Anda di halaman 1dari 6

RPH (PENDIDIDIKAN PEMULIHAN) 20 April 2015

Nama : AIDA ILLYANA BT JELIN

NO K/P : 911016-06-5026

Kelas : 2K
MATA PELAJARAN : BAHASA MALAYSIA
TARIKH : 27/4/2015

KUMPULAN
NAMA MURID

KONSTRUK /
KEMAHIRAN

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN :
Pada akhir
pengajaran dan
pembelajaran,
murid dapat :

HARI : ISNIN

MASA : 11.45 PAGI 1.15 TENGAHARI

KUMPULAN 1
(Bintang)
1. Muhammad
Hafizi Irfan b.
Md. Roslee
2. Ammar
3. Fazari

KUMPULAN 2
(Bulan)
1. Muhammad
Syawal
Mustaqim b.
Khairul
2. Nur Syazliana bt
Basahadudin
3. Muhammad
Aidid Adha b.
Azhan

KUMPULAN 3
(Matahari)
1. Nik
Muhammad
Haikal b. Nik
Saimi
2. Nur Farisha
bt Roslan

Konstruk 4 :

Konstruk 3 :

Konstruk 3 :

Keupayaan
membaca dan
menulis perkataan
suku kata terbuka.

Keupayaan
membaca dan
menulis perkataan
suku kata terbuka.

Keupayaan
membaca dan
menulis perkataan
suku kata terbuka.

Unit 1 :

Unit 2 :

Unit 1 :

Membaca, membina
dan menulis suku
kata KVKV

Membaca, membina
dan menulis
perkataan VKV dan
KVKVKV
1. Menulis
perkataan
KVK
sekurangkurangnya 4
daripada 5
dengan betul.

Membaca,
membina dan
menulis suku kata
KVKV
1. Menyenaraik
an
perkataan
KV
sekurangkurangnya 4
daripada 5
dengan
betul.
2. Menyalin
suku kata

1. Menulis
perkataan
KVKV
sekurangkurangnya 4
daripada 5
dengan betul.

RPH (PENDIDIDIKAN PEMULIHAN) 20 April 2015

PENGETAHUAN
SEDIA ADA
MURID
ISI PELAJARAN

Mengenal suku kata


KV

Mengenal suku kata


KV

Membaca dan
menulis perkataan
suku kata terbuka.

Membaca dan
menulis perkataan
suku kata tertutup.

bapa, dada, mata,


pipi, bola, buku,
susu, pasu, roda,
gigi

bapa, dada, mata,


pipi, bola, buku,
susu, pasu, roda,
gigi

KV dengan
betul.
Mengenal huruf
vokal dan
konsonan
Menyebut dan
menulis perkataan
suku kata terbuka.
Ba, bu, be, bi, bo

PENGGABUNGJALINAN ISI KANDUNGAN : Muzik


ELEMEN MERENTAS KURIKULUM : Kemahiran berfikir, nilai murni
PENYERAPAN NILAI : Keberanian, kerjasama, kerajinan
UNSUR TERAPI : Muzik dan nyanyian, pergerakan kreatif
BBM : slide kv+kv, kad suku kata, puzzle suku kata, laptop, lcd
KB : membanding dan membezakan, mengumpul dan mengelas

LANGKAH/KUMPUL
AN
SET INDUKSI
(11.45
tghri)

pg-12.05

20 minit
LANGKAH 1
(12.05
tghri
12.25 tghri)
20 minit

Bintang

Bulan

Matahari

Guru meminta murid berdiri dan mengucap salam serta


bertanyakan khabar murid.
Guru menayangkan lagu video bangun pagi.
Guru meminta murid menyanyikan lagu dengan
melakukan pergerakan.
Guru menerangkan kepada murid bahawa hari tersebut
pengajaran mengenai suku kata terbuka.
Interaksi
Pengukuhan
Aktiviti bertulis

Guru
menerangkan
isi
pengajaran
berkenaan

Murid
diminta
duduk
ruangan
belajar.

di

Murid
diberikan
lembaran
kerja.
Murid

RPH (PENDIDIDIKAN PEMULIHAN) 20 April 2015

LANGKAH 2
(12.25
tghri
12.45 tghri)

dengan
menulis suku
kata terbuka.
Guru
menayangka
n
slide
gambar yang
berkaitan
dengan suku
kata kvkv.
Guru
mengeja dan
murid
mengikut.
Murid diminta
menyalin
suku
kata
terbuka
di
papan putih
di
atas
kertas
serbaguna
yang
diberikan
oleh guru.

Aktiviti bertulis

20 minit

Murid
diberikan
lembaran
kerja.
Murid diminta

Guru
memberikan
sampul
yang
mengandun
gi puzzle kv
yang
mempunyai
warna yang
berbeza.
Murid
diminta
menampal
suku kata kv
mengikut
susunan
abjad
di
atas kertas
yang
disediakan.
Guru
memantau
kerja murid.

Interaksi

Guru
menerangka
n
isi
pengajaran
berkenaan

diminta
menyelesaik
an tugasan
yang
terdapat
dalam
lembaran
kerja.
Murid
diminta
menyelesaik
an
soalan
yang
terdapat
dalam
lembaran
kerja.
Guru
memantau
kerja murid.

Pengukuhan

Murid
diminta
duduk
ruangan
belajar.

di

RPH (PENDIDIDIKAN PEMULIHAN) 20 April 2015

menyelesaika
n
tugasan
yang
terdapat
dalam
lembaran
kerja.
Murid diminta
menyelesaika
n soalan yang
terdapat
dalam
lembaran
kerja.
Guru
memantau
kerja murid.

LANGKAH 3
(11.53 pg 12.09
tengahari)

Pengukuhan

20 minit

Murid diminta
duduk
di
ruangan
belajar.
Guru

dengan
menulis
suku
kata
terbuka.
Guru
menayangk
an
slide
gambar
yang
berkaitan
dengan
suku
kata
kvkv.
Guru
mengeja
dan
murid
mengikut.
Murid
diminta
menyalin
suku
kata
terbuka
di
papan putih
di
atas
kertas
serbaguna
yang
diberikan
oleh guru.

Aktiviti bertulis

Murid
diberikan
lembaran
kerja.
Murid

Guru
memberikan
sampul
yang
mengandun
gi
puzzle
huruf vokal
dan gambar
yang
mempunyai
warna yang
berbeza.
Murid
diminta
mengguntin
g
dan
menampal
suku kata kv
mengikut
warna yang
sama di atas
kertas yang
disediakan.
Guru
memantau
kerja murid.

Interaksi

Guru
menerangka
n
isi
pengajaran
berkenaan

RPH (PENDIDIDIKAN PEMULIHAN) 20 April 2015

PENUTUP
(12.09 tengahari
12.15 tengahari)
10 minit

memberikan
sampul yang
mengandungi
puzzle
kv
mengikut
warna.
Murid diminta
menampal
suku
kata
kvkv
mengikut
warna
yang
sama
atas
kertas yang
disediakan.
Guru
memantau
kerja murid.

diminta
menyelesaik
an tugasan
yang
terdapat
dalam
lembaran
kerja.
Murid
diminta
menyelesaik
an
soalan
yang
terdapat
dalam
lembaran
kerja.
Guru
memantau
kerja murid.

dengan
menulis
suku
kata
terbuka.
Guru
menunjukka
n
kad
gambar
suku
kata
kv.
Guru
mengeja
dan
murid
mengikut.
Murid
diminta
menulis
suku
kata
terbuka
yang
diberikan di
atas kertas
serbaguna
yang
diberikan
oleh guru.

Guru berbincang mengenai isi pelajaran hari ini.


Guru menerangkan pada kelas seterusnya, token
ekonomi akan digunakan.
Guru memuji murid kerana memberikan kerjasama yang
baik.

Refleksi guru :
Ini merupakan kali pertama saya mengajar selama 90 minit. Saya cuba merancang
aktiviti yang bersesuaian untuk setiap langkah pengajaran. Lembaran kerja untuk

RPH (PENDIDIDIKAN PEMULIHAN) 20 April 2015


setiap kumpulan juga disediakan beberapa set bagi memastikan interaksi
pengajaran yang berlaku pada kumpulan lain tidak terganggu. Lembaran kerja
dapat membuatkan murid menumpukan perhatian terhadap lembaran kerja dan
tidak mengganggu rakannya yang lain. Masalah murid lewat ke kelas dapa diatasi
dengan guru sendiri pergi memanggil murid di kelas apabila waktu pemulihan.
Kelemahan :
Pengawalan kelas agak sukar kerana bilangan murid yang ramai. Murid suka
membuat bising walaupun ditegur berulang kali. Proses pengajaran dan
pembelajaran juga tidak lancar seperti yang saya harapkan kerana proses
penukaran langkah setiap kumpulan tidak dapat dilaksanakan dengan sebaiknya.
Objektif pembelajaran bagi kumpulan 2 tidak tercapai kerana murid di kumpulan 2
sangat lemah dalam penguasaan suku kata kv malah masih mengalami kekeliruan
dalam mengenal huruf konsonan dan vokal.
Penambahbaikan :
Untuk penambahbaikan, saya perlu lebih tegas agar murid tidak membuat bising
dan mengekalkan tumpuan terhadap pdp yang dijalankan. Pada kelas akan datang,
penukaran kumpulan antara kumpulan 2 dan kumpulan 3 perlu dilakukan kerana
pencapaian murid di kumpulan 2 sangat lemah berbanding kumpulan 3. Waktu
interaksi pengajaran perlu ditambah bagi membolehkan guru mengajar murid
dengan lebih lama supaya murid dapat memahaminya.
