Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4


Kelas

: 4 CEMPAKA

Bilangan Murid

: 20 murid

Tarikh

: 02 Mac 2015

Masa

: 8.45pagi 9.45pagi

Nilai Utama

: Kerjasama

Nilai sampingan

: Bertanggungjawab, kerajinan dan bertoleransi

Tajuk

: Semangat Bergotong-royong

Standard Kandungan

: 12. Kesediaan melakukan sesuatu untuk kepentingan bersama.

Standard Pembelajaran

: 12.1.1, 12.1.3 dan 12.1.4

Objektif Pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat;

Penaakulan

: Menyenaraikan tiga jenis aktiviti dilakukan bersama-sama jiran.

Perasaan

: Menceritakan perasaan apabila melakukan aktiviti brsama-sama


jiran.

Perlakuan

: Mendemontrasikan cara melakukan aktiviti dengan menggunakan


kaedah lakonan.

EMK

: kreatif

BBM

: video, kad gambar, kad manila, pen marker, pen warna, lembaran kerja

LANGKAH PdP:
LANGKAH/

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN

MASA
Set Induksi

CATATAN

Murid-murid menonton tayangan video yang bersituasi

BBM: video
situasi

bergotong-royong, yang ditunjukkan oleh guru.


Murid mengenalpasti nilai yang terkandung dalam video

tersebut.
Guru menyoal dan mengaitkan isi pelajaran / nilai yang

royong

(5 minit)

bergotong-

akan dipelajari.
Contoh soalan:
1. Apakah yang kamu dapat lihat/tonton dalam
gambar/video ini?
2. Apakah sifat-sifat yang ada dalam gambar/video aktiviti
bergotong-royong itu tadi?
3. Adakah kamu mengamalkan nilai tersebut dalam aktiviti
harian anda ?
Langkah 1

( 15 minit )

Murid mendengar penerangan berkaitan nilai kerjasama

BBM:

dan mengaitkan dengan jiran yang disampaikan oleh

Kad gambar

guru.
Murid memerhatikan gambar yang diberi oleh guru dan
menceritakan apa yang terkandung dalam gambar

tersebut.
Murid berkongsi pengalaman mereka yang berkaitan
dengan nilai kerjasama.

Langkah 2
(10 minit)

Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan oleh guru.


Setiap kumpulan akan diberikan kad arahan oleh guru.
Setiap kumpulan perlu melakonkan aktiviti yang

BBM:
pen marker

diarahkan berdasarkan kad arahan.


Murid melakonkan situasi berkenaan dan menunjukkan
cara-cara menyuarakan pandangan yang membina

Nilai Murni:

terhadap jiran berdasarkan situasi diberikan.

- bekerjasama

- kad manila,

- keberanian
Contoh Situasi:
1. Bergotong-royong
BBM:
Langkah 3
(15 minit)

Murid akan menerima penerangan dan arahan yang

- Kad gambar

berkaitan dengan aktiviti mengikut kumpulan.


Guru memberikan satu gambar situasi bergotong-

- Kad manila

royong kepada murid.


Murid membuat satu Peta minda mengenai aktiviti yang

- Pen warna

- Pen Marker

boleh dilakukan dalam bergotong-royong dan

Nilai:

mengaitkan dengan perasaan yang dirasa.

Bertanggungja
wab

Contoh Aktiviti:

Murid mengaplikasi peta minda dengan


menyenaraikan cara-cara menyuarakan
pandangan berdasarkan gambar.

Guru membuat pentaksiran/penilaian

EMK:
- Kreatif

Langkah 4
(10 minit)

Murid menerima lembaran kerja daripada guru.


Murid menjawab lembaran yang diedarkan.
Murid dinilai daripada hasil kerja mereka oleh guru.

BBM:
- Lembaran
kerja

Contoh Lembaran:

Penutup

Murid menerima arahan yang jelas berkaitan dengan

aktiviti yang disampaikan oleh guru.


Murid-murid diberi satu peristiwa yang berkaitan dengan

(5 minit)

jiran oleh guru.

Sekiranya peristiwa tersebut menunjukkan sikap


keberanian, maka murid akan bersorak horrey dan
sekiranya tidak, murid akan buat aksi menangis.

Contoh :
1. Anda menegur jiran yang membakar sampah dihalaman
rumah. (horrey / menangis)
2. Adik anda bergaduh dengan anak jiran. Anda tidak
mempedulikan mereka. (horrey / menangis)
3. Anda meminta jiran anda untuk memperlahankan bunyi
radio pada waktu malam. (horrey / menangis)
