Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh

: 17.8. 2014

Hari

: Ahad

Tahun

: 1 Bestari

Bilangan murid

: 30 orang

Masa

: 7.50 pagi-8.50 pagi

Standard Kandungan
Standard Pembelajaran
2.2 membaca dan memahami perkataan, 2.2.1 membaca dan memahami perkataan
frasa dan ayat daripada pelbagai sumber yang mengandungi dua atau tiga suku kata,
dengan sebutan yang betul

diftong,

vokal

berganding,

digraf

dan

konsonan bergabung dengan sebutan yang


betul
Tajuk

: Rama-rama

Objektif :
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
1
2

Menyenaraikan 3 daripada 4 perkataan yang mengandungi tiga suku


Memberikan maksud 3 daripada 4 perkataan yang mengandungi tiga suku kata

secara lisan
Membaca 3 daripada 4 perkataan yang mengandungi tiga suku kata

Pengisian Kurikulum
i)
ii)
iii)

KB

Ilmu : Pendidikan Sains (Kitar Hidup Rama-rama)


Pendidikan Muzik.
Nilai :Menghargai ,bersyukur.
KBT : Kemahiran Berfikir ( susun gambar mengikut urutan)

: Menjana idea, menghubungkait.

BCB : membaca dengan berkesan

KP

: Naturalis, Verbal liguistik, Interpersonal.

Sistem Bahasa
Tatabahasa : Kosa kata, Kata nama am.
Media

: Kad suku kata,kad gambar,lembaran kerja

EMK

: kreatif,inovatif

Pengetahuan sedia ada murid : Murid biasa melihat rama-rama dipersekitaran tempat
tinggal.

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran


Set Induksi : 5 minit

Paparan

gambar

rama-

rama

papan hitam.

mencantum keratan gambar

1.

dipapan hitam.
Guru meminta murid meneka

nama

serangga ini?
2.

nama gambar haiwan yang

Dimanakah

selalu

anda

ditunjukkan.
Guru bersoal jawab dengan

murid tentang rama-rama


Guru mengaitkan rama-rama

melihat

serangga ini?

dengan isi pelajaran yang


3.

Sebutkan

Murid

Langkah 1 :20 minit

menyanyikan

rama

Rama

Kepompong
Tidur Lena Dalam

KP

tersebut.
8

Verbal liguistik
Interpersonal

BBM

Komputer riba
Pembesar suara
Teks lirik lagu

Menjana idea
menghubungkait

Verbal liguistik
Interpersonal

KB

Murid diperdengarkan dengan


Murid menyanyikan lagu

Mengaitkan dengan
ada

Murid membaca lirik lagu

lagu Rama-rama

Dari Ulat Jadi

Kemahiran menyoal

pengalaman sedia

Guru mengedarkan lirik lagu

selepas bacaan guru.

Lirik Lagu Rama-

Menjana idea
menghubungkait

Pembelajaran Kontekstual

Rama-rama kepada murid.

lagu Rama-

pada rama-rama.

gambar

KBCB

ingin diajarkan

ciri-ciri

KB

didalam kotak.
Murid menyusun dan

soalan rangsangan :
Apakah

BBM

Guru meminta murid


mengambil keratan gambar

pada

Catatan

KP

Kelongsong

Sampai Masa

menyenaraikan perkataan yang

Kelongsong Pecah

mengandungi 3 suku kata

Pom ! Jadilah Rama-

secara bertulis.

Rama Yang Indah

Rama-Rama Terbang
Merata

Guru meminta murid

Kinestetik
Muzik

TMK

Guru menjelaskan maksud


perkataan tersebut secara lisan.

Murid diminta untuk mengulang

Sungguh Cantik Aneka

maksud perkataan tersebut

Warna

secara lisan.

Hisap Madu Di Pohon


Bunga
Tapi Sayang Hidup Tak
Lama
Perkataan tiga suku
kata :
1. kepompong
2. kelongsong
3. Merata
4. Aneka

Perkataan tiga suku

Langkah 2 : 20 minit

kata :

1. kepompong

ke + pom + pong
2. kelongsong

ke + long + song

Guru membimbing murid

BBM

mengeja dan membaca


perkataan yang mengandungi 3
suku kata.
9

Komputer riba

Menghubungkait

KB

2
3. Merata

Murid mengeja dan membaca


perkataan tersebut tanpa
bimbingan guru

me + ra + ta
4. Aneka

a + ne + ka
4
5

Pembelajaran Kontekstual

Murid diminta untuk merakam

pengalaman sedia

Guru memperdengarkan bacaan

ada
KP

Murid-murid yang lain


membetulkan bacaan rakan
mereka

Langkah 3 : 10 minit
1
2

Komputer riba

Menghubungkait
Menjana idea

Verbal liguistik
Interpersonal
kinestetik

KB

Guru menjelaskan setiap


peringkat pada kitaran hidup

rajah kitaran hidup

Verbal liguistik
Interpersonal
kinestetik

BBM

Guru memaparkan rajah kitaran


hidup rama-rama pada slaid

Mengaitkan dengan

bacaan ke dalam pita rakaman


murid kepada kelas

rama-rama

Menjana idea

rama-rama
3

Murid diminta menyusun dengan

KP

betul kitaran hidup rama-rama


pada kad gambar.
4

Murid mengunting dan

TMK

menampal kitaran hidup ramarama mengikut urutan yang betul


dalam lembaran yang diedarkan.

video lagu
Rama-rama

Penutup : 5 minit

Pembelajaran Kontekstual

Guru merumuskan pelajaran

Murid-murid menyanyikan

pengalaman sedia

lagu Rama-rama sambil

ada

membuat gerakan secara

KP

kelas.

10

Mengaitkan dengan

Verbal liguistik
Interpersonal
Kinestetik
muzik

11
