Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN- MATEMATIK

Hari : Jumaat
Masa : 8.25 - 8.50 (25 minit)
Tarikh : 7 Julai 2017
Tingkatan : 1 Bestari
Bilangan pelajar : __ / 24 orang
Topik : Bab 6: Persamaan Linear
Subtopik : 6.2 Persamaan Linear dalam Dua Pemboleh Ubah
d. Mewakilkan persamaan linear dalam dua pemboleh ubah
secara graf.
Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
i. Memahami persamaan linear serentak dalam
dua pemboleh ubah.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir aktiviti ini, murid akan dapat:

 Mewakilkan persamaan linear dalam dua pemboleh ubah


secara graf dengan betul.
 Mengikut arahan dan memberi perhatian kepada
pengajaran guru dengan baik.

Pengetahuan Sedia Ada : Ungkapan Algebra dan Persamaan Linear dalam Satu
Pemboleh Ubah
Cara Pengajaran : Perbincangan dan teacher centred
Strategi Pengajaran : Soal jawab, mengenal pasti corak, membina idea dan
perbincangan
Bahan Pengajaran : Lembaran kerja, papan putih petak-petak, marker warna
warni
KBKK : Mengingat semula, menjana idea, mentafsir maklumat dan
membuat refleksi.
Nilai Murni : Mendengar arahan guru, mengingati semula, memberi
tumpuan kepada guru, bekerjasama, berusaha dan berani
mengutarakan pendapat
Langkah/ Isi Kandungan Aktiviti Strategi/Kaedah/
masa nilai murni/ KBKK/
ABM
Peranan guru Peranan murid
Set Induksi  Paksi-x dan paksi y  Guru meminta murid  Murid memberi Nilai murni:
(5 minit) untuk mengingati respond tentang apa Mendengar arahan
kembali apa yang yang mereka ingati guru dan
telah dipelajari pada pada subtopik mengingati semula
subtopik mewakilkan mewakilkan
persamaan linear persamaan linear KBKK: Mengingat
dalam dua pemboleh dalam dua pemboleh semula
ubah secara graf. ubah secara graf.
Strategi: Soal
 Guru menerangkan  Murid memberikan jawab
hasil pembelajaran tumpuan kepada hasil
kepada murid untuk pembelajaran yang Kaedah:
PdP hari ini. diberikan oleh guru. Perbincangan

Sesi soal jawab berlaku ABM: -


sepanjang sesi PdP tanpa
sebarang instrument.
Perkembanga  Guru membincangkan  Membuat Nilai murni:
n Pengajaran  Kerja Rumah yang diberikan kerja rumah yang telah perbincagan bersama Memberi tumpuan
(Fasa pada 5 Julai 2017 diberikan pada 5 Julai guru dan menyemak kepada guru,
menstruktur 2017. jawapan masing- bekerjasama dan
idea) masing. berusaha.
(15 minit)
 Guru meminta
 Menjawab soalan dan KBKK: Menjana
beberapa orang murid idea
plot graf di hadapan.
kehadapan untuk
menjawab soalan dan Sterategi: Soal
plot graf. jawab, mengenal
pasti corak
Sesi soal jawab berlaku Kaedah:
sepanjang sesi PdP tanpa Perbincagan
sebarang instrument.
ABM: Lembaran
kerja, marker
warna-warni, papan
putih petak-petak
Penutup Ringkasan pengajaran  Guru meminta murid  Murid memberi Nilai murni: Patuh
(5 minit) untuk membuat perhatian dan berfikir arahan guru, berani
Kesimpulan tentang membentuk rumusan tentang apa tentang rumusan apa mengutarankan
persamaan linear serentak dan yang dipelajari dalam yang mereka pelajari pendapat
mewakilkannya secara graf. subtopik ini. dalam subtopik ini.
KBKK: Membuat
 Guru memberi refleksi dan
penegasan tentang  Murid memberi kesimpulan
topik yang dipelajari perhatian kepada
pada subtopik ini. rumusan yang dibuat Strategi: Soal
oleh guru tentang jawab
 Guru memberikan topik ini.
kerja rumah (buku teks Kaedah:
Mahir Diri 6.2 no 3) Perbincangan

 Guru meminta murid-  Memberi tumpuan ABM: -


murid untuk kepada arahan guru.
mengulang kaji di
rumah untuk
kemudahan murid
belajar subtopik 6.3
(Persamaan Linear
Serentak dalam Dua
Pemboleh ubah).
 Murid menulis refleksi
 Seterusnya, guru seperti yang di minta
meminta murid untuk oleh guru.
membuat sedikit
refleksi untuk guru
membuat penambah
baikkan

Sesi soal jawab berlaku


sepanjang PdP tanpa
sebarang instrument.
Pentaksiran  Sesi soal jawab berlaku sepanjang PdP tanpa sebarang instrument. (HP 1, HP 2)
 Kerja rumah 5 Julai 2017 (HP 1, HP 2)
 Kerja rumah (buku teks Mahir Diri 6.2 no 3) (HP 1)
Refleksi Fail Jurnal Refelksi
