Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tahun

: 3 Tiger

Bil. Murid

: 38 orang

Masa

: 7.40 pagi 8.40 pagi

Tarikh

: 6/ 1 / 2013

Tema

: Panduan Keselamatan

Tajuk

: Panduan Keselamatan Untuk Murid

STANDARD KANDUNGAN
3.4 Menulis imlak dengan tepat.

Objektif
i.
ii.
iii.

STANDARD PEMBELAJARAN
3.4.1 Menulis imlak perkataan
berimbuhan dengan tepat.

: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:

Menulis imlak secara tepat berdasarkan bacaan guru dengan ejaan dan tanda
baca yang betul.
Menulis karangan pendek dengan menggunakan bahasa yang betul..
Mengenal pasti isi penting yang terdapat dalam lirik lagu.

Sistem Bahasa

Kosa kata

: Undang-undang, jenayah, diberkas, keamanan,

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum

Ilmu
Nilai murni
Kreativiti

: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan


: Bekerjasama, berdisiplin
: Imaginasi dan visualisasi.

Strategi

Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman.


Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, intrerpersonal dan kinestatik.
Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat dan memproses
maklumat mengenai kes jenayah di
tempat
awam.
Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan keselamatan di tempat
awam.

Bahan Bantu Belajar


Bil
1
2
3
4
5

Jenis
Lirik lagu
Kertas sebak (petikan)
Buku latihan
Kertas sebak
Pen marker

Bilangan
38
1
38
6
6

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat kenderaan kecemasan dan


mengetahui nombor telefon kecemasan.

Langkah/

Isi Pelajaran

Masa

Aktiviti Pengajaran dan

Catatan

Pembelajaran
- Paparan kenderaan

-Murid-murid dipamerkan

BBB:

kecemasan.

dengan gambar kenderaan

-Gambar

kecemasan.

kenderaan

-Murid disoal mengenai

kecemasan

nama-nama kereta tersebut.

-Kad nombor

Induksi

-tiga orang murid diminta

telefon.

set

memadankan kenderaan

( 5 minit)

yang dipamerkan dengan

Nilai:

nombor telefon kecemasan

-Rasional

yang betul.

-Berani

i.
ii.
iii.

Kereta polis
Ambulans
Kereta bomba

-Murid disoal mengenai


Soalan cadangan:
1. Pernahkah kamu
melihat kereta

fungsi nombor telefon itu.

TKP:

-Guru mengaitkan aktiviti

-Verbal linguistik

dengan tajuk pelajaran.

-Kinestatik
-Ruang

seperti ini di jalan


raya?
2. Apakah nombor
telefon

KBT:
-Menghubung kait

kecemasan bagi
kenderaan ini?

-Nyanyian lagu.
Negara kita ada undangundang
Perbuatan jenayah
amatlah dilarang
Rakyat selamat perkara
utama

Langkah 1
(15 minit)

Untuk keamanan negara


Malaysia
999 nombor kecemasan
Dail sahaja pihak polis
sampai
Pencuri diberkas penjahat
ditahan
Pihak polis hebat, cekap
dan berjasa
Jangan salah guna nombor
kecemasan
Panggilan palsu jangan
dilakukan

-Guru mengagihkan lirik lagu

KB:
-Mengelaskan
BBB:

kepada murid-murid.

-Lirik lagu.

-Lirik lagu tersebut berkaitan

-Komputer riba

dengan panduan

-Pembesar suara

keselamatan.
-Guru menyanyikan lagu itu

Nilai:

terlebih dahulu sebelum

-Berani

meminta murid-murid
menyanyikannya.

KBT:

-Murid-murid menyanyikan

-Menghubung kait

lagu tersebut dengan iringan


muzik.

TKP:

-Murid diminta mengeluarkan -Verbal linguistik


isi penting daripada lagu

-Muzik

tersebut dan

Kosa kata:

mencatatkannya dalam buku

Kaedah:

-Undang-undang

latihan.

-Linguistik

-Jenayah
-Diberkas
-Keamanan

-Aktiviti imlak petikan

-Guru membacakan

BBB:

bertajuk Hero Jiran.

petikan pendek

-Petikan Hero Jiran.

mengenai panduan

Langkah 2
(15 minit)

Pada suatu
malam, saya
dan abang
sedang
menonton
televisyen di
rumah. Tibatiba, satu
jeritan yang
kuat
kedengaran dari
arah luar
rumah. Ruparupanya, jiran di
hadapan rumah
saya telah
dirompak. Saya
dan abang
cepat-cepat
menghubungi
polis. Polis
datang dan
berjaya
menangkap
perompak

keselamatan.

Nilai:

-Murid-murid diminta

-Berdisiplin

mengimlak bacaan guru


dalam buku latihan.

TKP:

-Setelah siap, murid-

-Interpersonal.

murid diminta menukar


buku latihan dengan
rakan untuk diperiksa.

KBT:

-Guru memaparkan

-Menyelesaikan

petikan yang betul

masalah

menggunakan kertas
sebak pada papan putih.
-Murid-murid diminta
menyemak dan
membetulkan kesalahan
ejaan dan tanda baca.
-Murid yang tiada
kesalahan ejaan dan
tanda baca akan
diberikan ganjaran oleh
guru.

-Karangan pendek

-Guru menulis arahan pada

BBB:

tentang tugas polis,

papan putih.

-Kertas sebak

bomba atau doktor.

-Murid-murid diminta menulis -Pen marker


satu karangan pendek

-Sampul tugasan

Andaikan kamu

berdasarkan arahan guru.

seorang polis,

-Murid-murid diberikan masa

Nilai:
-Bekerjasama

Langkah 3

ceritakan tugas-

selama tujuh minit untuk

(10 minit)

tugas polis yang

menulis karangan pendek.

dapat membantu

-Karangan pendek tersebut

Kaedah:

dimulakan dengan ayat

-Sumbang saran

menghindari
kejadian jenayah.

Jika saya seorang polis,


saya akan.

KB:

-Beberapa orang murid

-Menyelesaikan

dipilih untuk membacakan

masalah.

karangan tersebut.
-Guru menyemak ejaan dan
tanda baca murid-murid.

Penutup
(5 minit)

Rumusan kognitif:

-Murid disoal mengenai isi

Nilai:

-Rumusan isi pelajaran.

pembelajaran pada hari ini.

-Berdisiplin

-Murid disoal mengenai cara


Rumusan sosial:

menjaga panduan

KBT:

-Nilai murni.

keselamatan untuk murid.

-kemahiran

-Murid diterapkan dengan

merumus.

Soalan:

nilai-nilai murni oleh guru.

1.Apakah yang telah kita

-Guru merumuskan isi

pelajari pada hari ini?

pelajaran.
