Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1

MINGGU TARIKH HARI MASA


Choose an item. 29/5/2022 Isnin

TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK BAB 1 NOMBOR NISBAH


1.2.1 Menambah dan menolak
integer menggunakan garis
STANDARD 1.2 Operasi asas aritmetik STANDARD nombor atau kaedah lain yang
KANDUNGAN yang melibatkan integer PEMBELAJARAN sesuai. Seterusnya membuat
generalisasi tentang penambah
dan penolakan integer.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF 1.Menambah dan menolak integer menggunakan garis nombor atau kaedah lain yang
PEMBELAJARAN sesuai. Seterusnya membuat generalisasi tentang penambahan dan penolakan
integer.
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Operasi asas aritmetik y
KEJAYAAN melibatkan integer melalui aktiviti yang dijalankan
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid
1.Sumbang saran antara guru dan murid. Kemudian murid membuat perkaitan antara
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru memberi tunjuk ajar dan bimbingan berkaitan tajuk dan mengguna
pendekatan terbeza dari segi hasil iaitu memerlukan murid berlainan ta
menghasilkan produk yang berlainan.
3.Murid melakukan aktiviti Gallery Walk: Murid secara berkumpulan diberikan tuga
dan menyiapkannya dalam bentuk kertas sebak atau manila kad dan sebagain
AKTIVITI Murid menampal hasil kerja di dinding untuk dilihat oleh kumpulan lain. Murid darip
kumpulan lain akan memberikan komen tentang hasil kerja. Dalam aktiviti ini m
memaparkan kaedah menambah dan menolak integer menggunakan garis nom
atau kaedah lain yang sesuai. Seterusnya membuat generalisasi tent
penambahan dan penolakan integer.
4.Guru juga mempraktikkan Pembelajaran berasaskan masalah. Murid digalakkan un
belajar tentang tajuk melalui penyelesaian masalah
5.Kemudian aktiviti soal jawab antara rakan dan guru.
6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD), Tahap prestasi : 3
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Manila kad
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Kertas A4
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Alat tulis


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 29/5/2022 Isnin

TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK BAB 1 NOMBOR NISBAH


1.2.2 Mendarab dan membaha
integer menggunakan pelbagai
STANDARD 1.2 Operasi asas aritmetik STANDARD
kaedah. Seterusnya membuat
KANDUNGAN yang melibatkan integer PEMBELAJARAN
generalisasi tentang pendaraba
dan pembahagian integer.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Mendarab dan membahagi integer menggunakan pelbagai kaedah. Seterusnya
membuat generalisasi tentang pendaraban dan pembahagian integer.
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Operasi asas aritmetik y
KEJAYAAN melibatkan integer melalui aktiviti yang dijalankan
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu mengaitkan dengan hobi/kegemaran murid
1.Guru mempraktikkan pembelajaran secara flipped classroom, iaitu guru telah
mengarahkan murid mencari maklumat dan bersedia awal berkaitan tajuk yang bak
dipelajari hari ini.
2.Guru memberi tunjuk ajar dan bimbingan berkaitan tajuk operasi asas aritmetik y
melibatkan integer, seterusnya menggunakan pendekatan terbeza dari segi pro
AKTIVITI iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut ta
masing-masing
3.Murid merujuk buku teks. Kemudian murid mendarab dan membahagi inte
menggunakan pelbagai kaedah. Seterusnya membuat generalisasi tent
pendaraban dan pembahagian integer.
4.Kemudian aktiviti menjawab soalan pada lembaran kerja.
6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD), Tahap prestasi : 3
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN LCD projector
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 29/5/2022 Isnin

TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK BAB 1 NOMBOR NISBAH


1.2.3 Membuat pengiraan yang
STANDARD 1.2 Operasi asas aritmetik STANDARD melibatkan gabungan operasi
KANDUNGAN yang melibatkan integer PEMBELAJARAN asas aritmetik bagi integer
mengikut tertib operasi.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi integer
mengikut tertib operasi.
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Operasi asas aritmetik y
KEJAYAAN melibatkan integer melalui aktiviti yang dijalankan
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menunjukkan gambar
1.Murid menggariskan point penting daripada petikan. Kemudian murid membuat
perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru memberi tunjuk ajar dan bimbingan berkaitan tajuk dan mengguna
pendekatan terbeza dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandun
AKTIVITI yang berbeza mengikut tahap murid
3.Murid melakukan aktiviti Melengkapkan Peta i-Think: Murid menggunakan peta i-Th
sebagai alat untuk menjana idea.
4.Kemudian, murid membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi a
aritmetik bagi integer mengikut tertib operasi.
5.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
6.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD), Tahap prestasi : 3
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN LCD projector


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 29/5/2022 Isnin

TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK BAB 1 NOMBOR NISBAH


1.2.4 Menghuraikan hukum
operasi aritmetik iaitu Hukum
STANDARD 1.2 Operasi asas aritmetik STANDARD
Identiti Hukum Kalis Tukar Tert
KANDUNGAN yang melibatkan integer PEMBELAJARAN
Hukum Kalis Sekutuan dan
Hukum Kalis Agihan.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Menghuraikan hukum operasi aritmetik iaitu Hukum Identiti Hukum Kalis Tukar Tert
Hukum Kalis Sekutuan dan Hukum Kalis Agihan.
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Operasi asas aritmetik y
KEJAYAAN melibatkan integer melalui aktiviti yang dijalankan
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menonton video
1.Murid menonton video berkaitan tajuk. Kemudian murid membuat perkaitan antara
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru memberi tunjuk ajar dan bimbingan berkaitan tajuk dan mengguna
pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran k
bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing
3.Murid melakukan aktiviti Rally Robin: Pelajar dalam bentuk berpasangan bergilir-
AKTIVITI memberikan respons tentang topik perbincangan secara lisan. Disamping itu, m
masing-masing membuat catatan sebagai nota penting berkaitan tajuk. Dalam ak
ini murid menghuraikan hukum operasi aritmetik iaitu Hukum Identiti Hukum K
Tukar Tertib Hukum Kalis Sekutuan dan Hukum Kalis Agihan.
4.Guru juga mempraktikkan Pembelajaran berasaskan masalah. Murid digalakkan un
belajar tentang tajuk melalui penyelesaian masalah
5.Kemudian aktiviti sumbang saran antara rakan dan guru.
6.Akhir sekali, menjawab soalan pada buku kerja
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD), Tahap prestasi : 3
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Alat tulis
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Buku kerja
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 29/5/2022 Isnin

TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK BAB 1 NOMBOR NISBAH


1.2.5 Membuat pengiraan yang
STANDARD 1.2 Operasi asas aritmetik STANDARD
efisien dengan menggunakan
KANDUNGAN yang melibatkan integer PEMBELAJARAN
hukum operasi asas aritmetik.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.Membuat pengiraan yang efisien dengan menggunakan hukum operasi asas aritme

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Operasi asas aritmetik y
KEJAYAAN melibatkan integer melalui aktiviti yang dijalankan
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan bercerita
1.Murid mendengar penerangan terperinci guru Kemudian murid membuat perkaitan
antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru memberi tunjuk ajar dan bimbingan berkaitan tajuk dan mengguna
pendekatan terbeza dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandun
yang berbeza mengikut tahap murid
AKTIVITI 3.Murid melakukan aktiviti Rally Table: Secara berpasangan, murid bergilir-
memberikan pendapat dan menjawab soalan dengan menulis di atas kertas y
sama. Guru memantau aktiviti murid. Dalam aktiviti ini murid Membuat pengiraan y
efisien dengan menggunakan hukum operasi asas aritmetik.
3.Guru juga mempraktikkan Pembelajaran Inkuiri. Melalui pendekatan ini g
mementingkan pembelajaran melalui pengalaman murid.
4.Kemudian aktiviti melaksanakan project Based Learning (PBL).
6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD), Tahap prestasi : 3
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN LCD projector
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 29/5/2022 Isnin

TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK BAB 1 NOMBOR NISBAH


STANDARD 1.2 Operasi asas aritmetik STANDARD 1.2.6 Menyelesaikan masalah
KANDUNGAN yang melibatkan integer PEMBELAJARAN yang melibatkan integer.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.Menyelesaikan masalah yang melibatkan integer.

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Operasi asas aritmetik y
KEJAYAAN melibatkan integer melalui aktiviti yang dijalankan
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu membuat perkaitan dengan isu semasa
1.Guru memberikan arahan. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif
pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru memberi tunjuk ajar dan bimbingan berkaitan tajuk dan mengguna
AKTIVITI pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran k
bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing
3.Murid menjawab soalan latihan iaitu murid menyelesaikan masalah yang melibat
integer.
4.Kemudian aktiviti perbincangan kumpulan.
5.Akhir sekali, pemantapan teknik menjawab soalan mengikut format PT3
6.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD), Tahap prestasi : 3
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN LCD projector


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
