Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Tarikh/Hari
:
03 September 2013/ Selasa
Masa
:
5.00-5.30 (30 minit)
Tingkatan
:
2A5
Bilangan Pelajar
:
orang
Mata pelajaran
:
Bahasa Melayu
Tajuk
:
Komsas (GSGG) (Maaf Ku Pinta)
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran, pelajar dapat :
1. Menyatakan tema dan dua persoalan
2. Menjelaskan watak dan perwatakan utama dan sampingan.
3. Menyenaraikan 3 ayat tanya
Pengetahuan
Sedia Ada
:
Pernah mempelajari KOMSAS (GSGG) sebelum ini
Bahan Bantu Mengajar
:
Lembaran nota pembelajaran, pen marker, papan putih
Nilai
:
Hormat-menghormati, patuh arahan guru, yakin pada
diri sendiri, bertanggungjawab, rasional
Kemahiran
:
KBKK, mendengar, komunikasi dua hala.

Langkah/
Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Aktiviti Guru

Pendahul
uan
(2 minit)
Set
Induksi
atau
mencung
kil idea
murid
(3 minit)
Langkah
1
(7 minit)

Guru Memberi salam.


Guru menyuruh pelajar
membersihkan kelas/
papan hitam

Catatan

Aktiviti Murid
Murid menjawab salam
Murid
membuang
sampah/ mencuci papan
hitam

Mengingat
Guru mengarahkan setiap Pelajar merujuk lembaran
kembali
pelajar untuk merujuk
dan teks
cerpen maaf
berkenaan
sinopsis dan cerpen maaf
ku pinta
dengan cerpen
ku pinta
Pelajar mendengar dan
maaf ku pinta Guru memberi penerangan
mencatat
penerangan
melalui sinopsis
ringkas mengenai cerpen
guru.
maaf ku pinta

Menjelaskan tema Guru menerangkan tema Pelajar cuba memahami


dan
persoalan
yang ingin disampaikan
penerangan guru.
dalam
cerpen
oleh penulis cerpen maaf
cerpen maaf ku
ku pinta kepada pelajar
Pelajar cuba mengambil
pinta
bahagian
semasa
Guru berbincang dengan
perbincangan dengan cuba
pelajar mengenai tema dan
menyatakan tema yang

Strategi:
Penerangan

Nilai : Patuh
arahan guru

Langkah
2
(7 minit)

persoalan yang terdapat


dalam cerpen maaf ku
pinta

ingin disampaikan dan


persoalan penting daripada

perwatakan yang terdapat


dalam cerpen maaf ku

perbincangan dengan cuba


menyatakan kembali watak Kemahiran:
dan perwatakan
cerpen KBKK,

cerpen maaf ku pinta


Pelajar
merujuk
lembaran nota dan teks
Guru
menyenaraikan
cerpen masing-masing.
persoalan
penting
yang
terdapat dalam
cerpen
Strategi:
maaf ku pinta
Berpusatkan
Menjelaskan
Pelajar cuba memahami guru, pelajar
watak utama dan Guru menjelaskan watak
dan bahan
penerangan guru.
watak sampingan
BBM: papan
utama
dan
watak
cerpen maaf ku
putih, pen
sampingan dalam cerpen
pinta
Guru meminta pelajar untuk Pelajar cuba mengambil marker,
bahagian
semasa lembaran no
menyatakan kembali watak
pinta

maaf ku pinta

Menyenaraikan
tiga ayat tanya
berdasarkan

Langkah
3
(7 minit)

Guru
mengemukakan
Pelajar mendengar dan
contoh ayat tanya kepada
mencatat maklumat yang
pelajar
cerpen maaf ku
disampaikan guru.
Guru meminta murid untuk
pinta
menyenaraikan ayat tanya Pelajar cuba menyatakan
yang terdapat dalam cerpen

maaf ku pinta

Penutup
(4 minit)

Rumusan

Guru menyoal pelajar


secara rawak mengenai
isi pelajaran yang telah
disampaikan.
Guru memberikan soalan
latihan
pengukuhan
sebagai tugasan yang
perlu disiapkan dalam
buku latihan.
Guru membuat rumusan
menyeluruh
hasil
pembelajaran.

ayat tanya yang terdapat


dalam cerpen maaf ku

pinta

Pelajar yang berjaya


menjawab
soalan
mendapat pujian guru
manakala pelajar yang
gagal menjawab di minta
untuk
mengulangkaji
semula isi pelajaran ini
di rumah
Pelajar mendengar dan
mencatat rumusan guru.

mendengar,
komunikasi
hala.

Nilai:
Hormat
menghormat
patuh arahan
guru, yakin
pada diri
sendiri,
bertanggung
ab, rasional,
komunikasi
hala
Strategi:
Berpusatkan
guru

Nilai:
Pa
arahan guru
BBM:
ke
soalan
