Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

MATA
PELAJARAN /

Bahasa Malaysia (3.45-4.45 ptg) 2 GIGIH


23 APRIL 2015

TARIKH
TEMA / TAJUK

SEMANGAT PERPADUAN Semangat kerjasama.

STANDARD

3.3.4. Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan

PEMBELAJARAN

ayat majmuk berdasarkan bahan grafik yang betul.

OBJEKTIF

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


Membina dan menulis 3 daripada 5 ayat majmuk berdasarkan bahan

PEMBELAJARAN

grafik menggunakan kaedah soalan-respon 5W1H.


PENGISIAN
KURIKULUM

Ilmu : Pendidikan Moral


Nilai : kasih sayang, tolong menolong dan bekerjasama
EMK : ilmu, nilai murni, kemahiran bernilai tambah
KBT: KB (mengenal pasti, menghubungkaitkan, megumpulkan dan

BAHAN BANTU

mengelaskan.)
BCB : mendengar engan berkesan, bacaan intensif
KONTEKSTUAL: mengaplikasikan.
SISTEM BAHASA: tatabahasa: kata tanya.
KOSA KATA: kelas, menyapu, mengelap cermin
Komputer riba, slaid power point gambar-gambar tunggal, kad gambar

BELAJAR
PENILAIAN

Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan ayat

PENGAJARAN &

majmuk berdasarkan bahan grafik yang betul.

PEMBELAJARAN
PENTAKSIRAN

B2 DL1 E1

PBS
PPPM
REFLEKSI

LANGKAH /
MASA

Kemahiran berfikir
Bil murid:
________ murid menguasai kemahiran
________ murid diberi bimbingan
Tindakan susulan:

ISI PELAJARAN

AKTIVITI P&P

Set induksi
(5 minit)

Guru menayangkan video klip yang


menggambarkan situasi di bilik darjah.
Berdasarkan tayangan, guru
menanyakan beberapa soalan :
1. Adakah kamu menonton wayang di
pawagam?
2. Apakah yang dilakukan oleh muridmurid dalam gambar?
3. Di manakah aktiviti dalam gambar ini
berlaku?

1. Guru menayangkan video klip yang


berkaitan dengan suasana membersihkan
kelas dan bersoal jawab tentangnya.
2. Guru mengaitkannya dengan kemahiran
membina ayat berdasarkan gambar yang
bertajuk Bilik Darjah Sekolah.

Lampiran 1:
Video klip
http://www.youtube.com/watch?
v=2vuBTw_aX8A

Langkah 1
(10 minit)

Menyenaraikan kata kerja berdasarkan


gambar yang dipaparkan melalui skrin.

1. Guru mempamerkan slaid power point


tentang suasana di bilik darjah.

1.
2.
3.
4.
5.

2. Guru meminta murid menyenaraikan kata


kerja berpandukan gambar pada slaid.

Menyapu
Menghias
Menyusun
Menampal
Mengelap

Lampiran 2 :
Slaid power point

3. Murid memberikan sekurang-kurangnya


5 kata kerja.
4. Guru memberi respon terhadap semua
jawapan murid.
5. Guru menghuraikan nilai yang sesuai
yang diterapkan dalam gambar.

Langkah 2
( 15 minit)

1. Guru meminta murid mengikut


langkah pelaksanaan 5W1H untuk
membina ayat yang lengkap.

1. Guru mempamerkan jadual maklumat


yang telah dibuat.
2. Guru menyoal menggunakan kaedah
5W1H.

5W1H

MAKLUMAT

WHO

Ahmad /murid
lelaki /murid
perempuan /
ketua
darjah/Salmah
Aminah /

WHAT

menyapu /
menghias /
menyusun /
mengelap /
memadam

When

Pada waktu rehat

WHERE

Di bilik darjah

WHY

Supaya kelihatan
bersih /
Agar kelihatan
kemas

HOW

Menggunakan
kain/menggunaka
n penyapu

3. Guru membantu dan membimbing murid


untuk menaip jawapan mereka pada jadual
yang telah disediakan.
4. Guru membantu dan membimbing murid
untuk menulis jawapan pada jadual.

Pembentukan kumpulan
Langkah 3
( 10 minit)

Membina ayat berdasarkan gambar.

1. Murid diminta berbincang di dalam


kumpulan untuk membina ayat berdasarkan
gambar.

CONTOH JAWAPAN
1. Seorang murid lelaki sedang
mengelap tingkap bilik darjah yang
kotor dengan sehelai kain.
2.

Dua orang murid lelaki menyusun

2. Guru mengedarkan gambar yang sama


seperti slaid kepada murid.

3. Guru meminta murid membina dan


menulis ayat berdasarkan gambar

kerusi dan meja agar kelihatan kemas


dan bersih.
3. Ketua darjah sedang menghias
meja guru dengan sejambak bunga.
4. Mei Ling dan Aminah sedang
menyapu lantai bilik darjah agar
kelihatan bersih.

menggunakan teknik 5W1H.


4. Setiap wakil kumpulan menulis jawapan
pada kertas majung.

5. Guru menyemak jawapan murid sambil


memberi tunjuk ajar kepada murid.

5. Seorang murid lelaki yang tinggi


sedang memadam papan supaya
kelihatan bersih.
6. Dua orang murid perempuan sibuk
menampal hasil kerja mereka pada
papan kenyataan.
Langkah 4
(10 minit)

Tugasan individu
Lembaran kerja:

1. Murid diedarkan lembaran kerja.


2. Guru menerangkan tugasan.
3. Murid menulis 5 ayat tunggal
berdasarkan gambar.

Menulis 5 ayat majmuk berdasarkan


gambar di beri.

Penutup
(5 minit)

Memberi tugasan yang berkaitan


dengan membina ayat berdasarkan
gambar tunggal sebagai latihan
pengukuhan di rumah.

Soalan latihan pengukuhan di rumah


.

1. Guru memberi pujian dan motivasi atas


penglibatan murid semasa aktiviti dijalankan.
2. Guru membuat rumusan tentang isi-isi
penting untuk tajuk hari ini.
3. Guru meminta murid membaca ayat
yang telah dipelajri.
4. Guru mengedarkan latihan pengukuhan
kepada semua murid.

Penutup kognitif:
rumusan pelajaran
Penutup sosial :
pujian dan motivasi

Nama: _____________________________________
__________________

Tarikh:

Bina 5 ayat majmuk daripada gambar di atas.


1.
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
2.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
4.
__________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________
5.
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
