Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh /Hari : 5 April 2017, Rabu


Tahun : 5N
Bil Murid : 28 orang
Masa : 11.50 12.50 tengah hari
Mata Pelajaran: Sejarah
Tema : Perjuangan Kemerdekaan Negara
Tajuk : Tergugatnya Kedaulatan Negara

Standard Kandungan
7.1 Penjajahan dan Campur tangan kuasa luar

Standard Pembelajaran
7.1.2 Menyatakan negeri-negeri yang berada di bawah penjajahan dan campur tangan
British.
K7.1.5 Menyatakan kepentingan memelihara kedaulatan dan kemakmuran negara kita.

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyatakan sekurang-kurangnya empat negeri yang berada di bawah
penjajahan dan campur tangan British dengan betul.
ii. Melengkapkan peta pokok tentang sistem pentadbiran British terhadap negeri-
negeri yang dijajah dengan tepat.
iii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga cara untuk memelihara kedaulatan dan
kemakmuran negara dengan betul.

Elemen Merentas Kurikulum


Nilai murni: bekerjasama
Dimensi kewarganegaraan:
Perkongsian Sejarah: Mengambil iktibar kesan penjajahan kuasa luar ke atas
negara
Keterikatan Emosi Kepada Negara: Menghargai sejarah asal usul negara.
Kemahiran pemikiran sejarah: Imaginasi dan empati
Kemahiran berfikir: Menghubung kait, mengenal pasti, membuat kategori,
menjana idea dan merumus

Bahan bantu mengajar

No Jenis Bilangan
.
1. Gambar peta Malaysia 1
2. Komputer 1
3. LCD 1
4. Slaid tentang Sistem Pentadbiran British terhadap 1
negeri-negeri jajahan
5. Buku Aktiviti 28
6. Peta Pokok 28
7. Gambar sebelum dan selepas merdeka 1
8. Buku Komen 6
Pengetahuan Sedia Ada: Murid mengetahui bahawa British pernah menjajah Malaysia.
Langkah Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
dan Masa pembelajaran
Set induksi Bersoal jawab berdasarkan BBM
(5 minit) Negeri-negeri di Malaysia: gambar peta Malaysia Gambar peta
1. Perlis Malaysia
2. Kedah 1. Guru memaparkan gambar (Lampiran 1)
3. Kelantan peta Malaysia melalui
4. Pulau Pinang slaid. KB
5. Terengganu 2. Guru bersoal jawab Menghubung
6. Pahang dengan murid berdasarkan kait
7. Selangor gambar.
8. Negeri Sembilan 3. Guru menghubungkaitkan
9. Melaka jawapan murid dengan isi
10. Johor pelajaran pada hari ini.
11. Sabah
12. Sarawak
13. Putrajaya
14. Labuan Soalan:
15. Kuala Lumpur a) Apakah gambar ini?
b) Nyatakan negeri-negeri
yang murid-murid tahu?

Jawapan jangkaan:

a) Peta Malaysia.
b) Johor, Melaka, Selangor,
Sarawak, Perak.

Langkah 1 Sistem pentadbiran Pengenalan Sistem BBM


(20 minit) Birtish: Pentadbiran British terhadap Slaid Sistem
a) Negeri-negeri Selat: negeri-negeri jajahan Pentadbiran
- Pulau Pinang, British terhadap
Melaka, Singapura 1. Guru memaparkan slaid negeri-negeri
- Diketuai oleh tentang Sistem jajahan (Rujuk
Gabenor Jeneral Pentadbiran British Lampiran 2)
b) Negeri-negeri terhadap negeri-negeri Buku Aktiviti
MelayuBersekutu: jajahan. (Lampiran 3)
- Perak, Selangor, 2. Murid-murid diminta untuk
Negeri Sembilan, menjawab soalan-soalan KB
Pahang tentang Sistem Mengenal pasti
- Sultan hanya Pentadbiran British
berkuasa dalam hal terhadap negeri-negeri DK
ehwal agama Islam jajahan dalam buku aktiviti.
Menghargai
dan adat resam. 3. Guru berbincang jawapan
sejarah asal
- Pihak negeri dengan murid.
usul negara
terpaksa mengikut
nasihat yang
diberikan oleh
Residen Jeneral.
c) Negeri-negeri Melayu
Tidak Bersekutu:
- Kedah, Kelantan,
Perlis, Terengganu
- Menerima penasihat
British
d) Pentadbiran Keluarga
Brooke:
- Sarawak
e) Pentadbiran Syarikat
Borneo Utara British:
Borneo Utara

Langkah 2 Sistem pentadbiran Melengkapkan peta pokok BBM


(15 minit) Birtish: Peta pokok
a) Negeri-negeri Selat: 1. Murid-murid diberi satu (Lampiran 4)
- Pulau Pinang, peta pokok.
Melaka, Singapura 2. Murid-murid diminta untuk KB
b) Negeri-negeri melengkapkan peta pokok Membuat
MelayuBersekutu: tentang sistem pentadbiran kategori
- Perak, Selangor, British terhadap negeri-
Negeri Sembilan, negeri jajahan.
Pahang 3. Beberapa murid dipilih
c) Negeri-negeri Melayu untuk membentangkan
Tidak Bersekutu: jawapan.
- Kedah, Kelantan, 4. Guru memaparkan
Perlis, Terengganu jawapan yang betul.
d) Pentadbiran Keluarga
Brooke:
- Sarawak
e) Pentadbiran Syarikat
Borneo Utara British:
- Borneo Utara

Langkah 3 Cara mengekalkan Melihat gambar dan BBM


(15 minit) kedaulatan dan memberikan pendapat
kemakmuran negara: Gambar-
gambar
1) Memupuk semangat 1. Guru menunjukkan sebelum dan
partiotisme di kalangan beberapa gambar sebelum selepas
rakyat dan selepas merdeka. merdeka
2) Lambang-lambang 2. Guru bersoal jawab (Lampiran 5)
kebesaran negara harus dengan murid. Buku komen
dikenali dan dihormati 3. Murid-murid dibahagikan (Lampiran 6)
3) Semangat kekitaan kepada enam kumpulan.
dalam mengekalkan 4. Setiap kumpulan diberi KB
perpaduan di sesebuah satu buku komen. Menjana idea
negara 5. Murid-murid diminta untuk
menuliskan cara
4) Bersifat produktif untuk mengekalkan kedaultan DK
memajukan negara dan kemakmuran negera. Mengambil
6. Beberapa kumpulan dipilih iktibar kesan
untuk membentangkan penjajahan
jawapan. kuasa luar ke
7. Guru menunjukkan atas negara
jawapan.
KPS
Soalan:
a) Apakah perbezaan Imaginasi dan
gambar-gambar ini? empati
b) Anda lebih suka yang
mana? Mengapa? Nilai Murni
Bekerjasama
Jawapan jangkaan:
a) Sebelum dan selepas
merdeka.
b) Lebih suka selepas
merdeka kerana kita dapat
hidup dengan aman dan
harmoni serta boleh
mentadbir negara dengan
bebas tanpa dipaksa
menuruti kehendak kuasa
asing.

Penutup Membuat rumusan 1. Murid-murid diminta untuk KB


(5 minit) merumuskan apa yang Merumus
Kepentingan mengekalkan dipelajarinya atas
kedaultan dan kemakmuran bimbingan guru.
negara 2. Guru memberi pujian atas
sikap murid yang rajin dan
Sosial: Pujian atas usaha memberi komitmen yang
dan kejayaan. tinggi.
