Anda di halaman 1dari 37

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 1 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 English Masa : 60 minit (10.15 – 11.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.1 - Menama dan menentukan nilai nombor.

Standard Pembelajaran : (i) Menamakan nilai nombor hingga 10 000:


(a) Membaca sebarang nombor yang diberi dalam perkataan.
(b) Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk angka.
(c) Memadan angka dengan namanya dalam perkataan.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Membaca sebarang nombor yang diberi dalam perkataan dengan betul.
b) Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk angka dengan betul.
c) Memadankan angka dengan perkataan menggunakan kad imbasan.
d) Menulis nombor daripada perkataan yang diberikan dengan betul dan sebaliknya.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Pengenalan kepada topik – penerangan berkenaan nilai tempat bagi digit.
 Menyebut nombor yang ditunjukkan berdasarkan kad perkataan dan kad nombor.
 Aktiviti kelas - memadankan kad nombor dengan kad perkataan.
 Aktiviti berkumpulan – menulis nombor atau perkataan di atas kad.
 Menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan – teka silang nombor.
 Berbincang hasil kerja murid.
 Kerja rumah di dalam buku aktiviti (ms 1).

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian, memadan.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, kad perkataan, lembaran kerja.

Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Penilaian PdP semasa aktiviti berkumpulan dan penyoalan semasa.

Refleksi :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 1 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (08.45 – 09.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.1 - Menama dan menentukan nilai nombor.

Standard Pembelajaran : (i) Menamakan nilai nombor hingga 10 000:


(a) Membaca sebarang nombor yang diberi dalam perkataan.
(b) Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk angka.
(c) Memadan angka dengan namanya dalam perkataan.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Membaca sebarang nombor yang diberi dalam perkataan dengan betul.
b) Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk angka dengan betul.
c) Memadankan angka dengan perkataan menggunakan kad imbasan.
d) Menulis nombor daripada perkataan yang diberikan dengan betul dan sebaliknya.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Pengenalan kepada topik – penerangan berkenaan nilai tempat bagi digit.
 Menyebut nombor yang ditunjukkan berdasarkan kad perkataan dan kad nombor.
 Aktiviti kelas - memadankan kad nombor dengan kad perkataan.
 Aktiviti berkumpulan – menulis nombor atau perkataan di atas kad.
 Membimbing murid menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan – teka silang
nombor.
 Berbincang hasil kerja murid.
 Kerja rumah di dalam buku aktiviti (ms 1).

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian, memadan.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, kad perkataan, lembaran kerja.

Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Penilaian PdP semasa aktiviti berkumpulan dan penyoalan semasa.

Refleksi :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 1 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik


Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (07.45 – 08.45)
Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.1 - Menama dan menentukan nilai nombor.


Standard Pembelajaran : (i) Menamakan nilai nombor hingga 10 000:
a) Membaca sebarang nombor yang diberi dalam perkataan.
b) Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk angka.
c) Memadan angka dengan namanya dalam perkataan.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Membaca sebarang nombor yang diberi dalam perkataan dengan betul.
b) Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk angka dengan betul.
c) Memadankan angka dengan perkataan menggunakan kad imbasan.
d) Menulis nombor daripada perkataan yang diberikan dengan betul dan sebaliknya.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Pengenalan kepada topik – penerangan berkenaan nilai tempat bagi digit.
 Aktiviti berpasangan – menyambung titik nombor mengikut urutan.
 Menyebut nombor yang ditunjukkan berdasarkan kad perkataan dan kad nombor.
 Aktiviti kelas - memadankan kad nombor dengan kad perkataan.
 Aktiviti berkumpulan – menulis nombor atau perkataan di atas kad.
 Menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan.
 Berbincang hasil kerja murid.
 Kerja rumah di dalam buku aktiviti (ms 1).

Murid LINUS
 Bimbing murid menggunakan kad perkataan dan kad nombor. Lembaran kerja
diberikan.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian, memadan.
Bahan Bantu Mengajar :
Kad nombor, kad perkataan, lembaran kerja.

Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Penilaian PdP semasa aktiviti berkumpulan dan penyoalan semasa.

Refleksi :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 5 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 English Masa : 60 minit (8.15 – 9.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.1 - Menama dan menentukan nilai nombor.

Standard Pembelajaran : (ii) Menentukan nilai nombor hingga 10 000:


(a) Menunjukkan kuantiti bagi nombor yang disebut dengan menggunakan perwakilan
objek, gambar, garis nombor dan abakus 4:1.
(b) Memadankan kumpulan objek dengan nombor.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menyatakan nombor yang diwakilkan oleh pembilang atau abakus.
b) Memadankan kumpulan objek dengan nombor menggunakan kad imbasan.
c) Menyebut nombor pada suatu garis nombor.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Pengenalan topik – penerangan ringkas berkenaan kegunaan pembilang atau
abakus.
 Aktiviti kelas - menyebut nombor yang ditunjukkan berdasarkan kad gambar
pembilang atau abakus.
 Murid membina garis nombor berdasarkan nombor yang diberikan.
 Aktiviti berkumpulan – memadankan nombor dan perkataan dengan kad imbasan
yang betul.
 Murid menyiapkan latihan bertulis di dalam buku latihan.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian,membilang, suai padan.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, kad perkataan, kad imbasan, lembaran kerja.

Penilaian pengajaran dan pembelajaran: Berdasarkan keupayaan murid membilang, memadan,


menyusun, menulis dan menentukan nilai nombor sehingga 10 000 menunjukkan keupayaan
murid menamakan dan menentukan nilai nombor.

Refleksi :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 5 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik


Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (10.15 – 11.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.1 - Menama dan menentukan nilai nombor.


Standard Pembelajaran : (ii) Menentukan nilai nombor hingga 10 000:
a) Menunjukkan kuantiti bagi nombor yang disebut dengan menggunakan perwakilan
objek, gambar, garis nombor dan abakus 4:1.
b) Memadankan kumpulan objek dengan nombor.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menyatakan nombor yang diwakilkan oleh pembilang atau abakus.
b) Memadankan kumpulan objek dengan nombor menggunakan kad imbasan.
c) Menyebut nombor pada suatu garis nombor.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Pengenalan topik – penerangan ringkas berkenaan kegunaan pembilang atau
abakus.
 Aktiviti kelas - menyebut nombor yang ditunjukkan berdasarkan kad gambar
pembilang atau abakus.
 Murid dibimbing untuk membina garis nombor berdasarkan nombor yang diberikan.
 Aktiviti berkumpulan – memadankan nombor dan perkataan dengan kad imbasan
yang betul.
 Murid menyiapkan latihan bertulis di dalam buku latihan dengan bimbingan guru.
 Berbincang hasil kerja murid.

Murid LINUS
 Bimbing murid menggunakan kad perkataan dan kad nombor untuk dipadankan
dengan kad imbasan. Lembaran kerja diberikan.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian,membilang, suai padan.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, kad perkataan, kad imbasan, lembaran kerja.

Penilaian pengajaran dan pembelajaran: Berdasarkan keupayaan murid membilang, memadan,


menyusun, menulis dan menentukan nilai nombor sehingga 10 000 menunjukkan keupayaan
murid menamakan dan menentukan nilai nombor.

Refleksi :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 5 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (11.15 – 12.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.1 - Menama dan menentukan nilai nombor.

Standard Pembelajaran : (ii) Menentukan nilai nombor hingga 10 000:


a) Menunjukkan kuantiti bagi nombor yang disebut dengan menggunakan perwakilan
objek, gambar, garis nombor dan abakus 4:1.
b) Memadankan kumpulan objek dengan nombor.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menyatakan nombor yang diwakilkan oleh pembilang atau abakus.
b) Memadankan kumpulan objek dengan nombor menggunakan kad imbasan.
c) Menyebut nombor pada suatu garis nombor.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Pengenalan topik – penerangan ringkas berkenaan kegunaan pembilang atau
abakus.
 Aktiviti kelas - menyebut nombor yang ditunjukkan berdasarkan kad gambar
pembilang atau abakus.
 Murid membina garis nombor berdasarkan nombor yang diberikan.
 Aktiviti berkumpulan – memadankan nombor dan perkataan dengan kad imbasan
yang betul.
 Murid menyiapkan latihan bertulis di dalam buku latihan.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian,membilang, suai padan.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, kad perkataan, kad imbasan, lembaran kerja.

Penilaian pengajaran dan pembelajaran: Berdasarkan keupayaan murid membilang, memadan,


menyusun, menulis dan menentukan nilai nombor sehingga 10 000 menunjukkan keupayaan
murid menamakan dan menentukan nilai nombor.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 6 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (12.15 – 1.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.1 - Menama dan menentukan nilai nombor.

Standard Pembelajaran : (ii) Menentukan nilai nombor hingga 10 000:


a) Menyusun kumpulan objek, kad gambar dan kad angka mengikut tertib menaik dan tertib
menurun.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menyusun nombor mengikut tertib menaik dan menurun secara simulasi atau permainan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – murid dibimbing untuk menyenaraikan nombor dan mewakilkannya pada
garis nombor mengikut tertib.
 Aktiviti berkumpulan – menyusun beberapa set nombor di dalam sampul mengikut urutan
menaik atau menurun.
 Murid menyiapkan latihan bertulis di dalam buku latihan dengan bimbingan guru.
 Berbincang hasil kerja murid.

Murid LINUS
 Bimbing murid menggunakan kad imbasan untuk menyusun nombor mengikut urutan
menaik atau menurun.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, menyusun , suai padan.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad imbasan, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 7 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (11.15 – 12.15)


Tahun 3 English (12.15 – 1.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.1 - Menama dan menentukan nilai nombor.

Standard Pembelajaran : (ii) Menentukan nilai nombor hingga 10 000:


a) Menyusun kumpulan objek, kad gambar dan kad angka mengikut tertib menaik dan tertib
menurun.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menyusun nombor mengikut tertib menaik dan menurun secara simulasi atau permainan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – murid dibimbing untuk menyenaraikan nombor dan mewakilkannya pada
garis nombor mengikut tertib.
 Aktiviti berkumpulan – menyusun beberapa set nombor di dalam sampul mengikut urutan
menaik atau menurun.
 Murid menyiapkan latihan bertulis di dalam buku latihan dengan bimbingan guru.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, menyusun , suai padan.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad imbasan, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 8 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (7.45 – 8.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.1 - Menama dan menentukan nilai nombor.

Standard Pembelajaran : (ii) Menentukan nilai nombor hingga 10 000:


a) Membandingkan dua nombor dan menyebut sebarang nombor yang terletak di antaranya.
b) Menyatakan nombor sebelum dan selepas bagi sesuatu nombor yang diberi.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menyusun nombor mengikut tertib menaik dan menurun pada garis nombor.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – menyusun nombor pada kad imbasan di papan hitam mengikut urutan
menaik atau menurun.
 Aktiviti kumpulan – setiap kumpulan diberi sampul yang mengandungi set nombor untuk
dibuat perbandingan.
 Murid menyiapkan latihan bertulis di dalam buku latihan dengan bimbingan guru.
 Berbincang hasil kerja murid.

Murid LINUS
 Bimbing murid menggunakan kad imbasan untuk menyusun nombor mengikut urutan
menaik atau menurun.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, menyusun , suai padan.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad imbasan, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 8 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (8.45 – 9.45)


Tahun 3 English (10.15 – 11.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.1 - Menama dan menentukan nilai nombor.

Standard Pembelajaran : (ii) Menentukan nilai nombor hingga 10 000:


a) Membandingkan dua nombor dan menyebut sebarang nombor yang terletak di antaranya.
b) Menyatakan nombor sebelum dan selepas bagi sesuatu nombor yang diberi.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menyusun nombor mengikut tertib menaik dan menurun pada garis nombor.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – menyusun nombor pada kad imbasan di papan hitam mengikut urutan
menaik atau menurun.
 Aktiviti kumpulan – setiap kumpulan diberi sampul yang mengandungi set nombor untuk
dibuat perbandingan.
 Aktiviti permainan – pop kuiz.
 Murid menyiapkan latihan bertulis di dalam buku latihan dengan bimbingan guru.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, menyusun , suai padan.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad imbasan, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 12 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (10.15 – 11.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.2 – Menulis nombor.

Standard Pembelajaran : (i) Menulis sebarang nombor hingga 10 000 apabila diberi nombor itu dalam
perkataan.
(ii) Menulis dalam perkataan sebarang nombor hingga 10 000 yang diberi
dalam bentuk angka.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menulis sebarang nombor dalam bentuk angka dan perkataan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – bombing murid menggunakan kad perkataan untuk membentuk satu nilai
nombor.
 Aktiviti berkumpulan – bimbing murid membentuk seberapa banyak nombor berlainan
menggunakan kad nombor yang dipilih.
 Menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan.
 Berbincang hasil kerja murid.
Murid LINUS
 Bimbing murid menggunakan kad perkataan dan kad nombor untuk membentuk satu
nilai nombor.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, kad perkataan, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 12 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 English Masa : 60 minit (8.15 – 9.15)


Tahun 3 Mathematics (11.15 – 12.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.2 – Menulis nombor.

Standard Pembelajaran : (i) Menulis sebarang nombor hingga 10 000 apabila diberi nombor itu dalam
perkataan.
(ii) Menulis dalam perkataan sebarang nombor hingga 10 000 yang diberi
dalam bentuk angka.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menulis sebarang nombor dalam bentuk angka dan perkataan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas - menggunakan kad perkataan untuk membentuk satu nilai nombor.
 Aktiviti berkumpulan – membentuk seberapa banyak nombor berlainan menggunakan kad
nombor yang dipilih.
 Menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, kad perkataan, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 13 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (12.15 – 1.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.3 – Melengkapkan sebarang rangkaian nombor.

Standard Pembelajaran : (i) Membilang nombor dalam lingkungan 10 000 secara:


(a) seribu-seribu
(b) seratus-seratus
(c) sepuluh-sepuluh
(d) satu-satu, dua-dua, tiga-tiga hingga sembilan-sembilan secara tertib menaik dan menurun.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Membilang secara tertib menaik dan menurun menggunakan garis nombor atau kad angka.
b) Melengkapkan rangkaian nombor menggunakan kad angka.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – merangsang murid untuk mengira secara umum dalam bentuk seribu,
seratus, sepuluh, satu dan sebagainya.
 Aktiviti berkumpulan – bimbing murid menyusun nombor yang terdapat dalam sampul
secara menaik dan menurun dalam bentuk gandaan seribu, seratus dll.
 Menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan.
 Berbincang hasil kerja murid.
Murid LINUS
 Bimbing murid menggunakan kad nombor untuk membilang nombor dalam bentuk
gandaan seribu, seratus dll.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, sampul kad nombor, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 15 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (8.45 – 9.45)


3 English (10.15 – 11.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.3 – Melengkapkan sebarang rangkaian nombor.

Standard Pembelajaran : (i) Membilang nombor dalam lingkungan 10 000 secara:


(a) seribu-seribu
(b) seratus-seratus
(c) sepuluh-sepuluh
(d) satu-satu, dua-dua, tiga-tiga hingga sembilan-sembilan secara tertib menaik dan menurun.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Membilang secara tertib menaik dan menurun menggunakan garis nombor atau kad angka.
b) Melengkapkan rangkaian nombor menggunakan kad angka.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – merangsang murid untuk mengira secara umum dalam bentuk seribu,
seratus, sepuluh, satu dan sebagainya.
 Aktiviti berkumpulan –murid menyusun nombor yang terdapat dalam sampul secara
menaik dan menurun dalam bentuk gandaan seribu, seratus dll.
 Menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, sampul kad nombor, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 15 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (7.45 – 8.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.3 – Melengkapkan sebarang rangkaian nombor.

Standard Pembelajaran : (ii) Melengkapkan sebarang rangkaian nombor dalam lingkungan 10 000
secara:
(a) seribu-seribu
(b) seratus-seratus
(c) sepuluh-sepuluh
(d) satu-satu, dua-dua, tiga-tiga hingga sembilan-sembilan secara tertib menaik dan
menurun.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Membilang secara tertib menaik dan menurun dalam bentuk gandaan yang diberikan.
b) Melengkapkan rangkaian nombor dalam bentuk gandaan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – bimbing murid menyusun kad nombor secara menaik dan menurun dalam
bentuk gandaan seribu, seratus dll.
 Aktiviti berkumpulan – menulis rangkaian nombor di atas kadbod secara tertib menaik
atau menurun.
 Menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan.
 Berbincang hasil kerja murid.
Murid LINUS
 Bimbing murid menyusun kad nombor untuk melengkapkan rangkaian nombor
dalam bentuk gandaan seribu, seratus dll.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kadbod, kad nombor, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 20 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (8.45 – 9.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.3 – Melengkapkan sebarang rangkaian nombor.

Standard Pembelajaran : (ii) Melengkapkan sebarang rangkaian nombor dalam lingkungan 10 000
secara:
(a) seribu-seribu
(b) seratus-seratus
(c) sepuluh-sepuluh
(d) satu-satu, dua-dua, tiga-tiga hingga sembilan-sembilan secara tertib menaik dan
menurun.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Membilang secara tertib menaik dan menurun dalam bentuk gandaan yang diberikan.
b) Melengkapkan rangkaian nombor dalam bentuk gandaan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – bimbing murid menyusun kad nombor secara menaik dan menurun dalam
bentuk gandaan seribu, seratus dll.
 Aktiviti berkumpulan – menulis rangkaian nombor di atas kadbod secara tertib menaik
atau menurun.
 Menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kadbod, kad nombor, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 21 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (12.15 – 1.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.4 – Menentukan nilai tempat.

Standard Pembelajaran : (i) Menamakan nilai tempat bagi setiap digit dalam sebarang nombor
hingga 10 000.
(ii) Menyatakan nilai digit bagi sebarang nombor hingga 10 000.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menentukan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor yang diberikan
menggunakan carta nilai tempat.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas –murid menyebut nombor pada kad nombor dan menggariskan nilai tempat
bagi nombor tersebut.
 Aktiviti berkumpulan – menulis nilai tempat dan nilai digit pada kadbod bagi nombor
yang diberikan guru.
 Menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan.
 Berbincang hasil kerja murid.
Murid LINUS
 Bimbing murid menyebut dan menentukan nilai tempat dan nilai digit
menggunakan kad imbasan.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kadbod, kad nombor, carta nilai tempat, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 22 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 English Masa : 60 minit (8.45 – 9.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.3 – Melengkapkan sebarang rangkaian nombor.

Standard Pembelajaran : (ii) Melengkapkan sebarang rangkaian nombor dalam lingkungan 10 000
secara:
(a) seribu-seribu
(b) seratus-seratus
(c) sepuluh-sepuluh
(d) satu-satu, dua-dua, tiga-tiga hingga sembilan-sembilan secara tertib menaik dan
menurun.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Membilang secara tertib menaik dan menurun dalam bentuk gandaan yang diberikan.
b) Melengkapkan rangkaian nombor dalam bentuk gandaan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – bimbing murid menyusun kad nombor secara menaik dan menurun dalam
bentuk gandaan seribu, seratus dll.
 Aktiviti berkumpulan – menulis rangkaian nombor di atas kadbod secara tertib menaik
atau menurun.
 Menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kadbod, kad nombor, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 22 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (10.15 – 11.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.4 – Menentukan nilai tempat.

Standard Pembelajaran : (i) Menamakan nilai tempat bagi setiap digit dalam sebarang nombor
hingga 10 000.
(ii) Menyatakan nilai digit bagi sebarang nombor hingga 10 000.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menentukan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor yang diberikan
menggunakan carta nilai tempat.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas –murid menyebut nombor pada kad nombor dan menggariskan nilai tempat
bagi nombor tersebut.
 Aktiviti berkumpulan – menulis nilai tempat dan nilai digit pada kadbod bagi nombor
yang diberikan guru.
 Menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kadbod, kad nombor, carta nilai tempat, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 22 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (11.15 – 12.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.4 – Menentukan nilai tempat.

Standard Pembelajaran : (iii) Menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor dengan
menggunakan abacus 4:1.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menentukan dan menulis nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor yang
diberikan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – pop kuiz nilai tempat dan nilai digit.
 Aktiviti berkumpulan – perbincangan tentang lembaran kerja yang diedarkan, buat
bersama ahli kumpulan masing-masing.
 Menyiapkan latihan di dalam buku aktiviti.
 Berbincang hasil kerja murid.
Murid LINUS
 Bimbing murid menyebut dan menentukan nilai tempat dan nilai digit
menggunakan kad imbasan. Lembaran kerja diberikan.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kadbod, kad nombor, carta nilai tempat, lembaran kerja, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 23 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 English Masa : 60 minit (7.45 – 8.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.4 – Menentukan nilai tempat.

Standard Pembelajaran : (i) Menamakan nilai tempat bagi setiap digit dalam sebarang nombor
hingga 10 000.
(ii) Menyatakan nilai digit bagi sebarang nombor hingga 10 000.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menentukan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor yang diberikan
menggunakan carta nilai tempat.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas –murid menyebut nombor pada kad nombor dan menggariskan nilai tempat
bagi nombor tersebut.
 Aktiviti berkumpulan – menulis nilai tempat dan nilai digit pada kadbod bagi nombor
yang diberikan guru.
 Menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kadbod, kad nombor, carta nilai tempat, lembaran kerja.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 23 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (11.45 – 12.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.4 – Menentukan nilai tempat.

Standard Pembelajaran : (iii) Menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor dengan
menggunakan abacus 4:1.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menentukan dan menulis nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor yang
diberikan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – pop kuiz nilai tempat dan nilai digit.
 Aktiviti berkumpulan – perbincangan tentang lembaran kerja yang diedarkan, buat
bersama ahli kumpulan masing-masing.
 Menyiapkan latihan di dalam buku aktiviti.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kadbod, kad nombor, carta nilai tempat, lembaran kerja, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 26 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (12.15 – 1.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.4 – Menentukan nilai tempat.

Standard Pembelajaran : (iv) Mencerakinkan sebarang nombor dalam :


a) Sebutan ribu, ratus, puluh dan sa.
b) Bentuk panjang yang menunjukkan nilai setiap digit.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Mencerakinkan nombor mengikut nilai tempat dan nilai digit.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – Imbas kembali pelajaran lalu, pop kuiz nilai tempat dan nilai digit.
 Aktiviti berkumpulan – menyiapkan lembaran kerja dalam masa yang ditetapkan.
 Menyiapkan latihan di dalam buku latihan masing-masing.
 Berbincang hasil kerja murid.
 Kerja rumah di dalam buku aktiviti.
Murid LINUS
 Bimbing murid mencerakinkan nombor mengikut nilai tempat dan nilai digit
menggunakan kad imbasan.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Carta nilai tempat, kad nombor, lembaran kerja, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 28 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (12.15 – 1.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.5 – Melengkapkan pola nombor.

Standard Pembelajaran :
a) Menerangkan pola bagi satu urutan nombor yang diberi.
b) Menerangkan pola bagi satu urutan nombor yang diberi.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Melengkapkan urutan nombor bagi pola nombor yang diberikan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Murid dibimbing untuk mengimbas kembali nombor secara turutan menaik dan
menurun.
 Aktiviti kelas - guru membimbing murid untuk membentuk pola nombor secara menaik
dan menurun menggunakan kad nombor.
 Murid menyiapkan latihan dalam lembaran kerja yang diberikan oleh guru.
 Berbincang hasil kerja murid.
Murid LINUS
 Bimbing murid membina pola nombor menggunakan kad nombor secara tertib
menaik dan menurun.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, lembaran kerja, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 29 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 English Masa : 60 minit (8.45 – 9.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.4 – Menentukan nilai tempat.

Standard Pembelajaran : (iii) Menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor dengan
menggunakan abakus 4:1.
(iv) Mencerakinkan sebarang nombor dalam :
a) Sebutan ribu, ratus, puluh dan sa.
b) Bentuk panjang yang menunjukkan nilai setiap digit.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menentukan dan menulis nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor yang
diberikan.
b) Mencerakinkan nombor mengikut nilai tempat dan nilai digit.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas – imbas kembali pelajaran lalu.pop kuiz nilai tempat dan nilai digit.
 Aktiviti berkumpulan – menyusun dan menampal kad nombor.
 perbincangan tentang lembaran kerja yang diedarkan, buat bersama ahli kumpulan
masing-masing.
 Menyiapkan latihan di dalam buku latihan masing-masing.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, lembaran kerja, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 29 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (10.15 – 11.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.4 – Menentukan nilai tempat.

Standard Pembelajaran : (iv) Mencerakinkan sebarang nombor dalam :


a) Sebutan ribu, ratus, puluh dan sa.
b) Bentuk panjang yang menunjukkan nilai setiap digit.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Mencerakinkan nombor mengikut nilai tempat dan nilai digit.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Aktiviti kelas –pop kuiz nilai tempat dan nilai digit.
 Aktiviti berkumpulan – menyusun dan menampal kad nombor.
 Menyiapkan latihan di dalam buku latihan masing-masing.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, lembaran kerja, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 29 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (11.15 – 12.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.6 – Membundarkan sebarang nombor.

Standard Pembelajaran :
a) Membundarkan sebarang nombor hingga 10 000 kepada puluh, ratus dan ribu yang
terdekat.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menunjukkan kemahiran membundarkan nombor kepada puluh, ratus dan ribu terdekat.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Guru melukis satu garis nombor dengan sebatang pensel berada di atasnya.
 Guru memberi penerangan tentang cara untuk membundarkan nombor dengan
menggunakan garis nombor tersebut.
 Murid dibimbing untuk membundarkan nombor yang ditunjukkan pada kad nombor
dengan menggunakan garis nombor.
 Murid menyiapkan latihan.
 Berbincang hasil kerja murid.
Murid LINUS
 Bimbing murid mengecam kedudukan nombor pada garis nombor. Murid akan
membandingkan kedudukan nombor yang paling dekat.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian, berhati-hati, ketepatan.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, garis nombor, lembaran kerja, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 30 Januari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 English Masa : 60 minit (7.45 – 8.45)


Tahun 3 Mathematics (11.45 –
12.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.5 – Melengkapkan pola nombor.

Standard Pembelajaran :
a) Menerangkan pola bagi satu urutan nombor yang diberi.
b) Melengkapkan pelbagai pola nombor yang diberi.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Melengkapkan urutan nombor bagi pola nombor yang diberikan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Murid dirangsang untuk mengimbas kembali pelajaran lalu berkenaan urutan nombor
secara turutan menaik dan menurun.
 Aktiviti kelas - murid membentuk pola nombor secara menaik dan menurun
menggunakan kad nombor.
 Murid menyiapkan latihan dalam lembaran kerja yang diberikan oleh guru.
 Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Kreativiti, menghasilkan idea melalui pemerhatian.

Bahan Bantu Mengajar :


Kad nombor, lembaran kerja, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 4 Februari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (12.15 – 1.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.6 – Membundarkan sebarang nombor.

Standard Pembelajaran :
a) Mengenal pasti nombor yang mungkin diwakili oleh suatu nombor hingga 10 000 yang
telah dibundarkan kepada puluh, ratus dan ribu terdekat.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menunjukkan kemahiran membundarkan nombor kepada puluh, ratus dan ribu terdekat.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Guru menampal satu carta nombor di hadapan kelas. COntoh : 330 – 324, 327, 329, 332
 Murid dibimbing untuk mengenalpasti nombor yang apabila dibundarkan kepada puluh
terdekat, jawapannya 330.
 Murid dikehendaki menyenaraikan nombor yang dibundarkan kepada puluh terdekat
yang jawapannya 230, menggunakan garis nombor.
 Ulang dengan menggunakan nombor yang berbeza yang telah dibundarkan kepada ratus
dan ribu terdekat.
 Murid menyiapkan latihan. Berbincang hasil kerja murid.
Murid LINUS
 Bimbing murid mengecam kedudukan nombor pada garis nombor. Murid akan
membandingkan kedudukan nombor yang paling dekat.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, berhati-hati, ketepatan.

Bahan Bantu Mengajar :


Carta nombor, lembaran kerja, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 5 Februari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 English Masa : 60 minit (8.45 – 9.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.6 – Membundarkan sebarang nombor.

Standard Pembelajaran :
a) Membundarkan sebarang nombor hingga 10 000 kepada puluh, ratus dan ribu yang
terdekat.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menunjukkan kemahiran membundarkan nombor kepada puluh, ratus dan ribu terdekat.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Guru melukis satu garis nombor dengan sebatang pensel berada di atasnya.
 Guru memberi penerangan tentang cara untuk membundarkan nombor dengan
menggunakan garis nombor tersebut.
 Murid membundarkan nombor yang ditunjukkan pada kad nombor dengan
menggunakan garis nombor.
 Murid menyiapkan latihan. Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, berhati-hati, ketepatan.

Bahan Bantu Mengajar :


Carta nombor, lembaran kerja, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 5 Februari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (10.15 – 11.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.6 – Membundarkan sebarang nombor.

Standard Pembelajaran :
a. Mengenal pasti nombor yang mungkin diwakili oleh suatu nombor hingga 10 000 yang
telah dibundarkan kepada puluh, ratus dan ribu terdekat.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a. Menunjukkan kemahiran membundarkan nombor kepada puluh, ratus dan ribu terdekat.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Guru menampal satu carta nombor di hadapan kelas. Contoh : 330 – 324, 327, 329, 332
 Murid akan mengenalpasti nombor yang apabila dibundarkan kepada puluh terdekat,
jawapannya 330.
 Murid dikehendaki menyenaraikan nombor yang dibundarkan kepada puluh terdekat
yang jawapannya 230, menggunakan garis nombor.
 Ulang dengan menggunakan nombor yang berbeza yang telah dibundarkan kepada ratus
dan ribu terdekat.
 Murid menyiapkan latihan. Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, berhati-hati, ketepatan.

Bahan Bantu Mengajar :


Carta nombor, lembaran kerja, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 5 Februari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Science Masa : 60 minit (12.15 – 1.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.7 – Menganggar.

Standard Pembelajaran :
a) Memberi anggaran bilangan objek yang munasabah dengan:
- Menyatakan kuantiti
- Menggunakan perkataan “lebih daripada” dan “kurang daripada”.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menunjukkan kemahiran menganggar bilangan objek sama ada ‘lebih daripada’ atau
‘kurang daripada’.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Guru menampal beberapa keping gambar pada papan putih.
 Murid-murid diminta untuk meneka atau menganggar bilangan guli yang terdapat dalam
gambar tersebut.
 Murid akan dibimbing untuk membuat perbandingan antara 2 keping gambar dan
menyatakan sama ada ‘lebih daripada’ atau ‘kurang daripada’.
 Murid menyiapkan latihan. Berbincang hasil kerja murid.
Murid LINUS
 Bimbing murid membuat perbandingan dan menganggar nombor pada gambar
yang ditunjukkan.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, berhati-hati, ketepatan.

Bahan Bantu Mengajar :


Gambar, kad perkataan, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 6 Februari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 English Masa : 60 minit (7.45-8.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.6 – Membundarkan sebarang nombor.

Standard Pembelajaran :
a) Mengenal pasti nombor yang mungkin diwakili oleh suatu nombor hingga 10 000 yang
telah dibundarkan kepada puluh, ratus dan ribu terdekat.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menunjukkan kemahiran membundarkan nombor kepada puluh, ratus dan ribu terdekat.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Guru menampal satu carta nombor di hadapan kelas. Contoh : 330 – 324, 327, 329, 332
 Murid mengenalpasti nombor yang apabila dibundarkan kepada puluh terdekat,
jawapannya 330.
 Murid dikehendaki menyenaraikan nombor yang dibundarkan kepada puluh terdekat
yang jawapannya 230, menggunakan garis nombor.
 Ulang dengan menggunakan nombor yang berbeza yang telah dibundarkan kepada ratus
dan ribu terdekat.
 Murid menyiapkan latihan. Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, berhati-hati, ketepatan.

Bahan Bantu Mengajar :


Carta nombor, lembaran kerja, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 6 Februari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (11.45-12.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.7 – Menganggar.

Standard Pembelajaran :
a) Memberi anggaran bilangan objek yang munasabah dengan:
b) Menyatakan kuantiti
c) Menggunakan perkataan “lebih daripada” dan “kurang daripada”.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menunjukkan kemahiran menganggar bilangan objek sama ada ‘lebih daripada’ atau
‘kurang daripada’.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Guru menampal beberapa keping gambar pada papan putih.
 Murid-murid meneka atau menganggar bilangan guli yang terdapat dalam gambar
tersebut.
 Murid membuat perbandingan antara 2 keping gambar dan menyatakan sama ada ‘lebih
daripada’ atau ‘kurang daripada’.
 Murid menyiapkan latihan. Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, berhati-hati, ketepatan.

Bahan Bantu Mengajar :


Gambar, kad perkataan, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 9 Februari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 English Masa : 60 minit (10.15-11.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.7 – Menganggar.

Standard Pembelajaran :
a) Memberi anggaran bilangan objek yang munasabah dengan:
b) Menyatakan kuantiti
c) Menggunakan perkataan “lebih daripada” dan “kurang daripada”.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menunjukkan kemahiran menganggar bilangan objek sama ada ‘lebih daripada’ atau
‘kurang daripada’.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Guru menampal beberapa keping gambar pada papan putih.
 Murid-murid meneka atau menganggar bilangan guli yang terdapat dalam gambar
tersebut.
 Murid membuat perbandingan antara 2 keping gambar dan menyatakan sama ada ‘lebih
daripada’ atau ‘kurang daripada’.
 Murid menyiapkan latihan. Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, berhati-hati, ketepatan.

Bahan Bantu Mengajar :


Gambar, kad perkataan, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 10 Februari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (8.45-9.45)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.7 – Menganggar.

Standard Pembelajaran :
a) Memberi anggaran bilangan objek yang munasabah dengan:
b) Menyatakan kuantiti
c) Menggunakan perkataan “lebih daripada” dan “kurang daripada”.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menunjukkan kemahiran menganggar bilangan objek sama ada ‘lebih daripada’ atau
‘kurang daripada’.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Guru menampal beberapa keping gambar pada papan putih.
 Murid-murid meneka atau menganggar bilangan guli yang terdapat dalam gambar
tersebut.
 Murid membuat perbandingan antara 2 keping gambar dan menyatakan sama ada ‘lebih
daripada’ atau ‘kurang daripada’.
 Murid menyiapkan latihan. Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, berhati-hati, ketepatan.

Bahan Bantu Mengajar :


Gambar, kad perkataan, buku aktiviti.

Refleksi :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 12 Februari 2014 Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3 Mathematics Masa : 60 minit (10.15-11.15)

Tema / Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 10 000

Standard Kandungan : 1.7 – Menganggar.

Standard Pembelajaran :
a) Memberi anggaran bilangan objek yang munasabah dengan:
b) Menyatakan kuantiti
c) Menggunakan perkataan “lebih daripada” dan “kurang daripada”.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menunjukkan kemahiran menganggar bilangan objek sama ada ‘lebih daripada’ atau
‘kurang daripada’.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :


 Guru menampal beberapa keping gambar pada papan putih.
 Murid-murid meneka atau menganggar bilangan guli yang terdapat dalam gambar
tersebut.
 Murid membuat perbandingan antara 2 keping gambar dan menyatakan sama ada ‘lebih
daripada’ atau ‘kurang daripada’.
 Murid menyiapkan latihan. Berbincang hasil kerja murid.

Elemen merentas Kurikulum (EMK) :


 Menghasilkan idea melalui pemerhatian, berhati-hati, ketepatan.

Bahan Bantu Mengajar :


Gambar, kad perkataan, buku aktiviti.

Refleksi :
