Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 27 April 2011

Hari : Rabu

Masa : 7.45 – 8.45 pagi

Kelas : Pendidikan Khas Bestari

Bil. Murid : 8 orang

Tajuk : Konsonan “n”

Kumpulan 1

Nama Kategori
Farid Slow Learner
Asmazurat Slow Learner
Fazli Slow Learner
Hafizam Slow Learner

Kumpulan 2

Nama Kategori
Nuriman Fitri Cerebral Palsy
Hakimi Cerebral Palsy
Haikal Autisme
Fadilah Slow Learner

Pengetahuan sedia ada :

Kump. 1 :- Murid hanya mengenal beberapa abjad sahaja.

Kump. 2 :- Murid sudah mengenal kesemua abjad.

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

Kump.1 :

i. Menyatakan secara lisan huruf ‘n’, tiga daripada lima kali percubaan dengan betul.
ii. Menulis huruf ‘n’, tujuh daripada sepuluh kali percubaan dengan betul.
Kump. 2 :

i. Menyatakan secara lisan objek yang bermula dengan huruf ‘n’ dengan betul.
ii. Mengeja dua daripada empat objek yang bermula dengan huruf ‘n’ dengan betul.

Fokus utama : 6.2.1 Menulis dan menyalin huruf, suku kata dan perkataan.

7.2.1 Berkomunikasi bahasa argumentatif sambil menunjukkan kad perkataan

atau kad gambar.

Fokus sampingan : 6.3.1 Menyalin dan menulis ayat mudah.

Sistem bahasa : Kata Nama Am

Kosa Kata : nona, naga, nenas, nangka

Kemahiran bernilai tambah : Verbal-linguistik, kinestetik, kontekstual.

Terapi : Pergerakan, motor halus, pertuturan.

Nilai murni : Bekerjasama, berdikari, berani.

Bahan bantu mengajar : Kepingan puzzle, kad imbasan, kad bergambar, kad aktiviti, lembaran

kerja.
LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P&P CATATAN
Set Induksi  Permainan - Guru memberi arahan Terapi :
(5 minit) (mencari dan kepada murid mengenai -Pergerakan
mencantum permainan yang akan -Motor halus
puzzle) dijalankan.
- Murid bergerak mencari KBT :
kepingan puzzle di -Kinestetik
kawasan sekitar dalam
kelas. Nilai :
- Murid berkerjasama dalam -Berkerjasama
kumpulan mencantumkan
kepingan puzzle sehingga BBM :
membentuk gambar -Kepingan
bermakna. puzzle
- Murid menyebut nama
objek yang berjaya
dicantumkan.
Langkah 1  Pengenalan - Guru menunjukkan kad Terapi :
(10 minit) kepada huruf imbasan huruf ‘n’. -Pertuturan
‘n’. - Murid menyebut huruf -Motor halus
yang ditunjukkan secara
beramai-beramai. KBT :
- Guru menyebut huruf yang -Verbal-
ditunjukkan. linguistik
- Murid menyebut huruf
yang ditujukkan secara BBM :
individu dengan betul. -Kad imbasan
- Guru menegur dan
membimbing murid
menyebut huruf.
- Guru menunjukkan cara-
cara menulis huruf
tersebut di papan hitam.
- Murid menulis huruf
menggunakan jari telunjuk
di udara mengikut guru.
- Murid menulis huruf di
belakang kawan secara
berpasangan.
Langkah 2  Aktiviti Kump. 1 : Terapi :
(15 minit) pengukuhan. - Guru memberi seketul -Motor halus
plastisin kepada setiap -Pertuturan
Kump.1 : murid.
- Guru memberi arahan dan
mendemonstrasi cara-cara KBT :
untuk membentuk huruf -Kontekstual
‘n’ menggunakan plastisin.
- Murid membentuk huruf Nilai :
menggunakan plastisin -Berdikari
secara individu dengan
bimbingan guru. BBM :
-Plastisin
Kump. 2 :
Kump. 2 : - Kad imbasan
- Guru menunjukkan kad -Kad bergambar
bergambar secara satu
persatu kepada murid.
- Murid menyebut gambar
nona yang ditunjukkan secara
beramai-ramai.
- Guru menunjukkan
perkataan bagi gambar
yang ditunjukkan.
- Guru mengeja perkataan
yang ditunjukkan.
- Murid mengeja mengikut
nenas
guru secara beramai-ramai
dan individu.
- Murid mengeja dan
meyebut perkataan
dengan bimbingan guru.
naga

nangka

 Aktiviti Kump. 1 : Terapi :


berpusatkan - Guru menampal sekeping -Motor halus
murid. kad aktiviti di papan putih. -Pertuturan
- Murid diminta
membulatkan 2 huruf ‘n’ Nilai :
yang terdapat di kad -Berani
aktiviti setiap seorang.
- Murid melakukan aktiviti BBM :
secara individu dengan -Kad aktiviti
bimbingan guru.
Kump. 2 :
- Guru menampal sekeping
kad aktiviti di papan putih.
- Murid diminta
membulatkan objek yang
bermula dengan huruf ‘n’
yang telah diajar di
langkah 2.
- Kemudian, murid diminta
mengeja dan
membunyikan perkataan
untuk objek tersebut.
- Murid melakukan aktiviti
secara individu dengan
bimbingan guru.
Langkah 4  Aktiviti - Guru mengedarkan murid Terapi :
(15 minit) lembaran lembaran kerja mengikut -Motor halus
kerja. tahap keupayaan murid.
(seperti di Kump. 1 : Nilai :
lampiran) i) Warnakan konsonan -Berdikari
‘n’.
ii) Tuliskan konsonan ‘n’ BBM :
seperti yang -Lembaran kerja
ditunjukkan.

Kumpulan 2 :
i) Bulatkan konsonan ‘n’.
ii) Isikan petak kosong
dengan jawapan yang
betul.
iii) Baca dan tulis semula
perkataan bergrid.

- Muridyang lemah
dibimbing leh guru.
- Murid yang berjaya
menguasai kemahiran
diberi aktiviti pengayaan
oleh guru.
Penutup  Rumusan dan - Guru membuat rumusan Terapi :
(15 minit) soal jawab. mengenai topik yang telah -Pertuturan
Soalan : diajar.
i)Apakah huruf yang - Guru menyoal beberapa Nilai :
telah kita pelajari? soalan berkaitan topic -Berani
ii)Apakah buah yang yang telah diajar.
bermula dengan huruf - Murid menjawab soalan
‘n’? secara individu dan
iii)Cuba eja perkataan berkumpulan.
‘nenas’? - Murid yang berjaya
menjawab soalan dengan
betul diberi peneguhan.

Refleksi :

______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
