Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 MINGGU 6

Rancangan Pengajaran Harian


Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tahun

: 2 Maju

Tarikh/Hari

: 28 April 2015/ Isnin

Bilangan Murid

: 22 orang

Masa

: 08.30-09.30 pagi (60 minit)

Tema

: Seni Budaya

Tajuk

: Kraf Tangan

Penggabungjalinan Kemairan
Standard Kandungan

: Lisan, membaca dan menulis

: 3.3 Membina dan menulis perkataan,frasa dan ayat dengan betul.

StandardPembelajaran : 3.3.1 Membina dan menulis perkataan dan frasa dengan cara yang betul
dan kemas.
Objektif
1.

: Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

Membina dan menulis 7 perkataan yang mempunyai tiga suka kata


dalam petikan dengan betul.
2.
Membina 5 ayat tunggal dengan menggunakan kata kerja secara
lisan.
Kaedah
: Membaca
Penerapan

: 1) Ilmu

: Pendidikan Seni Visual

2) KBKK : Menjana Idea-Mengingat kembali


3) Nilai
Alat Bantu Mengajar

: Peka Bekerjasama

: Benda Maujud (Baju batik )

Bahan Bantu Mengajar : Buku Teks dan Buku Aktiviti Bahasa Malaysia Tahun 2
Sumber Pengajaran

: Kementerian Pelajaran Malaysia (2011.Kurikulum Standard Sekolah


Rendah Bahasa Malaysia Tahun 2 Sekolah Kebangsaan. Kuala Lumpur:
Dewan Bahasa dan Pustaka

Rancangan Pengajaran
Langkah/
Masa
Set Induksi
(5 minit)

Isi pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan/Bahan
Bantu Mengajar
Ilmu:
-Pendidikan Seni

Soalan Guru: i.
Guru mempamerkan
Apakah
baju batik di hadapan kelas.
nama baju ini?
ii.
Guru bertanyakan
Jawapan:Baju Batik
soalan kepada murid.
Guru dan murid
Pernahkahiii.
berbincang bersama-sama.
kamu memakai baju
Guru mengaitkan baju batik dengan tajuk
batik?
pelajaran hari ini.
Jawapan: Ya atau
Tidak
Tajuk
Pelajaran:
Batik

Nilai:
-Patriotisme
KBT:
-Kemahiran Berfikir
-Pembelajaran
Kontektual
-Verbal linguistik
-Interpersonal
BBM:
-Baju Batik

Langkah 1
( 10 minit )

i.Carta Aliran Membuat


Batik
1. Lakarkan dan
lukiskan corak batik
yang bermotifkan
flora atau garisan
pada kertas lukisan
dengan
menggunakan
2. Lukiskan corak
batik itu semula
dengan
menggunakan lilin
mengikut garisan
lakaran yang telah
dihasilkan.

3. Warnakan corak
batik yang siap
dilukis tadi dengan
menggunakan warna
air mengikut
kreativiti sendiri

LANGKAH 1 (10 minit)


i. Guru mempamerkan carta aliran membuat
batik di hadapan kelas.
ii. Murid diminta membaca secara senyap
petikan
iii. Murid diminta membaca secara beramairamai dan berkumpulan
iv. Murid diminta menyebut perkataan yang
ditunjuk oleh guru dalam petikan
v. Guru membetulkan kesilapan murid jika
berlaku kesilapan.

Ilmu:
-Pendidikan Seni
Nilai:
-Bekerjasama
KBT:
-

Interpersonal
Verbal
Linguistik
Kemahiran
Berfikir

BBM:
-Kad Carta Aliran
-Gambar

ii. Perkataan tiga suka kata


lakarkan
lukiskan
garisan
lukisan
semula
mengikut
lakaran
warnakan
sendiri

Langkah 2
(15 minit)

i. Kosa Kata:
i.
bermotifkanberlandaskan atau ii.
bertunjangkan
sesuatu perkara iii.
lakaran-gambaran
awal garisan yang iv.
dilukis
kreativiti-idea
v.
untuk
menghasilkan
sesuatu yang unik

Murid diminta merujuk kosa


kata yang guru bulatkan pada petikan
Murid diminta memberikan
maksud kosa kata tersebut.
Guru memberi definisi kata
kerja
Guru meminta murid
menyenaraikan kata kerja yang
terdapat dalam petikan.
Guru berbincang bersama
murid.

Nilai:
-Keberanian
KBT:
-Verbal Linguistik
-Interpersonal
-Kemahiran Berfikir
-Konstruktivisme
BBM:
-Kad Carta Aliran

ii. Kata Kerja


Definisi: Perkataan yang
merujuk kepada sesuatu
perbuatan atau kelakuan.
lakarkan
lukiskan
bermotifkan
menggunakan
mengikut
dihasilkan
warnakan

Langkah 3
( 10 minit )

i. Membina Ayat Tunggal


Menggunakan Kata Kerja i.
lakarkan
-Lakarkan bentuk
bunga pada lukisanii.
itu.
lukiskan
-Tolong lukiskan iii.
saya gambar
iv.
kartun,kata adik
kepada kakak .

Guru menyenaraikan kata


kerja yang dijumpai oleh murid di
papan hitam.
Murid diminta membina ayat
tunggal berdasarkan kata kerja yang
disenaraikan secara lisan.
Murid dipilih secara rawak.
Guru membetulkan kesalahan
muird jika berlaku kesilapan.

Ilmu:
-Pendidikan Seni
Nilai:
-Keberanian
KBT:
-Kemahiran Berfikir
-Konstruktivisme
-Kontekstual
-Interpersonal

-Verbal Linguistik

bermotifkan
-Corak pasu bunga
di rumah saya
bermotifkan corak
flora.
menggunakan
-Ayah menyuruh
saya menggunakan
basikalnya.
mengikut
-Saya mengikut ibu
ke pasar membeli
barang.
dihasilkan
-Tembikar labu
sayong dihasilkan
daripada tanah liat.
warnakan
-Sila warnakan
lukisan kamu
dengan cantik,kata
cikgu Ali kepada
muridnya.

i. Membuat Corak Batik i.


Langkah 4
ii.
(10 minit)
iii.
iv.
v.
vi.

Guru menyediakan bahanbahan untuk membuat corak batik.


Guru mempamerkan beberapa
contoh corak batik di hadapan kelas.
Guru mengedarkan bahanbahan untuk membuat batik.
Guru membuat demonstrasi
membuat batik.
Murid diminta untuk membuat
corak batik mengikut kreativiti sendiri.
Guru memberi bimbingan
kepada murid untuk membuat corak
batik.

Ilmu:
-Pendidikan Seni
Nilai:
-Patriotisme
KBT:
-Kemahiran Berfikir
-Konstruktivisme
-Kontekstual
-Visual Ruang
-Naturalis
-Kreativiti dan Inovasi
BBM:
-Kertas Lukisan
-Warna Air
-Bekas Warna Air
-Berus Warna Air
-Lilin

-Air
-Gambar

Penutup
( 5 Minit )

i.
Rumusan Pelajaran:
i. Kognitif:
ii.
-Perusahaan kilang batik
pada masa depan

Guru merumuskan isi


pelajaran hari ini.
Guru menutup
pelajaran dengan rumusan kognitif dan
sosial.

ii. Sosial:
-Memberi pujian kepada
murid mencintai kraf
tangan Malaysia

Ilmu:
-Pendidikan Seni
Nilai:
-Patriotisme
KBT:
-Kajian Masa Depan
-Kontekstual
-Kemahiran Berfikir
-Keusahawanan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 KE MINGGU 6

Rancangan Pengajaran Harian


Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tahun

: 2 Maju

Tarikh/Hari

: 29 April 2015/ Selasa

Bilangan Murid

: 22 orang

Masa

: 08.30-09.30 pagi (60 minit)

Tema

: Warisan Dan Budaya

Tajuk

: Kraf Tangan

Penggabungjalinan Kemairan
Standard Kandungan

: Lisan, membaca dan menulis

: 1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara


daripada pelbagai sumber dengan tepat secara bertatasusila.

StandardPembelajaran : 1.6.2 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara


daripada pelbagai sumber dengan tepat dan jelas secara bertatasusila
Objektif

: Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


1.

Murid membaca teks untuk mendapatkan maklumat.

2.

Murid berbicara tentang maklumat yang diperoleh.

3.

Murid melengkapkan dialog.

Kaedah

: Membaca

Penerapan

: 1) Ilmu

: Pendidikan AgamaIslam

2) KBKK : Menjana Idea-Mengingat kembali


3) Nilai
Alat Bantu Mengajar

: Peka Bekerjasama

: Teks Iklan. RantaiManik

Bahan Bantu Mengajar : Buku Teks dan Buku Aktiviti Bahasa Malaysia Tahun 2, Lembaran kerja
Sumber Pengajaran

: Kementerian Pelajaran Malaysia (2011.Kurikulum Standard Sekolah


Rendah Bahasa Malaysia Tahun 2 Sekolah Kebangsaan. Kuala Lumpur:
Dewan Bahasa dan Pustaka

Rancangan Pengajaran
Langkah/
Masa

Isi pelajaran

Set Induksi

Kotak Ajaib
- manik

(5 minit)

Langkah 1
( 10 minit )

Benda yang boleh


dibuat dengan
menggunakan
manik.
-hiasan pakaian
-beg
-bakul
-jam
-rantai

:
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan/Bahan Bantu
Mengajar

1. Guru meminta beberapa orang murid


menyentuh benda yang terdapat dalam
kotak ajaib.
2. Guru meminta murid memberi jawapan
berdasarkan sentuhan itu.
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan
tajuk pelajaran pada hari ini.
4. Murid membuat andaian jawapan:
-guli
-manik
-gula-gula
-batu

Kotak ajaib

1. Guru meminta murid menyebut benda


yang terhasil daripada manik?
2. Guru meminta murid menyebut bentukbentuk manik.

KBKK:Menghubungkait

Menaakul

Kemahiran lisan

-bekas pensel
Bentuk manik:
-bulat
-bujur
-segitiga
-segiempat
Langkah 2
(15 minit)

Langkah 3
( 10 minit )

Bersoaljawab
tentang cara-cara
membuat rantai
manik

Petikan Iklan.
Mari Belajar
Membuat Hiasan
Manik.
1. Tawaran kelas
belajar membuat
hiasan manik.
2. Yuran
pendaftaran adalah
RM10.
3.Layari laman web
atau hubungi
urusetia untuk
penyertaan.

Langkah 4
(10 minit)

Penutup
( 5 Minit )

Lembaran Kerja

Manik dapat
1.
digunakan untuk
membuat barang
perhiasan mengikut
kreativiti individu.

1. Guru meminta murid menerangkan


bagaimana rantai manik di buat
2. Guru meminta murid secara rawak untuk
merangkan bagaimana rantai manik dibuat.
3. Murid datang ke hadapan menerangkan rantai
manik dibuat.
1. Guru meminta murid membuka buku teks
lampiran 60.
2.Murid diminta untuk mengenalpasti bentuk
petikan itu.
3.Murid diminta untuk menerangkan isi petikan.
4. Guru meminta murid melengkapkan petikan
secara berpasangan.
5.Guru meminta murid menulis jawapan dipapan
tulis.

1. Guru mengedar lambaran kerja .


2. Guru meminta murid menulis jawapan
berdasarkan petikan iklan yang diberi.
1.Guru meminta murid menyatakan kesimpulan
yang dapat dibuat berdasarkan tajuk pelajaran
pada hari ini.
-penerapan nilai murni

KBKK:
Menghubungkait
Kemahiran lisan

KBKK:
Menaakul
Kemahiran lisan

Mentafsir maklumat

Penerapan nilai murni.


Nilai murni:
Yakin diri
kerajinan

RANCANGAN PENGAJARAAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 MINGGU KE 6


Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tahun

: 2 Maju

Tarikh

: 30 April 2015/ Rabu

Bilangan Murid

: 22 orang

Masa

: 11.20-12.20 tengah hari (60 minit)

Tema

: Warisan Dan Budaya

Tajuk

: Kraf Tangan

Penggabungjalinan Kemairan
Standard Kandungan

: Lisan, membaca dan menulis

: 3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada


pelbagai sumber

StandardPembelajaran : 3.5.1 Mencatat maklumat penting dengan betul daripada pelbagai sumber

Objektif

: Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


1. Menceritakan semula petikan yang dibaca
2. Membaca petikaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonansi
yang betul.
3. Menulis 3 jawapan daripada 5 soalan dengan betul.

Kaedah

: Bercerita

Penerapan

: 1) Ilmu

: Pendidikan Jasmani dan Pendidikan Kesihatan

2) KBKK : Kemahiran Berfikir- Menjanakan Idea


3) Nilai
Alat Bantu Mengajar

: Kebersihan, Kesihatan dan Kecergasan

: Kad bergambar,

Bahan Bantu Mengajar : Gambar, Benda Maujud, LCD.


Sumber Pengajaran

: Kementerian Pelajaran Malaysia (2011.Kurikulum Standard Sekolah


Rendah Bahasa Malaysia Tahun 2 Sekolah Kebangsaan. Kuala Lumpur:
Dewan Bahasa dan Pustaka

Rancangan Pengajaran
Langkah/
Masa

Isi pelajaran

Set Induksi

Kad
bergambar
Labu sayong

(5 minit)

Langkah 1

Gambar

:
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Guru menunjukkan kad bergambar Labu


sayung kepada murid-murid
- Guru meminta murid memerhati gambar
yang ditunjukkan
- Guru bersoaljawab dengan murid
mengenai kad gambar tersebut..
- Guru mengaitkan jawapan murid dengan
tajuk pelajaran.
Soalan
1. Apakah yang awak dapat perhatikan
daripada kad gambar tersebut
2. Bagaimanakah labu saying di buat
3. Apakah benttuk labun sayung tersebut.
-

Guru memaparkan 4 keping gambar

Catatan/
Bahan
Mengajar
-

Papan Putih
Gambar

Nilai : Kerjasama

BBM:

Bantu

( 10 minit )

rangsangan
-memadankan
gambar
labu
sayong dengan ayat
yang sesuai

Langkah 2

Petikan Dialog
-

(15 minit)

Langkah 3
( 10 minit )

Menulis ayat nilai


murni
yang
terkandung dalam
dialog

Langkah 4
(10 minit)

Penilaian

rangsangan yang berbeza di papan tulis.


Guru menerangkan secara ringkas
gambar yang dipamerkan kepada murid
Guru memilih benerapa orang murid
secara rawak untuk memadankan
pakaian tradisional dengan penyataan
yang sesuai
Murid
secara
beramai-ramai
membacakan
keratin
ayat
yang
dilekatkan di papan putih
Guru meminta beberapaa orang murid
secara rawak untuk membacakan
pernyataan ayat yang telah dipadankan
di papan putih

Gambar rangsangan

Guru mengedarkan petikan dialog


berdasarkan labu sayong
Murid diminta membaca petikan dialog
secara senyap
Guru memilih beberapa orang murid
secara rawak untuk ke hadapan
membacaakan dialog dengan intonansi
dan sebutan yang betul.
Guru bersoaljawab dengan murid
mengenai dialog yang dibaca kemudian
mengisikan tempat kosong.
Murid diminta untuk senaraikan nilai
murni yang terkandung di dalam teks
berkenaan di ataas papan putih.
Guru merumuskan pelajaran

BBM:
Petikan dialog

Murid
diminta
menulis
ayat
menggunakan
nilai
murni
yang
terkandung dalam dialog
Guru membimbing murid untuk
melengkapkan ayat dialog.
Murid berbincang dalam kumpulan dan
menulis jawapan dalam kad yang
disediakan
Murid melekatkan kad jawapan yang
betul di papan putih mengikut
kumpulan.
Guru memberi respon terhadaap
jawapan yang diberikan oleh murid.

BBM:
Kad Jawapan

Murid diedarkan lembaran kerja oleh


guru
mengikut
kumpulan
aras
kecerdasan.
Guru membimbing murid menjawab

Lembaran kerja

KB :
Verbal linguistic
Kinestetik
Nilai Murni :
Saling Bekerjasaama

KB:
Menjana Idea
Nilai :
Berani, Yakin

Nilai : Bekerjasama

Nilai : Yakin

soalan yang diberikan


lembaran kerja.
Penutup
( 5 Minit )

Rumusan

berdasarkan

Guru bersoal jawab mengenai pelajaran


dan menerapkan nilai murni berdasarkan
isi pelajaran.
Murid menyebutkan semula gambargambar yang telah ditunjukkan.

BBM:
Lembaran kerja
KB:
Menjana Idea

RANCANGAN PENGAJAARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 MINGGU KE 6
