Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU BERASASKAN MODEL KOPERATIF


Nama Guru

: Nur Asma Binti Mohd Adanan

Tingkatan

: 4 KT

Tarikh

: 8 April 2013

Masa

: 40 minit

Jumlah pelajar

: 20 orang

Tajuk

: Sajak (Antologi Harga Remaja)

Huraian Pembelajaran

Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

Aras 3 (ii)

10.0 Memahami dan memberi respons


peribadi tentang karya sastera

Menganalis nilai dan pengajaran dalam


karya.

10.4 menyatakan jenis, ciri, tema dan


persoalan, pemikiran, nilai dan
pengajaran.

Objektif
Pada akhir pelajaran, (A) murid dapat (B) menghuraikan secara bertulis (D) sekurangkurangnya tiga pengajaran yang terdapat dalam empat buah sajak berdasarkan antologi
komsas Harga Remaja secara (C) berkumpulan lima orang.
Pengetahuan sedia ada:
Murid telah mempelajari semua sajak dalam antologi.

Fasa dan isi pelajaran


Set Induksi
(5 minit)

Aktiviti pengajaran dan


Alat/KBT/Nilai
pembelajaran
Murid diperdengarkan dengan BBM:

Slaid dan projektor


cerita pendek oleh guru.
Murid diminta mendengar dengan

( memotivasikan murid)

Cerita Kasih Si Kecil

teliti cerita pendek tersebut.


KBT:
Guru kemudiannya meminta
Kemahiran berfikir
pandangan murid tentang cerita
Kemahiran mendengar
tersebut melalui sesi soal- jawab.
Kemahiran bertutur
KBKK:
Menghubung kaitkan

Fasa 1 : Penerangan
(10 minit)

Guru menjelaskan maksud


pengajaran

(Pengenalan dan pembinaan

Guru menayangkan slaid

BBM:

isi kandungan)

sajak cara-cara mencari

Slaid dan projector

pengajaran dalam sajak.

Teks sajak

Baca sajak dengan


tenang

Guru menerangkan satu

Fahamkan maksud sajak

persatu cara untuk mencari

secara keseluruhan

pengajaran dalam sajak

Tahu persoalan dan nilai

Guru menguji kefahaman

yang terdapat dalam

murid dengan menyoal murid

sajak

tentang pengajaran sajak.

Kaitkan dengan

Guru memaklumkan bahawa

pengalaman dan

pelajar dikehendaki mencari tiga

pengetahuan sedia ada

pengajaran yang terdapat dalam

anda

sajak.

Bina ayat pengajaran


tersebut

KBT:
Kemahiran berfikir
Kemahiran mendengar

Fasa 2 : Transisi( 5 minit)


(Guru menjelaskan
bagaimana kumpulan boleh

Guru menerangkan syaratsyarat pembentukan kumpulan.

berfungsi)

BBM:
Slaid dan projektor

Syarat-syarat pembentukan
kumpulan.

rakan seperti yang telah

Murid dibahagikan

ditentukan.

kepada 4 kumpulan
kecil.

memantau pergerakan murid

melantik seorang ketua,

supaya kelas tidak kecoh dan

pencatat dan

semua murid ada kumpulan.

perbincangan selama 10

Guru memastikan yang setiap


kumpulan faham tugasan dengan

Masa yang

menyoal beberapa orang murid.

diperuntukkan untuk

Guru memaklumkan bahawa


penilaian akan dibuat pada fasa

minit.

Guru membimbing dan

Setiap kumpulan

pembentang.

Pelajar bergerak mencari

keempat.

Masa yang
ditetapkan untuk
pembentangan adalah
selama 2 minit bagi
setiap kumpulan.

Fasa 3 : Bekerja dalam


kumpulan.(10 minit)
(Guru memantau dan

membantu usaha pelajar)

Murid menjalankan tugasan


seperti yang telah dirancang.

Guru membimbing pelajar

BBM:

Panduan pemantauan:
Pengajaran sajak

yang kurang mahir.

Guru memastikan semua

Tiga pengajaran bagi setiap

tugasan disiapkan dalam masa

sajak

yang ditetapkan.

Kertas sebak, slaid sajak.


Pen marker
KBT:
Kecerdasan pelbagai

1. Harga Remaja
2. Di Perpustakaan

NILAI:

3. Mengintai Ruang

Keyakinan

Insaf

Kerjasama

4. Tiba Waktunya

Fasa 4 : Penilaian (10 minit)


BBM:
Kertas sebak, Pen marker

(Setiap individu terlibat)

Slaid dan projektor

Pengajaran

Harga Remaja- Kita

hendaklah mengisi masa


remaja dengan perkara-

Murid membentangkan hasil


kerja mereka.

perkara yang bermanfaat

Kumpulan lain menilai


kefahaman murid dengan
membandingkan dapatan

Di Perpustakaan-

kumpulan masing-masing dan

Kita mestilah rajin

jawapan guru.

mengunjungi
perpustakaan

Kelas membuat keputusan


dan rumusan kefahaman murid
tentang pengajaran yang terdapat

Mengintai Ruang InsafKita hendaklah selalu


bermuhasabah agar
dapat memperbaiki diri.

Tiba Waktunya- Kita

dalam sajak.

NILAI:
Keyakinan
Kerjasama

mestilah cekal dalam


meniti kehidupan demi
kesejahteraan
Penutup

Guru membuat rumusan terhadap

KBT:

semua jawapan murid.


Guru memberikan tugasan

Kemahiran mendengar

kepada pelajar.
