Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Modul : perkaitan dan algebra


Matematik
Tema : Koordinat
Kod standard pembelajaran:
16.1 koordinat pada sukuan pertama

Tarikh : 16/11/2015 (isnin)


Kelas : 4 Berlian
minggu 42
Masa : 0810-0910
PPPM : Tahap
KBAT :
PdP berpusatkan :
Penguasaan 1,2,3,4,5,6
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
Menyatakan perbendaharaan kata bagi menjelaskan maksud paksi mengufuk dan paksi
mencancang
Menamakan objek berdasarkan kedudukan pada paksi mengufuk dan paksi mencancang
di atas kertas berpetak
(iii) Menentu dan menyatakan kedudukan objek pada paksi mengufuk dan paksi
mencancang di atas kertas berpetak
Nilai Pengajaran :
Perbendaharaan kata :
BBM/Sumber : kertas mahjong, buku teks,
berusaha sehabis baik untuk belajar
Paksi mengufuk, paksi mencancang
pelekat bergambar
sesuatu ilmu
EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawanan
Rangka Pengajaran :
Kesan / Refleksi :
set induksi
- guru menerangkan hasil PdP hari ini perkaitan dan algebra (koordinat).
- guru mengaitkan hasil PdP dalam situasi susunan meja di dalam kelas.
Set perkembangan
- murid berkumpul pada kad grid gergasi yang dihasilkan guru.
- Sekali lagi guru bertanya apakah hasil PdP pada kali dan kaitannya dengan
Impak :
aktiviti yang dijalankan.
- guru menerangkan kaedah mengenal pasti kedudukan sesuatu objek dan
menghasilkan kad grid tersebut.
- Guru bertanya beberapa soalan (KBAT) kepada murid.
set kemuncak = lambang negara Malaysia
- murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil dan perlu menjawab
beberapa soalan bertemakan lambang negara Malaysia.
Kerja susulan untuk murid :
- pada akhir aktiviti, murid membentang hasil dapatan mereka kepada rakan
Penutup
- murid diberikan latihan pengukuhan pada akhir PdP
- murid bersoal jawab bersama guru objektif PdP tercapai atau tidak.
- guru membuat kesimpulan keseluruhan hasil PdP.
Mata Pelajaran :
Modul : Nombor dan Operasi Tarikh : 16/11/2015 (isnin)
Kelas : 2 Berlian
Matematik
Tema : darab
minggu 42
Masa : 0910-1010
Kod standard pembelajaran:
PPPM :
KBAT :
PdP berpusatkan :
4.2 melengkapkan ayat matematik
B3D1E4
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
(i) Membina sifir 2 hingga 10 dengan berpandukan garis nombor (bentuk jam)
Nilai Pengajaran :
yakin dengan keupayaan diri sendiri dan
berdisiplin
Rangka Pengajaran :

Perbendaharaan kata :
Sifir 2 hingga 10

set induksi
-minta murid berdiri dan guru menguji minda murid dengan beberapa sifir
mudah.
set perkembangan
- guru memberi penerangan lengkap hasil pengajaran dan pembelajaran.
- guru menunjukkan soalan berayat matematik melibatkan operasi darab dan
mengenali kata kunci pada ayat tersebut
- guru juga selalu mengingatkan murid hasil PdP sepanjang pembelajaran.
- murid juga diajar kaedah membina sifir mudah dari sifir 2 hingga 10.
set kemuncak = siapa pantas

BBM/Sumber :
Lembaran kerja, kertas A4, projektor
EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawanan
Kesan / Refleksi :

Impak :

- secara individu, murid akan diuji siapa yang dapat menjawab soalan sifir
yang dikemukakan guru akan diberi hadiah.
Penutup
- murid diberikan latihan pengukuhan pada akhir PdP
- guru memantau perlakuan dan membimbing murid di dalam kelas.
- guru membuat kesimpulan hasil PdP.

Kerja susulan untuk murid :

Mata Pelajaran : Modul : dunia pangkalan data


Tarikh : 16/11/2015 (isnin)
Kelas : 5 Berlian
TMK
Tema : membangunkan sistem pangkalan data
minggu 42
Masa : 1230-1330
Kod standard pembelajaran:
PPPM : tahap
KBAT :
PdP berpusatkan :
3.6
penguasaan 1-5
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
3.6 membuat carian
Nilai Pengajaran :
berusaha mempelajari sesuatu yang
baru

Perbendaharaan kata :
Carian pada pangkalan data

Rangka Pengajaran :
set induksi
- guru memberi penerangan terperinci hasil PdP pada hari ini.
set perkembangan
- murid diterangkan secara terperinci kaedah melakukan carian pada
pangkalan data
set kemuncak
- secara individu murid cuba menilai pangkalan data yang telah siap dihasilkan
berdasarkan panduan yang ditayangkan di hadapan slaid di atas bimbingan
guru.
Penutup
- murid diberikan latihan pengukuhan pada akhir PdP
- guru memantau perlakuan dan membimbing murid di dalam kelas.
- guru membuat kesimpulan hasil PdP.

BBM/Sumber :
projektor, buku teks, komputer riba,
komputer peribadi, kertas A4
EMK : kreativiti dan inovasi, TMK
Kesan / Refleksi :

Impak :

Kerja susulan untuk murid :

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Modul : olahraga asas
Pend. Jasmani
Tema : kemahiran asas balingan
Kod standard pembelajaran:
PPPM : tahap
1.11.2, 2.11.1, 5.1.3, 5.1.4
penguasaan 1-5

Tarikh : 17/11/2015 (selasa)


Kelas : 5 Berlian
minggu 42
Masa : 0740-0810
KBAT :
PdP berpusatkan :
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
Berkebolehan melakukan aktiviti melempar cakera dengan lakuan yang betul
Nilai Pengajaran :
Belajar sesuatu kemahiran baru dengan
cemerlang
Rangka Pengajaran :

Perbendaharaan kata :
Teknik melempar cakera

BBM/Sumber : maker kon, kon


EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawanan
Kesan / Refleksi :

set induksi
- Guru mengetuai pemanasan badan menggunakan wisel dan pelbagai variasi
Impak :
pergerakan.
set perkembangan
- guru menunjukkan demonstrasi secara ansur maju pergerakan sebelum,
semasa dan selepas melakukan lempar cakera
- murid juga didedahkan beberapa teknik lempar cakera yang biasa digunakan
oleh atlet.
set kemuncak = SAYA BIJAK MENGAWAL KUASA
- secara individu murid cuba mengaplikasi kemahiran yang diajar menikut
kumpulan.
penutup
Kerja susulan untuk murid :
- sesi diskusi bersama murid mengenai hasil PdP hari ini.
- guru membuat kesimpulan hasil PdP
Mata Pelajaran :
Modul : olahraga asas (asas
Tarikh : 17/11/2015 (selasa)
Kelas : 4 Berlian
Pend. Jasmani
balingan)
minggu 42
Masa : 0840-0910
Tema : merejam
Kod standard pembelajaran:
PPPM : tahap
KBAT :
PdP berpusatkan :
1.11, 2.11, 5.1
penguasaan 1-5
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
Berkebolehan merejam menggunakan tangan dengan teknik yang betul.
Nilai Pengajaran :
Belajar sesuatu kemahiran baru

Perbendaharaan kata :
Merejam pada jarak tertentu

BBM/Sumber : maker, gelung rotan,kon


EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawanan
Kesan / Refleksi :

Rangka Pengajaran :
set induksi
- murid melakukan pemanasan badan mengikut perlakuan guru, muzik dan
wisel (fokus lebih kepada bahagaian upper body dan lower body).
set perkembangan
- guru menunjukkan demonstrasi secara ansur maju teknik merejam dengan
lakuan yang betul.
- murid diberi peluang melakukan aktiviti di bawah kawalan guru.
set kemuncak = SIAPA HEBAT
- secara individu, murid cuba mengaplikasi hasil PdP di dalam pertandingan
bagi menguju tahap kemampuan murid iaitu murid yang dapat merejam pada
arah yang ditetapkan adalah pemenang.
Penutup
- sesi berdiskusi bersama murid mengenai hasil PdP hari ini.
- guru membuat kesimpulan hasil PdP

Impak :

Kerja susulan untuk murid :

Mata Pelajaran : Modul : perkaitan dan algebra


Matematik
Tema : Koordinat
Kod standard pembelajaran:
16.1 koordinat pada sukuan pertama

Tarikh : 17/11/2015 (selasa)


Kelas : 4 Berlian
minggu 42
Masa : 1030-1130
PPPM : Tahap
KBAT :
PdP berpusatkan :
Penguasaan 1,2,3,4,5,6
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
(iv) Menyatakan perbendaharaan kata bagi menjelaskan maksud paksi mengufuk dan paksi
mencancang
(v) Menamakan objek berdasarkan kedudukan pada paksi mengufuk dan paksi mencancang
di atas kertas berpetak
(vi) Menentu dan menyatakan kedudukan objek pada paksi mengufuk dan paksi
mencancang di atas kertas berpetak
Nilai Pengajaran :
Perbendaharaan kata :
BBM/Sumber : kertas mahjong, buku teks,
berusaha sehabis baik untuk belajar
Paksi mengufuk, paksi mencancang
pelekat bergambar
sesuatu ilmu
EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawanan
Rangka Pengajaran :
Kesan / Refleksi :
set induksi
- guru menerangkan hasil PdP hari ini perkaitan dan algebra (koordinat).
- guru mengaitkan hasil PdP dalam situasi susunan meja di dalam kelas.
Set perkembangan
- murid berkumpul pada kad grid gergasi yang dihasilkan guru.
- Sekali lagi guru bertanya apakah hasil PdP pada kali dan kaitannya dengan
Impak :
aktiviti yang dijalankan.
- guru menerangkan kaedah mengenal pasti kedudukan sesuatu objek dan
menghasilkan kad grid tersebut.
- Guru bertanya beberapa soalan (KBAT) kepada murid.
set kemuncak = lambang negara Malaysia
- murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil dan perlu menjawab
beberapa soalan bertemakan lambang negara Malaysia.
Kerja susulan untuk murid :
- pada akhir aktiviti, murid membentang hasil dapatan mereka kepada rakan
Penutup
- murid diberikan latihan pengukuhan pada akhir PdP
- murid bersoal jawab bersama guru objektif PdP tercapai atau tidak.
- guru membuat kesimpulan keseluruhan hasil PdP.
Mata Pelajaran :
Modul : eksplorasi multimedia Tarikh : 17/11/2015 (selasa)
Kelas : 4 Berlian
TMK
Tema : membangunkan
minggu 42
Masa : 1230-1330
persembahan multimedia
interaktif tak linear
Kod standard pembelajaran:
PPPM : tahap
KBAT :
PdP berpusatkan :
3.0
penguasaan 1,2,3,4,5
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
3.1 Melakar papan cerita bagi menyediakan persembahan multimedia interaktif
tak linear.
3.2 Membangunkan persembahan multimedia yang mengandungi sekurangkurangnya tiga elemen multimedia.
3.3 Mempakejkan persembahan multimedia dengan nama yang sesuai
Nilai Pengajaran :
Perbendaharaan kata :
BBM/Sumber : komputer riba, projektor,
pengetahuan sedia ada, sikap ingin tahu Menghasilkan format imej dan audio
buku teks, lembaran kerja
EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawana
Rangka Pengajaran :
Kesan / Refleksi :
set induksi
- Guru menerangkan secara ringkas hasil PdP pada hari ini.
set perkembangan
- guru bertanya kepada murid apakah yang telah dipelajari sepanjang modul
eksplorasi multimedia ini.
Impak :
- murid menghasilkan satu projek ringkas dengan menerapkan beberapa elemen
multimedia seperti video, audio dan lain-lain.
- guru membimbing murid sepanjang projek dijalankan.
set kemuncak = SIAPA BIJAK
- secara individu murid membentangkan hasil kerja mereka kepada rakan-rakan.

Kerja susulan untuk murid :


Penutup
- murid bersoal jawab bersama guru kekurangan dan kelemahan yang perlu
diperbaiki.

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Tunjang : pendidikan sukan
Pend.jasmani
Tema : permainan tradisional
Kod standard pembelajaran:
3.4.1, 3.4.2, 3.4.3

Tarikh : 18/11/2015 (rabu)


Kelas : 6 Berlian
minggu 42
Masa : 0740-0810
PPPM : kepelbagaian
KBAT :
PdP berpusatkan :
permainan tradisional
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
Psikomotor :kebolehan melakukan pelbagai permainan tradisonal dengan teknik yang
betul
Kognitif : tahu dan faham peranan bagi mematuhi undang-undang perminan
Afektif : berusaha sehingga berjaya, tanpa rasa takut dan yakin pada diri
Nilai Pengajaran :
Perbendaharaan kata :
BBM/Sumber :maker, skital
Gigih berusaha dan membina kekuatan
Teknik lakuan yang betul
EMK : kreativiti dan inovasi, sains sukan
mental serta fizikal
Rangka Pengajaran :
Kesan / Refleksi :
set induksi
- Guru mengetuai pemanasan badan menggunakan rima tepuk tangan dan
pelbagai variasi pergerakan diiringi muzik
set perkembangan
Impak :
- Guru memberi penerangan dan simulasi kepada murid hasil PdP pada hari ini
antara jenis-jenis permainan tradisional.
- murid melakukan beberapa permainan tradisional mengikut undang-undang
dan elakkan kecederaan.
- guru memantau perlakuan murid.
set kemuncak = saya boleh
- secara berkumpulan,murid memilih permainan tradisional yang digemari
untuk dipertandingkan antara murid-murid.
Kerja susulan untuk murid :
Penutup
- guru bersoal jawab bersama murid dan membuat kesimpulan.

Mata Pelajaran : Modul : kapasiti aerobik


Pend. Jasmani
Tema : cabaran jantung
Kod standard pembelajaran:
3.2.1, 4.2.2, 4.2.3, 5.2.2

Tarikh : 18/11/2015 (rabu)


Kelas : 3 Berlian
minggu 42
Masa : 0840-0910
PPPM : tahap penguasaan
KBAT :
PdP berpusatkan :
B3D3E1, B6D2E1, B6D2E1, aplikasi,analisis,
Guru murid
B5D2E3
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
Berkebolehan melakukan aktiviti meningkatkan kapasiti aerobik
Nilai Pengajaran :
Perbendaharaan kata :
Belajar sesuatu kemahiran baru dengan
Kapasiti aerobik
cemerlang
Rangka Pengajaran :
set induksi
- murid melakukan pemanasan badan mengikut perlakuan guru, muzik dan
wisel (fokus lebih kepada bahagaian upper body dan lower body).
set perkembangan
- guru memberi penerangan ringkas apakah itu kapasiti aerobic dan
bagaimana cara untuk meningkatkan kasiti aerobic dalam badan.
- murid di beri peluang berkongsi contoh aktiviti meningkatkan aerobik.
set kemuncak = EKOR KUCING!!
- murid dibahagikan kepada dua kumpulan, setiap ahli kumpulan akan
diberikan kain sebagai ekor dan perlu menarik ekor kumpulan lawan di
samping menjaga ekor sendiri dariapda di cabut.
- guru memantau untuk proses penilaian tahap kemahiran murid.
Penutup
- sesi diskusi bersama murid mengenai hasil PdP hari ini.
- guru membuat kesimpulan hasil PdP

BBM/Sumber : kain panjang, kon


EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawanan
Kesan / Refleksi :

Impak :

Kerja susulan untuk murid :

Mata Pelajaran : Modul : Nombor dan Operasi


Matematik
Tema : darab
Kod standard pembelajaran:
4.2 melengkapkan ayat matematik

Tarikh : 18/11/2015 (rabu)


Kelas : 2 Berlian
minggu 42
Masa : 1200-1300
PPPM :
KBAT :
PdP berpusatkan :
B3D1E4
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
(i) Membina sifir 2 hingga 10 dengan berpandukan garis nombor (bentuk jam)
Nilai Pengajaran :
yakin dengan keupayaan diri sendiri dan
berdisiplin
Rangka Pengajaran :

Perbendaharaan kata :
Sifir 2 hingga 10

set induksi
-minta murid berdiri dan guru menguji minda murid dengan beberapa sifir
mudah.
set perkembangan
- guru memberi penerangan lengkap hasil pengajaran dan pembelajaran.
- guru menunjukkan soalan berayat matematik melibatkan operasi darab dan
mengenali kata kunci pada ayat tersebut
- guru juga selalu mengingatkan murid hasil PdP sepanjang pembelajaran.
- murid juga diajar kaedah membina sifir mudah dari sifir 2 hingga 10.
set kemuncak = siapa pantas
- secara individu, murid akan diuji siapa yang dapat menjawab soalan sifir
yang dikemukakan guru akan diberi hadiah.
Penutup
- murid diberikan latihan pengukuhan pada akhir PdP
- guru memantau perlakuan dan membimbing murid di dalam kelas.
- guru membuat kesimpulan hasil PdP.

BBM/Sumber :
Lembaran kerja, kertas A4, projektor
EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawanan
Kesan / Refleksi :

Impak :

Kerja susulan untuk murid :

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Modul : olahraga asas


Pend. Jasmani
Tema : kemahiran asas balingan
Kod standard pembelajaran:
PPPM : tahap
1.11.2, 2.11.1, 5.1.3, 5.1.4
penguasaan 1-5

Tarikh : 19/11/2015 (khamis)


Kelas : 5 Berlian
minggu 42
Masa : 0840-0910
KBAT :
PdP berpusatkan :
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
Berkebolehan melakukan aktiviti melempar cakera dengan lakuan yang betul
Nilai Pengajaran :
Belajar sesuatu kemahiran baru dengan
cemerlang

Perbendaharaan kata :
Teknik melempar cakera

BBM/Sumber : maker kon, kon


EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawanan
Kesan / Refleksi :

Rangka Pengajaran :
set induksi
- Guru mengetuai pemanasan badan menggunakan wisel dan pelbagai variasi
pergerakan.
set perkembangan
- guru menunjukkan demonstrasi secara ansur maju pergerakan sebelum,
semasa dan selepas melakukan lempar cakera
- murid juga didedahkan beberapa teknik lempar cakera yang biasa digunakan
oleh atlet.
set kemuncak = SAYA BIJAK MENGAWAL KUASA
- secara individu murid cuba mengaplikasi kemahiran yang diajar menikut
kumpulan.
penutup
- sesi diskusi bersama murid mengenai hasil PdP hari ini.
- guru membuat kesimpulan hasil PdP

Impak :

Kerja susulan untuk murid :

Mata Pelajaran : Modul : kapasiti aerobik


Pend. Jasmani
Tema : cabaran jantung
Kod standard pembelajaran:
3.2.1, 4.2.2, 4.2.3, 5.2.2

Tarikh : 19/11/2015 (khamis)


Kelas : 3 Berlian
minggu 42
Masa : 0740-0810
PPPM : tahap penguasaan
KBAT :
PdP berpusatkan :
B3D3E1, B6D2E1, B6D2E1, aplikasi,analisis,
Guru murid
B5D2E3
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
Berkebolehan melakukan aktiviti meningkatkan kapasiti aerobik
Nilai Pengajaran :
Perbendaharaan kata :
Belajar sesuatu kemahiran baru dengan
Kapasiti aerobik
cemerlang
Rangka Pengajaran :
set induksi
- murid melakukan pemanasan badan mengikut perlakuan guru, muzik dan
wisel (fokus lebih kepada bahagaian upper body dan lower body).
set perkembangan
- guru memberi penerangan ringkas apakah itu kapasiti aerobic dan
bagaimana cara untuk meningkatkan kasiti aerobic dalam badan.
- murid di beri peluang berkongsi contoh aktiviti meningkatkan aerobik.
set kemuncak = EKOR KUCING!!
- murid dibahagikan kepada dua kumpulan, setiap ahli kumpulan akan
diberikan kain sebagai ekor dan perlu menarik ekor kumpulan lawan di
samping menjaga ekor sendiri dariapda di cabut.
- guru memantau untuk proses penilaian tahap kemahiran murid.
Penutup
- sesi diskusi bersama murid mengenai hasil PdP hari ini.
- guru membuat kesimpulan hasil PdP

BBM/Sumber : kain panjang, kon


EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawanan
Kesan / Refleksi :

Impak :

Kerja susulan untuk murid :

Mata Pelajaran : Modul : Nombor dan Operasi


Matematik
Tema : darab
Kod standard pembelajaran:
4.2 melengkapkan ayat matematik

Tarikh : 19/11/2015 (khamis)


Kelas : 2 Berlian
minggu 42
Masa : 1030-1130
PPPM :
KBAT :
PdP berpusatkan :
B3D1E4
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
(i) Membina sifir 2 hingga 10 dengan berpandukan garis nombor (bentuk jam)
Nilai Pengajaran :
yakin dengan keupayaan diri sendiri dan
berdisiplin
Rangka Pengajaran :

Perbendaharaan kata :
Sifir 2 hingga 10

set induksi
-minta murid berdiri dan guru menguji minda murid dengan beberapa sifir
mudah.
set perkembangan
- guru memberi penerangan lengkap hasil pengajaran dan pembelajaran.
- guru menunjukkan soalan berayat matematik melibatkan operasi darab dan
mengenali kata kunci pada ayat tersebut
- guru juga selalu mengingatkan murid hasil PdP sepanjang pembelajaran.
- murid juga diajar kaedah membina sifir mudah dari sifir 2 hingga 10.
set kemuncak = siapa pantas
- secara individu, murid akan diuji siapa yang dapat menjawab soalan sifir
yang dikemukakan guru akan diberi hadiah.
Penutup
- murid diberikan latihan pengukuhan pada akhir PdP
- guru memantau perlakuan dan membimbing murid di dalam kelas.
- guru membuat kesimpulan hasil PdP.
Mata Pelajaran :
Matematik

BBM/Sumber :
Lembaran kerja, kertas A4, projektor
EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawanan
Kesan / Refleksi :

Impak :

Kerja susulan untuk murid :

Modul : perkaitan dan


Tarikh : 19/11/2015 (khamis)
Kelas : 4 Berlian
algebra
minggu 42
Masa : 1200-1300
Tema : Koordinat
Kod standard pembelajaran:
PPPM : Tahap Penguasaan
KBAT : aplikasi,analisis, PdP berpusatkan :
16.1 koordinat pada sukuan pertama
1,2,3,4,5,6
menilai,mencipta
Guru murid
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
-Menamakan objek berdasarkan kedudukan pada paksi mengufuk dan paksi
mencancang di atas kertas berpetak
-Menentu dan menyatakan kedudukan objek pada paksi mengufuk dan paksi
mencancang di atas kertas berpetak
Nilai Pengajaran :
Perbendaharaan kata :
BBM/Sumber : kertas mahjong, buku teks,
berusaha sehabis baik untuk belajar
Paksi mengufuk, paksi mencancang
pelekat bergambar
sesuatu ilmu
EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawanan
Rangka Pengajaran :
Kesan / Refleksi :
set induksi
- guru menerangkan hasil PdP hari ini perkaitan dan algebra (koordinat).
- guru mengaitkan hasil PdP dalam situasi susunan meja di dalam kelas.
Set perkembangan.
- Sekali lagi guru bertanya apakah hasil PdP pada kali dan kaitannya dengan
Impak :
aktiviti yang dijalankan.
- guru menerangkan kaedah mengenal pasti kedudukan sesuatu objek dan
menghasilkan kad grid tersebut.
set kemuncak = lambang negara Malaysia
- murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil dan perlu menjawab
beberapa soalan bertemakan lambang negara Malaysia.
Kerja susulan untuk murid :
- pada akhir aktiviti, murid membentang hasil dapatan mereka kepada rakan
Penutup
- murid diberikan latihan pengukuhan pada akhir PdP
- guru membuat kesimpulan keseluruhan hasil PdP

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Tunjang : pendidikan sukan
Pend.jasmani
Tema : permainan tradisional
Kod standard pembelajaran:
3.4.1, 3.4.2, 3.4.3

Tarikh : 20/11/2015 (jumaat)


Kelas : 6 Berlian
minggu 42
Masa : 0840-0910
PPPM : kepelbagaian
KBAT :
PdP berpusatkan :
permainan tradisional
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
Psikomotor :kebolehan melakukan pelbagai permainan tradisonal dengan teknik yang
betul
Kognitif : tahu dan faham peranan bagi mematuhi undang-undang perminan
Afektif : berusaha sehingga berjaya, tanpa rasa takut dan yakin pada diri
Nilai Pengajaran :
Perbendaharaan kata :
BBM/Sumber :maker, skital
Gigih berusaha dan membina kekuatan
Teknik lakuan yang betul
EMK : kreativiti dan inovasi, sains sukan
mental serta fizikal
Rangka Pengajaran :
Kesan / Refleksi :
set induksi
- Guru mengetuai pemanasan badan menggunakan rima tepuk tangan dan
pelbagai variasi pergerakan diiringi muzik
set perkembangan
Impak :
- Guru memberi penerangan dan simulasi kepada murid hasil PdP pada hari ini
antara jenis-jenis permainan tradisional.
- murid melakukan beberapa permainan tradisional mengikut undang-undang
dan elakkan kecederaan.
- guru memantau perlakuan murid.
set kemuncak = saya boleh
- secara berkumpulan,murid memilih permainan tradisional yang digemari
Kerja susulan untuk murid :
untuk dipertandingkan antara murid-murid.
Penutup
- guru bersoal jawab bersama murid dan membuat kesimpulan.

Mata Pelajaran : Modul : olahraga asas (asas balingan)


Tarikh : 20/11/2015 (jumaat)
Kelas : 4 Berlian
Pend. Jasmani
Tema : merejam
minggu 42
Masa : 0740-0810
Kod standard pembelajaran:
PPPM : tahap
KBAT :
PdP berpusatkan :
1.11, 2.11, 5.1
penguasaan 1-5
aplikasi,analisis,
Guru murid
menilai,mencipta
Murid guru
Objektif PdP :
Pencapaian PdP :
Berkebolehan merejam menggunakan tangan dengan teknik yang betul.
Nilai Pengajaran :
Belajar sesuatu kemahiran baru

Perbendaharaan kata :
Merejam pada jarak tertentu

BBM/Sumber : maker, gelung rotan,kon


EMK : kreativiti dan inovasi, keusahawanan
Kesan / Refleksi :

Rangka Pengajaran :
set induksi
- murid melakukan pemanasan badan mengikut perlakuan guru, muzik dan
wisel (fokus lebih kepada bahagaian upper body dan lower body).
set perkembangan
- guru menunjukkan demonstrasi secara ansur maju teknik merejam dengan
lakuan yang betul.
- murid diberi peluang melakukan aktiviti di bawah kawalan guru.
set kemuncak = SIAPA HEBAT
- secara individu, murid cuba mengaplikasi hasil PdP di dalam pertandingan
bagi menguju tahap kemampuan murid iaitu murid yang dapat merejam pada
arah yang ditetapkan adalah pemenang.
Penutup
- sesi berdiskusi bersama murid mengenai hasil PdP hari ini.
- guru membuat kesimpulan hasil Pd

Impak :

Kerja susulan untuk murid :
