Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

5 MAC 2015

NUR IZATTUL NIZA BINTI MOHAMED AZMI

PRASEKOLAH USAHA
Tarikh dan hari

SEKOLAH KEBANGSAAN TANJUNG SEPAT


5 Mac 2015 (Khamis)

Masa

9.35 pagi 10.05 pagi (30 minit)

Bil. Murid

25 orang

Umur
Tunjang

5 tahun dan 6 tahun


Perkembangan Fizikal Dan Estetika Kreativiti (KTI)

Aktiviti
Tema

Kelas
Diri Saya

Sub tema
Fokus Pembelajaran
Standard Kandungan

Jiran Saya
(KTI 2.0) Muzik
(KTI 2.1) Mengambil bahagian dalam aktiviti menyanyi.

Standard Pembelajaran

(KTI 2.1.12) Menyanyi dengan perasaan dan ekspresi.

Objektif

(KTI 2.1.13) Menyanyi dengan gerakan.


Pada akhir pengajaran, murid dapat,
1. Menunjukkan emosi gembira dan seronok semasa menyanyi lagu Mari Bergerak.
2. Menyanyi sambil melakukan pergerakan kreatif dengan iringan muzik mengikut lirik lagu Mari

Fokus (MI)
Kemahiran berfikir
Pengetahuan sedia ada
Penerapan Nilai Murni
Kesepaduan

Bergerak dengan bimbingan guru.


Verbal linguistik, interpersonal, kinestatik.
Menjana idea.
Murid pernah menyanyi dan membuat gerakan dalam kelas.
Bersungguh-sungguh, bekerjasama, disiplin dan mendengar arahan.
Tunjang Bahasa Melayu :

Bahan Bantu Mengajar

(BM 3.7.2) Membaca ayat tunggal yang mudah dengan sebutan yang betul.
Carta lirik lagu Mari Bergerak, Speaker, Audio lagu Mari Bergerak dan Chicken Dance. Hadiah.

LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI
"ADIK AKTIF OTAK BIJAK
1. Murid diperdengarkan lagu Chicken Dance.
2. Murid bersama-sama guru membuat senaman
Set Induksi
Chicken Dance dengan iringan muzik.
(3 minit )
Membuat pergerakan
3. Murid bersama-sama guru mengaitkan set induksi
Chicken Dance
dengan sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari

CATATAN
BBM :
Audio lagu Chicken

Dance
Speaker

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

5 MAC 2015

NUR IZATTUL NIZA BINTI MOHAMED AZMI

tersebut.

Fokus MI :

Interpersonal
Kinestatik

Penerapan nilai:
Langkah 1

CARTA LAGU MARI

(5 minit)

BERGERAK

1. Murid diperkenalkan dengan carta lagu Mari


Bergerak.
2. Murid melihat carta lagu Mari Bergerak di papan putih.
3. Murid bersama-sama guru membaca lirik lagu di carta

Membaca lirik lagu Mari

tersebut dengan bimbingan.

Bergerak di carta lagu

Bersungguh-sungguh
BBM:

Bergerak
Fokus MI :

Tepuk tangan

Carta lirik lagu Mari

Interpersonal
Verbal linguistik

petik jari
Goyang pinggung dan

Penerapan nilai:

pusing kiri
cari kawan hulur tangan

beri salam dan pusing kanan


ke depan ke belkang
pimpin tangan dan

Bekerjasama
Disiplin
Mendengar arahan

pusing kawan

Langkah 2

SING AND ACTION

(10 minit)

TOGETHER
Menyanyi dan membuat
pergerakan lagu Mari
Bergerak

1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan duduk di

BBM:

hadapan kelas iaitu:


Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
2. Murid mendengar audio lagu Mari Bergerak yang
dipasang oleh guru.

Carta lirik lagu Mari

Bergerak
Audio lagu Mari

Bergerak
Speaker

3. Murid mendengar guru menyanyikan lagu Mari

KB :

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

5 MAC 2015

NUR IZATTUL NIZA BINTI MOHAMED AZMI

Pergerakan :
tepuk tangan
petik jari
goyang pinggul
cari kawan
hulur tangan
beri salam
pusing kanan
ke depan ke belakang
pimpin tangan dan

Bergerak.
4. Murid bersama-sama guru menyanyikan lagu Mari

Bergerak dengan iringan muzik.


5. Murid melihat guru membuat demontrasi pergerakan

Fokus MI :

lagu Mari Bergerak.


6. Murid diminta berdiri untuk melakukan pergerakan
mengikut lirik lagu Mari Bergerak dengan iringan
muzik bersama guru.
7. Murid secara berulang kali berlatih menyanyikan lagu
Mari Bergerak

Menjana Idea

Interpersonal
Verbal linguistik
Kinestaik

Penerapan nilai:

Bekerjasama
Disiplin
Mendengar arahan

pusing kawan

Langkah 3

PERTANDINGAN

(10 minit)

PERSEMBAHAN TERBAIK
Persembahan antara murid
perempuan dan murid lelaki

1. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan iaitu :


Kumpulan Lelaki
Kumpulan Perempuan
2. Murid diberitahu pertandingan persembahan terbaik
akan diberikan hadiah.
3. Murid diminta untuk melakukan persembahan
bersama ahli kumpulan.
4. Murid menyanyikan lagu Mari Bergerak bersama

BBM:

Carta lirik lagu Mari

Bergerak
Audio lagu Mari

Bergerak
Speaker

ahli kumpulan sambil membuat pergerakan .

Fokus MI :

mengikut lirik lagu dengan iringan muzik.

Interpersonal
Verbal linguistik
Kinestaik

Cara Persembahan :

ahli kumpulan beratur

Penerapan nilai:

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

5 MAC 2015

NUR IZATTUL NIZA BINTI MOHAMED AZMI

di hadapan kelas

Penutup

RUMUSAN

(2 minit)

Penilaian persembahan murid

1. Murid menyatakan perasaan selepas melakukan


aktiviti nyanyian dan pergerakan lagu Mari
Bergerak.
2. Persembahan yang terbaik diberi hadiah.

Soalan :
Guru : Semua murid nyanyi

Bekerjasama
Disiplin
Mendengar arahan
Bersungguh-sungguh
BBM :

Hadiah

Fokus MI :
Verbal linguistik
Interpersonal

lagu apa tadi ?.


Guru : Seronok tak nyanyi

KB :

lagu Mari Bergerak?

Jawapan :
Murid 1 : Lagu Mari Bergerak
Murid 2 : Seronok dan
gembiran
Refleksi murid:

MENJANA Idea

Penerapan nilai:

Mendengar arahan
Disiplin

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT


NUR IZATTUL NIZA BINTI MOHAMED AZMI

Refleki guru :

Ulasan Guru Pembimbing :

Ulasan Pensyarah Pembimbing :

5 MAC 2015

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT


NUR IZATTUL NIZA BINTI MOHAMED AZMI

5 MAC 2015
