Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

Mata Pelajaran

: Pendidikan Jasmani

Tunjang

: Kecergasan

Tajuk

: Koordinasi

Sub Tajuk

: Menggolek bola dengan gelung

Tarikh/Hari

: 29 Ogos 2013, Khamis

Masa

: 8.30-9.00 pagi (30 minit)

Tahun

: 4 Intelek

Bil. Murid

: 39 Orang

Pengalaman/ Pengetahuan Lepas

: Murid telah mempelajari kemahiran koordinasi semasa berada di Tahun 3.

Objektif

: Semasa pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat:


1.
Psikomotor : Melakukan aktiviti menggolek bola dengan gelung secara zig-zag 3 daripada 5 kali percubaan
dalam jarak 3.5 meter.
2.
Kognitif
: Mengetahui dan melabelkan otot-otot utama yang terlibat dalam aktiviti koordinasi.
3.
Afektif
: Menunjukkan sikap bekerjasama, berdisplin dan mengambil kira aspek keselamatan dengan ahli
kumpulan semasa aktiviti dijalankan.

Penerapan Nilai
KBKK
Penggabunjalinan
Kesepaduan

: Bekerjasama, berdisplin, berkeyakinan, mematuhi peraturan.


: Membuat urutan dan meramal
: Kecergasan
: Sains dan Matematik

Alatan
Strategi Utama
Bahagian /
Masa
Permulaan
Set Induksi
(5 minit)

: Bola Getah (5), Skitel kecil (15), Skitel besar (4), Gelung (10), Wisel (1).
: Teori Kecerdasan Pelbagai

Aktiviti

Fokus Pembelajaran

Set Induksi

Guru menunjuk bola dan gelung, menyoal muridmurid tentang aksi memanipulasi.

Memanaskan
Badan

Pelaksanaan Regangan
Kepala:
Berdiri tegak.kaki dibuka seluas bahu.
Dongak ke atas, bawah, kiri dan kanan
perlahan-lahan dalam kiraan 8 saat.
Tangan
Berdiri tegak, kaki dibuka seluas bahu.
Tangan kanan menyilang ke kiri di
hadapan.
Tangan kiri memegang siku kanan dan
tarik kearah bahu kiri.
Ulang dengan tangan kiri. Kiraan adalah
sebanyak 8 saat untuk kedua-dua tangan.

Bahan Sumber
Pengajaran dan
Pembelajaran /
Catatan

Organisasi

Secara berkumpulan
membentuk ladam kuda:

TKP:
Kinestatik

G
*
*

*
*
*

*
*

*
* *

*= Murid
G= Guru
= Kon besar

Strategi:
Arahan

BBM:
Wisel (1)
Nilai:
Disiplin
Mengikut arahan

Bahagian /
Masa

Aktiviti

Fokus Pembelajaran
Pinggang
Berdiri tegak, kaki dibuka seluas bahu.
Tangan diletakkan di pinggang.
Luruskan kedua-dua belah tangan di
belakang punggung dan siku dihalakan ke
dalam.
Tolak tangan perlahan-perlahan ke
atas dalam kiraan 10.

Kaki
Berdiri tegak, kaki dibuka seluas bahu.
Bongkokkan badan dan siku
dibengkokkan sedikit.
Menyentuh lantai dengan kedua belah
tangan dan tahan dalam kiraan 8.
Ulang aktiviti ini 2 kali.

1. Semua murid beratur dan berbaris dalam 5


kumpulan. 4 kumpulan 8 orang dan satu
kumpulan 7 orang.
2. Guru menerang dan menunjuk cara

Organisasi

Bahan Sumber
Pengajaran dan
Pembelajaran /
Catatan

Bahagian /
Masa

Aktiviti

Perkembangan Menggolek bola


secara berdiri
Langkah 1
dalam kumpulan
(5 minit)

Fokus Pembelajaran

Organisasi

menggolek bola yang betul.


3. Berdiri tegak dengan kaki dibuka seluas
Berdiri dalam barisan.
bahu. Murid-murid diminta bagi jarak luas
dengan membuka kedua-dua tangan lurus
G
ke sisi.
4. Murid pertama memandang ke belakang
dan meletakkan bola di sebelah kaki
* * * * *
kanan (ikut tangan dominan).
* * * * *
5. Bengkokkan atas badan ke hadapan,
* * * * *
luruskan kedua-dua tangan ke bawah.
* * * * *
6. Guna satu tangan (tangan dominan) untuk
* * * * *
menggolek bola ke arah depan dengan jari
* * * * *
tangan .
* * * * *
7. Selepas murid pertama menggolek bola,
* * * *
murid kedua hendaklah membengkokkan
badan atas, menyambut bola dengan dua
tangan.
8. Aktiviti menggolek bola diteruskan
selepas murid yang telah menyambut bola *= Murid
G= Guru
sehingga murid yang terakhir.
= Kon besar
9. Murid yang terakhir itu tadi diminta
= Bola
menggolek bola balik sehingga bola
sampai ke tangan balik murid pertama.
1. Seperti Langkah 1, murid-murid terbahagi

Bahan Sumber
Pengajaran dan
Pembelajaran /
Catatan
Strategi:
Arahan
Demonstrasi
TKP:
Kinestatik
Visual ruang
BBM:
Wisel (1)
Bola Getah (5)
Skitel kecil (5)
Nilai:
Disiplin
Mengikut arahan
Bekerjasama

Bahagian /
Masa

Langkah 2
(5 minit)

Aktiviti

Menggolek bola
dengan gelung
secara berjalan
berundur

Fokus Pembelajaran
kepada 5 kumpulan. 4 kumpulan 8 orang
dan satu kumpulan 7 orang.
2. Setiap kumpulan pula dibahagikan kepada
kawasan A dan kawasan B.
3. Setiap kumpulan terdiri 4 orang murid di
kawasan A manakala 4 atau 3 orang di
kawasan B.
4. Murid-murid pertama dalam kawasan A
perlu menggolek bola getah dengan
gelung.
5. Berdiri tegak dengan kaki dibuka seluas
bahu.
6. Pegang gelung dengan dua tangan dan
bola berada dalam lingkungan gelung
tersebut.
7. Berjalan secara berundur sambil
menggolek bola dengan mengawal gelung
dengan betul.
8. Aktiviti dijalankan bermula dari kawasan
A.
9. Murid yang telah sampai ke kawasan B,
dia hendak bagi gelung dan bola kepada
murid yang seterusnya untuk membawa

Organisasi

Bahan Sumber
Pengajaran dan
Pembelajaran /
Catatan

Strategi:
Arahan
TKP:
Kinestatik
Visual-ruang
BBM:
Wisel(1)
Gelung (5)
Bola Getah (5)
Skitel kecil (10)

Bahagian /
Masa

Aktiviti

Fokus Pembelajaran
bola ke kawasan A pula.
10. Ulang aktiviti ini sehingga semua orang
murid telah cuba.
1. Sama seperti pembentukan kumpulan
dalam Langkah 2.
2. Murid haruslah berjalan berundur secara
zig-zag semasa melalui skitel-skitel yang
disediakan.
3. Di kawasan A, terletak gelung setiap
barisan.
4. Murid-murid diminta tidak boleh masuk
ke dalam gelung. Ia berfungsi sebagai
Goal yang memasukkan bola oleh murid
terakhir daripada kumpulan masingmasing.
5. Murid pertama di kawasan A mula
berjalan berundur sambil menggolek bola
dengan gelung.
6. Murid yang telah sampai ke kawasan B,
dia hendak bagi gelung dan bola kepada
murid yang seterusnya untuk membawa
bola ke kawasan A pula.

Bahan Sumber
Pengajaran dan
Pembelajaran /
Catatan
Nilai:
Disiplin
Mengikut arahan
Bekerjasama

Organisasi

Beratur dalam barisan


lurus

*
*
*
*

*
*
*
*

*
*
*
*

*
*
*
*

*
*
*
*

3.5m

*
*
*
*

*
*
*
*

*
*
*
*

* *
* *
* *
*

Bahagian /
Masa
Kemuncak
(10 minit)

Aktiviti
Permainan kecil
Ball to Goal

Fokus Pembelajaran

7. Apabila sampainya murid yang terakhir,


dia perlu menggolek bola secara berjalan
berundur dan masukkan bola ke dalam
Goal.
8. Masa 5 minit diberikan untuk aktiviti ini.
9. Mana-mana kumpulan berjaya
memasukkan bola ke dalam Goal dalam
masa tidak melebihi 5 minit, semua murid
dikehendaki untuk duduk dalam kumpulan
dan dikira menang.

Bahan Sumber
Pengajaran dan
Pembelajaran /
Catatan

Organisasi

Strategi:
Arahan

*
*
*
*

*
*
*
*

*
*
*
*

*
*
*
*

*
*
*
*

3.5m

1. Pelajar berdiri secara berkumpulan


membentuk ladam kuda menghadap guru.
2. Kaki kanan dihulurkan ke hadapan sambil
menekankan lutut kanan dengan tangan
kanan dalam kiraan 8.

*
*
*
*

*
*
*
*

TKP:
Kinestatik
Visual-ruang

*
*
*
*

* *
* *
* *
*

BBM:
Wisel (1)
Bola Getah (5)
Gelung (10)
Skitel kecil (15)
Nilai:
Disiplin
Mengikut arahan
Bekerjasama

Bahagian /
Masa

Aktiviti

Fokus Pembelajaran
3. Memusingkan badan ke arah kanan dalam
kiraan 8.
4. Tangan kiri memegang kaki kiri yang
lurus dalam kiraan 8.
5. Ulang dengan menukar posisi kaki.
6. Bahu dijongketkan dengan tangan lurus
bersama badan digerakkan ke kanan dan
ke kiri dalam kiraan 8.
7. Kedua-dua bahu dijongketkan sekaligus
dengan pergerakan yang sama.
8. Tangan diangkat lurus ke atas kepala
sambil kaki melangkah satu langkah ke
depan dan undur satu langkah kembali ke
kedudukan asal.
9. Ulang 3 kali.
10. Pusing kepala ke kiri, ke kanan,ke atas
dan ke bawa.

Organisasi

Bahan Sumber
Pengajaran dan
Pembelajaran /
Catatan

Bahagian /
Masa
Penutup
(5 minit)

Aktiviti
Regangan
pinggang, lutut
dan kaki.

Fokus Pembelajaran

Organisasi

11. Tarik nafas sebanyak 3 kali.


12. Hembus dengan kuat pada kali ke-3.

Apa yang murid belajar pada hari ini?


Apa yang murid main?
Apakah kekuatan dan kelemahan aktiviti
permainan ini?

*
*

*
*
*

*
*

*
* *

Regangan bahu
dan lengan

Bahan Sumber
Pengajaran dan
Pembelajaran /
Catatan
TKP:
Kinestetik

BBM:
Wisel(1)
Nilai:
Disiplin
Mengikut arahan

Bahagian /
Masa

Aktiviti

Fokus Pembelajaran

Organisasi

Bahan Sumber
Pengajaran dan
Pembelajaran /
Catatan

Regangan kepala

Tarik Nafas

Perbincangan

Refleksi:

TKP:
Interpersonal
Intrapersonal
