Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 3 DAHLIA

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tarikh

: 5 September 2013

Tahun

: 3 Dahlia

Bil.Murid

: 38 orang

Masa

: 7.45 pagi 8.45 pagi

Tema

: Perpaduan

Tajuk

: Suasana Perayaan

Standard Kandungan

: 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara


semula dengan tepat dengan menggunakan sebutan
yang jelas dan intonasi yang betul

Standard Pembelajaran

: 1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat,


sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan
betul

Objektif

Pembelajaran

: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini,


murid berupaya:
i
ii
iii

Kemahiran Bahasa

Menjawab soalan kuiz dengan betul secara lisan.


Bercerita mengenai situasi dengan betul.
Menyampaikanperkara yang didengardenganbetul.

: Kemahiran mendengar, kemahiran bertutur, kemahiran


membaca, kemahiran menulis

Sistem Bahasa

: Kosa KPengisian Kurikulum :

i Ilmu
: KajianTempatan, Pendidikan Moral, Muzik
ii Nilai murni
: Hormat - menghormati, prihatin, disiplin.
iii Patriotisme dan Kewarganegaraan: Cinta dan taat akan negara

Kepelbagaian Kaedah dan Teknik:


i
ii

Kemahiran Berfikir
Kecerdasan Pelbagai

: Menyelesaikan masalah, menaakul, mengecam


:Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal

iii Belajar Cara Belajar


iv Pembelajaran kontekstual

Media

kinestatik, visual, muzik


: Memproses maklumat mengenai sambutan
perayaan kaum
majoriti di Malaysia.
: Menghubung kait dengan sambutan
perayaan masing-masing.

: Komputer riba, pembesar suara, LCD, lembaran


petikan Sambutan Perayaan Upin dan Ipin,
soalan bergambar

Isi Pelajaran

Lagu:

Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran
Set Induksi (5 minit)

- Hari Raya Aidilfitri


- Tahun Baru Cina

Catatan

BBB:
-komputer riba

Murid diperdengarkan dengan 3 buah

-pembesar suara

lagu perayaan.
Murid menyanyi bersama iringan lagu

- lagu

- Hari Deepavali

dan diminta untuk meneka jenis lagu

Teknik:

yang
Murid diminta untuk meneka jenis lagu
yang

diperdengarkan

lagu

-perbincangan

mengikut

perayaan kaum maisng masing.


Murid bersoal jawab dengan guru
mengenai

-soaljawab

yang

telah

diperdengarkan.
Guru menyatakan tajuk pengajaran
dengan ringkas

TKP:
-visual
-verbal
-muzik
-interpersonal
BCB:
-kemahiran mendengar
-kemahiran bertutur

Petikan dialog:
Suasana Perayaan Upin dan

Langkah 1 (15 minit)


1

Ipin

Murid murid mendapat edaran

BBB:
-petikan

petikan Suasana Perayaan Upin dan


(Rujuk Lampiran 1)

Ipin daripada guru.


Murid-murid diminta membaca petikan

secara mentalis.
Guru memlilih beberapa orang murid
untuk membaca petikan secara

mekanis.
Murid-murid membacakan petikan

mengikut kumpulan.
Murid murid berbincang dengan guru

tentang isi petikan tersebut.


Murid bertanya kepada guru tentang

kosa kata yang tidak difahami.


Murid bersoal jawab secara lisan

dengan guru berdasarkan petikan.


Murid dipilih oleh guru berdasarkan

Kosa kata cadangan:


-menghulurkan
-dodol
-mengunjungi
-menghidangkan

cabutan beracun dan murid yang

Teknik:
-perbincangan
-sumbang saran
TKP:
-verbal
-intrapersonal
-interpersonal
-kinestetik
BCB:
-k.mendengar
-k.bertutur
-k.membaca

dapat menjawab soalan mendapat


9

ganjaran.
Murid mendengar rumusan nilai murni
yang terdapat dalam aktiviti ini.

Nilai:
-Keberanian
-Hormat-menghormati
-Prihatin

Aktiviti:
JomReka
(Rujuk LAMPIRAN 2)

Langkah 2 (20 minit)

BBB:

Murid menerima lembaran bergambar

daripada guru.
Murid dikehendaki membaca soalan

secara senyap.
Murid mendengar penerangan daripada

guru,
Murid diminta membina sebuah cerita

yang sesuai berdasarkan gambar.


Murid diminta menggunakan ayat

tunggal atau ayat majmuk yang sesuai.


Muri
diminta
berbincang
dalam

kumpulan.
Murid dibimbing menggunakan kata

hubung.
Beberapa

Lembaran
bergambar

KB:
-menaakul
Teknik:
-penerangan
-perbincangan
TKP:
-visual

untuk

-interpersonal

membacakan cerita yang direka di

-intrapersonal

hadapan kelas.
Murid mendengar rumusan yang dibuat

-verbal

murid

dipilih

oleh guru tentang ayat ayat yang


telah dibuat.

BCB:
-kemahiran bertutur
-kemahiran mendengar
-kemahiran menulis
Nilai:
-Prihatin

Aktiviti:
Siapa Peka

-Kerjasama
BBB:

Langkah 3 (15 minit)


1

Murid diminta untuk menghantar wakil

-kad tugasan

dari setiap kumpulan untuk mencabut


(Rujuk Lampiran 3)
2

kad tugasan.
Wakil murid membaca dengan teliti kad

TKP:
-interpersonal

tugasan tersebut dan membisikkan ayat

-intrapersonal

yang dipilih kepada ahli kumpulan

-verbal

mengikut urutan.
Ahli kumpulan yang terakhir diminta ke

-kinestatik

hadapan

kelas

untuk

menuturkan

semula apa yang didengarnya.


Kumpulan yang berjaya menuturkan

KB:
-mengecam

semula ayat yang dipilih dengan tepat


atau hampi tepat akan dikira sebagai
pemenang.
Aktiviti diulangi untuk ayat yang kedua.
Murid mendengar rumusan daripada

5
6

BCB:
-k.mendengar
-k.bertutur

guru.

Rumusan isi pelajaran.

Penutup (5 minit)

BBB:
-komputerriba

Kognitif:

-Aktiviti memupuk
keharmonian
-Cara menghormati perayaan

-pembesarsuara

tentang sambutan perayaan pelbagai

-LCD

kaum.
Murid dikehendaki memberikan
contoh aktiviti yang mengeratkan

kaum lain
3
Sosial:
4

TKP:
-muzik

hubungan antara kaum,


Murid diminta untuk menyatakan nilai
nilai murni yang diperoleh dalam

-Menyebut Selamat hari


raya beramai-ramai.

Murid bersoal jawab dengan guru

sesi pengajaran dan pembelajaran


Murid bersama guru sama sama
menyanyikan lagu Hari Raya.

KB:
-merumus
Nilaimurni:
-perihatin
-bekerjasama
-tanggungjawab
-hormat-menghormati
