
Pelajaran
Tahunan
2.
Rancangan
Pelajaran
Harian
3.
Perwatakan &
Peranan Guru
4.
Pengurusan
Bilik Darjah
5.
Motivasi
6.
Set
Induksi
7.
Bahan Bantu
Mengajar
8.
Penyampaian &
Perkembangan
Pelajaran
9.
Teknik
Penyoalan
10.
Penglibatan Murid
11.
Peneguhan
12.
Pengiktirafan
13.
Latihan &
Tugasan
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN YANG CEMERLANG

berdasarkan sukatan pelajaran dan huraian
sukatan pelajaran terkini
sepanjang tahun persekolahan semasa (mesti
mengikuti takwim sekolah)
mesti diagihkan kepada mingguan dalam
masa setahun (pengisian jenis modul mesti
dinyatakan dalam ruang catatan)
memastikan rancangan pelajaran tahunan
lengkap sebelum P & P bermula pada awal
tahun (Januari)
Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Harian
yang mengandungi:

objektif atau hasil pembelajaran
(dinyatakan dalam bentuk perlakuan, boleh diukur serta
merangkumi pengetahuan dan kemahiran yang perlu
dikuasai)
Mengambil kira tahap kebolehan dan keupayaan murid.
Aktiviti:
Cara bagaimana hendak mencapai objektif: bersesuaian
dengan keupayaan murid dan masa yang diperuntukkan
Penilaian kendiri secara bertulis
Terhadap pencapaian objektif pengajaran dan pembelajaran
untuk mengenal pasti kelemahan dan kekuatan murid serta
merancang dan melakukan penambahbaikan


Peranan sebagai muaalim untuk menitiskan
ilmu yang benar kepada sesama manusia agar
dapat merealisasikan fungsi.

Peranan sebagai muaddib iaitu untuk
mempertingkat adab serta sikap murni.

Peranan sebagai mursyid iaitu memberi
petunjuk ke arah jalan yang benar bagi
kehidupan di dunia dan di akhirat.

Peranan sebagai mudaris iaitu memainkan
peranannya sebagai pemudah cara dalam
pengajaran dan pembelajaran


Guru menyumbang kepada suasana
pembelajaran yang kondusif dengan:

berpakaian sesuai, kemas, bersih,
mematuhi arahan dan surat pekeliling.
berinteraksi secara sopan menggunakan
nada suara yang sesuai.
mewujudkan suasana riang yang
merangsangkan pembelajaran.
menepati masa
mengenali semua murid dan prihatin
terhadap keperluan mereka
bersifat mesra, mudah didekati, dan
sedia membantu
Guru melaksanakan set induksi yang:

* Menarik perhatian dan merangsang
minat murid
* Menjurus ke arah kesediaan minda
murid (seperti dikaitkan dengan
pelajaran lepas, isu semasa dan
persekitaran)
* Mengambil kira tahap kebolehan dan
keupayaan murid
Guru menyampaikan pengajaran dengan:
mengamalkan pendekatan berasaskan
prinsip pengajaran asas
(mudah kompleks , konkrit
abstrak)
menghubungkaitkan pengajaran dengan
kehidupan harian murid
menggunakan bahasa (laras dan istilah)
yang mudah dan tepat.
menjalankan aktiviti yang
memperlihatkan pemeringkatan dan
perkembangan pengajaran


Pemeriksaan latihan dan tugasan murid
(kerja rumah)

Penutup / Refleksi penilaian terhadap
pengajaran yang telah dilaksanakan

Pengukuhan / Pengayaan/ Pemulihan (rujuk
aktiviti program)

Cooper, J.M. (1994). Classroom Teaching Skills.
Lexington, MA: Heath & Co.
Joyce, B., Weil, M., & Showers, B. (1992).
Models of Teaching. Allyn and Bacon.
Henderson, J. (1993), Reflective Teaching:
Becoming an inquiring educator, New
York: Macmillan
