Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh

: 13 Januari 2014

Hari

: Isnin

Kelas

: 2 Jelita

Masa

: 2.00 pm 8.40 pm

Bilangan pelajar

: 30 orang

Kehadiran :

: 28/ 30 orang

Matapelajaran

: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Tajuk

: Hubungan Kekeluargaan

Sub topic

: Perpaduan dalam keluarga

Objektif umum

: Pada akhir P&P pelajar akan dapat :


1. Kepentingan untuk mengetahui cara-cara untuk mencapai perpaduan dalam keluarga.
2. Memahami peranan ahli keluarga untuk mencapai perpaduan dalam keluarga.

Objekif Khusus

Kognitif
1. Menjelaskan cara-cara untuk mencapai perpaduan dalam keluarga.
2. Menghuraikan peranan ahli keluarga dalam mencapai perpaduan dalam keluarga.

Psikmotor
1. Pelajar dapat menghuraikan cara-cara untuk mencapai perpaduan dalam keluarga.
2. Pelajar dapat menyatakan peranan ahli keluaraga dalam mencapai perpaduan dalam keluarga.

Afektif
1. Pelajar dapat mengamalkan cara-cara bagi mencapai perpaduan dalam keluarga.
2. Pelajar dapat menghuraikan peranan ahli keluaraga untuk mencapai perpaduan.

Pengetahuan sedia ada : pelajar mengetahui melalui media massa dan persekitan.
Alat Bantu Mengajar : video, peta minda, alat tulis, kertas mahjong, pen marker, papan hitam dan kapur.
Hasil pembelajaran:
1. Dapat dapat menjalinkan hubungan erat antara keluarga bagi mencapai perpaduan dalam keluarga.
2. Dapat dapat menghormati dan menghargai anggota keluarga.

Langkah /
Masa
Set
induksi
(5minit)

Langkah 1
(10 minit)

Isi Pengajaran
Guru menayangkan
video mengenai
perpaduan dalam
keluarga.

Menjelaskan caracara untuk


mencapai
perpaduan dalam
keluarga:
1. Sambutan
hari khas
keluarga.
2. Berkongsi
suka dan
duka.
3. Sokongan

Aktiviti P&P
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Guru menyuruh
Pelajar memberi perhatian
pelajar memahami
terhadap video yang ditonton
video yang
dan mencatatkan nilai-nilai
dipaparkan oleh guru. yang ada dalam video
tersebut.

1. Guru
menjelaskan
dengan lebih
mendalam
mengenai caracara untuk
mencapai
perpaduan
dalam keluarga.
2. Guru meminta
beberapa orang
pelajar

1. Pelajar mencatatkan
penjelasan cara-cara
untuk mencapai
perpaduan dalam
keluarga.

2. Pelajar menceritakan
cara membantu keluarga
dalam persiapan sesuatu

Catatan
ABM :
1. Video
Kaedah :
1. Menonton
2. Mencatat
Nilai :
1. Fokus
terhadap
video yang
ditayangkan.
KBKK :
1. Pemerhatian
2. Berfikir
ABM :
1. Slide
2. Peta minda
Kaedah :
1. Soal jawab
guru dan
murid
2. Mengajar
3. Mendengar
dan mencatat
Nilai :
1. Patuh pada
arahan

anggota
keluarga.
4. Aktiviti
keluarga.

menceritakan
pengalaman
membantu
keluarga dalam
persiapan
sesutau majlis.
3. Guru
menerangkan
peranan ahli
keluarga untuk
mecapai
perpaduan
menggunakan
peta minda.

Langkah 2
(10 minit)

Pembentukan
kumpulan
1. Kesan kepada
anak yang
kekurangan
kasih sayang.
2. Punca remaja
lari dari
rumah

1. Guru
mengarahkan
pelajar
membahagikan
kepada 2
kumpulan.
2. Guru
mengedarkan
kertas mahjung
dan beberapa
marker pen
kepada pelajar.
3. Guru memberi
tajuk kepada

majlis:
i. Perayaan.
ii.
Perkahwinan.
iii.
Hari lahir

2. Taat perintah
guru
KBKK :
1. Berfikir
2. Berinteraksi

3. Pelajar melihat dan


mendengar penerangan
guru berdasarkan peta
minda yang ditunjukkan
oleh guru.

1. Pelajar bergerak
membentuk 2 kumpulan.
2. Pelajar mengambil kertas
mahjung dan marker
pen.
3. Pelajar menerima dan
membincangkan sub
tajuk yang diberi oleh
guru.
4. Pelajar menggunakan

ABM :
1. Kertas
mahjung
2. Marker pen
Kaedah :
1. Perbincangan
Nilai :
1. Kerjasama
2. Taat dan
patuh
KBKK :
1. Berfikir
2. Mendengar

kumpulan
pelajar
4. Guru memberi
masa untuk
pelajar
berbincang.
Langkah 3
(10 minit)

Penutup
(5 minit)

Penilaian dan
pembentangan

Rumusan
Nilai murni

1. Guru
mengarahkan
pelajar
membentangka
n isi-isi penting
yang telah
dibuat.
2. Guru memberi
soalan dank
omen kepada
pelajar
berdasarkan
perbentang
mereka tadi.
1. Guru
merumuskan
bahawa untuk
mencapai
peraduan
dalam keluarga,
pelbagai cara
dapat

masa yang telah diberi


dengan membincangkan
tajuk yang telah
diberikan.

1. Pelajar membentangkan
isi yang telah dibuat.

2. Pelajar memberikan
jawapan terhadap
persoalan yang
dikemukakan oleh guru
dan pelajar.

1. Pelajar mendengar dan


mencatat. .

ABM :
1. Papan hitam
2. Kapur
Kaedah:
1. Perbincangan
Nilai :
1. Taat dan
patuh
KBKK :
1. Mendengar
dan berfikir.

ABM:
1. Papan hitam
2. Kapur
3. Alat tulis
Kaedah:
1. Mengajar
2. Mencatat
Nilai:
1. Kerjasama

dilaksanakan.

2. Patuh dan taat


3. perkongsian
KBKK:
1. Berfikir secara
kreatif dan
kritis.

Refleksi :
Kelas dapat dikawal dengan baik. Pelajar menunjukkan sikap aktif ketika guru mengajar dan memberikan
perhatian yang penuh terhadap pengajaran dan pembelajaran

Baik 20 orang

Sederhana 6 orang

Lemah 4 orang

Cadangan :
Masih terdapat pelajar yang lemah dan tidak menguasai topic yang dibincangkan pada hari ini. pada
minggu hadapan guru perlu mengasingkan pelajar mengikut tahap-tahap mereka.
