Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Harian

Kemahiran Hidup Sekolah Rendah Tahun 5

Tarikh

: 04 September 2008

Masa

: 8.30am 9.30am (1 jam)

Kelas

: 5 Kejora

Bilangan murid

: 42 orang

Tempat

: Bengkel K.Hidup

Bidang

: Perniagaan & Keusahawanan

Unit

: Mempromosi Jualan

Objektif

: b) Menghasilkan poster jualan

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran, murid dapat:


1. menghasilkan poster jualan

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah melihat contoh poster jualan


Kemahiran KBKK

: Menjana idea, membuat gambaran mental, mengingat kembali,

Bahan bantu mengajar

: Pembaris, pensil, pemadam, kertas lukisan, pensel warna

Penerapan nilai murni

: Kerjasama, Bersih , Bertanggungjawab, Memberi tumpuan

Langkah
Set Induksi
(5 minit)

Langkah 1
(5 minit)

Isi Kandungan
Imbasan topik yang
telah dipelajari pada
minggu lepas

1. Pengenalan tajuk
pada hari ini:
Penyediaan Poster
Jualan

Aktiviti P&P

Catatan

1. Guru menyoal murid secara


rawak tentang pelajaran yang
telah mereka pelajari pada
minggu lepas.

KBKK:
Menjana idea

1. Kemudian memulakan
pengajaran dengan
menunjukkan satu contoh poster
jualan.
2. Murid melihat contoh poster
jualan yang ditunjukkan oleh
guru
3. Guru memperkenalkan tajuk
pengajaran hari ini:

BBM:
Poster jualan

Nilai-nilai Murni:
Mengingat kembali

KBKK:
Memerhati dan
mengenalpasti
Nilai-nilai murni:
Melihat dengan teliti

Penyediaan Poster Jualan


Langkah 2
(10 minit)

Langkah 3
(35 minit)

2. Maklumat Dalam
Poster dan Ciri-ciri
Poster yang Baik

Aktiviti :
a) Melukis sebuah
poster untuk
promosi sejenis
barang pada
minggu Kokurikulum.
b) Langkah-langkah:
1. tentukan
maklumat yang
perlu ada dalam
poster.
2. lukis/bina poster.
3. guna kreativiti
untuk menulis
maklumat dalam
poster.

1. Guru bersoal jawab dengan


murid tentang maklumat yang
perlu ada dalam poster jualan.
2. Murid memberikan maklumat
yang penting yang perlu ada
dalam poster jualan.
3. Kemudian guru bertanya
tentang ciri-ciri poster yang
baik.
4. Murid menjawab soalan guru
tersebut dengan baik.

BBM:
Papan putih dan pen
marker

1. Guru meminta pelajar


mengandaikan mereka adalah
seorang peniaga.
2. Kemudian mereka
dikehendaki menghasilkan
satu poster untuk
mempromosikan barang
jualan mereka kepada orang
ramai.
3. Setiap pelajar dikehendaki
mengeluarkan segala
peralatan dan bahan masingmasing untuk membuat
poster jualan mereka.

KBKK:
Membuat gambaran
mental

KBKK:
Mengingat kembali
Nilai-nilai murni:
Mendengar penuh
tumpuan dan
menjawab soalan
dengan baik

Nilai-nilai murni:
Bersih, teliti dan
kemas

Langkah

Isi Kandungan

Aktiviti P&P

4. warnakan poster
dengan 3 hingga
5 warna yang
berlainan.

Penutup
(5 minit)

1. Melakukan amali
penyediaan poster
jualan
2. Menjawab soalan
yang diberikan

Catatan

4. Mereka dikehendaki
menghasilkan poster
tersebut secara individu
selama 30minit.
5. Pelajar yang berjaya
menyiapkan poster
dengan baik dalam masa
yang ditetapkan akan
mendapat hadiah dari
guru.
6. Hadiah akan diberikan
pada kelas berikutnya
.
1.

Guru mengarahkan setiap


murid menghantar hasil kerja
masing-masing kepada guru
untuk dinilai.
2. Kemudian guru dan murid
membuat rumusan tentang
pelajaran hari ini
3. Murid menjawab soalan dari
guru tentang isi pelajaran hari
ini.Contoh soalan:
a) Nayatakan empat maklumat
penting yang perlu ada
dalam sesebuah poster
jualan.
b) Apakah empat ciri-ciri
poster yang baik?

Kaedah P & P
Soal jawab secara
lisan
