Anda di halaman 1dari 8

AGNES CHONG TZE YAN

940730-12-6036

P4A

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran

: Matematik

Bidang

: Nombor dan Operasi

Unit

: Wang

Kelas

: 1 Merah

Tarikh

: 16 Ogos 2015

Masa

: 9.00 10.00 pagi (60 minit)

Bilangan Pelajar

: 20

Tajuk

: Wang hingga RM10

Standard Kandungan

: Murid dibimbing untuk:


4.1 Mengenal pasti ringgit dan sen.

Standard Pembelajaran

: Murid berupaya untuk:


4.1.2 Mewakilkan nilai wang:
(a) Sen hingga RM1.

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


1. Mewakilkan nilai wang Malaysia sesuatu barangan
dalam bentuk syiling sehingga RM1.
2. Menggunakan kaedah kombinasi yang pelbagai untuk
sesuatu nilai wang yang sama.

Pengetahuan Sedia

: Murid telah pernah melihat dan menggunakan duit


syiling Malaysia dalam kehidupan seharian.

Elemen Merentas Kurikulum : 1. Kreativiti Mengaplikasikan ilmu matematik untuk


mencari penyelesaian masalah yang rutin dan tidak
rutin.

AGNES CHONG TZE YAN

940730-12-6036

P4A

2. Nilai murni Bekerjasama, bersungguh-sungguh,


teliti dan rasional
Bahan Bantu Mengajar

: Duit syiling Malaysia, Sampul surat, Lembaran Kerja


Aktiviti 1, Lembaran kerja

Fasa / Masa
1. Persediaan

Isi Pelajaran
Microsoft PowerPoint:

Aktiviti P&P
1. Guru menunjukkan

Catatan
BBM:

(Rujuk Lampiran 1)

beberapa bahan maujud

Microsoft

Pemerhatian

seperti pensel, pemadam,

PowerPoint

dan analisis

pembaris, buku nota, gula-

(5 minit)

gula dan coklat kepada

KAEDAH:

murid dengan

Soal Jawab

menggunakan Microsoft
PowerPoint.

KBKK:

2. Guru menanya soalan

Membuat

kepada murid dan murid

perkaitan

diminta untuk mencari

Barangan:
Pensel:

jawapannya.

NILAI MURNI:

3. Murid akan menyatakan

Bersungguh-

harga bagi setiap

sungguh, teliti

barangan yang ditunjukkan dan rasional


tadi. (Harga telah
ditampalkan pada setiap

SENI DALAM

barangan tersebut.)

PENDIDIKAN:
Telah
memasukkan

Pemadam:

unsur seni
warna dan
seni gambar.

Pembaris:

AGNES CHONG TZE YAN

940730-12-6036

Buku Nota:

Gula-gula:

Coklat:

Soalan:
1. Di manakah kamu dapat
melihat benda-benda
tersebut?
2. Bagaimanakah cara anda
untuk mendapatkannya?
3. Berapakah harga bagi
setiap barangan tersebut?
Contoh jawapan:
1. Di koperasi, kantin, gerai,
pusat beli belah dan
jawapan yang munasabah.
2. Kita perlu menggunakan
wang untuk membelinya.
3. Gula-gula = 10 sen
Pemadam = 20 sen
Coklat = 30 sen
Pensel = 50 sen

P4A

AGNES CHONG TZE YAN

940730-12-6036

P4A

Pembaris = 70 sen
Buku nota = 80 sen
(*Semua harga hanya
dianggarkan.)
2. Imaginasi

1. Guru membahagikan

BBM:

Aktiviti 1:

murid kepada kumpulan di

Microsoft

Penjanaan

Murid akan meneroka

mana setiap kumpulan

PowerPoint,

Idea

tentang nilai wang dalam

terdiri daripada 2 orang

Duit syiling,

bentuk syiling sehingga

murid.

Kertas A4

RM1.

2. Setiap kumpulan akan

yang telah

diberi sepucuk sampul

direka

Sintesis Idea
(20 minit)

Dalam aktiviti ini, murid

surat yang mengandungi

akan diberi sepucuk

beberapa keping duit

KAEDAH:

sampul surat yang

syiling Malaysia dan

Koperatif

mengandungi duit syiling

sekeping kertas A4 yang

(Aktiviti

Malaysia dan Lembaran

telah disediakan oleh guru.

berkumpulan)

kerja Aktiviti 1.

3. Dengan bimbingan guru,

(Rujuk Lampiran 2)

murid akan diberi masa

KBKK:

untuk menggunakan duit

Membuat

** Perhatian untuk duit

syiling yang diberi bagi

perkaitan

syiling yang akan diberi:

mengumpulkan wang

Setiap kumpulan akan

mengikut nilai harga setiap

NILAI MURNI:

mendapat:

jenis barangan.

Bekerjasama,

2 keping syiling 50 sen,

4. Murid akan

bersungguh-

5 keping syiling 20 sen,

menggunakan teknik

sungguh, teliti

5 keping syiling 10 sen dan

Gosokan dalam bidang

dan rasional

2 keping syiling 5 sen.

Seni Visual untuk


mencatatkan nilai harga

SENI DALAM

bagi setiap jenis barangan

PENDIDIKAN:

dalam kertas yang diberi

Telah

tadi.

memasukkan

Sebagai contoh,

5. Guru akan memberi

unsur seni

Sebatang pensel berharga

penerangan tentang cara

Teknik

AGNES CHONG TZE YAN

940730-12-6036

50 sen,

untuk membuat teknik

murid perlu mencari

Gosokan pada kertas A4.

sekurang-kurangnya dua

6. Dalam kumpulan

cara kombinasi duit syiling

masing-masing, murid juga

yang berlainan yang

diminta untuk berbincang

membawa nilai wang 50 sen kaedah penyatuan nilai


dan menggosokkannya

wang dengan kombinasi

pada kertas yang diberi tadi.

duit syiling yang berlainan


untuk mendapat jumlah

Jawapan:

nilai wang yang sama bagi

Cara kombinasi 1

setiap jenis barangan tadi.


7. Dengan bimbingan guru,
murid akan diberi masa
untuk menjalankan

Jumlah wang

penerokaan atas

= 50 sen

kemahiran penyatuan nilai


wang dalam bentuk syiling

Cara kombinasi 2

sehingga RM1 dengan


pelbagai cara kombinasi
bagi mewakili harga setiap
jenis barangan tadi.

Jumlah wang

8. Selepas permainan ini,

= 20 sen + 20 sen + 10 sen

guru boleh menyemak

= 50 sen

jumlah wang yang terdapat


dalam setiap kumpulan

Cara kombinasi 3

untuk mengelakkan
daripada berlakunya
kecurian atau kehilangan
duit.

Jumlah wang
= 10 sen + 10 sen + 10 sen

P4A

Gosokan.

AGNES CHONG TZE YAN

940730-12-6036

P4A

+ 10 sen + 10 sen
= 50 sen
(** Kombinasi duit syiling
yang lain yang membawa
kepada nilai wang yang
sama juga dikira betul.)
3.

1. Murid akan menjalankan

BBM:

Perkembanga

Perkukuhkan kemahiran

satu permainan bertema

Kad Duit

mewakilkan nilai wang

Jom Cari Kawan untuk

Syiling, Kad

dalam bentuk syiling.

memperkukuhkan

Nilai Wang

Penambahbaik
an

kemahiran mewakilkan
Permainan Jom Cari

nilai wang dalam bentuk

KAEDAH:

Kawan:

duit syiling.

Permainan

Menilai

2. Guru akan memberi

(20 minit)

setiap murid sekeping kad

KBKK:

sama ada Kad duit syiling

Membuat

ataupun Kad nilai wang.

perkaitan,

3. Murid dikehendaki untuk

Membuat

bergerak dalam bilik darjah

kesimpulan

Cara untuk menjalankan

dan murid yang mengambil

permainan ini:

Kad duit syiling perlu

NILAI MURNI:

1. Setiap murid akan diberi

mencari murid yang

Bekerjasama,

sekeping kad.

mengambil Kad nilai wang

bersungguh-

2. Kad yang akan diberi

yang sama dengan nilai

sungguh, teliti

adalah sama ada Kad duit

duit syiling yang

dan rasional

syiling atau Kad nilai wang.

dimilikinya.

(Rujuk Lampiran 3)

4. Setiap murid perlu

SENI DALAM

3. Murid yang mendapat

mencari kawannya dan

PENDIDIKAN:

Kad nilai wang akan

bergerak bersama

Telah

menjadi Ketua bagi sesuatu

sehingga semua murid

memasukkan

nilai wang (mengikut nilai

dapat mencari kawannya.

unsur

wang yang ditulis pada

5. Permainan ini akan

pergerakan

AGNES CHONG TZE YAN

940730-12-6036

P4A

kad). Ketua akan bergerak

dijalankan selama 10 minit. semasa

dalam bilik darjah untuk

6. Semasa permainan ini

permainan

memberi peluang kepada

dijalankan, beberapa lagu

dijalankan.

kawan-kawannya untuk

muzik akan dimainkan

Semasa

mencarinya.

untuk memeriahkan

permainan

4. Manakala murid yang

suasana permainan.

dijalankan,

mendapat Kad duit syiling

7. Guru akan memantau

muzik akan

pula akan mengira nilai duit

aktiviti murid sepanjang

dimasukkan

syiling yang ditunjukkan

permainan tersebut

untuk

pada kad dan berusaha

dijalankan.

memeriahkan

untuk mencari kawan yang

8. Guru juga perlu

suasana

membawa kad nilai wang

mempertimbangkan aspek

permainan.

yang sama.

keselamatan semasa

5. Sekiranya murid tersebut

permainan dijalankan dan

telah dapat mencari

sentiasa mengingatkan

ketuanya, dia perlu

murid tentang aspek

bergerak bersama dengan

keselamatan.

ketuanya dan menjadi rakan

9. Selepas semua murid

baik.

dapat mencari kawannya,

6. Kemudian, mereka juga

guru akan meminta murid-

perlu mencari kawan-kawan

murid untuk membuat

yang lain yang mempunyai

semakan antara mereka

nilai wang yang sama.

sama ada setiap murid

7. Permainan ini akan

telah mencari kawan yang

dijalankan selama 10 minit

betul dan tepat.

sehingga semua murid telah

10. Guru akan memberi

dapat mencari kawannya.

penghargaan dan pujian

8. Selepas itu, murid

terhadap murid yang

dikehendaki untuk membuat

berjaya menyiapkan

semakan antara mereka

tugasan ini dalam masa

untuk menilai sama ada

yang ditetapkan dan

semua murid telah mencari

memberi aktiviti pemulihan

kawan yang betul dan tepat.

kepada murid yang masih


kurang mahir dalam

AGNES CHONG TZE YAN

940730-12-6036

P4A

kemahiran mewakilkan
nilai wang dalam bentuk
syiling ini.
4. Tindakan
Pelaksanaan
Amalan
Berterusan
(15 minit)

1. Guru mengedarkan

BBM:

Penilaian pengajaran dan

lembaran kerja kepada

Lembaran

pembelajaran:

murid untuk dilengkapkan.

kerja

Lembaran kerja 1, 2 dan 3

2. Murid diminta untuk

(Rujuk Lampiran 4)

cuba menghabiskan

NILAI MURNI:

semua soalan yang diberi

Bersungguh-

di dalam bilik darjah.

sungguh, teliti

3. Murid diminta untuk

dan rasional

menyemak jawapan
mereka selepas

SENI DALAM

melengkapi semua soalan

PENDIDIKAN:

yang diberi.

Telah
memasukkan
unsur seni
Teknik

Pentaksiran

Gosokan.
Berdasarkan kepada keupayaan murid menjawab soalan di lembaran
kerja. Jika murid dapat menggosokkan nilai wang mengikut harga yang
ditunjukkan dengan betul, bermakna murid dapat menguasai kemahiran
untuk mewakilkan nilai wang dalam bentuk syiling sehingga RM1.
Murid perlu betul kesemua soalan yang diberi sebelum beralih ke

Nilai dan
Sikap

kemahiran yang berikutnya.


Bekerjasama, bersungguh-sunguh, teliti dan rasional.
