Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

TARIKH: 12 Feb 2015 (Khamis)


SUBJEK : Biologi KELAS : 5 Harvard
TEMPAT : Makmal ICT 2 KEHADIRAN:

MASA: 10.15 11.25 am

TOPIK: BAB 1 : SISTEM PENGANGKUTAN


SUBTOPIK: 1.8 : Konsep Pengangkutan Bahan di dalam Tumbuhan
OBJEKTIF: Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:
i)
ii)
iii)
iv)
v)
vi)

Menyatakan pengertian translokasi


Menerangkan kepentingan translokasi dalam tumbuhan
Menghuraikan proses transpirasi
Menerangkan kepentingan transpirasi
Menghuraikan laluan air dari tanah ke daun
Menyatakan faktor-faktor luar yang mempengaruhi kadar transpirasi.

ABBM : Buku teks, buku rujukan, Laptop, LCD, Nota Ringkas Subtopik 1.8. pdf, gambarajah, Skrin putih, hasil pembentangan
guru muda.
AKTIVITI:
1. SET INDUKSI (5 min): i) Guru memberi pengenalan kepada pelajar mengenai konsep pengangkutan dalam tumbuhan
melalui gambar diagram visual. (Soal jawab, diagram visual)
2. LANGKAH 1 (20 min) : i) Guru menerangkan pengertian dan kepentingan translokasi dan transpirasi dalam tumbuhan.
ii) Guru muda yang telah ditugaskan untuk mengulangkaji subtopik ini akan menerangkan
kepada rakan-rakan yg lain
tentang proses translokasi dan transpirasi , kepentingan dan
faktor-faktor luaran yang mempengaruhi kadar transpirasi.
(penerangan oleh guru, penerangan oleh guru muda, soal jawab)
3. LANGKAH 2 (10 min) : Pengukuhan dan Penilaian (Semak Kefahaman 1.8, ms 56, soalan 3 dan 4)
4. PENUTUP (10 min): i) Guru minta pelajar menyatakan mengenai apa yang telah mereka pelajari melalui perbincangan
di dalam kelas.
ii) Guru merumuskan semua isi pengajaran yg telah dipelajari. (Perbincangan, soal jawab)
REFLEKSI :
